Hoppa till sidans innehåll

Föll mot Pota – och i final med Pota

2018-04-14 00:45
Matilda fick ge sig för Georgina Pota. Svenskettans 3–2-ledning resulterade i 3–4 efter 11–13, 11–13. Matildas kompensation för det: avancemang till dubbelfinalen – med Pota.
  • Uppdaterad: 2018-04-14 18:58

Efter två singelvinster med 4–3 i Croatia Open tvingades alltså Matilda Ekholm stå på den förlorande sidan i ännu en sjusetare. Svidande. Men när svenskan och ungerskan därefter stod på samma sida om bordet fick motståndarna inte så mycket att säga till om.
Till lördagseftermiddagens final gick de via två fredagssegrar med 3–1.
Räkna med att det stora testet kommer mot de kvarvarande motståndarna från Japan, Honoka Hashimoto och Hitomi Sato, som vann sin semifinal med 3–0.

ITTF Challenge: Croatia Open (4:e 2018)
Zagreb 10-14 april
All information

HERRSINGEL
Final
Panagiotis Gionis, Grekland-Ricardo Walther, Tyskland 11–13, 11–9, 11–8, 11–5, 12–10
Semifinaler
Walther-Can Akkuzu, Frankrike 11–3, 7–11, 14–12, 11–8, 9–11, 11–8
Gionis-Benedikt Duda, Tyskland 11–9, 5–11, 4–11, 11–5, 11–13, 11–8, 11–8
Kvartsfinaler
Walther-Mizuki Oikawa, Japan 11–7, 11–6, 6–11, 11–8, 11–7
Akkuzu-Benedek Olah, Finland 8–11, 11–6, 8–11, 11–8, 9–11, 11–9, 11–9
Gionis-Mohamed El-Beiali, Egypten 11–8, 8–11, 9–11, 11–3, 12–10, 11–4
Duda-Kenji Matsudaira, Japan 7–11, 7–11, 6–11, 11–6, 11–7, 11–6, 11–6
Åttondelsfinaler
Walther-Hung Tzu-Hsiang, Taiwan 11–4, 11–8, 9–11, 11–6, 11–7
Oikawa-Wu Jia, Dominikanska Republiken 11–6, 5–11, 11–5, 11–7, 11–6
Akkuzu-Kilian Ort, Tyskland 11–5, 11–5, 10–12, 11–9, 11–5
Olah-Martin Allegro, Belgien 7–11, 11–8, 12–10, 8–11, 12–10, 15–13
El-Beiali-Deni Kozul, Slovenien 11–9, 10–12, 11–9, 10–12, 13–11, 16–14
Gionis-Andrea Landrieu, Frankrike 11–5, 11–9, 11–7, 11–4
Matsudaira-Alexej Liventsov, Ryssland 11–9, 11–9, 4–11, 11–5, 14–12
Duda-Antoine Hachard, Frankrike 12–14, 7–11, 11–5, 11–9, 11–7, 7–11, 11–7

DAMSINGEL

Final
Saki Shibata, Japan-Elizabeta Samara, Rumänien
Semifinaler
Shibata-Hitomi Sato, Japan 12–10, 11–3, 11–6, 11–7
Samara-Ni Xia Lian, Luxemburg 7–11, 15–13, 11–7, 11–8, 13–11
Kvartsfinaler
Sato-Maki Shiomi, Japan 8–11, 11–2, 11–6, 9–11, 11–8, 7–11, 11–8
Shibata-Honoka Hashimoto, Japan 9–11, 11–9, 11–4, 11–2, 6–11, 11–5
Samara-Georgina Pota, Ungern 5–11, 11–6, 7–11, 11–7, 14–12, 11–8
Ni Xia Lian-Polina Mikhailova, Ryssland 11–8, 10–12, 11–4, 3–11, 11–7, 10–12, 11–9
Åttondelsfinal
Pota-Matilda Ekholm 11–8, 11–2, 7–11, 5–11, 7–11, 13–11, 13–11
Omgång 2
Shiomi-Li Fen 11–2, 6–11, 11–13, 11–7, 11–9, 11–9
Ekholm-Miyuu Kihara, Japan 10–12, 11–9, 15–17, 11–6, 12–14, 11–6, 11–7
Omgång 1
Li Fen-Asuka Sasao, Japan 11–7, 11–8, 12–10, 11–6
Ekholm-Margaryta Pesotska, Ukraina 11–3, 11–7, 11–5, 6–11, 7–11, 3–11, 11–3

HERRDUBBEL
Final
Nandor Ecseki/Adam Szudi, Ungern-Peng Wang-Wei/Sun Chia-Hung, Taiwan 11–6, 11–3, 11–5
Semifinaler
Ecseki/Szudi-Andrea Landrieu/Romain Lorentz, Frankrike 11–7, 3–11, 11–9, 11–5
Peng Wang-Wei/Sun Chia-Hung-Benedikt Duda/Ricardo Walther, Tyskland 9–11, 11–4, 11–9, 11–6

DAMDUBBEL
Final
Honoka Hashimoto/Hitomi Sato, Japan-Matilda Ekholm/Georgina Pota, Sverige/Ungern 10–12, 12–10, 11–8, 11–9
Semifinaler
Hashimoto/Sato-Barbora Balazova/Hana Matelova, Slovakien/Tjeckien 11–8, 11–9, 11–8
Ekholm/Pota-Mirela Durak/Mateja Jeger, Kroatien 8–11, 11–2, 11–8, 11–7
Kvartsfinal
Ekholm/Pota-Alex Galic/Rachel Moret, Slovenien/Schweiz 11–7, 11–8, 8–11, 11–9
Åttondelsfinal
Ekholm/Pota-Ilka Doval/Nicole Trosman, Norge/Israel 11–4, 11–9, 11–7

U21 HERRAR
Final
Anders Lind, Danmark-Aliaksandr Khanin, Belarus 8–11, 12–10, 11–6, 8–11, 11–8
Semifinaler
Khanin-Rares Sipos, Rumänien 12–10, 10–12, 11–9, 14–12
Lind-Andreas Levenko, Österrike 11–5, 11–1, 12–10
Åttondelsfinal
Bence Majoros, Ungern-Simon Berglund 8–11, 8–11, 11–8, 11–4, 11–9
Omgång 2
Berglund-Carlos Caballero, Spanien 11–8, 11–6, 12–10.
Omgång 1
Andrei Putuntica, Moldavien-Per Sandström 11–5, 11–7, 11–7
Gustavo Yokota, Brasilien-Simon Söderlund 9–11, 11–7, 11–9, 12–10
Berglund-Antonino Amato, Italien 10–12, 6–11, 11–9, 11–7, 11–9

U21 DAMER
Final
Saki Shibata, Japan-Satsuki Odo, Japan 11–8, 11–9, 11–3
Semifinaler
Shibata-Pauline Chasselin, Frankrike 11–8, 11–2, 11–7
Odo-Maki Shiomi, Japan 13–11, 8–11, 11–9, 11–9

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

PingisPlay

 

Liverapportering

Evenemang

 USM logotyp

Ungdom och Para U-/J-SM
20-22 april, Eskilstuna

Tävlingsinformation
Inbjudan
Arrangörens hemsida

Resultat

 Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info