Hoppa till sidans innehåll

Fler svenska mästare

19 JAN 2019 11:19
SM-tävlingarna fortsätter under hela helgen och under fredagen spelades det dubbel och lagspel. Nedan följer resultat från tävlingarna i Östersunds Sporthall.
  • Skapad: 19 JAN 2019 11:19

Damsingel 70+
1. Anita Andersson, BTK Rekord
2. Minika Maul, Spånga TBK
3. Lena Linde, Partille BTK
3. Ulla Dovblad, Torslanda BTK

Herrsingel 65
1. Sölve Pettersson, KFUM Gävle BT
2. Peter Larsson, IF Ale
3. Roger Sundqvist, Luleå PF
3. Göran Skogsberg, BTK Safir

Herrsingel 70
1. Hans Kroon, Boo KFUM AI
2. Lennart Björk, IF Norcopensarna-Fridtuna
3. Christer Eriksson, Arboga BTK
3. Arvi Garpenhed, BTK Safir

Herrsingel 75
1. Åke Berg, Tullinge TP BTK
2. Sven Olof Kratz, Vadstena BTK
3. Lars Sandmark, Sjöbo BTK
3. Torsten Lager, Kyrkhults BTK

Herrsingel 80
1. Bo Torinsson, IF Ifo
2. Per Magnusson, Mariedals IK
3. Per Stenson, IFA Eskilstuna
3. Ingvar Johnsson, Kyrkhults BTK

Herrsingel 85
1. Ola Lagerkvist, Hässelby Pensionärers BTK
2. Bruno Fransson, IK Sturehov
3. Bengt Erik Bergström, Kungsbacka BTK

Mixeddubbel 70
1. Ingegerd Freinert/Sven Olof Kratz, Trollhättans BTK/Vadstena BTK
2. Lena Linde/Thomas Sundling, Partille PK/IFK Österåkers BTK
3. Ulla Dovblad/Torsten Lager, Torslanda BTK/Kyrkhults BTK
3. Anita Andersson/Åke Karlsson, BTK Rekord/Partille PK

Alla resultat

FREDAG

Damdubbel 65+
1. Freinert/Olsson, Trollhättans BTK
2. Andersson/Linde, BTK Rekord/Partille PK
3. Dovblad/Maul, Torslanda IK/Spånga TBK

Herrdubbel 65
1. Grapenhed/Skogsberg, BTK Safir
2. Axelsson/Larsson, LinnéPartille PK
3. Kroonn/Stenberg, Boo KFUM IA/IF Norcopensarna-Fridtuna
3. Sundqvist/Söderberg, Luleå PF/Kyrkhults BTK

Herrdubbel 70
1. Björk/Pettersson, IF Norcopensarna-Fridtuna
2. Sundling/Törnberg, IFK Österåkers BTK/Huddinge BTK
3. Gärd/Haglund, Luleå PF/Färila BTK
3. Eriksson/Karlsson, Arboga BTK/Upplands Väsby BTK

Herrdubbel 75
1. Berg/Näsberg, Tullinge TP BTK
2. Ekström/Lager, LinnéPartille PK
3. Bjällstål/Sandmark, Norrfjärns BTK/Sjöbo BTK
3. Appelskog/Kratz, Ljungsbro BTK/Vadstena BTK

Herrdubbel 80
1. Johnsson/Lönnberg, Kyrkhults BTK/Särö IK
2. Borg/Magnusson, Arboga BTK/Mariedals IK
3. Lagerkvist/Persson, Hässelby Pensionärers BTK
3. Fransson/Frykholm, IK Sturehov

Mixeddubbel 40
1. Ekman/Johansson, Tyresö BTK/IK Juno
2. Ahlquist/Sandqvist, IFK Österåkers BTK
3. Blomkvist/Källberg, IFK Täby BTK/Falu BTK
3. Almgren/Wikström, BTK LinnéPartille PK 

Mixeddubbel 50
1. Johnsson/Freyschuss, Kvarby AK/LinnéPartille PK
2. Aspling/Beckman, Åsa IF/KFUM Stocksund IA
3. Knudsen/Trygg, Torslanda BTK/Huskvarna Södra IS
3. Wang/Fridén, IF Norcopensarna-Fridtuna

Mixeddubbel 60
1. Olsson/Sundquist, Trollhättans BTK/Luleå IF
2. Andersson/Antman, PitePingis BTF
3. Andermo/Nystrand, Hammarby IF BTF/Spånga TBK
3. Oscarsson/Stenberg, Dänningelanda BTK/IF Norcopensarna-Fridtuna

Herrar lag 40
1. KFUM Stocksund IA
2. Vassunda IF
3. IFK Österåkers BTK
3. IK Juno

Herrar lag 50
1. BTK Safir
2. Back BTK
3. Boo KFUM IA
3. Järfälla BTF

Herrar lag 60
1. LinnéPartille PK
2. BTK Safir
3. Hammarby IF BTF
3. PK Sundsvall

Herrar lag 70
1. IF Norcopensarna-Fridtuna
2. Norrtälje BTK
3. Vadstena BTK
3. IFK Lidköping

Herrar lag 80
1. IF Ifo
2. Hässelby Pensionärers BTK
3. Söderhamns UIF
3. IK Sturehov

Damer lag 40
1. Tyresö BTK/Spånga TBK
2. LinnéPartille PK
3. Särö IK/Åsa IF
3. Kvarby AK

Skribent: Max Ansbro
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Senior- och Para-SM 2019
28 februari – 3 mars, Eskilstuna
Hemsida

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info