Hoppa till sidans innehåll

Ungdoms-EM; Lördag

12 JUL 2019 20:56
All lördagens (13 juli) svenskmatcher finns med i detta inlägg. Hela 32 matcher står på schemat för de svenska spelarna denna tuffa dag i Ostrava på Ungdoms-EM.
  • Uppdaterad: 12 JUL 2019 20:56

POJKKADETTER

SINGEL

Första omgången
Alve Sjövold-Toni Ramljak, Bosnien och Herzegovina 4-2
(11-4, 9-11, 11-7, 11-7, 8-11, 11-8)

Dennis Larsson-Miha Podobnik, Slovenien 4-1
(11-9, 5-11, 11-6, 14-12, 11-4)

David Björkryd-Stepan Mul, Ukraina 4-2
(11-8, 11-8, 11-8, 4-11, 9-11, 14-12)

Andra omgången, 14 juli
12.30 Sjövold-Mael Van Dessel, Luxemburg
12.30 Larsson-Leonardo Bassi, Portugal
13.15 Björkryd-Tim Giltia, Belgien

DUBBEL

Första omgången 
Sjövold/Thomas Rayner (ENG)-Uri Almor/Eitay Shushan, Israel 2-3
(8-11, 11-4, 9-11, 11-7, 2-11)

Björkryd/Larsson-Shon Berkoutov/Ben Itzhak, Israel 3-2
(9-11, 11-6, 7-11, 11-6, 11-7)

Andra omgången, 14 juli
18.00 Björkryd/Larsson-Makarov/Ryzhov, Ryssland

HERRJUNIORER

SINGEL

Kvalomgång
Theo Abrahamsson-Filip Radulovic, Makedonien 4-3
(7-11, 11-1, 11-4, 9-11, 10-12, 11-2, 11-7)

Jonatan McDonald-Michal Blinka, Tjeckien 4-3
(8-11, 6-11, 11-8, 12-10, 9-11, 11-9, 11-9)

Första omgången
Theo Abrahamsson-Ivor Ban, Kroatien 2-4
(11-5, 10-12, 6-11, 11-6, 6-11, 7-11)

Jonatan McDonald-Ethan Walsh, England 4-0
(11-8, 12-10, 11-9, 11-6)

Jonathan Thimon-Adam Klajber, Slovakien 3-4
(13-15, 11-3, 13-15, 11-7, 8-11, 11-9, 9-11)

Martin Friis-Fredrik Langen, Norge 4-1
(11-4, 11-5, 11-4, 14-16, 11-8)

Andra omgången, 14 juli
14.45 Truls Möregårdh-Gerasimos Chatzilygeroudis, Grekland
14.45 McDonald-Vincent Picard, Frankrike
15.30 Martin Friis-Frantisek Onderka, Tjeckien

DUBBEL

Första omgången
Martin Friis/Jonatan McDonald-Yang Xinyu/Uladzislau Rukliatso Azerbaijan/Belarus 3-0
(11-6, 11-8, 11-7)

Jonathan Thimon/Theo Abrahamsson-Maksim Vuhka/Stanislav Strogov, Estland
3-0
(12-10, 11-5, 11-8)

Truls Möregårdh/Vladimir Sidorenko (RUS)-Felix Cosmolici/Danila Titov, Montenegro 3-1
(9-11, 11-7, 11-2, 11-9)

Andra omgången, 14 juli
18.30 Friis/McDonald-Daniel Simonsen/Mikkel Emborg, Danmark
18.30 Thimon/Abrahamsson-Filip Delincak/Adam Klajber, Tjeckien
18.30 Möregårdh/Sidorenko-Francisco Ruiz/Miguel Nunez, Spanien 

DAMJUNIORER

SINGEL

Första omgången
Rebecca Tveit-Muskantor-Yaroslava Prykhodko, Ukraina 3-4
(7-11, 11-9, 12-14, 11-5, 11-9, 8-11, 4-11)

Alma Rööse-Martine Toftåker, Norge 2-4
(11-7, 8-11, 8-11, 11-4, 8-11, 5-11)

Jennie Edvinsson-Vanlentina Roncallo, Italien 4-1
(11-4, 11-5, 11-8, 10-12, 11-8)

Matilda Hansson-Aleksandra Michalak, Polen 2-4
(11-7, 11-13, 9-11, 6-11, 11-5, 12-14)

Andra omgången, 14 juli
16.15 Edvinsson-Ioanna Gerasimatou, Grekland

DUBBEL

Första omgången
Rebecca Tveit-Muskantor/Matilda Hansson-Konstantina Meletie/Nefeli Ppali, Cypern 3-0
(11-9, 12-10, 11-8)

Edvinsson/Rööse-Klara Hrabicova/Jana Vasendova, Tjeckien 3-0
(11-9, 11-9, 11-5)

Andra omgången, 14 juli
19.00 Tveit-Muskantor/Hansson-Anastasia Bondareva/Sophia Klee, Tyskland
19.00 Edvinsson/Rööse-Lara Opeka/Tjasa Novak, Slovakien

FLICKKADETTER

SINGEL

Första omgången
Nomin Baasan-Katerina Pisarova, Tjeckien 4-1
(7-11, 11-6, 11-9, 11-5, 11-9)

Linn Olsson-Yagmur Karaca, Turkiet 1-4
(7-11, 11-7, 3-11, 4-11, 7-11)

Nina Johansson-Anna Peters, Nederländerna 1-4
(3-11, 10-12, 4-11, 11-5, 10-12)

Leah Tveit-Muskantor-Mia Griesel, Tyskland 4-2
(8-11, 11-9, 11-1, 11-6, 10-12, 11-7)

Andra omgången, 15 juli
13.15 Baasan-Csenge Adamik, Ungern
14.00 Tveit-Muskantor-Feyza Demir, Turkiet

DUBBEL

Första omgången
18.30 Johansson/Olsson-Ines Matos/Patricia Santos, Portugal
19.00 Tveit-Muskantor/Baasan-Agnes Brynjarsdottir/Harriet Cardew, Island

MIXEDDUBBEL, KADETT

Första omgången
Dennis Larsson/Nomin Baasan-Rafael Kong/Ines Concalves, Portugal 3-0
(11-7, 11-8, 11-9)

Christian Hold (DEN)/Linn Olsson-Nazar Tretiak/Iolanta Yevtodii, Ukraina 3-1
(8-11, 15-13, 11-9, 11-9)

David Björkryd/Nina Johansson-Dusan Vezmar/Tamara Turkonje, Serbien 3-0
(12-10, 11-2, 11-7)

Andra omgången
Larsson/Baasan-Jakub Goldir/Laura Vinczeova, Slovakien 2-3
(11-5, 9-11, 11-6, 9-11, 5-11)

Hold (DEN)/Linn Olsson-Antonio Giordano/Miriam Carnovale, Italien 0-3
(5-11, 8-11, 5-11)

Björkryd/Johansson-David Bessa/Patricia Santos, Portugal 1-3
7-11, 10-12, 12-10, 7-11)

Alve Sjövold/Leah Tveit Muskantor-Silas Monteiro/Tatilde Pinto, Portugal 3-1
(11-13, 11-3, 11-5, 11-8)

Tredje omgången, 13 juli
Sjövold-Tveit-Muskantor-Stepan Mul/Uliana Dronova, Ukraina 1-3

MIXEDDUBBEL, JUNIOR

Första omgången
Jonatan McDonald/Alma Rööse-Taj Lavric/Lara Opeka, Slovenien 3-1
(8-11, 11-7, 11-7, 11-6)

Martin Friis/Jennie Edvinsson-A-P Kases/Michelle Kases, Österrike 3-1
(11-3, 8-11, 11-4, 11-7)

Theo Abrahamsson/Matilda Hansson- Emir Mujicic/Marija Gnijatic 3-1
(11-8, 7-11, 11-3, 11-7)

Andra omgången
McDonald/Rööse-Adrien Rassenfosse/Jana Bernard, Belgien 3-0
(11-7, 11-8, 11-9)

Truls Möregårdh/Tveit-Muskantor-Radim Bako/Klara Hrabicova, Tjeckien 3-0
(11-9, 11-3, 11-7)

Friis/Edvinsson-Michal Blinka/Anna Klempererova, Tjeckien 3-1
(6-11, 14-12, 11-7, 12-10)

Abrahamsson/Hansson-Lilian Bardet/Isa Cok, Frankrike 1-3
(11-5, 13-15, 9-11, 15-17)

Tredje omgången
McDonald/Rööse-Kulczycki/Wegrzyn, Polen 0-3
(7-11, 8-11, 5-11)

Friis/Edvinsson-Tikhonov/Kazantseva, Ryssland 1-3
(9-11, 14-12, 9-11, 11-6)

Möregårdh/Tveit-Muskantor-Lushnikov/Prykhodko, Ukraina 3-1

Åttondelsfinal
Möregårdh/Tveit-Muskantor-Sidorenko/Tailakova, Ryssland 3-2
(11-9, 11-8, 5-11, 10-12, 13-11)

Kvartsfinal, 14 juli
17.30 Möregårdh/Tveit-Muskantor-Jan Zandecki/Aleksandra Michalak, Polen

Skribent: Max Ansbro
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info