Hoppa till sidans innehåll

SOC fredag: En helsvensk dubbelsemifinal?

2018-11-01 20:34
Tre singelspelare och två dubbelpar fortsätter vandringen framåt för Sverige i SOC. För Mattias Falck och Kristian Karlsson blir det full fredagssatsning i båda klasserna.
  • Uppdaterad: 2018-11-01 20:34

Om det vill sig riktigt väl kan publiken i Eriksdalshallen få se en helsvensk semifinal i dubbel på eftermiddagen. Men vi tar en omgång i taget.
Det är genomgående asiatiskt motstånd för de svenska herrarna.

Fredagens svenskmatcher i SOC
HERRDUBBEL, kvartsfinaler
11.45  (2)  Mattias Falck/Kristian Karlsson-Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hongkong 11–8, 11–8, 13–15, 11–9
11.45  (1)  Anton Källberg/Truls Möregårdh-An Jaehyun/Cho Seungmin, Sydkorea 4–11, 11–4, 11–7, 11–9

HERRDUBBEL, semifinal
15.00  (1)  Falck/Karlsson-Källberg/Möregårdh 12–10, 6–11, 6–11, 12–10, 11–6

HERRSINGEL, åttondelsfinaler
16.45  (1)  Liang Jingkun, Kina-Jens Lundquist 11–5, 11–7, 11–8, 11–4
19.00  (2)  Kristian Karlsson-Koki Niwa, Japan 11–6, 5–11, 9–11, 11–9, 16–14, 11–2
19.00  (1)  Mattias Falck-Lin Gaoyuan, Kina 7–11, 11–7, 14–12, 9–11, 11–7, 11–8


HERRSINGEL
Åttondelsfinaler
Fan Zhendong, Kina-Zhou Yu, Kina
Jens Lundquist-Liang Jingkun, Kina
Kristian Karlsson-Koki Niwa, Japan
Mattias Falck-Lin Gaoyuan, Kina

Dimitrij Ovtcharov, Tyskland-Lin Yun-Ju, Taiwan
Zhou Qihao, Kina-Benedikt Duda, Tyskland
Jang Woojin, Sydkorea-Lim Jonghoon, Sydkorea
Xu Xin, Kina-Jun Mizutani, Japan

DAMSINGEL
Åttondelsfinaler
Zhu Yuling, Kina-Liu Gaoyang, Kina
Yang Xiaoxin, Kina-Miyu Kato, Japan
Wang Manyu, Kina-Hitomi Sato, Japan
Suh Hyowon, Sydkorea-Chen Meng. Kina

Kasumi Ishikawa, Japan-Lee Ho Ching, Hongkong
Ding Ning, Kina-Chen Xingtong, Kina
Mima Ito, Japan-Feng Tianwei, Singapore
Liu Shiwen, Kina-Petrissa Solja, Tyskland

HERRDUBBEL
Semifinaler
Mattias Falck/Kristian Karlsson-Anton Källberg/Truls Möregårdh
Liao Cheng-Ting/Lin Yun-Ju, Taiwan-Paul Drinkhall/Liam Pitchford, England


Kvartsfinaler
Falck/Karlsson-Ho Kwan Kit/Wong Chun Ting, Hongkong 11–8, 11–8, 13–15, 11–9
Källberg/Möregårdh-An Jaehyun/Cho Seungmin, Sydkorea 4–11, 11–4, 11–7, 11–9
Liao Cheng-Ting/Lin Yun-Ju-Ham Yu Song/Jang Woojin, Nordkorea/Sydkorea 11–6, 2–11, 11–7, 11–8
Drinkhall/Pitchford-Tomokazu Harimoto/Yuto Kizukuri, Japan  11–13, 16–14, 11–6, 9–11, 12–10

DAMDUBBEL
Semifinaler
Jeon Jihee/Yang Haeun, Sydkorea-Liu Gaoyang/Zhang Rui, Kina
Chen Ke/Wang Manyu, Kina-Chen Xingtong/Sun Yingsha, Kina

Kvartsfinaler
Jeon Jihee/Yang Haeun, Sydkorea-Kim Song I/Suh Hyowon, Nordkorea/Sydkorea 13–11, 11–6, 8–11, 11–9
Liu Gaoyang/Zhang Rui, Kina-Doo Hoi Kem/Lee Ho Ching, Hongkong 11–4, 11–9, 11–7
Chen Ke/Wang Manyu, Kina-Kasumi Ishikawa/Mima Ito, Japan 12–10, 11–9, 11–5
Chen Xingtong/Sun Yingsha, Kina-Honoka Hashimoto/Hitomi Sato, Japan 11–3, 12–10, 12–14, 7–11, 11–9

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

Liverapportering 

Pingisligan by STIGA, herrar omgång 5
13 november 18.30

Ängby SK - BTK Kävlinge    
Eslövs AI BTK - Spårvägens BTK    
Söderhamns UIF - Falkenbergs BTK

Webbsändningar LIVE, alla matcher

pingiskanalen

Evenemang

SOC 2018

SOC i Stockholm 29/10-4/11
Till SOC:s hemsida

ITTF:s tävlingssida

Webbsändningar (bord 1-3)

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info