Hoppa till sidans innehåll

Eslövs sista match i Champions League

2017-12-20 15:52
Eslövs AI BTK avslutar i dag onsdag säsongens Champions League-deltagande med att ta emot ryska TTSC UMMC. Även vid seger kan EAI inte undgå sistaplatsen i gruppen.
  • Uppdaterad: 2017-12-20 23:32

Matchen startar 18.30 och UMMC har redan säkrat en andraplats och vidare spel i turneringen.

Champions League grupp B 2017-18
Alla fakta

Omgång 6

20/12 Eslövs AI-UMMC
20/12 FC Saarbrücken-Chartres ASTT

Tabellen
  5   4  0  1 13–  4  1. FC Saarbrücken
  5   4  0  1 13–  7  TTSC UMMC
  5   2  0  3   7–13  Chartres ASTT
  5   0  0  5   6–15  Eslövs AI BTK

Eslövsfacit efter 5 omgångar: 6–15
    5–3 (19–18) Xu Hui
    1–3 (  6–11) Truls Möregårdh
    0–2 (  3–  6) Daniel Kosiba
    0–7 (  5–21) Robert Svensson

Eslövs AI:s samtliga matcher
Omgång 1
29/9 FC Saarbrücken-Eslövs AI 3–0
Tiago Apolonia-Robert Svensson 11–9, 11–6, 13–15, 11–4, Patrick Franziska-Xu Hui 9–11, 11–5, 11–7, 11–4, Bojan Tokic-Truls Möregårdh 11–7, 11–9, 11–6.

Omgång 2
13/10 Eslövs AI-Chartres ASTT 2–3
Xu Hui-Robert Gardos 5–11, 11–5, 6–11, 7–11, Robert Svensson-Pär Gerell 7–11, 11–5, 5–11, 7–11, Truls Möregårdh-Romain Lorentz 7–11, 11–3, 6–11, 11–6, 11–8, Xu Hui-Gerell 7–11, 7–11, 11–3, 11–8, 11–6, Svensson-Gardos 9–11, 12–14, 3–11.

Omgång 3
26/10 TTSC UMMC-Eslövs AI 3–2
Aleksandr Shibaev-Daniel Kosiba 11–7, 11–13, 11–7, 11–7, Grigory Vlasov-Xu Hui 11–5, 11–13, 8–11, 11–7, 8–11, Andrej Gacina-Robert Svensson 11–9, 11–6, 11–13, 11–1, Shibaev-Xu Hui 10–12, 12–10, 9–11, 8–11, Vlasov-Truls Möregårdh 11–7, 11–6, 5–11, 11–5.

Omgång 4
24/11 Eslövs AI-FC Saarbrücken 0–3
Xu Hui-Patrick Franziska 9–11, 11–9, 12–10, 11–13, 9–11, Robert Svensson-Tiago Apolonia 10–12, 11–5, 7–11, 9–11, Truls Möregårdh-Bojan Tokic 5–11, 11–9, 5–11, 11–9, 6–11.

Omgång 5
1/12 Chartres ASTT-Eslövs AI 3–2
Robert Gardos-Robert Svensson 12–10, 11–1, 11–9, Alexandre Robinot-Xu Hui 6–11, 9–11, 11–5, 11–7, 11–13, Pär Gerell-Daniel Kosiba 11–7, 8–11, 9–11, 12–10, 11–9, Gardos-Xu Hui 11–8, 9–11, 11–6, 10–12, 8–11, Robinot-Svensson 11–8, 7–11, 11–2, 11–7.

...och TTSC UMMC:s matcher
Omgång 1
28/9 TTSC UMMC-Chartres ASTT 3–0
Andrej Gacina-Robert Gardos 5–11, 7–11, 11–8, 11–7, 12–10, Maharu Yoshimura-Romain Lorentz 11–9, 11–3, 11–8, Aleksandr Shibaev-Alexandre Robinot 11–5, 13–11, 11–4.

Omgång 2
13/10 FC Saarbrücken-TTSC UMMC 3–1
Patrick Franziska-Andrej Gacina 11–8, 11–7, 11–6, Tiago Apolonia-Aleksandr Shibaev 13–11, 11–2, 11–7, Bojan Tokic-Maharu Yoshimura 3–11, 12–14, 10–12, Franziska-Shibaev 11–7, 11–7, 11–9.

Omgång 3
26/10 TTSC UMMC-Eslövs AI 3–2
Aleksandr Shibaev-Daniel Kosiba 11–7, 11–13, 11–7, 11–7, Grigory Vlasov-Xu Hui 11–5, 11–13, 8–11, 11–7, 8–11, Andrej Gacina-Robert Svensson 11–9, 11–6, 11–13, 11–1, Shibaev-Xu Hui 10–12, 12–10, 9–11, 8–11, Vlasov-Truls Möregårdh 11–7, 11–6, 5–11, 11–5.

Omgång 4
24/11 Chartres ASTT-TTSC UMMC 1–3
Alexandre Robinot-Aleksandr Shibaev 11–6, 11–8, 7–11, 11–4, Pär Gerell-Andrej Gacina 7–11, 6–11, 7–11, Romain Lorentz-Grigory Vlasov 5–11, 8–11, 4–11, Robinot-Gacina 15–13, 11–6, 7–11, 8–11, ??

Omgång 5
30/11 TTSC UMMC-FC Saarbrücken 3–1

Alexander Shibaev-Patrick Baum 11–13, 11–9, 11–9, 11–6, Maharu Yoshimura-Patrick Franziska 12–14, 11–8, 8–11, 11–8, 10–12, Andrej Gacina-Bojan Tokic 11–8, 4–11, 11–9, 11–6, Shibaev-Franziska 6–11, 11–8, 11–8, 9–11, 12–10.

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

PingisPlay


Liverapportering

Evenemang

Veteran-SM
18-21 januari, Göteborg
Hemsida och information
Inbjudan
Deltagare per klass
Anmälningslista sorterad per klubb
Resultat

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

SRB
sporrong

 

FFFIR

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info