Hoppa till sidans innehåll

Svenska Dagbladets Guldmedalj (Bragdguldet)


 BRAGDGULDET-FOTON 

2018 Hanna Öberg (Skidskytte)
2017
Sarah Sjöström (Simning)
2016
Henrik Stenson (Golf)
2015 Sarah Sjöström (Simning)
2014 Stafettlaget, damer, Charlotte Kalla, Anna Haag, Ida Ingemarsdotter, Emma Wikén (Längdskidor)
2013 Johan Olsson (Längdskidor)
2012 Lisa Nordén (Triathlon)
2011 Therese Alshammar (Simning)
2010 Stafettlaget, herrar, Daniel Richardsson, Johan Olsson, Anders Södergren, Marcus Hellner (Längdskidor)
2009 Helena Jonsson (Skidskytte)
2008 Jonas Jacobsson (Parasport, skytte)
2007 Anja Pärson (Alpint)
2006 Anja Pärson (Alpint)
2005 Kajsa Bergqvist (Friidrott)
2004 Stefan Holm (Friidrott)
2003 Carolina Klüft (Friidrott)
2002 Susanne Ljungskog (Cykel)
2001 Per Elofsson (Längdskidor)
2000 Lars Frölander (Simning)
1999 Tony Rickardsson (Motorsport, speedway)
1998 Handbollslandslaget, herrar.
1997 Ludmila Engquist (Friidrott)
1996 Agneta Andersson och Susanne Gunnarson (Kanot)
1995 Anrika Sörenstam (Golf)
1994 Fotbollslandslaget, herrar.
1993 Torgny Mogren (Längdskidor)
1992 Jan-Ove Waldner (Bordtennis)
1991
Pernilla Wiberg (Alpint)
1990 Stefan Edberg (Tennis)
1989: Bordtennislandslaget herrar. Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh, Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner, Glenn Östh
1988
Tomas Gustafson (Skridsko)
1987 Marie-Helene Östlund (Längdskidor)/Ishockeylandslaget Tre Kronor.
1986 Thomas Johansson (Brottning)
1985 Patrik Sjöberg (Friidrott)
1984 Gunde Svan (Längdskidor)
1983 Håkan Carlqvist (Motorsport, motocross)
1982 Mats Wilander (Tennis).
1981 Annichen Kringstad (Orientering)
1980 Thomas Wassberg (Längdskidor)
1979 Malmö FF (Fotboll)
1978 Björn Borg (Tennis)/Ingemar Stenmark (Alpint)
1977 Frank Andersson (Brottning)
1976 Anders Gärderud (Friidrott)/Bernt Johansson (Cykel)
1975 Ingemar Stenmark (Alpint)
1974 Björn Borg (Tennis)
1973 Rolf Edling (Fäktning)
1972 Ulrika Knape (Simhopp)
1971 Stellan Bengtsson (Bordtennis)
1970
Gunnar Larsson (Simning)
1969 Ove Kindvall (Fotboll)
1968 Toini Gustafsson (Längdskidor)
1967 Gösta "Fåglum" Pettersson (Cykel)
1966 Kurt Johansson (Skytte)
1965 Kjell Johansson (Bordtennis)
1964
Rolf Peterson (Kanot)
1963 Jonny Nilsson (Skridsko)
1962 Assar Rönnlund (Längdskidor)
1961 Ove Fundin (Motorsport, speedway)/Sten "Storken" Lundin (Motorsport, motocross)
1960 Jane Cederquist (Simning)
1959 Agne Simonsson (Fotboll)
1958 Richard Dahl (Friidrott)
1957 Dan Waern (Friidrott)
1956 Sixten Jernberg (Längdskidor)/Lars Hall (Modern femkamp)
1955 Sigge Eriksson (Skridsko)
1954 Bengt Nilsson (Friidrott)
1953 Bertil Antonsson (Brottning)
1952 Walter Nyström (Friidrott)
1951 Rune Larsson (Friidrott)
1950 Lennart Bergelin (Tennis)
1949 Gert Fredriksson (Kanot)
1948 Wille Grut (Modern femkamp)
1947 Gösta Frändfors (Brottning)
1946 Arvid Andersson (Tyngdlyftning)
1945 Claes Egnell (Modern femkamp)
1944 Nils "Mora-Nisse" Karlsson (Längdskidor)
1943 Arne Andersson (Friidrott)
1942 Gunder Hägg (Friidrott)
1941 Alfred Dahlqvist (Längdskidor)
1940 Håkan Lidman (Friidrott)/Henry Kälarne (Friidrott)
1939 Sven Selånger (Backhoppning)
1938 Björn Borg (Simning)
1937 Torsten Ullman (Pistolskytte)
1936 Erik Larsson (Längdskidor)
1935 Hans Drakenberg (Fäktning)
1934 Harald Andersson (Friidrott)
1933 Sven Säfwenberg (Bandy)
1932 Ivar Johansson (Brottning)
1931 Sven Rydell (Fotboll)
1930 Johan Richthoff (Brottning)
1929 Sven Utterström (Längdskidor)/Gillis Grafström (Konståkning)
1928 Per-Erik "Särna" Hedlund (Längdskidor)
1927 Sven Salén (Segling)
1926 Edwin Wide (Friidrott)/Arne Borg (Simning)
1925 Sten Pettersson (Friidrott)

Uppdaterad: 16 OKT 2018 09:44
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info