Hoppa till sidans innehåll

SM i TTX - dag 2 (slutspel/finalspel)

2018-07-04 10:32
Vi är inne på andra och sista dagen av första upplagan av SM i TTX. Idag ska de första mästarna koras och det visas live på SVT/SVT Play!
  • Uppdaterad: 2018-07-14 20:37

Efter en första dag av SM i TTX på Gröningen i Helsingborg med nyskapande och raffinerande spel i gruppspelsomgångarna är vi nu vid framme vid dag två - nu ska det avgöras!
Vem tar hem de första SM-medaljner någonsin i SM i TTX?

Vi påminner om att dagens finalpass med finaler i herrsingel, damsingel och Mixed Lag sänds live på SVT 1 och SVT Play med start klockan 16.30.
Hela dagen websänds ett bord via BTK Rekord.

Onsdagen inleds klockan 11.00 med kvartsfinaler i dam- och herrsingel. I damsingeln ser vi bland annat Matilda Ekholm. Daniela Moskovits tog sig vidare som gruppsegrare efter en jämn och poängsnål match mot landslagskollegan Jennifer Jonsson, även hon vidare till kvartsfinal.

Tidschema onsdag 4 juli

Kvartsfinaler Damsingel/Herrsingel klockan 11.00

Damsingel kvartsfinal

Kvartsfinal (Gult Bord)

 

Semifinal (Gult Bord)

 

Final

         

Matilda Ekholm

       

VS (11:00)

-

Matilda Ekholm

   

Kornelia Jönsson

 

3-0 (8-2;8-4, 8-7)

   
   

VS (11:48)

-

Jennifer Jonsson

Jennifer Jonsson

     

3-0 (5-4;13-2;13-7)

VS (11:12)

-

Jennifer Jonsson

   

Lena Bucht

 

3-0 (12-3;6-3;8-5)

   
       

VS (16:35)

Alice Tolstoy

       

VS (12:24)

-

Alice Tolstoy

   

Charlotta Larsson

 

3-0 (14-7;7-6;9-3)

 

Daniela Moskovits

-

 

VS (12:00)

-

3-1 (4-6;12-4;10-4;13-4)

Alva Themnér

     

Bronsmatch:

VS (11:36)

-

Daniela Moskovits

 

Matilda Ekholm

Daniela Moskovits

 

3-1 (6-1;6-4;5-6;15-4)

 

VS (15:30)

       

Alice Tolstoy

Herrsingel Kvartsfinal

Kvartsfinal

 

Semifinal

 

Final

         

Pontus Rööse

       

VS (11:00)

-

Pontus Rööse

   

Tomas Norberg

 

3-1 (6-7;10-5;8-2;9-7)

   
   

VS (11:48)

-

Sebastian Lundahl

Ulrik Johannesson

     

3-2 (5-8;13-8;3-7;12-5;9-3

VS (11:12)

-

Sebastian Lundahl

   

Sebastian Lundahl

 

3-2 (4-8;15-7;9-3;8-10;9-3)

   
       

VS (16:35)

Jesper Hedlund

       

VS (12:24)

-

Jesper Hedlund

   

Johan Lisselgård

 

3-2 (5-6;5-2;2-5;4-1;4-3)

 

Jesper Hedlund

-

 

VS (12:00)

-

3-0 (11-7;6-5;7-3)

John Nilsson

     

Bronsmatch:

VS (11:36)

-

John Nilsson

 

Pontus Rööse

Filip Karlsson

 

3-2 (11-5;9-8;7-13;5-14;9-8)

 

VS (15:30)

       

John Nilsson

 

Semifinaler Mixed Lag onsdag 4 juli start klockan 12.20

Bronsmatcher

Herrsingel 15.30
Damsingel 15.42
Mixed Lag 16.00

Finaler

Herrsingel klockan 16.35 (cirka)
Damsingel klockan 16.50 (cirka)
Mixed Lag klockan 17.05 (cirka)

Skribent: Patrik Björs Strand
Epost: Adressen Gömd

PingisPlay

 

Liverapportering

Evenemang

UEM 2018
Ungdoms-EM 2018
15-24 juli i Cluj, Rumänien

ETTU:s tävlingssida
Lottning och resultat 

Livescoring
Webbsändning, bord 1
Webbsändning, bord 2 

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info