Hoppa till sidans innehåll

Svenska Pingisakademins stipendiater



Copyright: SBTF

 SVENSKA PINGISAKADEMIN-FOTON 

Spelare och ledare/coacher som erhållit stipendium och representerat Sverige på internationella tävlingar och/eller deltagit på landslagsläger som bekostats av Svenska Pingisakademin

1979/80

Spelare:
Kent Bertilsson, Köpings GIF
Mikael Johansson, IK Bele
Marie Svensson, Baskemölla IF
Annika Läth, Rönninge SK
Pia Eliasson, Mölndals BTK
Agneta Pettersson Luleå SK
Jonas Gustafsson, Järna SK
Jörgen Persson, Halmstad BTK
Jan-Ove Waldner, Spårvägens GoIF
Jonny Åkesson, BTK Rekord
Misa Valcic, Köpings GIF

1980/81

Spelare:
Gunnel Borgström, Borlänge BTK
Susanne Dahl, Carlshamns BTK
Liselotte Lundberg, Järna SK
Jan Karlsson, Finspångs AIK, BTK
Glenn Davidsson, BTK Rekord
Jonny Stockhaus, Bogården IK
Mats Andersson GIF Linden
Magnus Gidlöf, Norra BTK
Akademins barn:
Anneli Johansson, Jägarnäs/Ludvika BTK

1981/82

Spelare:
Lotta Erlman, Borlänge BTK
Anette Nilsson, KFUM Kristianstad
Maria Lundgren, Byttorps IF
Ulrika Hansson, Hallstahammars BTK
Marie Andersson, KFUM Katrineholm
Ulrika Quist, Sundsvalls BTK
Magnus Gidlöf Norra BTK
Jan Ekström Djurgårdens IF
Tomas Ballé, IK Bele
Akademins barn:
Gunnel Borgström, Borlänge BTK
Peter Greczula, Falkenbergs BTK

1982/83

Spelare:
Britt-Marie Bölenius, Docksta BTK
Niklas Ekerstad, Hultfreds BTK
Johan Fallby, Spårvägens GoIF
Peter Ahlgren, Mölndals BTK
Hans-Peter Andersson, Carlstad BTK
Christer Andersson, Fiskeviks IF
Lotta Erlman, Borlänge BTK
Frank Gullberg, BTK Ymor
Per Carlsson, Huddinge BTK
Lars Mattsson, Ängby SK
Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
Jörgen Persson, Halmstad BTK
Jonny Åkesson, BTK Rekord
Pernilla Drevegård, Enskede BoPS
Lena Carlsson, Bahco BTK
Lena Enochsson, Borlänge BTK
Gunilla Lundberg, Byttorps IF
Louisa Hallner, Gamla Ullevi BTK
Nina Ebkar, BTK Safir
Christina Mårtensson, Kävlinge BTK
Katri Terävuo. Häljarps BTK
Akademins barn:
Ulrika Hansson, Hallstahammars BTK
Ola Einarsson, Carlhamns BTK

1983/84

Spelare:
Louise Hallner, BTK Linné
Peter Karlsson, IFK Falköpings BTK
Maria Pettersson, Luleå SK
Göran Wranå, BTK Frej
Britt-Marie Bölenius, Docksta BTK
Eva von Scheele, IK Kometen
Magnus Pettersson, BTK Frej
Patrik Thorsell, Bahco BTK
Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
Mats Andersson, GIF Linden
Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
Niklas Ekerstad, Hultsfred BTK
Maria Holen, IK Juno
Malin Lund, Partille IF
Anna Lundberg, Järna SK
Marie Nordh, Södertörns BTK
Ulrika Olsson, Sölvesborgs BTK
Lena Persson, Robertsfors BTK
Pernilla Pettersson, Telje BTK
Åse Svensson, Baskemölla IF
Åsa Svensson, Halmstad BTK
Akademins barn:
Lotta Erlman, Borlänge
Johan Fallby, Spårvägens GoIF

1984/85

Spelare:
Daniel Frejhammar, Ängby SK
Magnus Kilander, BTK Triss
Lars Millbert, IK Bele
Pernilla Drevegård, Ensked BoPS
Nina Ebkar, BTK Safir
Lena Enochsson, Borlänge BTK
Maria Pettersson, Luleå SK
Britt.Marie Bölenius, Docksta BTK
Peter Karlsson, IFK Falköpings BTK
Niklas Ekerstads BTK
Thomas Buza, Melleruds BTK
Jonas Ahlgren, Falu BTK
Helen Dahlström, Söderhamns UIF
Johan Edström, Ängby SK
Christer Ferm, IK Kometen
Maria Holen, IK Juno
Jens Nilsson, Halmstad BTK
Fredrik Persson, Ängby SK
Niklas Skärsäter, Falkenbergs BTK
Åse Svensson, Baskemölla IF
Ledare/Coach:
Glenn Östh
Inger Mann
Akademins barn:
Katri Terävuo, Arlövs IK
Peter Andersson, Eslövs BTK
Specialstipendiater:
Tomas Norberg, Bolidens FFI
Tommy Johansson, BTK Frej

1985/86

Spelare:
Anna Lundberg, Järna SK
Maria Holen, Borlänge BTK
Anna Englund, Kebnekaise BTK
Patrik Thorsell, Bahco BTK
Thomas Buza, Melleruds BTK
Peter Sterneborg, Bahco BTK
Peter Hedram, Öråns SK
Gustav Zetterström, Storvreta IK
Malin Lund, BTK Linné
Pernilla Drevegård, Norrtulls SK
Fredrik Ohlin, KFUM Kristianstad
Lena Persson, Robertsfors IK
Niklas Ekerstad, Hultsfreds BTK
Bengt Gunnarsson, Tranås BTK
Roger Andersson, Bromölla BTK
Caroline Holmqvist, BTK Haganäs
Malin Nylin, Byttorps IF
Tomas Norberg, Skellefteå AIK
Henrik Pettersson, Kristinehamns BTF
Ann-Charlotte Hjortborg, Kebnekaise BTK
Helen Dahlström, Söderhamns UIF
Ann-Louise Joki, Norrflickornas BTK
Pernilla Fredriksson, BTK Urnan Gävle
Lars Johansson, Burträsk IK
Lotta Erlman, Borlänge BTK
Mats Andersson GIF Linden
Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
Göran Wranå, BTK Frej
Johan Fallby, Spårvägens GoIF
Peter Karlsson, IFK Falköpings BTK
Ledare/Coach:
Kia Sigge
Eskil Tyrberg
Ola Werner
Akademins barn:
Maria Pettersson, BT Norr
Kayode Kadiri, IK Sturehov

1986/87

Spelare:
Tomas Norberg, Skellefteå AIK
Roger Andersson, Carlhamns BTK
Jenny Jönsson, Råå BTK
Christer Ferm, Söderhamns BTS
Gustav Zetterström, IK Bele
Fredrik Persson, Ängby SK
Anna Englund, Kebnekaise BTK
Malin Johansson Lyckeby BTK
Peter Sterneborg, Bahco BTK
Thomas Buza, Melleruds BTK
Anna Lundberg, Spårvägens GoIF
Pernila Fredriksson, Spårvägens GoIF
Åsa Svensson, Halmstads BTK
JoakimAndersson, Tvååkers BTK
Benny Dolk, Lyckeby BTK
Christian Ohlsson, Esövs AI
Magnus Wahlgren, Linsdals IF
Christopher Branchard, BTK Enig
Pierre Falleth, Halmstads BTK
Peter Moberg, Kävlinge BTK
Charlotte Arvidsson, Våxtorps BoIS
Katrin Enoksson, Åstorps BTK
Jennie Engblom, BK Ymor
Tomas Claesson, Sjömarkens IF
Anders Joelsson, Hörnebo BTK
Stefan Hjort, IFK Falköping
Andreas Johansson, Stenungsunds IF
Jonny Sallander, Kungälvs BTK
Tobias Jägerholt, Kungälvs BTK
Helen Johansson, Eds FF
Jennie Johansson, Mölndals BTK
Malin Nylin, Byttorps IF
Linda Arvidsson, Mölndals BTK
Maria Nätterdahl, Mölndals BTK
Birgitta Alvelid, Mölndals BTK
Niklas Diethelm, BTK Offensiv
Christian Lexmyr, Frösö IF
Fredrik Lundquist, BTK Offensiv
Jonas Rönnqvist, Björkskatans BTK
Peter Johansson, Kebnekaise BTK
Pär Nilsson, Robertsfors IK
Karin Styrman, Gammelstads BTK
Karin Bölenius, Backe IF
Sara Hassledahl, Sävast AIF
Sara Hellström, Ljusne-Vallviks BTK
Tanja Norman, IK Kometen
Peter Blomqvist, Årsta PK
Jonas Johansson, Orminge BTK
Anders Rensmo, Aga BTK
Jonas Stener, Spårvägens GoIF
David Gustafsson, Ängby SK
Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
Jonas Thorstensson, IK Iron
Maria Holen, Borlänge BTK
Satu Karkulehto, GoIF Linden
Carolina Norrbom, Dagsbergs IF
Helena Svennheden, Nynäshamns BTK
Christina Casserborg, Vendelsö IK
Ledare/Coach:
Sören Ahlén
Eskil Tyrberg
Akademins barn:
Heléne Gustafsson, Spårvägens GoIF
Magnus Pettersson, BTK Frej

1987/88

Spelare:
David Gustafsson, Ängby SK
Malin Johansson, Lyckeby BTK
Andreas Johansson, Stenungsunds IF
Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
Karin Styrman, Gammelstads BTK
Christer Ferm, Söderhamns BTS
Peter Blomqvist, Årsta BTK
Pernilla Fredriksson, Spårvägens GoIF
Malin Nylin, Byttorps IF
Fredrik Persson, Råcksta SK
Thomas Buza, Halmstads BTK
Fredrik Lundquist, BTK Offensiv
Åse Svensson, Arlövs IK
Magnus Wahlgren, Linsdals IF
David Gustafsson, Ängby SK
Jonas Örtqvist, Scheele BTK
Joakim Näslund, Hallstahammats BTK
Anna Weister, IF Norcopensarna
Sofia Johansson, Fellingsbro BTK
Linda Arvidsson, Banda BTK
Pierre Falleth, Halmstads BTK
Fredrik Håkansson, BTK Serve
Fredrik Martinsson, BTK Triss
Jonas Thorstensson, Årsta PK
Maria Nätterdahl, Banda BTK
Malin Henriksson, Byttorps IF
Anna Englund, Kebnekaise BTK
Lena Persson, Kebnekaise BTK
Sara Hassledahl, Gammelstads BTK
Tobias Jägerholt, Kungälvs BTK
Marie Persson, Eslövs AI
Ledare/Coach:
Jan Hagberg
Anders Johansson
Ola Werner
Akademins barn:
Åse Svensson, Arlövs IK
Fredrik Lundquist, BTK Offensiv

1988/89

Spelare:
Mattias Stenberg, BTK Norcoiterna
Pierre Falleth, Halmstads BTK
Simon Angel, Halmstads BTK
Mikael Zöögling, Tyresö BTK
Peter Blomqvist, Årsta BTK
Karoline Norrbom, Fridtuna IF
Jenny Jönsson, Råå BTK
Maria Holen, Borlänge BTK
Anna Englund, Kebnekaise BTK
Therese Lannemo, Spårvägens GoIF
Karin Styrman, Norrpingis IF
Tobias Jägerholt, Kungälvs BTK
Christina Casserborg, Spårvägens GoIF
Sofia Johansson, BTK Safir
Jesper Grip, BTK Stratos
Ledare/Coach:
Sonja Andersson
Akademins barn:
Malin Nylin, Mölndals BTK
Andreas Johansson, Stenungsunds IF

1989/90

Uppgift saknas

1990/91

Uppgift saknas

1991/92 

Spelare:
Sofia Carlsson, BTK Urnan
Christina Casserborg, Aspuddens BTK
Mikael Zöögling, Råcksta SK
Mattias Andersson, Eslövs AI
Magnus Svensson, Söderhamns BTS
Lasse Rosengren, Hägerstens BTK
Alexander Ritchey, Upplands Väsby BTK
Stefan Laupa, Kinna BTK
Kajsa Andersson, Tvååkers BTK
Susanne Jonsson, Öråns SK
Lisa Örneland, BTK Safir
Carina Jonsson, Öråns SK
Sofia Johansson, BTK Safir
Henrik Nyqvist, Ängby SK
Linda Arvidsson, Mölndals BTK
Ann-Eva Pettersson, Aspuddens BTK
Tobias Jägerholt, BTK Linné
Jesper Grip, Stratos IF
Mårten Stenberg BTK Norcoiterna
Katarina Turegård Råcksta SK
Ledare/Coach:
Jörgen Persson 
Anders Nilsson 
Akademins barn:
Mattias Stenberg, Norrköpings BTK
Helena Johansson, Varbergs BTK

1992/93 

Spelare:
Tomas Jonsson, Råcksta SK
Alexander Ritchey, Väsby BTK
Carina Jonsson, Öråns SK
Mårten Stenberg, BTK Norcoiterna
Jens Lundqvist, Valbo AIF
Veronica Augustsson, BTK Ymor
Susanne Jonsson, Öråns SK
Petra Jönsson, Råå BTK
Charlotta Turegård, Råcksta SK
Linda Nordenberg, Finspångs AIK
Hans Petttersson, BTK Norcoiterna
Ted Vallin, Ängby SK
Anna Blomqvist, Aspuddens BTK
Jamie Lindqvist, BTK Österäng
Stefan Laupa, Kinna BTK
Magnus Fahlander, Östersunds RPK
Andreas Blom, Mölndals BTK
Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
Josefin Andersson, Tvååkers BTK
Ledare/Coach:
Peter Ahlgren
Akademins Barn:
Katarina Turegård, Råcksta SK
Mikael Mattiasson, Mariedals IF

1993/94

Spelare:
Susanne Persson, Upplands Väsby BTK
Malin Abrahamsson, Östersunds GIF
Susanne Jonsson, Öråns SK
Carina Jonsson, Öråns SK
Dan Larsson, Hammarö BTK
Erik Svensson, Falkenbergs BTK
Johanna Lidhäll, Bomhus BTK
Jens Jacobsson, Eneby SK
Ted Vallin, Råcksta SK
Johan Pettersson, Hägerstens SK
Stefan Gudmundsson, Istrums BTK
Lillemor Fridlund, Iggesunds BTK
Madeleine Stigar, Råcksta SK
Petter Turegård, Ängby SK
Marie Geström, IK Sturehov
Cyprian Asamoah, Eslövs AI
Lisa Örneland, BTK Safir
Ledare/Coach:
Magnus Turegård
Torbjörn Olsson
Akademins barn:
Mårten Stenberg, BTK Norcoiterna
Elsa Ekman, Östersunds GIF

1994/95

Spelare:
Henrik Nyqvist, Råcksta BTK
Mårten Stenberg, BTK Norcoiterna
Robert Nilsson, Mölndals BTK
Saeed Esbati, Ängby SK
Veronica Augustsson, Malmö FF
Marie Olsson, Simrishamns GOIF
Carina Jonsson, Öråns SK
Susanne Jonsson, Öråns SK
Josefin Andersson, Tvååkers BTK
Henrik Nyqvist, Råcksta BTK
Mårten Stenberg, BTK Norcoiterna
Robert Nilsson, Mölndals BTK
Saeed Esbati, Ängby SK
Veronica Augustsson, Malmö FF
Marie Olsson, Simrishamns GOIF
John Fröling, Ängby SK
Sandra Johansson, BTK Serve
Emma Ländin, BTK Serve
Ledare/Coach:
Maria Väisänen.
Akademins barn: 
Stefan Nilsson, Carlstads BTK
Anna Jacobsson, Halmstads BTK 

1995/96

Spelare:
Henrik Olsson, Eslöv BTK
Hans Pettersson, BTK Norcoiterna
Robert Svensson, Trollhättans BTK
Alexander Ritchey, Saab BTK
Nina Rydberg, BTK Serve
Anna Jacobsson, Halmstads BTK
Marie Sjögren, BTK Safir
Anna Berglund, Borlänge BTK
Lillemor Fridlund, Marma IF
Erik Norgren, BTK Frej
John Fröling, Ängby SK
Saed Esbati, Ängby SK
Sandra Johansson, BTK Serve
Anders Holm, BTK Rekord
Henrik Bengtsson, Söderhamns UIF
Petter Turegård, Ängby SK
Ledare/Coach:
Peter Angebrandt
Ann-Helené Blomqvist.
Akademins barn:
Carina Jonsson, Öråns BTK
Henrik Rosvall, Lyckeby BTK 

1996/97

Spelare:
Robert Nilsson, Mölndals BTK
Johan Axelqvist, Köpings BTK
Robert Svensson, Trollhättans BTK
Erik Norgren, BTK Frej
Nina Vakkila, Spårvägens BTK
Nina Rydberg, BTK Serve
Lillemor Fridlund, Marma IF
Frida Johansson, Hova BTK
John Fröling, Ängby SK
Henrik Rosvall, Lyckeby BTK
Susan Persson, Ängby SK
Kajsa Andersson, Halmstad BTK
Henrik Olsson Eslövs IA
Hans Pettersson, Saab BTK
Sandra Svensson, BTK Frej
Sara Rhodin, Dänningelanda BTK
Saed Esbati, Ängby SK
David Torstensson, BTK Iron
Marie Sjögren, Gezeta BTK
Lotta Turegård, Partille PK
Akademins barn: 
Sandra Johansson, Varbergs BTK
Tobias Larsson, Trollhättans BTK  

1997/98

Spelare:
Robert Nilsson, Mölndals BTK
Fredrik Melscher, Spårvägens BTK
Anthony Josefsson, Fallens BTK
Annika Unger, Partille PK
Caroline Wersäll, Råcksta BTK
Frida Johansson, Hove BTK
John Fröling, Ängby SK
Saed Esbati, Råcksta SK
Robin Morin Blackebergs SK
Jenny Sundh, Ulrichehamn IF
Darija Grujic, Mölndals BTK
Sofia Westholm, Långshyttans BTK
Ledare/Coach:
Peter Sterneborg
Petra Gummesson
Akademins barn:
Anders Holm, BTK Rekord
Matilda Ekholm, Saab BTK

1998/99 

Spelare:
Pär Gerell
Angelica Augustsson, Trelleborgs BTK
Malin Kindgren, Saab BTK
Darija Grujic, Mölndals BTK
Andreas Molin, Söderhamns UIF
Erik Norgren, Klippans BTK
Susanna Nilsson, Lyckeby BTK
Anthony Josefsson, Trollhättans BTK
Kim Nylander, Falkenbergs BTK
Emelie Aschan, Tyresö BTK
Sara Martinsson, Råå BTK
Ledare/Coach:
Matthias Bergkvist
Peter Sterneborg
Petra Gummesson
Akademins barn:
Robin Morin, Ängby SK
Sara Rohdin, Bergkvara AIF

1999/00

Spelare:
Richard Gavette, Varbergs BTK
Lars Fridén, Mariedals IK
Felix Reichard, Ängby SK
Malin Kindgren, Saab BTK
John Fröling, Ängby SK
Akademins barn:
Frida Johansson, BTK Rekord
Johan Axelqvist, Köpings BTK

2000/01

Uppgift saknas

2001/02

Uppgift saknas

2002/03

Spelare:
Emil Holmsten, Ängby SK
Christopher Dellstrand, Dänningelanda BTK
Malin Pettersson, Norrköpings BTK
Madeleine Melcher, Spårvägens BTK
Emily Ingves, Malmö FF
Sandra Saarinen, Trollhättans BTK
Viktor Tjerneld, Västerås BTK
Ledare/Coach:
Anders Nygren Långström 
Akademins barn:
Lukas Ryden, Dänningelanda BTK
Marie Persson, Sunnersta AIF

2003/04

Spelare:
Jimmie Karlsson, BTK Rekord
Pearl Lövgren, Malmö FF
Jon Persson, Norsdö IF
Erik Pettersson, BTK Safir
Sandra Saarinen, Uddevalla BTK
Emelie Jonsson, Tyresö BTK
Ledare/Coach:
Barbro Wiktorsson
Akademins barn:
Martin Singh, IK Bele
Sara Rask, Olofströms BTK

2004/05

Spelare:
Sebastian Andersson, Falkenbergs BTK
Gustaf Ericson, Ängby SK
Sara Rask Dänningelanda BTK
Cecilia Lundström, Spårvägens BTK
Johanna Trost, Ängby SK
Ted Sundström, Askims BTK
Jimmie Karlsson, BTK Rekord
Linda Johansson, Vrena IF
Ledare/Coach:
Emanuel Christiansson
Akademins barn:

William Svedberg, Spårvägens BTK
Matilda Johansson, Trollhättans BTK

2005/06

Spelare:
Matilda Johansson, Trollhättans BTK
Ida Söderlund, Ulricehamns IF
Caroline Olsson, Ljungby BTK
Michelle Quach, Halmstad BTK
Mattias Karlsson, Lyckeby BTK
Andreas Kvist, Askims BTK
Hampus Söderlund, Sjömarkens IF
Anthony Tran, Spårvägens BTK

2006-15

Svenska Pingisakademin vilande och stipendium delades ej ut

2015/16

Spelare:
Jennie Edvinsson, Halmstad BTK

2016/17

Uppgift saknas

2017/18

Spelare:
Nina Johansson, Nävragöls BK

 

 

Uppdaterad: 20 NOV 2017 14:02
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info