Hoppa till sidans innehåll
Foto: ZWALD Rene

Hong Kong Open med nio blågula spelare

04 JUN 2019 01:12
Sex svenska herrar, som kommer direkt från China Open, och tre svenska damer ställer upp i Hong Kong Open som pågår i dagarna sex med start på tisdagen.
  • Uppdaterad: 04 JUN 2019 11:11

Hong Kong Open är årets fjärde deltävling på ITTF World Tour med 245 spelare, 131 herrar och 114 damer.
Toppseedade i herrsingeln är Lin Gaoyuan, Kina och Tomokazu Harimoto, Japan. I damsingeln är det två japanskor som står högst upp och längst ner på lottningsschemat, Kasumi Ishikawa och Mima Ito.
Mattias Falck, som avancerat till nionde plats på världsrankingen, är ende svensk som går direkt in bland de 32 i huvudturneringen.
I kvalet är det direktutslagning som gäller.

Alla ITTF-fakta

ITTF World Tour 2019: Hong Kong Open (4:e)
Hongkong 4-9 juni 2019

HERRSINGEL
Omgång 1
Mattias Falck-Kazuhiro Yoshimura, Japan (torsdag)
Truls Möregårdh-Liang Jingkun, Kina (torsdag)
Jon Persson-? (torsdag)

Kval, omgång 3
Truls Möregårdh-Ovidiu Ionescu, Rumänien 13–11, 6–11, 12–10, 11–2, 1–11, 11–7
Jon Persson-Daniel Habesohn, Österrike 11–8, 8–11, 14–12, 11–6, 12–10
Ma Te, Kina-Kristian Karlsson 11–6, 11–7, 8–11, 11–8, 12–14, 8–11, 11–9
Kval, omgång 2
Truls Möregårdh-Tiago Apolonia, Portugal 11–8, 7–11, 11–8, 11–8, 4–11, 11–4
Maharu Yoshimura, Japan-Anton Källberg 8–11, 12–10, 11–9, 11–8, 6–11, 4–11, 11–7
Jon Persson-Niagol Stoyanov, Italien 11–4, 11–9, 11–5, 11–9
Kristian Karlsson-Antoine Hachard, Frankrike 9–11, 11–4, 11–6, 11–5, 3–11, 11–6
Kval, omgång 1
Truls Möregårdh-Jeremy Hazin, Kanada 11–6, 11–2, 11–8, 11–8
Anton Källberg-Kim Donghyun, Sydkorea 7–11, 11–9, 11–7, 11–8, 11–8
Sharath Kamal Achanta, Indien-Elias Ranefur 13–11, 11–7, 8–11, 11–5, 13–11

DAMSINGEL
Kval, omgång 3
Park Joohyun, Sydkorea-Linda Bergström 12–10, 11–6, 11–6, 11–8
Kval, omgång 2
Linda Bergström-Olga Vorobeva, Ryssland 18–16, 11–9, 8–11, 11–7, 13–11
Zhang Mo, Kanada-Stina Källberg 18–16, 14–16, 11–9, 12–10, 7–11, 11–8
Kval, omgång 1
Chau Wing Sze, Hongkong-Filippa Bergand 6–11, 9–11, 11–9, 7–11, 11–1, 11–9, 11–4

HERRDUBBEL
Åttondelsfinal
Kristian Karlsson/Jon Persson-Jang Woojin/Lim Jonghoon, Sydkorea (torsdag 07.00)

Kval, omgång 2
Karlsson/Persson-Alexej Liventsov/Mikhail Paikov, Ryssland 9–11, 11–9, 11–4, 11–7
Kval, omgång 1
Tomas Polansky/Pavel Sirucek, Tjeckien-Anton Källberg/Truls Möregårdh 10–12, 8–11, 11–6, 11–6, 12–10

DAMDUBBEL
Kval, omgång 1
Adriana Diaz/Melanie Diaz, Puerto Rico-Filippa Bergand/Linda Bergström  11–6, 11–8, 11–7

Foto: Manfred Schillings

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info