Hoppa till sidans innehåll

OS-kvalet: Lis tur mot Szocs?

14 APR 2016 11:19
Första matchen är avklarad och Li Fen kan fortsätta jakten på det hon sett fram emot sen EM-triumfen 2013: OS i Rio. Efter två svängiga set krossade hon 20-åriga Eva Jurkova.
  • Uppdaterad: 09 MAJ 2016 18:54

11–6, 11–3, 11–2 efter 11–8, 8–11 i de två första sa egentligen allt.
– Jag var lite nervös i början, men det blev bättre och bättre, summerade Li.
Hon släppte tankarna på den armbåge som hämmat henne tidigare och kände inget. Inte efter den här inledande matchen.

Föll mot Szocs i EM
Redan i nästa runda mot Bernadette Szocs, Rumänien får hon genomgå ett svårare prov. Och hon har inte glömt:
– Jag förlorade mot Szocs (1–3) i EM Portugal.
Men Li och hennes blågula kamrater vann lagmatchen, kvartsfinalen, med 3–2.
Frågan är om det blir en gruppfinal i Halmstad för Li Fen. Och då troligen mot en annan exkinesiska, Li Qian från Polen.

Svenska damerna i OS-kvalet
GRUPP A
Semifinaler (torsdag 14.30)
Han Ying, Tyskland-Shao Jieni, Portugal
Matilda Ekholm
-Iveta Vacenovska, Tjeckien

Omgång 1 (torsdag 09.30)

Han Ying-Rahel Aschwanden, Schweiz 11–4, 11–2, 11–4, 11–5
Shao Jieni-Tian Yuan, Kroatien 11–6, 14–12, 12–10, 11–6
Vacenovska-Alexandra Privalova, Vitryssland 11–9, 11–9, 11–4, 11–6
Ekholm-Sofia Polcanova, Österrike 11–5, 11–8, 11–6, 11–6

GRUPP C
Semifinaler (torsdag 15.30)
Shan Xiaona-Szandra Pergel, Ungern
Katarzyna Grzybowska, Polen-Li Xue, Frankrike

Omgång 1 (torsdag 09.30)

Shan Xiaona-Maria Christoforaki, Grekland 11–4, 11–5, 14–12, 11–6
Pergel-Hana Matelova, Tjeckien 11–7, 12–10, 6–11, 9–11, 15–13, 7–11, 11–9
Grzybowska-Alex Galic, Slovenien 11–3, 11–7, 8–11, 11–9, 11–3
Li Xue-Linda Bergström 14–12, 11–7, 11–9, 11–6

GRUPP F
Semifinaler (15.30)
Li Qian, Polen-Margaryta Pesotska, Ukraina
Li Fen
-Bernadette Szocs, Rumänien

Omgång 1 (torsdag 10.30)

Li Qian-Daria Trigolos, Vitryssland 11–8, 11–6, 11–6, 11–6
Pesotska-Amelie Solja, Österrike 11–6, 11–4, 11–5, 11–9
Szocs-Maria Xiao, Spanien 11–5, 11–9, 11–4, 12–10
Li Fen-Eva Jurkova, Slovakien 11–8, 8–11, 11–6, 11–3, 11–2

....övriga damgrupper
GRUPP B
Semifinaler
Petrissa solja, Tyskland-Galia Dvorad, Spanien
Tetyana Bilenko, Ukraina-Eva Odorova, Slovakien

Grupp D
Semifinaler
Melek Hu, Turkiet-Maria Dolgokh, Rumänien
Georgina Pota, Ungern-Viktoria Pavlovitj, Ryssland

Grupp E
Semifinaler
Li Jie, Nederländerna-Daniela Monteiro Dodean, Rumänien
Yu Fu, Portugal-Natala Partyka, Polen

Grupp G
Semifinaler
Elizabeta Samara, Rumänien-Gabriela Feher, Serbien
Polina Mikhailova, Ryssland-Carole Grundisch, Frankrike

Grupp H
Semifinaler
Liu Jia, Österrike-Ni Xialian, Luxemburg
Shen Yanfei, Spanien-Barbora Balazova, Slovakien

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Para-EM
16-21 september, Helsingborg
Lottning, gruppspel

Webbsändningar

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info