Hoppa till sidans innehåll

Polish Open: Linda till åttondelen

2017-10-06 19:29
Polish Open – Linda Bergströms bästa internationella tävling? Efter sin andra seger, 4–2 mot den 99 placeringar högre världsrankade ryskan Mikhailova, är Linda i åttondelen.
  • Uppdaterad: 2017-10-07 15:15

Linda, som själv är på 165:e plats på oktoberrankingen, inledde med att avfärda polskan Katarzyna Wegrzyn med 4–1 innan hon kom till korta i de två första seten mot Polina Mikhailova. Men fortsättningen blev resultatmässigt övertygande: 11–6, 11–3, 11–6, 11–9.
Linda är säkert beredd på ännu svårare motstånd i form av turkiskan Melek Hu, 28:an i världen, i lördagens åttondel.

Ranefur 3–4 mot Crisan
Ingen av Sveriges tre herrar mäktade vinna i första omgången. Men Elias Ranefur var riktigt nära mot rutinerade Adrian Crisan. Efter att ha hämtat upp 0–3 till 3–3 gav rumänens erfarenheter utslag i skiljesetet: 11–6.
I åttondelsfinalerna i U21 föll såväl Ranefur som Truls Möregårdh mot en hongkongkines.

Dubbelkvartsfinal
Och så kom ett glädjeinslag i herrdubbeln då Simon Berglund och Hampus Nordberg nådde kvarten efter tre raka med två jämna set mot Frankrikes Antoine Hachard/Gregoire Jean.
Kvartsfinalmotståndare är Ho Kwan Kit/Ng Pak Nam, Hongkong.

ITTF Challenge: Polish Open (9:e)
Czestochowa 4-8 oktober 2017
Alla fakta


HERRSINGEL
Kvartsfinaler (17.50, 18.45)
Quadri Aruna, Nigeria-Abdel-Kader Salifou, Frankrike
Samuel Walker, England-Kirill Gerassimenko, Kazakstan
Kaii Yoshida, Japan-Quentin Robinot, Frankrike
Benedikt Duda, Tyskland-Sathiyan Gnanasekaran, Indien

Omgång 1

Adrian Crisan, Rumänien-Elias Ranefur 12–10, 11–6, 11–9, 11–13, 10–12, 6–11, 11–6
Grigory Vlasov, Ryssland-Simon Arvidsson 11–5, 11–5, 11–2, 8–11, 12–10
Hunor Szocs, Rumänien-Hampus Nordberg 3–11, 12–10, 11–4, 11–5, 14–12

Kvalomgång
Nordberg-Marek Badowski, Polen 7–11, 11–7, 9–11, 11–8, 7–11, 11–4, 11–9
Arvidsson-Gavin Rumngay, Skottland 13–11, 5–11, 11–8, 12–10, 11–8
Mehdi Bouloussa, Frankrike-Hampus Söderlund 11–7, 4–11, 11–6, 10–12, 11–5, 8–11, 11–4
Ranefur-Andreas Levenko, Österrike 11–4, 12–10, 11–5, 11–7


DAMSINGEL
Kvartsfinaler (16.00, 16.55)
Mima Ito, Japan-Satsuki Odo, Japan
Miyu Kato, Japan-Lee Ho Ching, Hongkong
Nina Mittelham, Tyskland-Saki Shibata, Japan
Melek Hu, Turkiet-Li Qian, Polen

Åttondelsfinal
Melek Hu-Linda Bergström 8–11, 11–7, 12–10, 11–3, 11–4
Omgång 2
Linda Bergström-Polina Mikhailova, Ryssland 8–11, 10–12, 11–6, 11–3, 11–6, 11–9
Omgång 1
Adina Diaconu, Rumänien-Filippa Bergand 12–10, 12–10, 9–11, 12–10, 11–8
Bergström-Katarzyna Wegrzyn, Polen 11–7, 11–7, 11–6, 7–11, 11–2

HERRDUBBEL
Semifinaler (20.20)
Benedikt Duda/Steffen Mengel, Tyskland-Harmeet Desai/Soumyajit Ghosh, Indien
Ho Kwan Kit/Ng Pak Nam, Hongkong-Daniel Gorak/Wang Zengyi, Polen

Kvartsfinal

Ho Kwan Kit/Ng Pak Nam, Hongkong-Simon Berglund/Hampus Nordberg 9–11, 4–11, 11–6, 11–4, 11–8
Åttondelsfinaler
Desai/Ghosh-Simon Arvidsson/Elias Ranefur 11–4, 13–11, 11–8
Berglund/Nordberg-Antoine Hachard/Gregoire Jean, Frankrike 13–11, 11–6, 12–10

DAMDUBBEL
Semifinaler (19.40)
Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching, Hongkong-Alex Galic/Rachel Moret, Slovenien/Schweiz
Miyu Kato/Miyu Maeda, Japan-Polina Mikhailova/Viktoria Pavlovitj, Ryssland/Belarus

U21 HERRAR
Final (14.45)
Mizuki Oikawa, Japan-Andrea Landrieu, Frankrike

Semifinaler
Okikawa-Sadi Ismailov, Ryssland 11–9, 12–10, 11–6
Landrieu-Lam Siu Hang, Hongkong 11–9, 5–11, 11–9, 12–10
Åttondelsfinaler
Ng Pak Nam, Hongkong-Elias Ranefur 5–11, 11–9, 7–11, 12–10, 11–5
Lam Siu Hang-Truls Möregårdh 11–9, 11–9, 7–11, 11–9
Omgång 2
Sadi Ismailov, Ryssland-Simon Berglund 3–11, 11–6, 11–9, 8–11, 11–5
Ranefur-Anders Lind, Danmark 11–8, 9–11, 12–10, 2–11, 11–7
Truls Möregårdh-Diogo Chen, Portugal 11–8, 11–5, 14–12
Omgång 1
Romain Ruiz, Frankrike-Simon Söderlund 11–5, 11–8, 9–11, 11–7
Berglund-Tomasz Kotowski, Polen 6–11, 11–5, 11–9, 7–11, 12–10
Ranefur-Tomasz Tomaszuk, Polen 11–9, 9–11, 11–5, 11–7
Tom Jarvis, England-Malte Möregårdh 11–9, 11–5, 11–13, 4–11, 12–10
Truls Möregårdh-Antoine Bernadet, Kanada 11–9, 8–11, 11–9, 11–4

U21 DAMER
Final (14.45)
Sun Jiayi, Kroatien-Nina Mittelham, Tyskland

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

PingisPlay


Liverapportering

Pingisligan damer, omgång 3
20 oktober, 13.00

Dänningelanda - Team Mälarenergi BTK
Spårvägens BTK - IK Juno

Pingisligan damer, omgång 4
21 oktober, 13.00

Dänningelanda BTK - IK Juno    
Spårvägens BTK - Team Mälarenergi  

 

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

SRB
sporrong

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info