Hoppa till sidans innehåll
Foto: ZWALD Rene

ITTF Challenge Croatia Open 2019

15 MAJ 2019 20:11
Kvalturneringen är nu avklarad och under morgondagens spelas de första matcherna i huvudturneringen. På plats i den kroatiska huvudstaden Zagreb befinner sig inte mindre än 13 svenska spelare, åtta herrar och fem damer.
  • Uppdaterad: 17 MAJ 2019 15:35

Kristian Karlsson är seedad tvåa i herrsingel, Linda Bergström 17 i damsingel och Anton Källberg 32 i herrsingel, dessa tre är alltså direktkvalificerade för huvudturneringen och har därför inte spelat kvalspel.

Nedan följer en sammanfattning av hur gruppspelet gått samt vilka matcher som nu väntar i huvudtuneringen. 

Herrsingel

Grupp 10
Truls Möregårdh – Matthew Lehmann, Kanada, 3-0
Truls Möregårdh – Joan Masip, Spanien, 3-0
(Möregårdh gruppetta med 2-0 i matcher)

Grupp 15
Elias Ranefur – Yanick Taffe, Schweiz, 3-0
Elias Ranefur – Takeru Kashiwa, Japan, 3-1
(Ranefur gruppetta med 2-0 i matcher)

Grupp 23
Simon Arvidsson – Sam Boccard, Schweiz, 3-0
Simon Arvidsson – Alexandru Cazacu, Rumänien, 1-3
(Arvidsson grupptvåa med 1-1 i matcher)

Grupp 28
Fabian Åkerström – Carlos Caballero, Spanien, 2-3
Fabian Åkerström – Samuel Novota, Slovakien, 2-3
(Åkerström grupptrea med 0-2 i matcher)

Grupp 30
Johan Barius – Chien-Tu Huang, Taiwan, 1-3
Johan Barius – Ioannis Sgouropoulos, Grekland, 1-3
(Barius grupptrea med 0-2 i matcher)

Grupp 34
Simon Berglund – Giorgios Konstantinopoulos, Grekland, 3-1
Simon Berglund – David Serdaroglu, Österrike, 3-1
(Berglund gruppetta med 2-0 i matcher)

I vidarekvalet för att ta sig in i huvudturneringen förlorade Berglund med 1-4 mot Carlos Machado från Spanien.

Första omgången
Torsdag 16/5
Truls Möregårdh – Masataka Morizono, Japan 1-4
(6-11, 7-11, 10-12, 11-8, 5-11)

Anton Källberg – Hibiki Tazoe, Japan 4-0
(11-8, 11-9, 12-10, 11-9)

Elias Ranefur – Horacio Cifuentes, Argentina 4-0
(13-11, 14-12, 11-5, 11-9)

Kristian Karlsson – Gavin Rumgay, Skottland 4-3
(11-4, 8-11, 3-11, 11-6, 7-11, 11-3, 11-7)

Andra omgången
Torsdag 16/5
Anton Källberg – Yehven Pryschepa, Ukraina, 4-1
(11-9, 11-5, 5-11, 11-3, 11-7)
Kristian Karlsson – Elias Ranefur, 4-1
(6-11, 11-7, 11-8, 11-9, 15-13)

Åttondelsfinal
Fredag 17/5
Anton Källberg – Kanak Jha, USA, 4-3
(11-13, 8-11, 11-6, 11-9, 9-11, 12-10, 11-8)
Kristian Karlsson – Can Akkuzu, Frankrike, 4-1
(6-11, 11-5, 11-7, 11-7, 11-8)

Kvartsfinal
Fredag 17/5
Anton Källberg – Robin Devos, Belgien, 4-3
(5-11, 11-7, 11-9, 11-3, 7-11, 7-11, 12-10)
Kristian Karlsson – Benedikt Duda, Tyskland, 4-0
(11-7, 11-6, 11-9, 11-6)

Semifinal
Lördag 18/5
Anton Källberg – Chih-Yuan Chuang, Taiwan, 4-3
(11-3, 4-11, 11-3, 4-11, 13-11, 6-11, 11-5)
Kristian Karlsson – Tomislav Pucar, Kroatien, 4-1
(11-9, 8-11, 12-10. 11-7, 11-5)

Final
Lördag 18/5
Anton Källberg – Kristian Karlsson, 4-1
(11-8, 11-8, 12-10, 8-11, 11-4)

Damsingel

Grupp 1
Caroline Tanska – Arina Singeorzan, Rumänien, 1-3
Caroline Tanska – Melanie Diaz, Puerto Rico, 0-3
(Tanska grupptrea med 0-2 i matcher)

Grupp 8
Erika Fronth – Elisavet Terpou, Grekland, 3-0
Erika Fronth – Emina Hadziahmetovic, Bosnien Hercogovina, 1-3
(Fronth grupptvåa med 1-1 i matcher)

Grupp 19
Alma Rööse – Maria Malanina, Ryssland, 0-3
Alma Rööse – Dorina Srebrnjak, Kroatien, 2-3
(Rööse grupptrea med 0-2 i matcher)

Grupp 20
Stina Källberg – Klara Bardac, Kroatien, 3-0
Stina Källberg – Serena Akula, Indien, 2-3
(Källberg grupptvåa med 1-1 i matcher)

Första omgången
Torsdag 16/5
Linda Bergström – Anastasia Kolish, Ryssland 4-0
(11-5, 11-8, 11-7, 11-4)

Andra omgången
Torsdag 16/5
Linda Bergström-Su Pei-Ling, Hongkong 0-4
(6-11, 9-11, 8-11, 10-12)

U21 damer

Grupp 4
Stina Källberg – Ozge Yilmaz, Turkiet, 3-1
Stina Källberg – Lara Opeka, Slovenien, 3-1
(Källberg gruppetta med 2-0 i matcher)

Grupp 7
Erika Fronth – Ece Haraç, Turkiet, 2-3
Erika Fronth – Yu-Chin Tsai, Taiwan, 0-3
Erika Fronth – Honami Nakamori, Japan, 1-3
(Fronth gruppfyra med 0-3 i matcher)

Grupp 8
Alma Rööse – Daniela Ortega, Chile, 3-1
Alma Rööse – Serena Akula, Indien, 3-2
Alma Rööse – Koyoka Idesawa, Japan, 0-3
(Rööse grupptvåa med 3-1 i matcher)

Första omgången
Stina Källberg – Moumita Dutta, Indien, 1-3
Alma Rööse – Daria Trigolos, Belarus, 1-3

U21 herrar

Första omgången
Johan Barius – Gabriele Piciulin, Italien, 2-3

Damdubbel

Kvalomgång 1
Front/Källberg – Carey/Tsaptsinos, Wales/England, 2-3
Rööse/Tanska – Kamath/Mukherjee, Indien, 0-3

Herrdubbel

Kvalomgång 2
Arvidsson/Ranefur – Hirano/Matsudaira, Japan, 3-2
Åkerström/Berglund – Lesiv/Stankevicius, Litauen, 3-2
Kvalomgång 3
Arvidsson/Ranefur – Gomez/Lamadrid, Chile, 3-2
Åkerström/Berglund – Knanin/Platonov, Belarus, 3-1

Första omgången
Torsdag 16/5
Åkerström/Berglund – Allegro/Lambiet, Belgien, 0-3
(9-11, 10-12, 9-11)
Källberg/Möregårdh – Pryshchepa/Yefimov, Ukraina, 3-1
(11-9, 8-11, 11-8, 11-9)
Arvidsson/Ranefur – Badowski/Zatowka, Polen, 1-3
(10-12, 11-9, 6-11, 5-11)

Kvartsifinal
Fredag 17/5
Källberg/Möregårdh – Badowski/Zatowka, Polen, 3-2
(11-7, 8-11, 11-6, 8-11, 11-5)

Semifinal
Fredag 17/5
Källberg/Möregårdh – Allegro/Lambiet, Belgien, 2-3
(7-11, 11-6, 11-4, 7-11, 5-11)

Livesändningar från tävlingen hittar ni här.

Samtliga resultat och kommande matcher hittar ni här.

Foto: Manfred Schillings

Skribent: Peter Johansson
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen




Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info