Hoppa till sidans innehåll

NETU, veteraner

2018-09-07 18:40
Idag startade Nordeuropeiska mästerskapen för veteraner i Uppsala. Mästerskapet spelas 7-9 september i i IFU Arena. Inlägget uppdateras löpande under tävlingen.
  • Uppdaterad: 2018-09-16 19:48

Hundratals spelare från de nordeuropeiska länderna gör upp om medaljer i 31 klasser och som vanligt i veteransammanhang är det många sätt blodigt allvar inne i spelhagen medan det utanför gärna utbyts erfaranheter och historier där en del är mer eller mindre tillspetsade.

Vissa klasser kommer att presenteras i större omfattning än andra så för den som vill ha fullskalig resultatrapportering hänvisar vi till nedanstående länk.

Fullständiga resultat

FREDAG (7/9)

Herrsingel 85
I en liten klass med endast fyra spelare anmälda där dessutom endast tre kom till så kunde man redan idag spela klart klassen. Inte heöt oväntat så stod nestorn Uno Hedin som segrare, en pingisröst som även hörts i travsammanhang på sportradion och välkänd långt utanför våra egna pingiskretsar.

1. Uno Hedin, Sverige
2. Ola Lagerqvist, Sverige
3. Bengt Bergström, Sverige

Under fredagen spelas det gruppspel i samtliga herrsingelklasser och vissa damklasser samt dubbelklasserna.

LÖRDAG (8/9)

Damsingel 75+
1. Else Ronnow, Danmark
2. Monika Maul, Sverige
3. Ingegerd Freinert, Sverige

Damdubbel 50
1. Wang Fridén/Lindh, Sverige
2. Johnsson/Hedenstjierna, Sverige
3. Portnoff/Widström, Sverige

Damsingel 50
1. Lena Johnsson, Sverige
2. Yvonne Blomquist, Sverige
3. Anette Spångberg, Sverige

SÖNDAG (9/9)

Söndagen i Uppsala bjuder på finalspel och medaljfördelning. Det är denna dag det avgörs var någonstans medaljerna hamnar och vilka som lämnar Nordeuropeiska mästerskapen som segrare 2018. Följande klasser spelas klarT under söndagen:

Herrsingel 60
1. Pål Guttormsen, Norge
2. Per Gustafsson, Sverige
3. Göran Aldvik, Sverige
3. Stefan Jansson, Sverige 

Herrsingel 65
1. Roger Sundqvist, Sverige
2. Göran Skogsberg, Sverige
3. Povilas Baguzis, Lettland
3. Jouko Manni, Finland

Herrsingel 70
1. Nosrat Safai, Sverige
2. Lars Thomas Samulesson, Sverige
3. Matti Lappilainen, Finland
3. Arvi Garpenhed, Sverige

Herrsingel 75
1. Hans Fredén, Sverige
2. Åke Berg, Sverige
3. Konstantinas Kuprys, Litauen
3. Torsten Lager, Sverige

Herrsingel 80
1. Kai Merimaa, Finalnd
2. Ingvar Johnsson, Sverige
3. Per Magnusson, Sverige
3. Toni Borg, Sverige

Herrsingel 40
1. Mikael Wikström, Sverige
2. Daniel Nilsson, Sverige
3. Henrik Drugge, Sverige
3. Patrick Zachrisson, Sverige

Herrsingel 45
1. Fredrik Åborg, Sverige
2. Tobias Johannesson, Sverige
3. Harri Hanski, Sverige
3. Clas-Henric Wallgren, Sverige

Herrsingel 50
1. Ola Bernersson, Sverige
2. Thomas Beckman, Sverige
3. Allan Kottise, Estland
3. Jorma Lahtinen, Finland

Herrsingel 55
1. Bo Lindmark, Sverige
2. Markuu Kivistö, Sverige
3. Åke Huss, Sverige
3. Göte Svensson, Sverige

Damsingel 70
1. Kari Solveig Gjengedal, Norge
2. Anita Andersson, Sverige
3. Lotta Borg, Sverige
3. Helga Vasemägi, Estland

Herrdubbel 70
1. Nosrat Safai/Lars Thomas Samulesson, Sverige
2. Karl Lehtonen/Seppo Reiman, Finland
3. Matti Lappalainen/Håkan Nyberg, Finland
3. Antti Karveskari/Jukka Leino, Finland

Herrdubbel 80
1. Toni Borg/Per Magnusson, Sverige
2. Undo Hedin/Lasse Svedberg, Sverige
3. Ingvar Söderström/Kai Merimaa, Finland
3. Ingvar Johnsson/Georg Karlsson, Sverige 

Damdubbel 40
1. Helena Johansson/Linda Almgren, Sverige
2. Merje Aas/Pille Veesaar, Estland
3. Yvonne Blomqvist/Annie Blomqvist, Sverige
3, Anna-Carin Ahlquist/Jette Vieg Sverige/Danmark 

Herrdubbel 40
1. Henrik Drugge/Alexander Drugge, Sverige
2. Daniel Nilsson/Johan Ericsson, Sverige
3. Clas-Henric Wallgren/Mikael Wikström, Sverige
3. Pierre Lönn/Patrick Zachrisson, Sverige

Herrdubbel 50
1. Per Delby/Eric Zetterström, Sverige
2. Ulf Karlsson/Markku Kivistö, Sverige
3. Åke Huss/Roger Johansson, Sverige
3. Hans Hellgren/Anders Johansson, Sverige

Herrdubbel 60
1. Pål Guttormsen/Per Heie, Norge
2. Povilas Baguzis/Juris Silins, Lettland
3. Hans Kroon/Ulf Ununger, Sverige
3. Göran Skogsberg/Arvi Garpenhed, Sverige

Damdubbel 60
1. Kai Thornbech/Elle Öun, Estland
2. Birgitta Olsson/Kerstin Drotz-Skeppstedt, Sverige
3. Eva Doverby/Unni Halvorsson, Norge
3. Wivicka Andermo/Lisbeth Oscarsson, Sverige 

Damdubbel 70
1. Lotta Borg/Monika Maul, Sverige
2. Anita Andersson/Lena Linde, Sverige
3. Ulla Dovblad/Kari Solveig Gjengedal, Sverige/Norge
3. Aili Kuldkepp/Helga Vesemägi, Estland

Mixeddubbel 40
1. Annie Holmqvist/Harri Hanski, Sverige
2. Mikael Wikström/Linda Almgren, Sverige
3. Yvonne Blomqvist/Pierre Lönn, Sverige
3. Jonas Sandqvist/Anna-Carin Ahlquist, Sverige

Mixeddubbel 50
1. Håkan Fridén/Yue Xia Wang-Fridén, Sverige
2. Per Svensson/Jette Vieg, Sverige/Danmark
3. Anders Johansson/Gunilla Widström, Sverige
3. Åke Huss/Ann Hedenstjierna, Sverige

Mixeddubbel  60
1. Elle Öun/Jouko Manni, Estland/Finland
2. Unni Halvorsen/Pål Guttormsen, Norge
3. Kai Thornbech/Roger Sundqvist, Estland/Sverige
3. Evi Ilves-Schalk/Ernat MAsik, Estland

Mixeddubbel  70
1. Lotta Borg/Nosrat Safai, Sverige
2. Ulla Dovblad/Torsten Lager, Sverige
3. Johannes Kant/Helga Vasemägi, Estland
3. Anita Andersson/Åke Karlsson, Sverige

Damsingel 40+45
1. Linda Almgren, Sverige
2. Merje Aas, Estland
3. Annie Blomqvist, Sverige
3. Anna-Carin Ahlquist, Sverige

Damsingel 55
1. Yue Xia Wang-Fridén, Sverige
2. Eva Lindh, Sverige
3. Christine Portnoff, Sverige
3. Mona Fridell, Sverige

Damsingel 60
1. Kai Thornbech, Estland
2. Evi Ilves-Schalk, Estland
3. Eva Doverby, Norge
3. Elle Öun, Estland

Damsingel 65
1. Eva Hanni, Estland
2. Wivika Andermo, Sverige
3. Klara Väiko, Estland
3. Kertsin Drotz-Skeppstedt, Sverige

Klara dominanter av NETU-mästerskapen 2018 i Uppsala är med all tydlighet hemmanationen Sverige. Tävlingen arrangerades i samarbete med Uppsala BTK och Destination Uppsala och vi på Svenska Bordtennisförbundet vill tacka för ett fint arrangemang och vi har stora förhoppningar om att deltagarna uppskattat tävlingen.

Skribent: Max Ansbro
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info