Hoppa till sidans innehåll

4–1 och OS-guldet till Wang Chuqin

2018-10-11 11:26
Andra herrguldet till Japan eller Kina i Ungdoms-OS? Svaret blev Kina. Truls överman Wang Chuqin slog även Harimoto, 4–1. Harimoto tog färre bollar än Truls gjorde, 40 mot 45.
  • Uppdaterad: 2018-10-11 11:26

För vänsterhänte Wang, seedad sexa i Buenos Aires, var det givetvis hans livs triumf.
– Ja, det är det största jag upplevt. Harimoto är en stor spelare, betonade Wang.
Han gjorde allt bra i finalen, inte minst i servarna.
Toppseedade förhandsfavoriten Tomokazu Harimoto fick chansen att komma in i matchen på allvar när han hade setboll i fjärde setet, 11–10. Men istället för setkvittering till 2–2 blev det 1–3. Efter 13–11 i det som vi kan kalla nyckelsetet avslutade Wang Chuqin med 11–9.
Wang släppte fem set på sina sju segermatcher. När han i åttondelen vände 0–2 till 4–2 mot ryssen Vladimir Sidorenko såg alla hans styrka.

Kinas tredje damguld
I damernas final var det också Kina mot Japan – och det blev Kina för tredje gången på tre Ungdoms-OS. Sun Yingsha slog Miu Hirano med 4–1 och släppte till färre set än vad Wang Chuqin gjorde, tre på sina sju matcher. 
I tre av Suns fyra vinstset mot Hirano var skillnaden två bollar.
Av sex individuella guld i tre Ungdoms-OS har fem gått till Kina.
Undantaget är Japans Koki Niwa som vann herrsingeln 2010.

Wang Chuqins väg till guldet i Ungdoms-OS (28–5)
   1) 4–0 Vladimislav Ursu, Moldavien (9,3,9,7)
   2) 4–1 Bastien Rembert, Frankrike (–7,8,7,8,6)
   3) 4–0 Nathael Elyes Hamdoun, Tunisien (4,4,4,5)
   4) 4–2 Vladimir Sidorenko, Ryssland (–5,–10,5,11,8,2)
   5) 4–1 Truls Möregårdh (6,9,–10,9,9)
   6) 4–0 Kanak Jha, USA (7,7,5,4)
   7) 4–1 Tomokazu Harimoto, Japan (8–5,1,11,9)

Sun Yingshas väg till guldet i Ungdoms-OS (28–3)
   1) 4–0 Zdena Blaskova, Tjeckien (1,2,4,6)
   2) 4–1 Lucie Gauthier, Frankrike (-8,9,2,5,5)
   3) 4–0 Chiara Morri, San Marino ((1,5,4,3)
   4) 4–0 Pyon Song Guong, Nordkorea (3,4,5,8)
   5) 4–0 Bruna Takahashi, Brasilien (8,5,10,5)
   6) 4–1 Archana Girish Kamath, Indien (3.7.6.–1,5)
   7) 4–1 Miu Hirano, Japan (11,–9,9.9.6)

3:e Ungdoms-OS
Buenos Aires 7-14 oktober
Alla ITTF-fakta

HERRSINGEL
Final

Wang Chuqin, Kina-Tomokazu Harimoto, Japan 11–8, 5–11, 11–1, 13–11, 11–9
Bronsmatch

Kanak Jha, USA-Lin Yun-Ju, Taiwan 6–11, 11–7, 13–11, 11–3, 8–11, 4–11, 11–9
Semifinaler

Harimoto-Lin Yun-Ju 6–11, 13–11, 14–12, 11–4, 9–11, 5–11, 11–6
Wang Chuqin-Kanak Jha 11–7, 11–7, 11–5, 11–4
Kvartsfinaler
Harimoto-Cristian Pletea, Rumänien 11–3, 11–8, 11–8, 6–11, 9–11, 11–6
Lin Yun-Ju-Ioannis Sgouropoulos, Grekland 6–11, 11–6, 11–4, 11–6, 11–5
Wang Chuqin-Truls Möregårdh 11–6, 11–9, 10–12, 11–9, 11–9
Kanak Jha-Pang Yew En Koen, Singapore 11–8, 11–7, 8–11, 11–7, 11–2

DAMSINGEL
Final

Sun Yingsha, Kina-Miu Hirano, Japan 13–11, 9–11, 11–9, 11–9, 11–6
Bronsmatch

Andreea Dragoman, Rumänien-Archana Girish Kamath, Indien 8–11, 13–11, 11–9, 11–5, 11–9
Semifinaler
Hirano-Dragoman 11–2, 11–7, 11–5, 11–2
Sun Yingsha-Kamath 11–3, 11–7, 11–6, 1–11, 11–5
Kvartsfinaler
Hirano-Mariia Tailakova, Ryssland 11–2, 11–7, 11–7, 11–3
Dragoman-Amy Wang, USA 11–9, 8–11, 11–9, 6–11, 11–5, 12–10
Kamath-Ning Jing, Azerbajdjan 13–11, 8–11, 6–11, 11–3, 6–11, 12–10, 11–7
Sun Yingsha-Bruna Takahashi, Brasilien 11–8, 11–5, 12–10, 11–5

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

Liverapportering 

Evenemang

SOC 2018

SOC i Stockholm 29/10-4/11
Till SOC:s hemsida

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info