Hoppa till sidans innehåll

Fyra matchbollar till 4–1 – men Mattias föll

13 JUL 2019 10:21
Mer svidande kan en förlust knappast vara. Mattias Falck ledde Australienkvarten med 3–1 och hade fyra matchbollar i femte setet mot Patrick Franziska. Men tysken vann, 4–3.
  • Uppdaterad: 13 JUL 2019 10:21

I sjunde och avgörande var Mattias i täten med 3–1, 5–3 och 6–4 innan Franziska tog fyra raka poäng. Efter 6–8 och två bollar senare 7–9 var Mattias ifatt vid 9–9.
Tyvärr, han fick ändå ge sig i de två slutbollarna.
Med tanke på det uppåtgående skeendet efter det första förlustsetet, 6–11, måste det kännas ack så tungt. Kvitteringen till 1–1 via 12–10 följdes av 11–9 sedan Franziska haft ledningen med 8–7 och i fjärde var det raka spåret till 11–3.
Så var Mattias då framme vid 10–6-övertaget i femte då Franziska reste sig, tog sex raka till 12–10 och fortsatte med 11–8 i sjätte – som följdes av det smärtsamma slutet, 9–11.

ITTF World Tour 2019: Australian Open (7:e)
Geelong 9-14 juli

www.ittf.com

Xu Xins väg till herrsingelsegern (20–6)
 
 1) 4–1 Darko Jorgic, Slovenien (9,–8,7,6,9)
   2) 4–0 Lin Yun-Ju, Taiwan (10,11,8,6)
   3) 4–2 Hugo Calderano, Brasilien (7,10,5,–8,–7,9)
   4) 4–3 Patrick Franziska, Tyskland (7,–5,6,–6,–6,9,10)
   5) 4–0 Wang Chuqin, Kina (6,8,4,8)

Sun Yingshas väg till damsingelsegern (28–3)
 
  1) 4–0 Yang Huijing, Kina (9,8,8,3)  kval
   2) 4–1 Zeng Jian, Singapore (3,–2,4,7,8). kval
   3) 4–1 Wang Manyu, Kina (12,5,5,–7,2)
   4) 4–0 Shiho Matsudaira, Japan (2,2,6,5)
   5) 4–1 Sun Mingyang, Kina (5,8,7,–6,6)
   6) 4–0 Kazumi Ishikawa, Japan (3,7,10,10) 
   7) 4–0 Ding Ning, Kina (1,9,9,9)

HERRSINGEL
Final (14/7)
Xu Xin, Kina-Wang Chuqin, Kina 11–6, 11–8, 11–4, 11–8

Semifinaler (14/7)
Xu Xin-Patrick Franziska, Tyskland 11–7, 5–11, 11–6, 6–11, 6–11, 11–9, 12–10
Wang Chuqin-Ma Long, Kina 11–8, 6–11, 11–4, 8–11, 11–7, 11–8

Kvartsfinaler (13/7)

Patrick Franziska-Mattias Falck 11–6, 10–12, 9–11, 3–11, 12–10, 11–8, 11–9 Xu Xin-Hugo Calderano, Brasilien 11–7, 12–10, 11–5, 8–11, 7–11, 11–9
Wang Chuqin-Liang Jingkun, Kina 11–8, 12–10, 11–6, 7–11, 12–10
Ma Long-Lin Gaoyuan, Kina 11–6, 11–7, 11–6, 11–6

Åttondelsfinaler (12/7)

Patrick Franziska-Fan Zhendong, Kina 8–11, 7–11, 11–4, 11–9, 11–4, 11–7
Mattias Falck-Jang Woojin, Sydkorea 6–11, 14–12, 4–11, 12–10, 11–6, 5–11, 11–8
Hugo Calderano-Marcos Freitas, Portugal 11–9, 13–11, 11–9, 12–14, 9–11, 11–8
Xu Xin-Lin Yun-Ju, Taiwan 12–10, 13–11, 11–8, 11–6
Wang Chuqin-Liam Pitchford, England 11–8, 11–9, 11–1, 11–8
Liang Jingkun-Jonathan Groth, Danmark 11–5, 11–3, 9–11, 11–7, 11–3
Ma Long-Dimitrij Ovtcharov, Tyskland 11–7, 15–13, 11–7, 11–9
Lin Gaoyuan-Lee Sangsu, Sydkorea 11–9, 11–4, 6–11, 8–11, 11–9, 8–11, 11–5

Omgång 1 (11/7)
Fan Zhendong-Kristian Karlsson 11–6, 8–11, 11–1, 8–11, 11–1, 9–11, 11–6
Mattias Falck- Lim Jonghoon, Sydkorea 13–11, 11–8, 11–7, 11–4

Kval, omgång 3 (10/7)
Kristian Karlsson-Pavel Sirucek, Tjeckien 11–6, 11–9, 11–6, 6–11, 11–7
Kval, omgång 2 (9/7)
Kristian Karlsson-David Powell, Australien 11–2, 11–2, 11–3, 11–5

HERRDUBBEL
Final (13/7)
Jeoung Youngsik/Lee Sangsu, Sydkorea-Lin Gaoyuan/Ma Long, Kina 11–6, 11–8, 11–6

Semifinaler (12/7)
Jeoung Youngsik/Lee Sangsu-Amalraj Anthony/Sathiyan Gnanasekaran, Indien 14–12, 11–9, 11–8
Lin Gaoyuan/Ma Long-Fan Zhendong/Xu Xin, Kina 11–8, 9–11, 11–8, 11–5

Kvartsfinaler (12/7)
Jeoung Youngsik/Lee Sangsu-Patrick Franziska/Ricardo Walther, Tyskland 13–11, 11–7, 12–10
Amalraj Anthony/Sathiyan Gnanasekaran-Jang Woojin/Lim Jonghoon, Sydkorea 5–11, 11–6, 14–12, 11–8
Lin Gaoyuan/Ma Long-Mattias Falck/Kristian Karlsson 13–11, 11–5, 11–4
Fan Zhendong/Xu Xin-Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hongkong 11–8, 11–6, 5–11, 11–4

Åttondelsfinal (11/7)
Falck/Karlsson-Benedikt Duda/Qiu Dang, Tyskland 11–6, 11–7, 11–6

DAMSINGEL
Final (14/7)
Sun Yingsha, Kina-Ding Ning, Kina 11–1, 11–9, 11–9, 11–9

Semifinaler (13/7)

Sun Yingsha-Kazumi Ishikawa, Japan 11–3, 11–7, 12–10, 12–10
Ding Ning-Mima Ito, Japan 11–3, 8–11, 11–4, 8–11, 9–11, 11–7, 11–8

Kvartsfinaler (12/7)
Kazumi Ishikawa-Chen Meng, Kina 6–11, 6–11, 13–11, 6–11, 11–8, 11–5, 11–5
Sun Yingsha-Sun Mingyang, Kina 11–5, 11–8, 11–7, 6–11, 11–6
Ding Ning-Zhang Qiang, Kina 12–10, 11–7, 11–13, 11–8, 13–11
Mima Ito-Li Jiayi, Kina 9–11, 11–9, 16–14, 9–11, 11–8, 11–5

DAMDUBBEL
Final (13/7)
Chen Meng/Wang Manyu, Kina-Jeon Jihee/Yang Haeun, Sydkorea 11–6, 11–3, 8–11, 11–6

MIXED DUBBEL
Final (13/7)
Wong Chun Ting/Doo Hoi Kem, Hongkong-Jun Mizutani/Mima Ito, Japan 5–11, 13–11, 11–8, 11–9

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info