Hoppa till sidans innehåll

SBTF Ledarskölden



Copyright: SBTF

 LEDARSKÖLDEN-FOTON 

Utdelningsår och pristagare

1953 Stig Hjelmquist, Stiga AB, Tranås, Åke Robertsson, Bollnäs
1954 Göran Borgström, Nybro
1955 Eric Klaesson, Forneboda BTK, Joel Haskel, IK Makkabi, Gunnar Persson, BTK Safir
1956 Arne Andersson, SK Frigg, Östen Nordgren, Mariedals IK, Martin Persson, Falkenbergs BTK
1957 BTK Minerva,  Carl-Oscar Hofberg BTK Clipper, Åke Finberg, IK Kometen
1958 Bertil Nygren Jokkmokk, Jack Nedby, Hedenäset, Jan Jönsson, Falkenbergs BTK
1959 Carl-Josef Berg, Södermanlands BTF
1960 Stig Hagberg, Partille, Sven-Olof Hammarlund, Trollbäcken
1961 Bertil Persson, Malmö, Axel W. Zetterberg, Gävle, Allan Holmer, Eskilstuna
1962 Lars Sundin, Singö, Sven-Erik Pettersson, Värnamo
1963 Allan Nylén, Helsingborg, Börje Andersson, Skånes BTF
1964 Walter Guntsch, Ljungby IF, Sven-Olof Fredriksson, Johanneshov
1965 Bror Gustavsson, Brålanda, Sten Fristedt, Malmö
1966 Tommy Andersson, Lund
1967 Eva Holmblad, Fåker, Georg Fernberg Luleå SK
1968 Kenneth Junerup, Champion BTK, Ingvald Svensson, Mölndals BTK
1969 Lars-Olof Berglind, Insjöns BTK, Nils-Erik Sandberg, Ängby SK
1970 Gösta Wedin, Norrfjärns IF, Hans Alsér, Mariestads BoIS
1971 Lennart Svenander, Malmö
1972 John Wennmann, BTK Urnan, Gösta Lööf, Söderhamns UIF, Stig Eklöf, Hallstahammars BTK
1976 Jan Sternby, IFL Lund, Kurt Johansson, Varbergs BTK
1977 Bruno Westerling, Borås, Birgitta Sjöström, Gnesta, Bengt Bedrup, Vällingby
1978 Nils-Åke Lundin, Lövestads IF
1979 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF, Folke Grip Söderhamns UIF
1980 Leif Jönsson, Skedala BTK
1981 Norrtulls SK
1982 Hans Westling, IF Ifo, Ronny Ferm, Tivo BTK
1984 Ingvar Sandberg, Lyckeby BTK, Gunnel Millbet, IK Bele
1985 Kaj Larsson, Tomelilla, Ulf Lönnqvist, Stockholm
1986 Sven-Erik Rönnby, Södertälje BTK
1988 Ingmar Nygren-Bonnier, IFK Österråkers BTK
1990 Mats Ericsson, Jönköping KFUM, Karl-Erik Lindfors, Surte 
1991 Jörgen Gierlöff, Bålsta BTK, Lennart Thelin, Kebnekaise BTK
1993 Sven-Åke Lans, Rudalens IF
1995 Ulf Bjöns, Tyresö BTK
1996 Anders Nyblom, Kalmar BTK, Jonas Lindstedt, Malmö
1998 Mikael Andersson, Halmstads BTK, Anna Ivarsson, Falkenbergs BTK
1999 Roland Svensson, Halmstad BTK
2002 Krister Rejström, Köpings BTK, Urban Liwing, Köpings BTK, Pontus Moberg, Västra Frölunda
2004 Stig Olsson, IF Norcopensarna
2005 Johan Engström, Tullinge Triangelpojkar BTK, Leif Mårtensson, Falu BTK
2007 Anders Nygren Långström, Västerås BTK, Leif Appelskog, Ljungsbro BTK
2008 Daniel Ellerman, Västers BTK, Håkan Björk, Stockholms BTF
2009 Anders Karlsson, BTK Rekord
2010 Stig Lindqvist, Lyckeby BTK
2011 Kicki Löwdahl Gullbo, Team Mälarenergi BTK
2012 Anders Böhlenius, Spårvägens BTK
2013 Bengt Levin, BTK Rekord
2014 Thomas Andersson, Eslövs AI BTK
2015 Anders Ylitalo, Hammarby IF BTF
2016 Ronny Ferm, Karlsborgs BTK 
2017 Åke Lind, Spårvägens BTK
2019 Anders Karlsson, BTK Rekord
2019 
Lennart Jacobsson, Halmstad BTK

 

Uppdaterad: 06 SEP 2018 14:51
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info