Hoppa till sidans innehåll

Matildas intressanta fredag i Zagreb

2018-04-12 22:01
Fredagen den 13:e blir en intressant dag i Zagreb för Matilda Ekholm. Inom två timmar spelar hon mot och med Georgina Pota. Först i singelns åttondel, sedan i dubbelkvarten.
  • Uppdaterad: 2018-04-14 01:03

I de två inledande singelomgångarna i Croatia Open pressades Matilda in i det sista mot Margaryta Pesotska, Ukraina, som hon besegrade med kompromisslösa 11–3 i skilje, och Miyuu Kihara, Japan, mot vilken hon vände 2–3 till 4–3 efter 11–6, 11–7 i slutseten.
Båda matchernas var ett kvitto på att Matilda hade kylan i behåll när det som bäst behövdes.
Återstår att se hur hon kommer att hantera sin goda dubbelväninna Georgina.
Det skiljer endast fyra steg mellan dem på världsrankingen – ungerskan är 33:a och svenskan 37:a.

Ekholm Pota
Bilden: Ekholm och Pota från VM 2017 Foto: Manfred Schillings

Tre raka i dubbeln
Tillsammans hade de inga problem alls mot norskisraeliska duon Doval/Trosman i åttondelen. Det blev tre raka.
I kvartsfinalen får Ekholm/Pota favoritskapet mot Alex Galic/Rachel Moret, Slovenien/Schweiz.

Seger och förlust mot japanskor
För Li Fen gick det bra mot en japanska, Asuka Sasao, men inte mot den som hon träffade på i andra omgången, Maki Shiomi. Li tog ledningen med 2–1 i set men föll med 2–4.
I U21-klassen hängde Simon Berglund med till åttondelen. Och där började det alldeles utmärkt med 11–8, 11–8 mot Bence Majoros innan ungraren svarade med tre raka till 3–2.

ITTF Challenge: Croatia Open (4:e 2018)
Zagreb 10-14 april
All information

DAMSINGEL
Semifinaler (lördag 11.00, 11.30)
Hitomi Sato, Japan-Saki Shibata, Japan
Elizabeta Samara, Rumänien-Ni Xia Lian, Luxemburg

Kvartsfinaler
Sato-Maki Shiomi, Japan 8–11, 11–2, 11–6, 9–11, 11–8, 7–11, 11–8
Shibata-Honoka Hashimoto, Japan 9–11, 11–9, 11–4, 11–2, 6–11, 11–5
Samara-Georgina Pota, Ungern 5–11, 11–6, 7–11, 11–7, 14–12, 11–8
Ni Xia Lian-Polina Mikhailova, Ryssland 11–8, 10–12, 11–4, 3–11, 11–7, 10–12, 11–9
Åttondelsfinal
Pota-Matilda Ekholm 11–8, 11–2, 7–11, 5–11, 7–11, 13–11, 13–11
Omgång 2
Shiomi-Li Fen 11–2, 6–11, 11–13, 11–7, 11–9, 11–9
Ekholm-Miyuu Kihara, Japan 10–12, 11–9, 15–17, 11–6, 12–14, 11–6, 11–7
Omgång 1
Li Fen-Asuka Sasao, Japan 11–7, 11–8, 12–10, 11–6
Ekholm-Margaryta Pesotska, Ukraina 11–3, 11–7, 11–5, 6–11, 7–11, 3–11, 11–3

Poolspel (31 grupper)
Anastassiya Lavrova, Kazakstan-Daniela Moskovits 13–11, 11–9, 7–11, 11–7, 11–8
Wang Yi-Ju, Taiwan-Moskovits 12–14, 11–4, 11–6, 11–4, 11–3
   • Moskovits grupptrea, 0–2 (2–8) i matcher
Judith Liu, Frankrike-Tilda Johansson 12–10, 11–8, 6–11, 11–6, 11–7
Johansson-Daniela Ortega, Chile 11–7, 11–5, 11–5, 12–10
   • Johansson grupptvåa, 1–1 (5–4) i matcher
Li Fen-Tena Kovacek, Kroatien 11–4, 11–5, 11–4, 11–1
Li Fen-Wang Xinyue, USA 11–8, 11–8, 11–5, 7–11, 11–9
Li Fen-Ma Wenting, Norge 11–13, 9–11, 11–6, 11–8, 11–8, 11–8
   • Li Fen gruppetta, 3–0 (12–3) i matcher


DAMDUBBEL
Final (lördag 15.00)
Matilda Ekholm/Georgina Pota, Sverige/Ungern-Honoka Hashimoto/Hitomi Sato, Japan

Semifinaler
Hashimoto/Sato-Barbora Balazova/Hana Matelova, Slovakien/Tjeckien 11–8, 11–9, 11–8
Ekholm/Pota-Mirela Durak/Mateja Jeger, Kroatien 8–11, 11–2, 11–8, 11–7
Kvartsfinal
Ekholm/Pota-Alex Galic/Rachel Moret, Slovenien/Schweiz 11–7, 11–8, 8–11, 11–9
Åttondelsfinal
Ekholm/Pota-Ilka Doval/Nicole Trosman, Norge/Israel 11–4, 11–9, 11–7

Kval, omgång 3
Doval/Trosman-Daniela Moskovits/Stefanie Christensen, Sverige/Danmark 11–8, 11–5, 9–11, 15–13
Kval, omgång 2
Moskovits/Christensen-Anna-Sofia Erkheikki/Anna Kirichenko, Finland 11–5, 11–3, 11–7

HERRSINGEL
Semifinaler (lördag 12.00, 12.30)

Ricardo Walther, Tyskland-Can Akkuzu, Frankrike
Panagiotis Gionis, Grekland-Benedikt Duda, Tyskland

Kvartsfinaler
Walther-Mizuki Oikawa, Japan 11–7, 11–6, 6–11, 11–8, 11–7
Akkuzu-Benedek Olah, Finland 8–11, 11–6, 8–11, 11–8, 9–11, 11–9, 11–9
Gionis-Mohamed El-Beiali, Egypten 11–8, 8–11, 9–11, 11–3, 12–10, 11–4
Duda-Kenji Matsudaira, Japan 7–11, 7–11, 6–11, 11–6, 11–7, 11–6, 11–6
Åttondelsfinaler
Walther-Hung Tzu-Hsiang, Taiwan 11–4, 11–8, 9–11, 11–6, 11–7
Oikawa-Wu Jia, Dominikanska Republiken 11–6, 5–11, 11–5, 11–7, 11–6
Akkuzu-Kilian Ort, Tyskland 11–5, 11–5, 10–12, 11–9, 11–5
Olah-Martin Allegro, Belgien 7–11, 11–8, 12–10, 8–11, 12–10, 15–13
El-Beiali-Deni Kozul, Slovenien 11–9, 10–12, 11–9, 10–12, 13–11, 16–14
Gionis-Andrea Landrieu, Frankrike 11–5, 11–9, 11–7, 11–4
Matsudaira-Alexej Liventsov, Ryssland 11–9, 11–9, 4–11, 11–5, 14–12
Duda-Antoine Hachard, Frankrike 12–14, 7–11, 11–5, 11–9, 11–7, 7–11, 11–7

Kvalomgång
Asuka Machi, Japan-Viktor Brodd 11–13, 11–8, 11–7, 11–5, 12–10

Poolspel (48 grupper)
Anders Eriksson-Armin Alicic, Bosnien och Hercegovina 11–5, 11–2, 11–8, 11–6
Nandor Ecseki, Ungern-Eriksson 11–4, 8–11, 4–11, 8–11, 11–9, 11–9, 11–7
   • Eriksson grupptvåa, 1–1 (7–4) i matcher
Carlos Caballero, Spanien-Per Sandström 11–6, 11–1, 11–9, 13–11
Brian Afanador, Puerto Rico-Sandström 11–7, 11–2, 12–10, 11–3
   • Sandström grupptrea, 0–2 (0–8) i matcher
Dennis Klein, Tyskland-Simon Söderlund 11–6, 12–10, 11–5, 11–9
Simon Söderlund-Supanut Wisutmaythangkoon, Thailand 11–8, 11–7, 5–11, 11–7, 12–10
   • Simon Söderlund grupptrea, 1–1 (4–5) i matcher
Simon Berglund-Aviv Ben-Ari, Israel 11–9, 9–11, 4–11, 12–10, 11–8, 12–14, 11–6
Niagol Stoyanov, Italien-Berglund 11–7, 11–5, 7–11, 11–4, 11–5
   • Berglund grupptvåa, 1–1 (5–7) i matcher
Andrej Semenov, Ryssland-Simon Arvidsson 11–3, 11–3, 6–11, 12–10, 12–10
Bence Majoros, Ungern-Arvidsson 12–10, 9–11, 11–9, 8–11, 11–7, 11–6
   • Arvidsson grupptrea, 0–2 (3–8) i matcher
Elias Ranefur-Vitor Santos, Brasilien 11–6, 11–9, 8–11, 11–7, 11–8
Guillermo Martinez, Spanien-Ranefur 11–7, 11–7, 11–4, 11–4
   • Ranefur grupptvåa, 1–1 (4–5) i matcher
Viktor Brodd-Tiago Li, Portugal 11–4, 11–2, 11–8, 11–4
Brodd-Oleksandr Didukh, Ukraina 8–11, 11–4, 11–7, 11–5, 11–3
   • Brodd gruppetta, 2–0 (8–1) i matcher
Hampus Söderlund-Peter Hribar, Slovenien 6–11, 11–3, 11–6, 11–9, 3–11, 11–7
Hampus Söderlund-Anton Kotov, Ryssland 11–7, 4–11, 11–4, 11–7, 11–5
Enzo Angles, Frankrike-Hampus Söderlund 4–1 i set
   • Hampus Söderlund grupptvåa, 2–1 (9–7) i matcher


HERRDUBBEL
Final (lördag 15.30)
Nandor Ecseki/Adam Szudi, Ungern-Peng Wang-Wei/Sun Chia-Hung, Taiwan

Semifinaler
Ecseki/Szudi-Andrea Landrieu/Romain Lorentz, Frankrike 11–7, 3–11, 11–9, 11–5
Peng Wang-Wei/Sun Chia-Hung-Benedikt Duda/Ricardo Walther, Tyskland 9–11, 11–4, 11–9, 11–6

Kval, omgång 3
Yuta Tanaka/Shunsuke Togami, Japan-Simon Arvidsson/Simon Söderlund 11–6, 11–3, 12–14, 11–8
Kval, omgång 2
Vildan Gadiev/Denis Ivonin, Ryssland-Viktor Brodd/Hampus Söderlund 7–11, 11–6, 15–13, 11–8,
Huang Chien-Tu/Wang Tai-Wei, Taiwan-Anders Eriksson/Elias Ranefur 13–11, 14–12, 5–11, 7–11, 11–6,
Arvidsson/Simon Söderlund-Javier Benito/Jesus Cantero, Spanien 11–9, 11–6, 4–11, 11–6
Kval, omgång 1
Eriksson/Ranefur-Josip Arbanas/Luka Matesa, Kroatien 11–2, 11–4, 11–8

U21 HERRAR
Final
Anders Lind, Danmark-Aliaksandr Khanin, Belarus 8–11, 12–10, 11–6, 8–11, 11–8
Semifinaler
Khanin-Rares Sipos, Rumänien 12–10, 10–12, 11–9, 14–12
Lind-Andreas Levenko, Österrike 11–5, 11–1, 12–10
Åttondelsfinal
Bence Majoros, Ungern-Simon Berglund 8–11, 8–11, 11–8, 11–4, 11–9
Omgång 2
Berglund-Carlos Caballero, Spanien 11–8, 11–6, 12–10.
Omgång 1
Andrei Putuntica, Moldavien-Per Sandström 11–5, 11–7, 11–7
Gustavo Yokota, Brasilien-Simon Söderlund 9–11, 11–7, 11–9, 12–10
Berglund-Antonino Amato, Italien 10–12, 6–11, 11–9, 11–7, 11–9

Poolspel (15 grupper)
Per Sandström-Tom Sfiligoj, Slovenien 10–12, 11–8, 11–9, 3–11, 11–6
Sandström-Nikhil Kumar, USA 11–8, 11–9, 11–8
   • Sandström gruppetta, 2–0 (6–2) i matcher


U21 DAMER
Final
Saki Shibata, Japan-Satsuki Odo, Japan 11–8, 11–9, 11–3
Semifinaler
Shibata-Pauline Chasselin, Frankrike 11–8, 11–2, 11–7
Odo-Maki Shiomi, Japan 13–11, 8–11, 11–9, 11–9

Poolspel (12 grupper)
Tilda Johansson-Yaroslava Prykhodko, Ukraina 19–21, 11–3, 11–7, 11–1
Johansson-Hanna Loncarevic, Kroatien 11–8, 8–11, 9–11, 12–10, 11–6
Amy Wang, USA-Johansson 11–6, 12–10, 8–11, 11–7.
   • Johansson grupptvåa, 2–1 (7–6) i matcher

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

PingisPlay

 

Liverapportering

Evenemang

 USM logotyp

Ungdom och Para U-/J-SM
20-22 april, Eskilstuna

Tävlingsinformation
Inbjudan
Arrangörens hemsida

Resultat

 Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info