Hoppa till sidans innehåll

Allt såg så ljust ut, Simon – då vände det

17 NOV 2018 19:08
Simon Arvidsson var på väg att ordna en biljett till sista dagens spel i Minsk. Men ljuset vi såg efter fyra set i kvarten mot japanen Togami försvann. 3–1 slutade i – 3–4.
  • Uppdaterad: 17 NOV 2018 19:08

Simon hade tagit hem två av tre jämna set när medgången bara upphörde. Shunsuke Togami blev som en ny lirare och vann de tre sista seten med 11–7, 11–6, 11–2 och möter Cristian Pletea, Belgien i söndagens semifinal i Belarus Open.
Annars var skärpan den allra bästa hos Simon i kvarten. Då gled han ur underläget med 2–3 efter 2–1-ledning mot Robin Devos, Belgien och vann sjätte med 11–6 och sjunde med 11–7 sen det stått 6–6 mitt i avgörandet.

Med till sista semibollen i dubbeln
Trots att det tar någon dag innan han lyckas förtränga smällen i kvarten ska han – och även Elias Ranefur – vara nöjd med vistelsen i Minsk. Simon och Elias släppte aldrig in Belgiens två Devosare i dubbelkvarten, tre raka, och stred tappert ända till allra sista semifinalbollen mot Kakeru Sone/Yuta Tanaka, Japan.
Tyvärr så blev det 9–11 i skiljesetet, det femte, efter svensk upphämtning från 0–2 till 2–2.

ITTF Challenge: Belarus Open (9:e)
Minsk 13-18 november
Antalet spelare: 277 (163 herrar, 114 damer)
Alla ITTF-fakta

HERRSINGEL
Final
Zhao Zihao, Kina-Shunsuke Togami, Japan 11–13, 11–6, 11–5, 11–8, 10–12, 11–4
Semifinaler

Togami-Cristian Pletea, Belgien 15–13, 11–3, 11–8, 12–10
Zhao Zihao-Lubomir Pistej, Slovakien 8–11, 11–3, 9–11, 11–6, 11–4, 9–11, 11–9
Kvartsfinaler
Togami-Simon Arvidsson 12–14, 11–9, 1–11, 9–11, 11–7, 11–6, 11–2
Pletea-Pavel Platonov, Belarus 10–12, 12–10, 11–7, 11–6, 11–6
Pistej-Harmeet Desai, Indien 11–7, 11–5, 12–10, 9–11, 11–3
Zhao Zihao-Kakeru Sone, Japan 11–4, 11–7, 11–3, 11–8
Åttondelsfinaler
Togami-Elias Ranefur 11–5, 14–12, 11–5, 11–9
Arvidsson-Robin Devos, Belgien 8–11, 11–6, 12–10, 12–14, 8–11, 11–6, 11–7
Omgång 2

Ranefur-Yuta Tanaka, Japan 5–11, 14–12, 11–8, 11–9, 11–6
Arvidsson-Martin Allegro, Belgien 11–8, 6–11, 11–3, 10–12, 11–6, 11–9
Omgång 1
Ranefur-Gavin Rumgay, Skottland 11–8, 9–11, 11–4, 11–8, 11–4
Arvidsson-Joe Seyfried, Frankrike 13–15, 11–9, 12–10, 11–9, 13–11

DAMSINGEL
Final
Saki Shibata, Japan-Polina Mikhailova, Ryssland 11–4, 11–7, 12–10, 11–7
Semifinaler
Mikhailova-Miyuu Kihara, Japan 8–11, 11–7, 11–6, 11–4, 11–9
Shibata-Minami Ando, Japan 12–10, 10–12, 11–7, 13–11, 7–11, 11–7
Kvartsfinaler
Kihara-Maria Dolgikh, Ryssland 11–9, 11–9, 11–4, 11–6
Mikhailova-Sakura Mori, Japan 11–7, 11–4, 11–7, 11–7
Ando-Chen Szu-Yu, Taiwan 11–8, 11–7, 11–8, 1–11, 4–11, 13–11
Shibata-Barbora Balazova, Slovakien 11–9, 11–2, 11–8, 11–6
Omgång 1
Chen Szu-Yu-Filippa Bergand 9–11, 12–10, 11–3, 14–12, 3–11, 11–9

HERRDUBBEL
Final
Kakeru Sone/Yuta Tanaka, Japan-Kou Lei/Wei Shiao, Ukraina/Kroatien 11–7, 11–9, 13–15, 11–7
Semifinaler
Kou Lei/Wei Shiao-Ali Alkhadrawi/Abdulaziz Bu Shulaybi, Saudiarabien 11–6, 11–6, 11–4
Sone/Tanaka-Simon Arvidsson/Elias Ranefur 13–11, 11–8, 10–12, 5–11, 11–9
Kvartsfinal
Arvidsson/Ranefur-Laurens Devos/Robin Devos, Belgien 11–8, 11–2, 11–9
Åttondelsfinal
Arvidsson/Ranefur-Alexandre Robinot/Joe Seyfried, Frankrike 9–11, 11–9, 13–11, 12–10

DAMDUBBEL
Final
Satsuki Odo/Saki Shibata, Japan-Barbora Balazova/Hana Matelova, Slovakien/Tjeckien 11–3, 11–4, 11–7
Semifinaler
Balazova/Matelova-Guo Ruichen/He Aige, Kina 11–9, 7–11, 11–7, 10–12, 11–6
Odo/Shibata-Karin Adamkova/Aneta Kucerova, Tjeckien 11–5, 11–4, 11–6

U21 HERRAR
Final
Zhao Zihao, Kina-Denis Ivonin, Ryssland 11–8, 11–8, 11–3
Semifinaler
Ivonin-Manav Vikash Thakkar, Indien 5–11, 11–4, 5–11, 11–6, 11–9, Zhao Zihao-Yuta Tanaka, Japan 11–9, 9–11, 11–9, 11–7
Omgång 1
Yuta Tanaka, Japan-Per Sandström 13–11, 11–8, 11–9

U21 DAMER
Final
He Aige, Kina-Miku Izumo, Japan 11–9, 9–11, 8–11, 11–6, 11–4
Semifinaler
He Aige-Miyuu Kihara, Japan 6–11, 11–9, 11–6, 11–9
Izumo-Satsuki Odo, Japan 13–11, 15–17, 11–5, 3–11, 11–9
Åttondelsfinal
Valeria Shcherbatykh, Ryssland-Filippa Bergand 11–4, 7–11, 11–6, 6–11, 11–6
Omgång 1
Bergand-Tatsiana Chakavaya, Belarus 11–8, 11–5, 11–5

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

Liverapportering 

Pingisligan by STIGA, herrar
11 december klockan 18.30
Ängby SK-Halmstad BTK
Eslövs AI-BTK Rekord
Falkenbergs BTK-BTK Kävlinge
Söderhamns UIF-Spårvägens BTK

pingiskanalen

Evenemang 

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info