Hoppa till sidans innehåll

Ungdoms-EM 2019

08 JUL 2019 10:05
Mellan 7-16 spelas Ungdoms-EM i Ostrava, Tjeckien. Sverige har 16 spelare uttagna till mästerskapet som inleds med lagspel. Inlägget uppdaters med resultat.
  • Uppdaterad: 08 JUL 2019 10:05

Ungdoms-EM spelas i två ålderskategorier, kadett 2004 eller yngre) och junior (2001 eller yngre).

Herrjuniorer
Truls Möregårdh, Eslöv AI BTK
Martin, Friis Spårvägens BTK
Jonatan McDonald, Norrtulls SK
Theo Abrahamsson, Köpings BTK
Jonathan Thimon, Halmstad BTK 

Damjuniorer
Jennie Edvinsson, Halmstad BTK
Rebecca Tveit-Muskantor, Eslövs PK
Alma Rööse, Arvika BTK
Matilda Hansson, Lekstorps IF

Pojkkadetter
Alve Sjövold, Ängby SK
David Björkryd, Eskilstuna BTK
Dennis Larsson, KFUM Stocksund 

Flickkadetter
Leah Tveit-Muskantor, LinnePartille PK 
Nomin Baasan, Eslöv PK 
Linn Olsson, BTK Frej
Nina Johansson, Nävragöls BK

Ledare
Tobias Bergman, Herrjuniorer
Jana Doboseva, Damjuniorer
Magnus Mallander, Flickkadetter
Mattias Ekdahl, pojkkadetter

LAG

POJKKADETTER
Grupp B (högstadivisionen)
Ryssland
Spanien
Sverige
Kroatien

Sverige-Ryssland 1-3
0-1 David Björkryd-Vladislav Makarov 0-3
1-1 Dennis Larsson-Denis Izumrodov 3-1
1-2 Larsson/Björkryd-Makaraov/Ryzhov 0-3
1-3 Larsson-Makarov 1-3

Sverige-Kroatien 3-2
1-0 Alve Sjövold-Borna Petek 3-0
2-0 Björkryd-Roko Meter 3-2
2-1 Larsson/Björkryd-Meter/Posavec 1-3
2-2 Sjövold-Meter 0-3
3-2 Björkryd-Petek 3-2

Sverige-Spanien 2-3
0-1 Björkryd-Miguel Pantoja 1-3
1-1 Sjövold-Daniel Berzosa 3-1
1-2 Sjövold/Larsson-Pantoja/Lillo 0-3
1-3 Sjövold-Pantoja 1-3

Tabell
1. Ryssland 
2. Spanien
3. Sverige
4. Kroatien

Sverige grupptrea och vidare till playoff 1

FLICKKADETTER
Grupp F (andradivisionen)
Sverige
Bosnien och Herzegovina
Bulgarien
Norge
Malta

Sverige-Bulgarien 3-0
1-0 Nomin Baasan Krastina Ivanova 3-0
2-0 Leah Tveit-Muskantor-Dalma Hasanova 3-0
3-0 Linn Olsson/Nina Johansson-Mutlu/Georgieva 3-1

Sverige-Malta 3-0
1-0 Olsson-Anthea Cutajar 3-0
2-0 Johansson-Sabine Darmanin 3-0
3-0 Baasan/Tveit-Muskantor-Cutajar/Darmanin 3-0

Sverige-Norge 3-1
0-1 Baasan-Hanna Hovden 2-3
1-1 Tveit-Muskantor-Christine Kalvatin 0-3
2-1 Johansson/Olsson-Hovden/Myklebust 3-1
3-1 Tveit-Muskantor-Hovden 3-1

Sverige-Bosnien och Herzegovina 3-2
0-1 Johansson-Dora Cosic 2-3
1-1 Baasan-Ajna Zlotrg 3-0
2-1 Tveit-Muskantor/Baasan-Cosic/Zlotrg 3-1
2-2 Baasan-Cosic 1-3
3-2 Johansson-Zlotrg 3-1

Tabell
1. Sverige
2. Bulgarien
3. bosnien och Herzegovina
4. Norge
5. Malta

Sverige gruppetta och vidare till playoff 2

HERRJUNIORER
Grupp D (högstadivisionen)
Belgien
Sverige
Serbien
Grekland

Sverige-Belgien 3-1
0-1 Jonatan McDonald-Adrien Rassefosse 2-3
1-1 Truls Möregårdh-Olav Kosolovsky 2-3
2-1 Martin Friis-Nicolas Degros 3-0
3-1 Möregårdh-Rassenfosse 3-2

Sverige-Grekland 3-0
1-0 Friis-Iasonas Kordoutis 3-0
2-0 McDonald-Gerasimos Chatzilygeurodis 3-0
3-0 Jonathan Thimon-Gersimos Petris 3-1

Sverige-Serbien 3-1
0-1 Theo Abrahamsson-Nemanja Dilas 0-3
1-1 Möregårdh-Jovan Jockov 3-0
2-1 McDonald-Ognjen Stosic 3-0
3-1 Möregård-Dilas 3-0

Tabell
1. Sverige
2. Belgien 
3. Serbien
4. Grekland

Sverige gruppetta och vidare till slutspel 1-16

DAMJUNIORER
Grupp B (högstadivisionen)
Polen
Sverige
Slovakien
Slovenien

Sverige-Polen 1-3
1-0 Jennie Edvinsson-Katarzyna Wegrzyn 3-1
1-1 Rebecca Tveit-Muskantor-Anna Wegrzyn 0-3
1-2 Alma Rööse-Aleksandra Michalak 0-3
1-3 Edvinsson-Anna Wegrzyn 0-3

Sverige-Slovenien 1-3
0-1 Tveit-Muskantor-Lea Paulin 2-3
0-2 Edvinsson-Katarina Strazar 0-3
1-2 Rööse-Lara Opeka 3-2
1-3 Tveit-Muskantor-Strazar 1-3

Sverige-Slovakien 3-2
0-1 Edvinsson-Ema Labasova 0-3
1-1 Tveit-Muskantor-Dasa Sinkarova 3-0
2-1 Rööse-Natalia Divinska 3-0
2-2 Edvinsson-Sinkarova 1-3
3-2 Tveit-Muskantor-Labasova 3-0

Tabell
1. Polen
2. Slovenien
3. Sverige
4. Slovakien

Sverige grupptrea och vidare till playoff 1.

Alla resultat

Webbsändningar (bord 1 och 2)

Skribent: Max Ansbro
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info