Hoppa till sidans innehåll

Mattias fick inget set med sig mot Liang

08 JUN 2019 05:47
Det blev kamp i ett set. Efter det ryckte Liang Jingkun ifrån och besegrade Mattias Falck med 15–13, 11–1, 11–4, 11–8 i lördagskvarten i Hong Kong Open.
  • Uppdaterad: 08 JUN 2019 05:47

Det innebär att Mattias och Sverige gjort sitt i Hongkong för den här gången.
Nu är det omladdning som gäller för en blågul spelare inför Japan Open, Truls Möregårdh.
Årets femte deltävling på ITTF World Tour inleds onsdagen 12 juni.

ITTF World Tour 2019: Hong Kong Open (4:e)
Hongkong 4-9 juni 2019

Alla ITTF-fakta


HERRSINGEL
Final (1 kines, 1 japan)
Lin Gaoyuan, Kina-Tomokazu Harimoto, Japan 11–3, 7–11, 8–11, 11–6, 11–9, 11–7
Semifinaler (3 kineser, 1 japan)
Lin Gaoyuan-Liang Jingkun, Kina 8–11, 11–9, 11–5, 11–8, 11–6
Tomokazu Harimoto-Zhou Yu, Kina 11–8, 5–11, 11–9, 11–5, 11–8
Kvartsfinaler (4 kineser, 2 japaner)
Lin Gaoyuan-Wang Chuqin, Kina 10–12, 6–11, 11–9, 11–7, 12–10, 11–7
Liang Jingkun-Mattias Falck 15–13, 11–1, 11–4, 11–8
Zhou Yu-Timo Boll, Tyskland 11–9, 11–9, 9–11, 9–11, 5–11, 11–9, 11–6
Tomokazu Harimoto-Jun Mizutani, Japan 13–11, 10–12, 11–4, 11–7, 11–9
Åttondelsfinaler (5 kineser, 4 japaner)
Lin Gaoyuan-Ma Te, Kina 11–9, 11–9, 11–5, 11–9
Wang Chuqin-Simon Gauzy, Frankrike 12–10, 9–11, 11–8, 16–14, 11–5
Mattias Falck-Wong Chun Ting, Hongkong 11–5, 10–12, 11–13, 11–4, 11–8, 5–11, 11–9
Liang Jingkun-Benedikt Duda, Tyskland 5–11, 11–9, 11–5, 11–7, 11–7
Timo Boll-Maharu Yoshimura, Japan 7–11, 12–10, 7–11, 9–11, 11–7, 11–7, 11–7
Zhou Yu-Jang Woojin, Sydkorea 11–3, 11–7, 11–2, 11–5
Jun Mizutani-Koki Niwa, Japan 4–11, 9–11, 12–10, 11–6, 11–5, 11–2
Tomokazu Harimoto-Quadri Aruna, Nigeria 11–7, 11–8, 11–9, 11–8
Omgång 1
Mattias Falck-Kazuhiro Yoshimura, Japan 11–9, 11–5, 11–8, 11–7
Liang Jingkun-Truls Möregårdh 12–10, 16–14, 11–4, 9–11, 11–4
Tomokazu Harimoto-Jon Persson 7–11, 4–11, 11–8, 12–10, 14–12, 11–5

Lin Gaoyuans väg till segern (20–7)
     1) 4–2 Ricardo Walther, Tyskland (–8,–10,2,5,6,10)
     2) 4–0 Ma Te, Kina (9,9,5,9)
     3) 4–2 Wang Chuqin, Kina (–10,–6,9,7,10,7)
     4) 4–1 Liang Jingkun, Kina (–8,9,5,8,6)
     5) 4–2 Tomokazu Harimoto, Japan (3,–7,–8,6,9,7)

Kval, omgång 3
Truls Möregårdh-Ovidiu Ionescu, Rumänien 13–11, 6–11, 12–10, 11–2, 1–11, 11–7
Jon Persson-Daniel Habesohn, Österrike 11–8, 8–11, 14–12, 11–6, 12–10
Ma Te, Kina-Kristian Karlsson 11–6, 11–7, 8–11, 11–8, 12–14, 8–11, 11–9
Kval, omgång 2
Truls Möregårdh-Tiago Apolonia, Portugal 11–8, 7–11, 11–8, 11–8, 4–11, 11–4
Maharu Yoshimura, Japan-Anton Källberg 8–11, 12–10, 11–9, 11–8, 6–11, 4–11, 11–7
Jon Persson-Niagol Stoyanov, Italien 11–4, 11–9, 11–5, 11–9
Kristian Karlsson-Antoine Hachard, Frankrike 9–11, 11–4, 11–6, 11–5, 3–11, 11–6
Kval, omgång 1
Truls Möregårdh-Jeremy Hazin, Kanada 11–6, 11–2, 11–8, 11–8
Anton Källberg-Kim Donghyun, Sydkorea 7–11, 11–9, 11–7, 11–8, 11–8
Sharath Kamal Achanta, Indien-Elias Ranefur 13–11, 11–7, 8–11, 11–5, 13–11

DAMSINGEL
Final (1 japanska, 1 kinesiska)
Wang Yidi, Kina-Mima Ito, Japan 11–3, 11–7, 11–5, 11–6
Semifinaler
(2 japanskor, 1 kinesiska)
Wang Yidi-Cheng I-Ching, Taiwan 11–7, 12–10, 11–7, 11–8
Mima Ito-Miu Hirano, Japan 18–16, 12–10, 11–6, 9–11, 6–11, 11–7
Kvartsfinaler (3 japanskor, 1 kinesiska)
Wang Yidi-Saki Shibata, Japan 11–6, 15–13, 5–11, 10–12, 11–4, 11–7
Cheng I-Ching-Suh Hyowon, Sydkorea 11–4, 11–7, 11–5, 7–11, 11–8
Miu Hirano-Feng Tianwei, Singapore 11–9, 11–8, 12–10, 9–11, 11–9
Mima Ito-Sofia Polcanova, Österrike 11–8, 9–11, 12–10, 14–12, 13–11
Åttondelsfinaler (5 japanskor, 4 kinesiskor)
Wang Yidi-Kasumi Ishikawa, Japan 11–6, 12–10, 11–8, 8–11, 11–9
Saki Shibata-Hitomi Sato, Japan 11–5, 12–10, 11–4, 3–11, 11–7
Suh Hyowon-Bernadette Szocs, Rumänien 11–8, 12–10, 11–7, 7–11, 13–11
Cheng I-Ching-He Zhuojia, Kina 2–11, 6–11, 11–8, 9–11, 11–9, 11–4, 11–8
Miu Hirano-Feng Yalan, Kina 11–4, 11–7, 15–13, 11–5
Feng Tianwei-Shan Xiaona, Tyskland 7–11, 11–8, 11–13, 11–8, 11–5, 11–7
Sofia Polcanova-Doo Hoi Kem, Hongkong 11–5, 11–6, 11–3, 5–11, 11–7
Mima Ito-Sun Mingyang, Kina 11–5, 11–7, 11–9, 11–5

Wang Yidis väg till segern (28–6)
     1) 4–1 Daniela M´ro Dodean, Rumänien (3,11,–11,4,4) kval
     2) 4–2 Polina Mikhailova, Ryssland (9,–10,–9,8,9,3) kval
     3) 4–0 Lee Ho Ching, Hongkong (5,3,10,6)
     4) 4–1 Kasumi Ishikawa, Japan (6,10,8,–8,9)
     5) 4–2 Saki Shibata, Japan (6,13,–5,–10,4,7)
     6) 4–0 Cheng I-Ching, Taiwan (7,10,7,8)
     7) 4–0 Mima Ito, Japan (3,7,5,6)

Kval, omgång 3
Park Joohyun, Sydkorea-Linda Bergström 12–10, 11–6, 11–6, 11–8
Kval, omgång 2
Linda Bergström-Olga Vorobeva, Ryssland 18–16, 11–9, 8–11, 11–7, 13–11
Zhang Mo, Kanada-Stina Källberg 18–16, 14–16, 11–9, 12–10, 7–11, 11–8
Kval, omgång 1
Chau Wing Sze, Hongkong-Filippa Bergand 6–11, 9–11, 11–9, 7–11, 11–1, 11–9, 11–4

HERRDUBBEL
Final
Liang Jingkun/Lin Gaoyuan, Kina-Jang Woojin/Lim Jonghoon, Sydkorea 6–11, 11–6, 12–10, 11–8
Semifinaler
Liang Jingkun/Lin Gaoyuan-Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hongkong 11–5, 11–8, 9–11, 11–9
Jang Woojin/Lim Jonghoon-Liao Cheng-Ting/Lin Yun-Ju, Taiwan 0–11, 11–5, 15–13, 13–11
Åttondelsfinal
Jang Woojin/Lim Jonghoon, Sydkorea-Kristian Karlsson/Jon Persson walk over Jang/Lim

Kval, omgång 2
Karlsson/Persson-Alexej Liventsov/Mikhail Paikov, Ryssland 9–11, 11–9, 11–4, 11–7
Kval, omgång 1
Tomas Polansky/Pavel Sirucek, Tjeckien-Anton Källberg/Truls Möregårdh 10–12, 8–11, 11–6, 11–6, 12–10

DAMDUBBEL
Final
Chen Ke/Mu Zi, Kina-Jeon Jihee/Yoo Eunchong, Sydkorea 9–11, 11–1,

Semifinaler
Chen Ke/Mu Zi-Miyuu Kihara/Miyu Nagasaki, Japan 11–6, 9–11, 11–8, 11–9
Jeon Jihee/Yoo Eunchong-Ng Wing Nam/Soo Wai Yam Minnie, Hongkong 5–11, 11–8, 11–9, 11–7

Kval, omgång 1
Adriana Diaz/Melanie Diaz, Puerto Rico-Filippa Bergand/Linda Bergström  11–6, 11–8, 11–7

MIXED DUBBEL
Final
Lin Yun-Ju/Cheng I-Ching, Taiwan-Lee Sangsu/Choi Hyojoo, Sydkorea 11–8, 11

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info