Hoppa till sidans innehåll

Croatia Open med dussinet svenskar

2018-04-09 22:59
Det blir dussinet fullt av svenska spelare i Croatia Open, årets fjärde ITTF Challenge-tävling 10-14 april. Åtta är manliga och fyra är kvinnliga, bland dem Matilda Ekholm.
  • Uppdaterad: 2018-04-14 00:56

Vår kommande VM-spelare Matilda går direkt in i huvudturneringen i singel och är tillsammans med ungerskan Georgina Pota toppseedad i dubbel.
I Croatia Open i Zagreb deltar 327 spelare, 193 herrar och 134 damer.

ITTF Challenge: Croatia Open (4:e 2018)
Zagreb 10-14 april
All information

HERRSINGEL
Kvalomgång
Asuka Machi, Japan-Viktor Brodd 11–13, 11–8, 11–7, 11–5, 12–10

Poolspel (48 grupper)
Anders Eriksson-Armin Alicic, Bosnien och Hercegovina 11–5, 11–2, 11–8, 11–6
Nandor Ecseki, Ungern-Eriksson 11–4, 8–11, 4–11, 8–11, 11–9, 11–9, 11–7
   • Eriksson grupptvåa, 1–1 (7–4) i matcher

Carlos Caballero, Spanien-Per Sandström 11–6, 11–1, 11–9, 13–11
Brian Afanador, Puerto Rico-Sandström 11–7, 11–2, 12–10, 11–3
   • Sandström grupptrea, 0–2 (0–8) i matcher

Dennis Klein, Tyskland-Simon Söderlund 11–6, 12–10, 11–5, 11–9
Simon Söderlund-Supanut Wisutmaythangkoon, Thailand 11–8, 11–7, 5–11, 11–7, 12–10
   • Simon Söderlund grupptrea, 1–1 (4–5) i matcher

Simon Berglund-Aviv Ben-Ari, Israel 11–9, 9–11, 4–11, 12–10, 11–8, 12–14, 11–6
Niagol Stoyanov, Italien-Berglund 11–7, 11–5, 7–11, 11–4, 11–5
   • Berglund grupptvåa, 1–1 (5–7) i matcher

Andrej Semenov, Ryssland-Simon Arvidsson 11–3, 11–3, 6–11, 12–10, 12–10
Bence Majoros, Ungern-Arvidsson 12–10, 9–11, 11–9, 8–11, 11–7, 11–6
   • Arvidsson grupptrea, 0–2 (3–8) i matcher

Elias Ranefur-Vitor Santos, Brasilien 11–6, 11–9, 8–11, 11–7, 11–8
Guillermo Martinez, Spanien-Ranefur 11–7, 11–7, 11–4, 11–4
   • Ranefur grupptvåa, 1–1 (4–5) i matcher

Viktor Brodd-Tiago Li, Portugal 11–4, 11–2, 11–8, 11–4
Brodd-Oleksandr Didukh, Ukraina 8–11, 11–4, 11–7, 11–5, 11–3
   • Brodd gruppetta, 2–0 (8–1) i matcher

Hampus Söderlund-Peter Hribar, Slovenien 6–11, 11–3, 11–6, 11–9, 3–11, 11–7
Hampus Söderlund-Anton Kotov, Ryssland 11–7, 4–11, 11–4, 11–7, 11–5
Enzo Angles, Frankrike-Hampus Söderlund 4–1 i set
   • Hampus Söderlund grupptvåa, 2–1 (9–7) i matcher


DAMSINGEL
Åttondelsfinal (fredag 10.30)
Matilda Ekholm-Georgina Pota, Ungern

Omgång 2
Maki Shiomi, Japan-Li Fen 11–2, 6–11, 11–13, 11–7, 11–9, 11–9
Ekholm-Miyuu Kihara, Japan 10–12, 11–9, 15–17, 11–6, 12–14, 11–6, 11–7
Omgång 1
Li Fen-Asuka Sasao, Japan 11–7, 11–8, 12–10, 11–6
Ekholm-Margaryta Pesotska, Ukraina 11–3, 11–7, 11–5, 6–11, 7–11, 3–11, 11–3

Poolspel (31 grupper)
Anastassiya Lavrova, Kazakstan-Daniela Moskovits 13–11, 11–9, 7–11, 11–7, 11–8
Wang Yi-Ju, Taiwan-Moskovits 12–14, 11–4, 11–6, 11–4, 11–3
   • Moskovits grupptrea, 0–2 (2–8) i matcher

Judith Liu, Frankrike-Tilda Johansson 12–10, 11–8, 6–11, 11–6, 11–7
Johansson-Daniela Ortega, Chile 11–7, 11–5, 11–5, 12–10
   • Johansson grupptvåa, 1–1 (5–4) i matcher

Li Fen-Tena Kovacek, Kroatien 11–4, 11–5, 11–4, 11–1
Li Fen-Wang Xinyue, USA 11–8, 11–8, 11–5, 7–11, 11–9
Li Fen-Ma Wenting, Norge 11–13, 9–11, 11–6, 11–8, 11–8, 11–8
   • Li Fen gruppetta, 3–0 (12–3) i matcher


HERRDUBBEL
Kval, omgång 3
Yuta Tanaka/Shunsuke Togami, Japan-Simon Arvidsson/Simon Söderlund 11–6, 11–3, 12–14, 11–8
Kval, omgång 2
Vildan Gadiev/Denis Ivonin, Ryssland-Viktor Brodd/Hampus Söderlund 7–11, 11–6, 15–13, 11–8,
Huang Chien-Tu/Wang Tai-Wei, Taiwan-Anders Eriksson/Elias Ranefur 13–11, 14–12, 5–11, 7–11, 11–6,
Arvidsson/Simon Söderlund-Javier Benito/Jesus Cantero, Spanien 11–9, 11–6, 4–11, 11–6
Kval, omgång 1
Eriksson/Ranefur-Josip Arbanas/Luka Matesa, Kroatien 11–2, 11–4, 11–8

DAMDUBBEL
Kvartsfinal (fredag 12.30)
Matilda Ekholm/Georgina Pota, Sverige/Ungern-Alex Galic/Rachel Moret, Slovenien/Schweiz

Åttondelsfinal
Ekholm/Pota-Ilka Doval/Nicole Trosman, Norge/Israel 11–4, 11–9, 11–7

Kval, omgång 3
Doval/Trosman-Daniela Moskovits/Stefanie Christensen, Sverige/Danmark 11–8, 11–5, 9–11, 15–13.
Kval, omgång 2
Moskovits/Christensen-Anna-Sofia Erkheikki/Anna Kirichenko, Finland 11–5, 11–3, 11–7

U21 HERRAR
Åttondelsfinal
Bence Majoros, Ungern-Simon Berglund 8–11, 8–11, 11–8, 11–4, 11–9
Omgång 2
Berglund-Carlos Caballero, Spanien 11–8, 11–6, 12–10.
Omgång 1
Andrei Putuntica, Moldavien-Per Sandström 11–5, 11–7, 11–7
Gustavo Yokota, Brasilien-Simon Söderlund 9–11, 11–7, 11–9, 12–10
Berglund-Antonino Amato, Italien 10–12, 6–11, 11–9, 11–7, 11–9

Poolspel (15 grupper)
Per Sandström-Tom Sfiligoj, Slovenien 10–12, 11–8, 11–9, 3–11, 11–6
Sandström-Nikhil Kumar, USA 11–8, 11–9, 11–8
   • Sandström gruppetta, 2–0 (6–2) i matcher


U21 DAMER
Poolspel (12 grupper)
Tilda Johansson-Yaroslava Prykhodko, Ukraina 19–21, 11–3, 11–7, 11–1
Johansson-Hanna Loncarevic, Kroatien 11–8, 8–11, 9–11, 12–10, 11–6
Amy Wang, USA-Johansson 11–6, 12–10, 8–11, 11–7.
   • Johansson grupptvåa, 2–1 (7–6) i matcher

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

PingisPlay

 

Liverapportering

Evenemang

 USM logotyp

Ungdom och Para U-/J-SM
20-22 april, Eskilstuna

Tävlingsinformation
Inbjudan
Arrangörens hemsida

Resultat

 Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info