Hoppa till sidans innehåll
Foto: Remy_GROS

11–9 i skilje och Mattias är i Hongkongkvarten

07 JUN 2019 17:38
Världssjuan Liang Jingkun nästa för Mattias Falck som fick strida fullt ut för att slå Wong Chun Ting i Hongkongs åttondel. 1–0 blev 1–2, 3–2, 3–3 och 4–3 efter 11–9 i skilje.
  • Uppdaterad: 07 JUN 2019 17:38

Kanske kan Mattias få några råd av Truls Möregårdh hur han ska handskas med kinesen i kvarten.
I första omgången mötte Truls nämnde Liang och föll med 1–4 efter att ha satt hård press på honom i de två första seten.
Förutom svenske Falck och tyske Boll innehåller kvartsfinalerna fyra kineser och två japaner.
Två européer bland herrarna mot en bland de åtta sista damerna, österrikiskan Sofia Polcanova.

Foto: Remy Gros/ITTF

ITTF World Tour 2019: Hong Kong Open (4:e)
Hongkong 4-9 juni 2019

Alla ITTF-fakta


HERRSINGEL
Kvartsfinaler (4 kineser, 2 japaner)
Lin Gaoyuan, Kina-Wang Chuqin, Kina
Mattias Falck
-Liang Jingkun, Kina (fredag 04.00)
Timo Boll, Tyskland-Zhou Yu, Kina
Jun Mizutani, Japan-Tomokazu Harimoto, Japan

Åttondelsfinaler (5 kineser, 4 japaner)
Lin Gaoyuan-Ma Te, Kina 11–9, 11–9, 11–5, 11–9
Wang Chuqin-Simon Gauzy, Frankrike 12–10, 9–11, 11–8, 16–14, 11–5
Mattias Falck-Wong Chun Ting, Hongkong 11–5, 10–12, 11–13, 11–4, 11–8, 5–11, 11–9
Liang Jingkun-Benedikt Duda, Tyskland 5–11, 11–9, 11–5, 11–7, 11–7
Timo Boll-Maharu Yoshimura, Japan 7–11, 12–10, 7–11, 9–11, 11–7, 11–7, 11–7
Zhou Yu-Jang Woojin, Sydkorea 11–3, 11–7, 11–2, 11–5
Jun Mizutani-Koki Niwa, Japan 4–11, 9–11, 12–10, 11–6, 11–5, 11–2
Tomokazu Harimoto-Quadri Aruna, Nigeria 11–7, 11–8, 11–9, 11–8
Omgång 1
Mattias Falck-Kazuhiro Yoshimura, Japan 11–9, 11–5, 11–8, 11–7
Liang Jingkun-Truls Möregårdh 12–10, 16–14, 11–4, 9–11, 11–4
Tomokazu Harimoto-Jon Persson 7–11, 4–11, 11–8, 12–10, 14–12, 11–5

Kval, omgång 3
Truls Möregårdh-Ovidiu Ionescu, Rumänien 13–11, 6–11, 12–10, 11–2, 1–11, 11–7
Jon Persson-Daniel Habesohn, Österrike 11–8, 8–11, 14–12, 11–6, 12–10
Ma Te, Kina-Kristian Karlsson 11–6, 11–7, 8–11, 11–8, 12–14, 8–11, 11–9
Kval, omgång 2
Truls Möregårdh-Tiago Apolonia, Portugal 11–8, 7–11, 11–8, 11–8, 4–11, 11–4
Maharu Yoshimura, Japan-Anton Källberg 8–11, 12–10, 11–9, 11–8, 6–11, 4–11, 11–7
Jon Persson-Niagol Stoyanov, Italien 11–4, 11–9, 11–5, 11–9
Kristian Karlsson-Antoine Hachard, Frankrike 9–11, 11–4, 11–6, 11–5, 3–11, 11–6
Kval, omgång 1
Truls Möregårdh-Jeremy Hazin, Kanada 11–6, 11–2, 11–8, 11–8
Anton Källberg-Kim Donghyun, Sydkorea 7–11, 11–9, 11–7, 11–8, 11–8
Sharath Kamal Achanta, Indien-Elias Ranefur 13–11, 11–7, 8–11, 11–5, 13–11

DAMSINGEL
Kvartsfinaler (3 japanskor, 1 kinesiska)
Wang Yidi, Kina-Saki Shibata, Japan
Suh Hyowon, Sydkorea-Cheng I-Ching, Taiwan
Miu Hirano, Japan-Feng Tianwei, Singapore
Mima Ito, Japan-Sofia Polcanova, Österrike

Åttondelsfinaler (5 japanskor, 4 kinesiskor)
Wang Yidi-Kasumi Ishikawa, Japan 11–6, 12–10, 11–8, 8–11, 11–9
Saki Shibata-Hitomi Sato, Japan 11–5, 12–10, 11–4, 3–11, 11–7
Suh Hyowon-Bernadette Szocs, Rumänien 11–8, 12–10, 11–7, 7–11, 13–11
Cheng I-Ching-He Zhuojia, Kina 2–11, 6–11, 11–8, 9–11, 11–9, 11–4, 11–8
Miu Hirano-Feng Yalan, Kina 11–4, 11–7, 15–13, 11–5
Feng Tianwei-Shan Xiaona, Tyskland 7–11, 11–8, 11–13, 11–8, 11–5, 11–7
Sofia Polcanova-Doo Hoi Kem, Hongkong 11–5, 11–6, 11–3, 5–11, 11–7
Mima Ito-Sun Mingyang, Kina 11–5, 11–7, 11–9, 11–5

Kval, omgång 3
Park Joohyun, Sydkorea-Linda Bergström 12–10, 11–6, 11–6, 11–8
Kval, omgång 2
Linda Bergström-Olga Vorobeva, Ryssland 18–16, 11–9, 8–11, 11–7, 13–11
Zhang Mo, Kanada-Stina Källberg 18–16, 14–16, 11–9, 12–10, 7–11, 11–8
Kval, omgång 1
Chau Wing Sze, Hongkong-Filippa Bergand 6–11, 9–11, 11–9, 7–11, 11–1, 11–9, 11–4

HERRDUBBEL
Final
Liang Jingkun/Lin Gaoyuan, Kina-Jang Woojin/Lim Jonghoon, Sydkorea

Semifinaler
Liang Jingkun/Lin Gaoyuan-Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hongkong 11–5, 11–8, 9–11, 11–9
Jang Woojin/Lim Jonghoon-Liao Cheng-Ting/Lin Yun-Ju, Taiwan 0–11, 11–5, 15–13, 13–11
Åttondelsfinal
Jang Woojin/Lim Jonghoon, Sydkorea-Kristian Karlsson/Jon Persson walk over Jang/Lim

Kval, omgång 2
Karlsson/Persson-Alexej Liventsov/Mikhail Paikov, Ryssland 9–11, 11–9, 11–4, 11–7
Kval, omgång 1
Tomas Polansky/Pavel Sirucek, Tjeckien-Anton Källberg/Truls Möregårdh 10–12, 8–11, 11–6, 11–6, 12–10

DAMDUBBEL
Final
Chen Ke/Mu Zi, Kina-Jeon Jihee/Yoo Eunchong, Sydkorea

Semifinaler
Chen Ke/Mu Zi-Miyuu Kihara/Miyu Nagasaki, Japan 11–6, 9–11, 11–8, 11–9
Jeon Jihee/Yoo Eunchong-Ng Wing Nam/Soo Wai Yam Minnie, Hongkong 5–11, 11–8, 11–9, 11–7

Kval, omgång 1
Adriana Diaz/Melanie Diaz, Puerto Rico-Filippa Bergand/Linda Bergström  11–6, 11–8, 11–7

MIXED DUBBEL
Final
Lin Yun-Ju/Cheng I-Ching, Taiwan-Lee Sangsu/Choi Hyojoo, Sydkorea

Hong Kong Open-finalerna 2018
Hongkong 24-27 maj

HERRSINGEL
Kazuhiro Yoshimura, Japan-Cho Seungmin, Sydkorea 11–5, 5–11, 11–8, 11–3, 11–7
Kvartsfinal  Zhou Qihao, Kina-Jon Persson 15–13, 11–9, 11–7, 9–11, 11–2
DAMSINGEL
Wang Manyu, Kina-Chen Xingtong, Kina 12–10, 11–8, 3–11, 11–6, 4–11, 11–9
HERRDUBBEL
Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hongkong-Masataka Morizono/Yuya Oshima, Japan 11–6, 11–3, 11–9
DAMDUBBEL
Chen Xingtong/Sun Yingsha, Kina-Chen Ke/Wang Manyu, Kina 11–9, 11–8, 11–9

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info