Hoppa till sidans innehåll

Ungdoms-EM, måndag

15 JUL 2019 13:01
Idag (15 juli) går UEM in i sitt slutskede och det kommer att spelas många viktiga matcher. Nedan kan du se alla svenskmatcher och även tidigare resultat.
  • Uppdaterad: 15 JUL 2019 13:01

Dagens svensk matcher i kronologisk ordning. Observera att fler matcher tillkommer vid segrar.

Semifinal mixed dubbel juniorer
Möregårdh/Tveit-Muskantor-Samuel Kulczicki/Katarzyna Wegrzyn, Polen 0-3
(6-11, 8-11, 9-11)

Storspelande polacker som visade hög klass blev numret för stort denna gång. Samuel Kulczicki gav prov på varför han är seedad som nummer två i singelturneringen.

- De kommer inte riktigt upp i den kvalitet som behövs i serve och returspel i denna match och då blir de straffade. Polackerna spelar alldeles för hårt och snabbt och då är det blev det svårt att hänga med. Det var nog först vid underläge 0-2 i set och 2-7 rytmen kom men då var det försent, säger coach Tobias Bergman om matchen.

En bronspeng till Sverige genom Truls Möregårdh och Rebecca Tveit-Muskantor i mixed dubbel för juniorer.

Åttondelsfinal flickkadetter dubbel
Tveit-Muskantor/Baasan-Rosy Mei/Oana Struna 0-3
(10-12, 8-11, 8-11)

Åttondelsfinal herrjuniorer dubbel
Möregårdh/Sidorenko-Tomas Martinko/Radim Bako, Tjeckien 3-0
(11-6, 11-3, 11-7)

Friis/McDonald-Lev Katsman/Maksim Grebnev, Ryssland 1-3
(11-1, 6-11, 3-11, 7-11)

Åttondelsfinal damjuniorer dubbel
Edvinsson/Rööse-Laura Tieffenbrunner/Fanni Harasztovich, Tyskland/Ungern 1-3
(8-11, 12-10, 6-11, 7-11)

Åttondelsfinal flickkadetter singel
Nomin Baasan-Elena Zaharia, Rumänien 0-4
(6-11, 3-11, 9-11, 6-11)

Åttondelsfinal herrjuniorer singel
Möregårdh-Olav Kosolosky 4-0
(11-5, 11-9, 11-6, 11-4)

Kvartsfinal herrjuniorer herrdubbel
16.30 Möregårdh/Sidorenko-Yu Khinhang/Wang Chenxi, Azerbaijan

Kvartsfinal herrjuniorer singel
17.45 Möregårdh-Lev Katsman, Ryssland

 ***

RESULTAT FRÅN ALLA SVENSKMATCHER (HUVUDTURNERING):

pk DUBBEL

POJKKADETTER

SINGEL

Första omgången
Alve Sjövold-Toni Ramljak, Bosnien och Herzegovina 4-2
(11-4, 9-11, 11-7, 11-7, 8-11, 11-8)

Dennis Larsson-Miha Podobnik, Slovenien 4-1
(11-9, 5-11, 11-6, 14-12, 11-4)

David Björkryd-Stepan Mul, Ukraina 4-2
(11-8, 11-8, 11-8, 4-11, 9-11, 14-12)

Andra omgången, 14 juli
Sjövold-Mael Van Dessel, Luxemburg 4-2
(15-13, 5-11, 11-5, 11-8, 10-12, 11-9)

Larsson-Leonardo Bassi, Portugal 1-4
(4-11, 9-11, 12-10, 2-11, 7-11)

Björkryd-Tim Giltia, Belgien 4-1
(11-13, 11-9, 11-6, 11-7, 11-5)

Tredje omgången. 14 juli
Sjövold-Vladislav Makarov, Ryssland 1-4
(7-11, 9-11, 11-7, 5-11, 5-11)

Björkryd-Denis Izumrudov, Ryssland 0-4
(6-11, 10-12, 3-11, 8-11)

DUBBEL

Första omgången 
Sjövold/Thomas Rayner (ENG)-Uri Almor/Eitay Shushan, Israel 2-3
(8-11, 11-4, 9-11, 11-7, 2-11)

Björkryd/Larsson-Shon Berkoutov/Ben Itzhak, Israel 3-2
(9-11, 11-6, 7-11, 11-6, 11-7)

Andra omgången, 14 juli
Björkryd/Larsson-Makarov/Ryzhov, Ryssland 0-3
(8-11, 7-11, 6-11)

Friis

HERRJUNIORER

SINGEL

Kvalomgång
Theo Abrahamsson-Filip Radulovic, Makedonien 4-3
(7-11, 11-1, 11-4, 9-11, 10-12, 11-2, 11-7)

Jonatan McDonald-Michal Blinka, Tjeckien 4-3
(8-11, 6-11, 11-8, 12-10, 9-11, 11-9, 11-9)

Första omgången
Theo Abrahamsson-Ivor Ban, Kroatien 2-4
(11-5, 10-12, 6-11, 11-6, 6-11, 7-11)

Jonatan McDonald-Ethan Walsh, England 4-0
(11-8, 12-10, 11-9, 11-6)

Jonathan Thimon-Adam Klajber, Slovakien 3-4
(13-15, 11-3, 13-15, 11-7, 8-11, 11-9, 9-11)

Martin Friis-Fredrik Langen, Norge 4-1
(11-4, 11-5, 11-4, 14-16, 11-8)

Andra omgången, 14 juli
Truls Möregårdh-Gerasimos Chatzilygeroudis, Grekland 4-0
(11-5, 11-7, 11-8, 11-9)

McDonald-Vincent Picard, Frankrike 0-4
(6-11, 3-11, 9-11, 4-11)

Martin Friis-Frantisek Onderka, Tjeckien 4-3
(11-5, 14-16, 11-3, 5-11, 12-10, 9-11, 11-6)

Tredje omgången, 14 juli
Möregårdh-Myshaal Sabhi, Frankrike 4-0
(11-5, 11-4, 11-8, 12-10)

Friis-Lilian Bardet, Frankrike 2-4
(8-11, 5-11, 8-11, 11-8, 11-7, 6-11)

Åttondelsfinal, 15 juli
Möregårdh-Olav Kosolosky 4-0
(11-5, 11-9, 11-6, 11-4)

Kvartsfinal herrjuniorer singel
17.45 Möregårdh-Lev Katsman, Ryssland

DUBBEL

Första omgången
Martin Friis/Jonatan McDonald-Yang Xinyu/Uladzislau Rukliatso Azerbaijan/Belarus 3-0
(11-6, 11-8, 11-7)

Jonathan Thimon/Theo Abrahamsson-Maksim Vuhka/Stanislav Strogov, Estland 
3-0
(12-10, 11-5, 11-8)

Truls Möregårdh/Vladimir Sidorenko (RUS)-Felix Cosmolici/Danila Titov, Montenegro 3-1
(9-11, 11-7, 11-2, 11-9)

Andra omgången, 14 juli
Friis/McDonald-Daniel Simonsen/Mikkel Emborg, Danmark 3-2
(12-14, 7-11, 11-6, 12-10, 11-6)

Thimon/Abrahamsson-Filip Delincak/Adam Klajber, Tjeckien 2-3
(6-11, 11-4, 11-7, 8-11, 9-11)

Möregårdh/Sidorenko-Francisco Ruiz/Miguel Nunez, Spanien 3-0
(11-9, 11-4, 11-8)

Åttondelsfinal 15 juli
Åttondelsfinal
Möregårdh/Sidorenko-Tomas Martinko/Radim Bako, Tjeckien 3-0
(11-6, 11-3, 11-7)

Friis/McDonald-Lev Katsman/Maksim Grebnev, Ryssland 1-3
(11-1, 6-11, 3-11, 7-11)

Kvartsfinal 15 juli
16.30 Möregårdh/Sidorenko-Yu Khinhang/Wang Chenxi, Azerbaijan

 mallander rebecca

DAMJUNIORER

SINGEL

Första omgången
Rebecca Tveit-Muskantor-Yaroslava Prykhodko, Ukraina 3-4
(7-11, 11-9, 12-14, 11-5, 11-9, 8-11, 4-11)

Alma Rööse-Martine Toftåker, Norge 2-4
(11-7, 8-11, 8-11, 11-4, 8-11, 5-11)

Jennie Edvinsson-Vanlentina Roncallo, Italien 4-1
(11-4, 11-5, 11-8, 10-12, 11-8)

Matilda Hansson-Aleksandra Michalak, Polen 2-4
(11-7, 11-13, 9-11, 6-11, 11-5, 12-14)

Andra omgången, 14 juli
Edvinsson-Ioanna Gerasimatou, Grekland 4-1
(14-12, 12-10, 11-6, 6-11, 11-9)

Tredje omgången, 14 juli
Edvinsson-Rikke Skattet, Norge 2-4
(11-9, 12-10, 10-12, 11-13, 9-11, 6-11)

DUBBEL

Första omgången
Rebecca Tveit-Muskantor/Matilda Hansson-Konstantina Meletie/Nefeli Ppali, Cypern 3-0
(11-9, 12-10, 11-8)

Edvinsson/Rööse-Klara Hrabicova/Jana Vasendova, Tjeckien 3-0
(11-9, 11-9, 11-5)

Andra omgången, 14 juli
Tveit-Muskantor/Hansson-Anastasia Bondareva/Sophia Klee, Tyskland 0-3
(7-11, 9-11, 8-11)

Edvinsson/Rööse-Lara Opeka/Tjasa Novak, Slovakien 3-0
(11-7, 17-15, 13-11)

Åttondelsfinal, 15 juli
Edvinsson/Rööse-Laura Tieffenbrunner/Fanni Harasztovich, Tyskland/Ungern 1-3
(8-11, 12-10, 6-11, 7-11)

LTM

FLICKKADETTER

SINGEL

Första omgången
Nomin Baasan-Katerina Pisarova, Tjeckien 4-1
(7-11, 11-6, 11-9, 11-5, 11-9)

Linn Olsson-Yagmur Karaca, Turkiet 1-4
(7-11, 11-7, 3-11, 4-11, 7-11)

Nina Johansson-Anna Peters, Nederländerna 1-4
(3-11, 10-12, 4-11, 11-5, 10-12)

Leah Tveit-Muskantor-Mia Griesel, Tyskland 4-2
(8-11, 11-9, 11-1, 11-6, 10-12, 11-7)

Andra omgången, 14 juli
Baasan-Csenge Adamik, Ungern 4-0
(12-10, 11-8, 11-7, 11-8)

Tveit-Muskantor-Feyza Demir, Turkiet 4-1
(11-8, 4-11, 11-7, 11-8, 11-5)

Tredje omgången, 14 juli
Baasan-Vasylysa Kanunnikova, Ukraina 4-3
Tveit-Muskantor-Svetlana Dmitrienko, Ryssland 1-4

Åttondelsfinal, 15 juli
Nomin Baasan-Elena Zaharia, Rumänien 0-4
(6-11, 3-11, 9-11, 6-11)

DUBBEL

Första omgången
Johansson/Olsson-Ines Matos/Patricia Santos, Portugal 0-3
(9-11, 4-11, 8-11)

Tveit-Muskantor/Baasan-Agnes Brynjarsdottir/Harriet Cardew, Island 3-0
(11-3, 11-5, 11-5)

Andra omgången, 14 juli
Tveit-Muskantor/Baasan-Dalma Hasanova/Krastina Ivanova, Bulgarien 3-2

Tveit-Muskantor/Baasan-Rosy Mei/Oana Struna 0-3
(10-12, 8-11, 8-11)

MIXEDDUBBEL, KADETT

Första omgången
Dennis Larsson/Nomin Baasan-Rafael Kong/Ines Concalves, Portugal 3-0
(11-7, 11-8, 11-9)

Christian Hold (DEN)/Linn Olsson-Nazar Tretiak/Iolanta Yevtodii, Ukraina 3-1
(8-11, 15-13, 11-9, 11-9)

David Björkryd/Nina Johansson-Dusan Vezmar/Tamara Turkonje, Serbien 3-0
(12-10, 11-2, 11-7)

Andra omgången
Larsson/Baasan-Jakub Goldir/Laura Vinczeova, Slovakien 2-3
(11-5, 9-11, 11-6, 9-11, 5-11)

Hold (DEN)/Linn Olsson-Antonio Giordano/Miriam Carnovale, Italien 0-3
(5-11, 8-11, 5-11)

Björkryd/Johansson-David Bessa/Patricia Santos, Portugal 1-3
7-11, 10-12, 12-10, 7-11)

Alve Sjövold/Leah Tveit Muskantor-Silas Monteiro/Tatilde Pinto, Portugal 3-1
(11-13, 11-3, 11-5, 11-8)

Tredje omgången, 13 juli
Sjövold-Tveit-Muskantor-Stepan Mul/Uliana Dronova, Ukraina 1-3

RTM Truls

MIXEDDUBBEL, JUNIOR

Första omgången
Jonatan McDonald/Alma Rööse-Taj Lavric/Lara Opeka, Slovenien 3-1
(8-11, 11-7, 11-7, 11-6)

Martin Friis/Jennie Edvinsson-A-P Kases/Michelle Kases, Österrike 3-1
(11-3, 8-11, 11-4, 11-7)

Theo Abrahamsson/Matilda Hansson- Emir Mujicic/Marija Gnijatic 3-1
(11-8, 7-11, 11-3, 11-7)

Andra omgången
McDonald/Rööse-Adrien Rassenfosse/Jana Bernard, Belgien 3-0
(11-7, 11-8, 11-9)

Truls Möregårdh/Tveit-Muskantor-Radim Bako/Klara Hrabicova, Tjeckien 3-0
(11-9, 11-3, 11-7)

Friis/Edvinsson-Michal Blinka/Anna Klempererova, Tjeckien 3-1
(6-11, 14-12, 11-7, 12-10)

Abrahamsson/Hansson-Lilian Bardet/Isa Cok, Frankrike 1-3
(11-5, 13-15, 9-11, 15-17)

Tredje omgången
McDonald/Rööse-Kulczycki/Wegrzyn, Polen 0-3
(7-11, 8-11, 5-11)

Friis/Edvinsson-Tikhonov/Kazantseva, Ryssland 1-3
(9-11, 14-12, 9-11, 11-6)

Möregårdh/Tveit-Muskantor-Lushnikov/Prykhodko, Ukraina 3-1

Åttondelsfinal
Möregårdh/Tveit-Muskantor-Sidorenko/Tailakova, Ryssland 3-2
(11-9, 11-8, 5-11, 10-12, 13-11)

Kvartsfinal, 14 juli
Möregårdh/Tveit-Muskantor-Jan Zandecki/Aleksandra Michalak, Polen 3-1
(6-11, 11-7, 11-9, 11-5)

Semifinal, 15 juli
13.00 Möregårdh/Tveit-Muskantor-Samuel Kulczicki/Katarzyna Wegrzyn, Polen

ALLA RESULTAT, INKLUSIVE CONSOLATION

Skribent: Max Ansbro
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Para-EM
16-21 september, Helsingborg
Lottning, gruppspel

Webbsändningar

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info