Hoppa till sidans innehåll
Foto: ZWALD Rene

OS: Triss i 4–1 och Truls klar gruppetta

2018-10-08 21:51
Truls fortsatte på den inslagna segervägen i Ungdoms-OS. Även i tredje matchen mot Kim Song Gun slog han in 4–1 och blev gruppens obestridliga toppnamn med 12–3 i set.
  • Uppdaterad: 2018-10-08 21:51

När Truls tappade tredje setet efter 11–6 i första och 11–8 i andra vann han sex av de första åtta bollarna innan nordkoreanen Kim kom igång med sex raka till en 8–6-ledning. På sin tredje setboll satte han dit 11–9.
Men Truls tog snabbt kommandot igen, vann fjärde med 11–3 och punkterade matchen med 11–9 i femte.

Egyptiern Abdel-Aziz nästa
Efter det väntade Truls med spänning på vem han ska möta i åttondelsfinalen på tisdagseftermiddagen.
Svaret kom sent på natten svensk tid när de flesta Trulsanhängarna sov: Youssef Abdel-Aziz från Egypten. Matchen kommer igång 17.15.
Truls är semiseedad tillsammans med Lin Yun-Ju, Taiwan och toppseedade är Tomokazu Harimoto, Japan och Kanak Jha, USA. Truls är på Jhas halva.
Seger för Truls i åttondelen och det blir ett kvartsfinalmöte med antingen kinesen Wang Chuqin eller ryssen Vladimir Sidorenko som svensken haft så många dramatiska och fascinerande fighter med.

3:e Ungdoms-OS 2018
Buenos Aires 7-15 oktober

Alla ITTF-fakta

HERRSINGEL
Åttondelsfinaler (tisdag)
Tomokazu Harimoto, Japan-Manav Vikash Thakkar, Indien (15.00)
Matteo Mutti, Italien-Cristian Pletea, Rumänien (15.45)
Ioannis Sgouropoulos, Grekland-Bastian Rembert, Frankrike (15.45)
Lin Yun-Ju, Taiwan-Nicolas Ignacio Burgos, Chile (16.30)

Truls Möregårdh-Youssef Abdel-Aziz, Egypten (17.15)
Vladimir Sidorenko, Ryssland-Wang Chuqin, Kina (17.15)
Amin Ahmadian, Iran-Pang Yew En Koen, Singapore (15.00)
Kanak Jha, USA-Guilherme Teodoro, Brasilien (16.30)

Grupp C
    3
–0 i matcher  (12–  3)  Truls Möregårdh
    2–1 i matcher  (  9–  5)  Matteo Mutti, Italien
    1–2 i matcher  (  5–  8)  Kim Song Gun, Nordkorea
    0–3 i matcher  (  2–12)  Martin Bentancor Fernandez, Argentina

Omgång 3
Truls Möregårdh-Kim Song Gun 11–6, 11–8, 9–11, 11–3, 11–9
Matteo Mutti-Martin Bentancor Fernandez 11–9, 4–11, 11–9, 11–8, 11–9

Omgång 2
Truls Möregårdh-Matteo Mutti 11–7, 11–2, 13–11, 8–11, 16–14
Kim Song Gun-Martin Bentancor Fernandez 11–9, 11–8, 11–9, 11–9

Omgång 1
Truls Möregårdh-Martin Bentancor Fernandez 11–4, 11–13, 11–6, 11–7, 11–5
Matteo Mutti-Kim Song Gun 11–6, 11–6, 11–6, 11–5

DAMSINGEL
Åttondelsfinaler (tisdag)
Miu Hirano, Japan-Jamila Laurenti, Italien
Zdena Blaskova, Tjeckien-Mariia Tailakova, Ryssland
Amy Wang, USA-Goi Rui Xuan, Singapore
Andreea Dragoman, Rumänien-Anna Janina Wegrzyn, Polen

Adriana Diaz, Puerto Rico-Ning Jing, Azerbadijan
Lee Ka Yee, Hongkong-Archana Girish Kamath, Indien
Bruna Takahashi, Brasilien-Sabina Surjan, Serbien
Sun Yingsha, Kina-Pyon Song Gyong, Nordkorea




Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

Liverapportering 

Evenemang

SOC 2018

SOC i Stockholm 29/10-4/11
Till SOC:s hemsida

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info