Hoppa till sidans innehåll

Polish Open: 2–0 blev 2–3 i dubbelkvarten

2017-10-07 15:24
Berglund/Nordberg fick en kanonöppning med 2–0 i dubbelkvarten i Polen. Men Hongkongs par slog tillbaka med tre raka. Inga svenskar i semin. Och Linda föll i åttondelen.
  • Uppdaterad: 2017-10-08 18:15

ITTF Challenge: Polish Open (9:e)
Czestochowa 4-8 oktober 2017
Alla fakta


HERRSINGEL
Final
Quadri Aruna, Nigeria-Kaii Yoshida, Japan 11–7, 11–13, 11–8, 6–11, 11–8, 14–12
Semifinaler
Aruna-Kirill Gerassimenko, Kazakstan 11–5, 8–11, 11–8, 11–6, 7–11, 11–6
Yoshida-Benedikt Duda, Tyskland 11–7, 13–11, 11–3, 11–6
Kvartsfinaler
Aruna-Abdel-Kader Salifou, Frankrike 11–5, 11–5, 11–4, 11–0
Gerassimenko-Samuel Walker, England 9–11, 11–7, 11–8, 12–10, 8–11, 11–7
Yoshida-Quentin Robinot, Frankrike 9–11, 12–10, 11–6, 10–12, 11–6, 11–7
Duda-Sathiyan Gnanasekaran, Indien 11–4, 11–8, 11–7, 8–11, 9–11, 11–7
Omgång 1

Adrian Crisan, Rumänien-Elias Ranefur 12–10, 11–6, 11–9, 11–13, 10–12, 6–11, 11–6
Grigory Vlasov, Ryssland-Simon Arvidsson 11–5, 11–5, 11–2, 8–11, 12–10
Hunor Szocs, Rumänien-Hampus Nordberg 3–11, 12–10, 11–4, 11–5, 14–12
Kvalomgång
Nordberg-Marek Badowski, Polen 7–11, 11–7, 9–11, 11–8, 7–11, 11–4, 11–9
Arvidsson-Gavin Rumngay, Skottland 13–11, 5–11, 11–8, 12–10, 11–8
Mehdi Bouloussa, Frankrike-Hampus Söderlund 11–7, 4–11, 11–6, 10–12, 11–5, 8–11, 11–4
Ranefur-Andreas Levenko, Österrike 11–4, 12–10, 11–5, 11–7

Quadri Arunas väg till segern (24–8)
  1) 4–1 Patryk Zatowka, Polen (11,13,–7,4,7)
  2) 4–2 Michal Obeslo, Tjeckien (–10,10,11,–9,7,8)
  3) 4–1 Aliaksandr Khanin, Belarus (–3,6,6,10,10)
  4) 4–0 Abdel-Kader Salifou, Frankrike (5,5,4,0)
  5) 4–2 Kirill Gerassimenko, Kazakstan (5,–8,8,6,–7,6)
  6) 4–2 Kaii Yoshida, Japan (7,–11,8,–6,8,12)

DAMSINGEL
Final
Mima Ito, Japan-Saki Shibata, Japan 11–7, 11–9, 5–11, 13–11, 12–10
Semifinaler
Ito-Miyu Kato, Japan 11–8, 10–12, 11–9, 14–12, 6–11, 7–11, 11–1
Shibata-Li Qian, Polen 11–8, 11–9, 12–10, 10–12, 11–8
Kvartsfinaler
Ito-Satsuki Odo, Japan 11–5, 11–8, 4–11, 11–7, 11–5
Kato-Lee Ho Ching, Hongkong 13–11, 2–11, 11–7, 11–4, 9–11, 11–9
Shibata-Nina Mittelham, Tyskland 11–6, 7–11, 12–10, 11–7, 11–7
Li Qian-Melek Hu, Turkiet 11–7, 11–8, 9–11, 11–6, 11–4
Åttondelsfinal
Melek Hu-Linda Bergström 8–11, 11–7, 12–10, 11–3, 11–4
Omgång 2
Linda Bergström-Polina Mikhailova, Ryssland 8–11, 10–12, 11–6, 11–3, 11–6, 11–9
Omgång 1
Adina Diaconu, Rumänien-Filippa Bergand 12–10, 12–10, 9–11, 12–10, 11–8
Bergström-Katarzyna Wegrzyn, Polen 11–7, 11–7, 11–6, 7–11, 11–2

Mima Itos väg till segern (24–8)
  1) 4–0 Ilka Doval, Norge (8,3,5,8)
  2) 4–3 Miyuu Kihara, Japan (8,–9,–5,3,7,–11,5)
  3) 4–0 Yana Noskova, Ryssland (4,9,9,3)
  4) 4–1 Satsuki Odo, Japan (5,8,–4,7,5)
  5) 4–3 Miyu Kato, Japan (8,–10,9,12,–6,–7,1)
  6) 4–1 Saki Shibata, Japan (7,9,–5,11,10)

HERRDUBBEL
Final
Ho Kwan Kit/Ng Pak Nam, Hongkong-Harmeet Desai/Soumyajit Ghosh, Indien 10–12, 11–6, 11–8, 11–9
Semifinaler
Desai/Ghosh-Benedikt Duda/Steffen Mengel, Tyskland 11–9, 11–9, 4–11, 11–4
Ho Kwan Kit/Ng Pak Nam-Daniel Gorak/Wang Zengyi, Polen 8–11, 11–7, 11–6, 11–13, 11–5
Kvartsfinal

Ho Kwan Kit/Ng Pak Nam, Hongkong-Simon Berglund/Hampus Nordberg 9–11, 4–11, 11–6, 11–4, 11–8
Åttondelsfinaler
Desai/Ghosh-Simon Arvidsson/Elias Ranefur 11–4, 13–11, 11–8
Berglund/Nordberg-Antoine Hachard/Gregoire Jean, Frankrike 13–11, 11–6, 12–10

DAMDUBBEL
Final
Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching, Hongkong-Miyu Kato/Miyu Maeda, Japan 6–11, 11–9, 12–10, 5–11, 11–7
Semifinaler
Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching-Alex Galic/Rachel Moret, Slovenien/Schweiz 11–9, 11–8, 11–8
Kato/Maeda-Polina Mikhailova/Viktoria Pavlovitj, Ryssland/Belarus 11–6, 11–9, 11–5

U21 HERRAR
Final
Mizuki Oikawa, Japan-Andrea Landrieu, Frankrike 6–11, 11–5, 9–11, 12–10, 11–8
Semifinaler
Okikawa-Sadi Ismailov, Ryssland 11–9, 12–10, 11–6
Landrieu-Lam Siu Hang, Hongkong 11–9, 5–11, 11–9, 12–10
Åttondelsfinaler
Ng Pak Nam, Hongkong-Elias Ranefur 5–11, 11–9, 7–11, 12–10, 11–5
Lam Siu Hang-Truls Möregårdh 11–9, 11–9, 7–11, 11–9
Omgång 2
Sadi Ismailov, Ryssland-Simon Berglund 3–11, 11–6, 11–9, 8–11, 11–5
Ranefur-Anders Lind, Danmark 11–8, 9–11, 12–10, 2–11, 11–7
Truls Möregårdh-Diogo Chen, Portugal 11–8, 11–5, 14–12
Omgång 1
Romain Ruiz, Frankrike-Simon Söderlund 11–5, 11–8, 9–11, 11–7
Berglund-Tomasz Kotowski, Polen 6–11, 11–5, 11–9, 7–11, 12–10
Ranefur-Tomasz Tomaszuk, Polen 11–9, 9–11, 11–5, 11–7
Tom Jarvis, England-Malte Möregårdh 11–9, 11–5, 11–13, 4–11, 12–10
Truls Möregårdh-Antoine Bernadet, Kanada 11–9, 8–11, 11–9, 11–4

U21 DAMER
Final
Nina Mittelham, Tyskland-Sun Jiayi, Kroatien 11–4, 3–11, 11–4, 13–11

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

PingisPlay


Liverapportering

Pingisligan damer, omgång 3
20 oktober, 13.00

Dänningelanda - Team Mälarenergi BTK
Spårvägens BTK - IK Juno

Pingisligan damer, omgång 4
21 oktober, 13.00

Dänningelanda BTK - IK Juno    
Spårvägens BTK - Team Mälarenergi  

 

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

SRB
sporrong

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info