Hoppa till sidans innehåll

Ett guld i fyra svenskfinaler i Veteran-EM

06 JUL 2019 20:20
Sverige var med i fyra finaler sista dagen i Veteran-EM. En fick hämta guldet, Georg "Gamba" Karlsson i dubbel. I tre singelfinaler inregistrerades förluster.
  • Uppdaterad: 06 JUL 2019 20:20

De tre som fick bita i de sura äpplena var Yue Xia Wang Fridén bland 50-åringarna, Bo Thorinsson bland 80-åringarna och Georg "Gamba" Karlsson bland 85-åringarna. Men fram till finalerna hade trion haft angenäma dagar i Budapest.
Och "Gamba" kunde ju glädja sig åt det fina dubbelsamspelet med finländaren Kai Merimaa – som blev hans överman i singeln.
Minns den rutinerade Karlsson möjligen år 2002 då han inte förlorade ett enda set under Veteran-EM-dagarna?

Olga Nemes slog Wang Fridén
Yue Xia Wang Fridén från Norrköping fick ge sig för den meriterade tyskan Olga Nemes, 0–3, medan Ifoesset Bo Thorinsson från Göteborg fick acceptera att Sigfried Lemke, även han från Tyskland, var den bättre i slutmatchen efter 11–3 i femte och avgörande setet. Dock: Thorinsson vann de jämna första och tredje seten med 12–10 respektive 17–15 och ledde följaktligen med 2–1.

14:e Veteran-EM 2019
Budapest 1-6 juli

Följ mästerskapen här

HERRAR 40
Final
Cedric Merchez, Belgien-Ioannis Vlotinos, Grekland 11–13, 11–4, 6–11, 11–7, 11–7

Omgång 4 (32)
Horst Geyer, Tyskland-Tomas Köszegi 11–7, 4–11, 8–11, 11–6, 11–9
Gabor Jakab, Ungern-Clas-Henric Wallgren 11–5, 11–5, 11–8

HERRAR 50
Final
Ivan Vitsek, Ungern-Yang Min, Italien 10–12, 10–12, 11–7, 12–10, 11–3

Semifinal
Ivan Vitsek-Mats Källberg 11–9, 11–7, 11–9
Kvartsfinal
Mats Källberg-Nicolai Popal, Tyskland 12–10, 5–11, 11–8, 11–9
Åttondelsfinal
Mats Källberg-Karsten Fischer, Tyskland 3–11, 11–5, 11–6, 11–5

HERRAR 60
Final
Janos Kovacs, Ungern-Manfred Nieswand, Tyskland 11–7, 18–16, 4–11, 10–12, 11–2

Åttondelsfinaler
Jurii Bannikov, Ryssland-Göran Aldvik 11–7, 11–3, 11–4
Manfred Nieswand, Tyskland-Per Svensson 5–11, 11–5, 11–2, 6–11, 11–7
Nenad Stevanovic, Schweiz-Anders Åkerström 11–6, 11–7, 11–9

HERRAR 65
Final
David Mahabir, England-Rein Lindmäe, Estland 11–8, 11–7, 11–5

Omgång 4 (32)
Josef Schlopath, Tyskland-Stefan Jansson 3–11, 11–8, 11–8, 11–5
Franz-Josef Hürmann, Tyskland-Peter Larsson 10–12, 11–8, 8–11, 11–6, 11–8

HERRAR 70
Final
Niels Ramberg, Danmark-Geoff Salter, Skottland 11–9, 8–11, 11–7, 11–5

Åttondelsfinal
Geoff Salter-Hans Kroon 11–7, 11–9, 11–7

HERRAR 75
Final
Günter Fraunheim, Tyskland-Harald Todt, Tyskland 5–11, 9–11, 11–9, 11–9, 11–3

Omgång 3 (32)
Ludovit Valarik, Slovakien-Hans Fredén 11–8, 11–9, 11–3
Erling Börge Nielsen, Danmark-Lars Sandmark 11–6, 11–2, 11–6
Herbert Neubauer, Tyskland-Olavi Inkinen 11–9, 11–6, 11–6

HERRAR 80
Final
Sigfried Lemke, Tyskland-Bo Thorinsson 10–12, 11–5, 15–17, 11–2, 11–3

Semifinal
Bo Thorinsson-Josep Madurell Rodriguez, Spanien 11–4, 12–10, 11–5
Kvartsfinal
Bo Thorinsson-Pierre Lailheugue, Frankrike 11–5, 11–4, 11–6
Åttondelsfinaler
Bo Thorinsson-Aldo Donda, Italien 9–11, 11–6, 11–9, 11–6

HERRAR 85
Final
Kai Merimaa, Finland-Georg Karlsson 5–11, 11–2, 11–7, 11–3

Semifinal
Georg Karlsson-Joszef Mayer, Ungern 11–6, 9–11, 8–11, 11–9, 11–6
Kvartsfinal
Georg Karlsson-Richard Luber, Tyskland 8–11, 15–13, 11–9, 14–12
Åttondelsfinaler
Georg Karlsson-Hans-Dieter Kliem, Tyskland 11–6, 11–6, 11–3

DAMER 40
Final
Katalina Gatinska, Bulgarien-Krisztina Spengler, Ungern 18–16, 11–6, 11–1

Omgång 2 (32)
Anja van den Berghe, Belgien-Linda Almgren 6–11, 11–7, 11–6, 12–10

DAMER 50
Final
Olga Nemes, Tyskland-Yue Xia Wang Fridén 11–8, 11–6, 12–10

Semifinal
Yue Xia Wang Fridén-Dorota Borkowska, Polen 3–11, 11–4, 15–13, 11–6
Kvartsfinal
Yue Xia Wang Fridén-Pia Toelhöj, Danmark 12–10, 11–8, 11–4
Åttondelsfinaler
Yue Xia Wang Fridén-Monika Goeggel, Schweiz 19–21, 11–4, 11–3, 9–11, 11–8

DAMER 60
Final
Branka Batinic, Kroatien-Larissa Farina, Ryssland 11–3, 4–11, 11–9, 11–9

Omgång 1 (64)
Miluse Labikova, Tjeckien-Lisbeth Oscarsson 11–6, 11–8, 11–5

DAMER 65
Final
Dina Minakova, Ryssland-Larisa Andreeva, Ryssland 11–6, 11–7, 9–11, 11–9

Omgång 1 (64)
Evelin Dathe, Tyskland-Wivika Andermo 11–3, 11–4, 11–4

DAMER 70
Final
Ursula Krüger, Tyskland-Christel Locher, Tyskland 19–17, 11–8, 11–2

Omgång 2 (32)
Marjorie Dawson, England-Anita Andersson 8–11, 11–3, 5–11, 11–6, 12–10
Karin Gebauer, Tyskland-Ulla Dovblad 11–3, 11–2, 11–8

DAMER 75
Final
Jutta Baron, Tyskland-Edda Christa Wassermeyer-Delekat, Tyskland 11–4, 11–7, 11–9

Ingen svenska

DAMER 80
Final
Gertrud Mikyska, Österrike-Heidi Wunner, Tyskland 12–10, 11–6, 9–11, 12–10

Ingen svenska

DAMER 85
Final

Betty Bird, England-Marianne Blasberg, Tyskland 11–2, 11–9, 11–5

Ingen svenska

HERRDUBBEL 40
Final
Gabor Jakab/Marton Marsi, Ungern-Sven Hielscher/Cedric Merchez, Tyskland/Belgien 11–8, 11–8, 6–11, 11–8

Omgång 3 (32)
Zoltan Gergye/Tamas Hoffmann, Ungern-Joakim Jarfjord/Anders Karlsson 7–11, 14–12, 12–10, 11–6
Omgång 2 (64)
Horst Geyer/Kai Otterbach, Tyskland-Peter Johansson/Vahidin Okic 5–11, 11–9, 11–6, 10–12, 11–4
Balasz Barabas/Gabor Nemeth, Ungern-Ola Hansson/Tomas Köszegi 10–12, 11–8, 11–6, 11–13, 12–10
Jarfjord/Karlsson-Daniel Amaral/Miguel Ventura, Spanien/Portugal 11–7, 1–11, 11–8, 11–9

HERRDUBBEL 50
Final
Marcello Cicchitti/Yang Min, Italien-Matthias Bluhm/Uwe Christlieb, Tyskland 12–10, 11–6, 11–3

Semifinal
Marcello Cicchitti/Yang Min-Fan Baozhong/Talis Olausson 4–11, 11–7, 11–8, 11–6
Kvartsfinal
Fan Baozhong/Olausson-Piotr Zemla/Christoph Karas, Polen/Tyskland 11–9, 11–5, 4–11, 14–12
Åttondelsfinaler
Fan Baozhong/Olausson-Jury Illarionov/Igor Roldugin, Ryssland 11–5, 14–12, 11–8
Matthias Blum/Uwe Christlieb-Mats Källberg/Per-Anders Källberg 11–8, 8–11, 12–10, 11–7 

HERRDUBBEL 60
Final
Bernhard Bürgin/Rolf-Dieter Loss, Tyskland-Ding Yi/Aleksej Rodin, Österrike/Ryssland 7–11, 12–10, 7–11, 11–3, 11–6

Åttondelsfinal
Bernhard Bürgin/Rolf Dieter Loss, Tyskland-Göran Aldvik/Stefan Sandberg 9–11, 11–5, 5–11, 12–10, 11–4

HERRDUBBEL 65
Final
Rein Lindmäe/Leonid Segal, Estland/Ukraina-Franz-Josef Hürmann/Gerd Werner, Tyskland 3–11, 11–7, 11–9, 12–10

Kvartsfinal
Franz-Josef Hürmann/Gerd Werner, Tyskland-Stefan Jansson/Ingemar Söderberg 11–9, 11–6, 8–11, 11–5
Åttondelsfinaler
Kornel Barath/Laszlo Geri, Ungern-Arvi Grapenhed/Göran Skogsberg 11–3, 11–9, 11–3
Jansson/Söderberg-Brian Johns/Wayne Percival, England 12–10, 6–11, 11–6, 13–11
Hürmann/Werner-Ragnar Botnen/Gunnar Ljung 11–6, 11–5, 11–6

HERRDUBBEL 70
Final
Gennady Gmyra/Vladimir Stolnikov, Ryssland-Feliks Kaplan/Matti Lappalainen, Ryssland/Finland 11–9, 11–2, 11–4.

Åttondelsfinal
Gennady Gmyra/Vladimir Stolnikov, Ryssland-Christer Mattsson/Karol Korbel, Sverige/Slovakien 10–12, 11–2, 11–5, 11–7

HERRDUBBEL 75
Final
Wolfgang Schmidt/Bernd Witthaus, Tyskland-Horst Langer/Jürgen Langer, Tyskland 11–9, 11–9, 11–6

Åttondelsfinaler
Inga svenskar

HERRDUBBEL 80
Final
Konrad Steinkämper/Peter Stolzenburg, Tyskland-Klaus Krüger/Dieter Lippelt, Tyskland 11–9, 11–8, 11–6

Semifinaler
Konrad Steinkämper/Peter Stolzenburg-Toni Borg/Per Magnusson 11–9, 9–11, 11–4, 11–9
Klaus Krüger/Dieter Lippelt-Jan-Eric Olofsson/Bo Thorinsson 11–9, 11–8, 8–11, 12–10
Kvartsfinaler
Borg/Magnusson-Sigfried Thomas/Hans Witt, Tyskland 11–7, 5–11, 11–8, 7–11, 11–4
Olofsson/Thorinsson-Dennis Bromage/Wolfgang Wenk, Wales/Tyskland 8–11, 11–3, 11–8, 11–8

HERRDUBBEL 85
Final
Georg Karlsson/Kai Merimaa, Sverige/Finland-Claude Decret/Henri Yahiel, Frankrike 4–11, 13–11, 11–7, 11–6

Semifinal
Georg Karlsson/Kai Merimaa-Rolf Gross/Richard Luber, Tyskland 8–11, 7–11, 11–6, 11–8, 11–6
Kvartsfinal
Karlsson/Merimaa-Friedrich W Spankel/Ernst Weller, Tyskland 11–7, 11–5, 11–5

DAMDUBBEL 40
Final
Erika Ackermann/Rita Hajduska, Ungern-Sylvia Messer/Sabine Neldner, Tyskland 6–11, 11–8, 11–5, 12–10

Åttondelsfinaler
Elena Chunik/Larisa Lavrukhina, Ryssland-Linda Almgren/Jette Vieg, Sverige/Danmark 11–4, 11–4, 11–3
Katalina Gatinska/Margarita Juding, Bulgarien/Lettland-Petra Gummesson Sörling/Pia Toelhöj, Sverige/Danmark 11–7, 11–8, 14–12

DAMDUBBEL 50
Final
Margit Geiger/Olga Nemes, Tyskland-Zita Ferenczy/Andrea Turner, Rumänien/Ungern 11–2, 11–7, 11–8

Semifinal
Margit Geiger/Olga Nemes-Lena Johnsson/Katarina Åmark 11–7, 11–7, 11–3
Kvartsfinaler
Johnsson/Åmark-Monika Goeggel/Caroline Ris, Schweiz 11–7, 11–7, 11–5
Dorota Paluch/Gazyna Zielinska, Polen-Eva Lindh/Yue Xia Wang Fredén 7–11, 11–7, 12–10, 11–9

DAMDUBBEL 60
Final
Branca Batinic/Larissa Farina, Kroatien/Ryssland-Marita Oscheja/Ilona Söfftge, Tyskland 11–2, 11–2, 11–5

Åttondelsfinaler
Inga svenskpar

DAMDUBBEL 65
Final
Larisa Andreeva/Susanne Pedersen, Ryssland/Danmark-Annemarie Falkowski/Gabi Kochanski, Tyskland 15–13, 11–7, 11–6

Åttondelsfinaler
Inga svenskpar

DAMDUBBEL 70
Final
Hannelore Dillenberg/Christel Locher, Tyskland-Marjorie Dawson/Diane Pearce, England 11–4, 11–3, 11–4

Semifinal
Hannelore Dillenberg/Christel Locher-Ulla Dovblad/Alicja Skrzypick, Sverige/Polen 11–6, 13–11, 11–4
Kvartsfinaler
Dillenberg/Locher-Anita Andersson/Lena Linde 11–5, 11–9, 15–17, 11–8
Dovblad/Skrzypick-Karin Flemke/Christine Lübbe, Tyskland 11–8, 12–14, 7–11, 11–6, 11–8

DAMDUBBEL 75
Final
Christa Gebhardt/Heidi Wunner, Tyskland-Rosi Berg/Karin Rauscher, Tyskland 7–11, 11–8, 13–11, 8–11, 11–8

Åttondelsfinal
Renate Metgel/Elke Richter, Tyskland-Ingegerd Freinert/Ruth Schneider, Sverige/Tyskland 6–11, 11–9, 12–10, 11–8

DAMDUBBEL 80
Final
Regina Isern/Hannelore Kaysser, Tyskland-Roswitha Bank/Sigrid Matthias, Tyskland 12–10, 8–11, 11–5, 11–8

Kvartsfinaler
Inget svenskpar

DAMDUBBEL 85
Gruppspel (4 par)
1) 3–0 (9–0) Betty Bird/Mariane Blasberg, England/Tyskland
3) 1–2 (4–6) Ragnhild Lundberg/Eeva Eriksson, Sverige/Finland

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info