UEM individuella klasser - Svenska Bordtennisförbundet
Hoppa till sidans innehåll

UEM individuella klasser

2018-07-19 18:43
Imorgon fredag (20 juli) startar de individuella (singel, dubbel och mixed) på Ungdoms-EM i Cluj, Rumänien. Nedan finner ni alla svenska matcher och dess resultat. Inlägget uppdateras löpande.
  • Uppdaterad: 2018-07-25 08:59

Herrjuniorer, singel

Kvalspel, 20 juli
Jonatan McDonald-Joshua Stacey, Wales 4-2
Bruno Nettarp-Oleksandr Oleskevych, Ukraina 4-3

Första omgången, 21 juli
McDonald-Benno Oehme, Tyskland 4-1
Martin Friis-Pero Tepic, Serbien 4-0
Bruno Nettarp-Cedric Meissner 0-4

Andra omgången, 22 juli
Jonatan McDonald-Rares Sipos, Rumänien 0-4
Truls Möregårdh-Thor Christensen, Danmark 4-1
Martin Friis-Lilian Bardet, Frankrike 4-3

Tredje omgången, 22 juli
Möregårdh-Uladzislau Rukliatsou, Belarus 4-0
19.15 Friis-Maxim Grebnev, Ryssland, bord 4

Åttondelsfinal, 23 juli
Möregårdh-

Herrjuniorer, dubbel

Första omgången, 21 juli
Truls Möregårdh/Martin Friis-Magnus Ulfarsson/Birgir Ívarsson, Island, 3-0
Jonatan McDonald/Bruno Nettarp-Anton Limonov/Volodymyr Lushnikov, Ukraina, 1-3

Andra omgången, 22 juli
Truls Möregårdh/Martin Friis-Jakov Jakelic/Jakov Tica, Kroatien 3-0

Åttondelsfinal, 23 juli
Truls Möregårdh/Martin Friis-

Mixeddubbel, kadetter

Första omgången, 20 juli
Daniel Lindsö/Nomin Baasan-Tal Israeli/Simge Inal, Israel/Turkiet 3-1
Leah Tveit-Muskantor/Max Hedbom-U. Belakon/Darya Vasilenka, Belarus 3-1

Andra omgången, 21 juli
Daniel Lindsö/Nomin Baasan-Julian Chirita/Luciana Mitrofan, Rumänien, 0-3
Leah Tveit-Muskantor/Max Hedblom-Adam Stalzer/Linda Zaderova, Tjeckien, 2-3
Theo Abrahamsson/Rebecca Tveit-Muskantor-Martin Johnson/Faye Leggett, Skottland, 3-0

Tredje omgången, 21 juli
Abrahamsson/Tveit-Muskantor-F. Borovnjak/Martine Taftåker, Kroatien/Norge 3-2

Åttondelsfinal. 21 juli
Abrahamsson/Tveit-Muskantor-Vladislav Makarov/LiubovTentser, Ryssland 3-2

Kvartsfinal, 22 juli
Abrahamsson/Tveit-Muskantor-Elena Zaharia/Andrei Tomica, Rumänien 2-3

Pojkkadetter, singel

Första omgången, 21 juli
Max Hedbom-Tommaso Giovannetti, Italien 4-1
Daniel Lindsö- Uladzimir Belakon, Ukraina 4-0

Andra omgången, 22 juli
Max Hedbom-Sergey Ryzhov, Ryssland 4-2
Theo Abrahamsson-Felix Kohler, Tyskland 4-3
Daniel Lindsö-Iulian Chirita, Rumänien 2-4

Tredje omgången, 22 juli
Max Hedbom-Maciej Kubik, Polen 0-4
Theo Abrahamsson-Iker Gonzalez, Spanien 4-0

Åttondelsfinal, 23 juli
Theo Abrahamsson- 

Pojkkadetter, dubbel

Första omgången, 21 juli
Daniel Lindsö/Norbert Tauler, Spanien-Toni Ramljak/Vladimir Pandurevic, Bosnien och Hercegovina, 3-1
Theo Abrahamsson/Max Hedbom-Gabrielius Camara/Barry Berben, Nederländerna, 3-2

Andra omgången, 22 juli
Daniel Lindsö/Norbert Tauler, Spanien-Maciej Kubik/Ivor Ban, Polen/Kroatien 0-3
Abrahamsson/Hedbom-Daniels Kogans/Mitja Omerzel Lettland/Slovakien 2-3

Damjuniorer, singel

Första omgången, 21 juli
Alma Rööse-Betul Nor Kahrmann, Turkiet, 1-4
Stina Källberg-Andjela Menger, Serbien, 4-3
Jennie Edvinsson-Auguste Melaikaite, Litauen, 2-4
Ellen Holmsten-Georgia Avraam, Cypern, 4-0

Andra omgången, 22 juli
Stina Källberg-Gabriela Stepanova, Tjeckien 4-3
Ellen Holmsten-Ema Labosova, Slovakien 4-3

Tredje omgången, 22 juli
19.15 Stina Källberg-Martina Tailakova, Ryssland, bord 18
19.15 Ellen Holmsten-Denise Payet, England, bord 24

Damjuniorer, dubbel

Första omgången, 21 juli
Jennie Edvinsson/Theodora Vasileidou, Grekland-Raquel Martins/Vitoria Santos, Portugal, 0-3
Stina Källberg/Alma Rööse-Julie Poncin/Ariel Barbosa, Luxemburg, 3-0

Andra omgången, 22 juli
Källberg/Rööse-Maria Tailakova/Andreea Dragoman Ryssland/Rumänien 3-2

Åttondelsfinal, 23 juli
Källberg/Rööse-

Flickkadetter, singel

Första omgången, 21 juli
Nomin Baasan-Csenge Adamik, 3-4
Leah Tveit-Muskantor-Katarina Wetzel, Norge, 2-4

Andra omgången, 22 juli
Rebecca Muskantor-Tena Kovacek, Rumänien 0-4

Tredje omgången, 22 juli
20.00 Rebecca Muskantor-Dorottya Tolgyes, Ungern, bord 14

Flickkadetter, dubbel

Första omgången, 21 juli
Nomin Baasan/Hanna Loncarevic, Kroatien-Dora Cosic/Dzana Biogradlic, Bosnien och Herzegovina, 0-3
Leah Tveit-Muskantor/Rebecca Tveit-Muskantor-Vitalina Brinza/Diana Gurschi, Moldavien, 3-1

Andra omgången, 22 juli
Tveit-Muskantor/Tveit-Muskantor-C. Fotiadou/S. Chen Grekland/Österrike 3-2

Åttondelsfinal, 23 juli
12.30 Tveit-Muskantor/Tveit-Muskantor-E. Abraamian/L. Tentser, Ryssland, bord 11

ETTU:s tävlingssida
Lottning och resultat 

Livescoring
Webbsändning, bord 1
Webbsändning, bord 2 

Skribent: Max Ansbro
Epost: Adressen Gömd

PingisPlay

 

Liverapportering

Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info