Hoppa till sidans innehåll

JVM: Martin och Stina till åttondelen

05 DEC 2018 11:25
Martin Friis och Stina Källberg räds inte motståndarna från Asien i mixeddubbeln i JVM. Först slog de ett Hongkongpar, därefter ett Singaporepar. Nu väntar åttondelen.
  • Uppdaterad: 05 DEC 2018 11:25

Och där?
Ännu en gång blir det en kamp mot Asien och den här gången, natten mot lördagen svensk tid, handlar det om Yukiya Uda och Miyuu Kihara från Japan.
I de två onsdagsmatcherna var Martin och Stina alerta och hade inga dalar. Varken Hongkongs Chong Maurice Kai Ning/Chau Wing Sze eller Singapores Pang Yew En Koen/Goi Rui Xuan tog något set, även om Hongkongduon föll med 10–12 i tredje och Singaporeduon var uppe i 9–11, 9–11 i de två sista.

16:e Junior-VM 2018
Bendigo, Australien 2-9 december

Alla fakta om Junior-VM
Obs! Svenska tider här nedan

HERRJUNIORER
Grupp 4 (av 16)
Lin Yung-Chih, Taiwan-Martin Friis 11–8, 11–7, 11–8, 7–11, 12–10
Yu Zong Jun Gerald, Singapore-Friis 11–3, 11–5, 11–8, 11–4
Friis-Irvin Bertrand, Frankrike (fredag 03.00)

     2–0   (8–2)  Lin Yung-Chih, Taiwan
     1–1   (5–4)  Yu Zong Jun Gerald, Singapore
     1–1   (5–5)  Irvin Bertrand, Frankrike
     0–2   (1–8)  Martin Friis

DAMJUNIORER
Grupp 6 (av 16)
Stina Källberg-Kelly Fei Zhao, Kanada 11–4, 11–4, 11–6, 11–9
Källberg-Zhang Wanling, Singapore 11–3, 11–6, 11–9, 11–5
Källberg-Jamila Laurenti, Italien (fredag 00.45)

     2–0   (8–0)  Stina Källberg
     2–0   (8–1)  Jamila Laurenti, Italien
     0–2   (1–8)  Zhang Wanling, Singapore
     0–2   (0–8)  Kelly Fei Zhao, Kanada

MIXED DUBBEL (64 par)
Åttondelsfinaler

Ioannis Sgouropoulos/Sabina Surjan, Grekland/Serbien-Bladimir Sidorenko/Mariia Tailakova, Ryssland
Xu Haidong/Guo Yuhan, Kina-Cristian Pletea/Andreea Dragoman, Rumänien
Martin Friis/Stina Källberg-Yukiya Uda/Miyuu Kihara, Japan (lördag 03.45)
Laurens Devos/Aleksandra Vovk, Belgien/Slovakien-Yu Heyi/Qian Tianyi, Kina
Yuta Tanaka/Miyu Nagasaki, Japan-Xiang Peng/Huang Fanzhen, Kina
Rares Sipos/Tania Plaian, Rumänien-Feng Yi-Hsian/Su Pei-Ling, Taiwan
Xu Yingbin/Shi Xunyao, Kinas-Kakeru Sone/Satsuki Odo, Japan
Pau Yik Man/Lee Ka Yee, Hongkong-Leo De Nodrest/Lucie Gauthier, Frankrike

Omgång 2
Friis/Källberg-Pang Yew En Koen/Goi Rui Xuan, Singapore 11–3, 11–9, 11–9
Omgång 1
Friis/Källberg-Chong Maurice Kai Ning/Chau Wing Sze, Hongkong 11–5, 11–4, 12–10

HERRJUNIORER LAG
Final
Kina-Japan 3–0
Yu Heyi-Yuta Tanaka 8–11, 12–10, 11–3, 11–8
Xu Yingbin-Yukiya Uda 11–8, 11–7, 9–11, 11–5
Xiang Peng-Shunsuke Togami 12–10, 11–9, 11–9

Semifinaler
Kina-Frankrike 3–0
Japan-Taiwan 3–1
Kvartsfinaler
Kina-USA 3–1
Frankrike-Iran 3–0
Taiwan-Indien 3–2
Japan-Rumänien 3–0

DAMJUNIORER LAG
Final
Kina-Japan 3–1
Qian Tianyi-Miyu Nagasaki 11–9, 11–13, 8–11, 11–5, 11–9
Shi Xunyao-Satsuki Odo 11–8, 11–2, 11–3
Huang Fanzhen-Miyuu Kihara 4–11, 7–11, 11–8, 11–4, 10–12
Shi Xunyao-Nagasaki 11–6, 11–5, 11–9

Semifinaler
Japan-Ryssland 3–0
Kina-Sydkorea 3–0
Kvartsfinaler
Japan-Rumänien 3–0
Ryssland-Hongkong 3–0
Sydkorea-Taiwan 3–0
Kina-USA 3–1


Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

Liverapportering 

Pingisligan by STIGA, herrar
11 december klockan 18.30
Ängby SK-Halmstad BTK
Eslövs AI-BTK Rekord
Falkenbergs BTK-BTK Kävlinge
Söderhamns UIF-Spårvägens BTK

pingiskanalen

Evenemang 

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info