Hoppa till sidans innehåll

Fyra klarade singelkvalen i Polen

2017-10-05 19:42
Tre svenska herrar och två damer gör sig redo för fredagsspel i Polish Open. Hampus Nordberg, Simon Arvidsson, Elias Ranefur och Filippa Bergand gick alla vidare via kval.
  • Uppdaterad: 2017-10-06 18:52

Linda Bergström var redan kvalificerad för damsingelns omgång 1.
Kan Elias störa mångårige Rumänienettan Adrian Crisan? Även för Hampus väntar en rumän, Hunor Szocs.
I U21 är antalet blågula grabbar fem i inledningsomgången efter det att Simon Söderlund och Malte Möregårdh vunnit sina grupper. Simon Berglund, Elias Ranefur och Truls Möregårdh var redan inne i huvudturneringen.
Ingen av Sveriges kvalande U21-tjejer avancerade.

Två par i åttondelarna
I dubbeln tog sig Simon Arvidsson/Elias Ranefur och Simon Berglund/Hampus Nordberg igenom andra och tredje kvalomgången och säkrade platser bland de 16 paren i åttondelarna. Vad kan de åstadkomma mot Harmeet Desai/Soumyajit Ghosh, Indien respektive Antoine Hachard/Gregoire Jean, Frankrike?

ITTF Challenge: Polish Open (9:e)

Czestochowa 4-8 oktober 2017
Alla fakta


HERRSINGEL
Omgång 1

Adrian Crisan, Rumänien-Elias Ranefur 12–10, 11–6, 11–9, 11–13, 10–12, 6–11, 11–6
Grigory Vlasov, Ryssland-Simon Arvidsson 11–5, 11–5, 11–2, 8–11, 12–10
Hunor Szocs, Rumänien-Hampus Nordberg 3–11, 12–10, 11–4, 11–5, 14–12

Kval, omgång 1
Nordberg-Marek Badowski, Polen 7–11, 11–7, 9–11, 11–8, 7–11, 11–4, 11–9
Arvidsson-Gavin Rumngay, Skottland 13–11, 5–11, 11–8, 12–10, 11–8
Mehdi Bouloussa, Frankrike-Hampus Söderlund 11–7, 4–11, 11–6, 10–12, 11–5, 8–11, 11–4
Ranefur-Andreas Levenko, Österrike 11–4, 12–10, 11–5, 11–7

Poolspel (51 grupper)
Martin Friis lämnade walk over

Antoine Bernadet, Kanada-Simon Söderlund 4–3 i set
Marcos Madrid, Mexiko-Simon Söderlund 11–7, 11–7, 11–6, 11–9
• Simon Söderlund grupptrea, 0–2 (3–8) i matcher

Nordberg-Oleksandr Tymofieiev, Ukraina 11–4, 11–5, 11–8, 11–7
Nordberg-Lorencio Lupulesku, Serbien 11–7, 11–7, 11–5, 11–5
• Nordberg gruppetta, 2–0 (8–0) i matcher

Arvidsson-Narayan Kapolnek, Österrike 9–11, 10–12, 11–2, 11–8, 16–14, 13–11
Arvidsson-Valentin Nad Nemedi, Serbien 11–7, 9–11, 11–4, 9–11, 12–10, 11–4
• Arvidsson gruppetta, 2–0 (8–4) i matcher

Hampus Söderlund-Jakub Witkowski, Polen 11–3, 11–5, 11–8, 11–7
Hampus Söderlund-Matteo Mutti, Italien 12–10, 11–9, 12–10, 11–9
• Hampus Söderlund gruppetta, 2–0 (8–0) i matcher

Elias Ranefur-Son Suk Hyon, Sydkorea 11–2, 11–4, 11–4, 9–11, 11–6
Ranefur-Li Hon Ming, Hongkong 11–8, 11–6, 10–12, 6–11, 8–11, 11–8, 11–8
• Ranefur gruppetta, 2–0 (8–4) i matcher

Truls Möregårdh-Tomasz Tomaszuk, Polen 10–12, 11–6, 11–6, 11–1, 20–18
Mehdi Bouloussa, Frankrike-Truls Möregårdh 11–9, 11–9, 11–1, 15–13
• Truls Möregårdh grupptvåa, 1–1 (4–5) i matcher

Simon Berglund-Adam Dosz, Polen 16–14, 12–10, 11–6, 11–9
Gavin Rumgay, Skottland-Berglund 7–11, 11–6, 12–10, 11–9, 11–7
• Simon Berglund grupptvåa, 1–1 (5–4) i matcher

Malte Möregårdh-Tobias Rasmussen, Danmark 8–11, 5–11, 12–10, 11–2, 11–4, 18–16
Marek Badowski, Polen-Malte Möregårdh 11–8, 11–5, 12–10, 9–11, 8–11, 11–5
• Malte Möregårdh grupptvåa, 1–1 (6–6) i matcher

DAMSINGEL
Åttondelsfinal (lördag 11.20)
Linda Bergström-Melek Hu, Turkiet

Omgång 2
Linda Bergström-Polina Mikhailova, Ryssland 8–11, 10–12, 11–6, 11–3, 11–6, 11–9
Omgång 1
Adina Diaconu, Rumänien-Filippa Bergand 12–10, 12–10, 9–11, 12–10, 11–8
Bergström-Katarzyna Wegrzyn, Polen 11–7, 11–7, 11–6, 7–11, 11–2

Poolspel (28 grupper)
Margo Degraef, Belgien-Huda Mustafa 13–11, 11–3, 4–11, 11–8, 11–7
Natalia Bajor, Polen-Mustafa 11–8, 11–8, 11–3, 11–3
• Mustafa grupptrea, 0–2 (1–8) i matcher

Agata Zakrzewska, Polen-Erika Fronth 9–11, 11–8, 11–7, 4–11, 11–3, 11–7
Krisztina Ambrus, Ungern-Fronth 11–4, 10–12, 11–6, 11–5, 11–6
• Fronth grupptrea, 0–2 (3–8) i matcher

Filippa Bergand-Aleksandra Michalek, Polen 11–6, 11–9, 11–7, 12–10
Bergand-Mateja Jeger, Kroatien 11–9, 9–11, 9–11, 6–11, 11–6, 11–8, 13–11
• Bergand gruppetta, 2–0 (8–3) i matcher

Tilda Johansson-Sewar Abuyaman, Jordanien 11–5, 11–7, 5–11, 11–1, 11–7
Solomiya Brateyko, Ukraina-Johansson 11–2, 11–7, 11–4, 11–6
• Johansson grupptvåa, 1–1 (4–5) i matcher

HERRDUBBEL
Åttondelsfinaler (fredag 19.10)
Simon Arvidsson/Elias Ranefur-Harmeet Desai/Soumyajit Ghosh, Indien
Simon Berglund/Hampus Nordberg-Antoine Hachard/Gregoire Jean, Frankrike

Kval, omgång 3
Berglund/Nordberg-Darko Jorgic/Tomislav Pucar, Slovenien/Kroatien 12–10, 11–9, 11–7
Arvidsson/Ranefur-Sadi Ismailov/Grigory Vlasov, Ryssland 11–7, 13–11, 11–13, 11–7
Marek Badowski/Patryk Zatowka, Polen-Truls Möregårdh/Simon Söderlund 12–10, 12–10, 6–11, 11–9
Kval, omgång 2
Berglund/Nordberg-Samuel Kaluzny/Samuel Novota, Slovakien 12–10, 11–8, 11–7
Simon Arvidsson/Elias Ranefur-Andrei Putuntica/Medardas Stankevicius, Moldavien/Litauen 12–10, 11–3, 6–11, 11–5
Truls Möregårdh/Simon Söderlund-Eric Jouti/Yuija Zhai, Brasilien/Danmark 4–11, 11–9, 11–9, 11–5
Kval, omgång 1
Truls Möregårdh/Simon Söderlund-Vsevolod Broiakovsky/Kanak Jha, Ukraina/USA 11–5, 11–6, 11–3

DAMDUBBEL
Kval, omgång 3

Dorina Srebrnjak/Sun Jiayi, Kroatien-Linda Bergström/Huda Mustafa 11–8, 11–8, 11–9
Moonyoung Choi/Yubin Shin, Sydkorea-Erika Fronth/Tilda Johansson 12–10, 11–8, 12–10
Kval, omgång 2
Bergström/Mustafa-Ganna Farladanska/Ievgeniia Vasylieva, Ukraina 11–9, 5–11, 11–6, 12–10
Fronth/Johansson-Natalia Bajor/Magdalena Sikorska, Polen walk over
Kval, omgång 1
Fronth/Johansson-Taimmaa Abo-Yaman/Sewar Abuyaman, Jordanien 11–7, 11–3, 11–7

U21 HERRAR
Åttondelsfinaler
Ng Pak Nam, Hongkong-Elias Ranefur 5–11, 11–9, 7–11, 12–10, 11–5
Lam Siu Hang, Hongkong-Truls Möregårdh 11–9, 11–9, 7–11, 11–9

Omgång 2
Sadi Ismailov, Ryssland-Simon Berglund 3–11, 11–6, 11–9, 8–11, 11–5
Ranefur-Anders Lind, Danmark 11–8, 9–11, 12–10, 2–11, 11–7
Truls Möregårdh-Diogo Chen, Portugal 11–8, 11–5, 14–12
Omgång 1
Romain Ruiz, Frankrike-Simon Söderlund 11–5, 11–8, 9–11, 11–7
Berglund-Tomasz Kotowski, Polen 6–11, 11–5, 11–9, 7–11, 12–10
Ranefur-Tomasz Tomaszuk, Polen 11–9, 9–11, 11–5, 11–7
Tom Jarvis, England-Malte Möregårdh 11–9, 11–5, 11–13, 4–11, 12–10
Truls Möregårdh-Antoine Bernadet, Kanada 11–9, 8–11, 11–9, 11–4

Poolspel (16 grupper)
Martin Friis lämnade walk over

Simon Söderlund-Maciej Kubik, Polen 14–12, 11–8, 11–7
Simon Söderlund-Carlos Ishida, Brasilien 11–3, 11–8, 11–5
Simon Söderlund-Erik Raiter, Kazakstan 11–6, 11–4, 11–6
• Simon Söderlund gruppetta, 3–0 (9–0) i matcher

Malte Möregårdh-Medardas Srankevicius, Litauen 11–3, 11–9, 11–6
Przemyslaw Walaszek, Polen-Malte Möregårdh 11–3, 7–11, 11–5, 5–11, 11–9
Malte Möregårdh-Lev Katsman, Ryssland 8–11, 11–8, 8–11, 11–8, 11–7
• Malte Möregård gruppetta, 2–1 (8–5) i matcher

U21 DAMER
Poolspel (14 grupper)
Tilda Johansson-Maja Miklaszewska, Polen 11–5, 9–11, 11–6, 11–9
Margo Degraef, Belgien-Johansson 8–11, 11–8, 11–6, 7–11, 11–8
• Johansson grupptvåa, 1–1 (5–4) i matcher

Anna-Sofia Erkheikki, Finland-Erika Fronth 11–5, 9–11, 14–12, 8–11, 11–9
Julia Slazak, Polen-Fronth 12–10, 11–9, 12–10
• Fronth grupptrea, 0–2 (2–6) i matcher

Filippa Bergand-Angelika Janik, Polen 11–7, 11–3, 11–3
Maria Tsaptsinos, England-Bergand 11–7, 8–11, 11–9, 5–11, 11–9
• Bergand grupptvåa, 1–1 (5–3) i matcher

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

PingisPlay


Liverapportering

Pingisligan damer, omgång 3
20 oktober, 13.00

Dänningelanda - Team Mälarenergi BTK
Spårvägens BTK - IK Juno

Pingisligan damer, omgång 4
21 oktober, 13.00

Dänningelanda BTK - IK Juno    
Spårvägens BTK - Team Mälarenergi  

 

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

SRB
sporrong

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info