Hoppa till sidans innehåll

SOC tisdag: Het kvaleftermiddag

2018-10-29 22:50
Andra SOC-dagen spelar elva svenskar i herrsingelns andra kvalomgång mellan 14.30 och 17.00. Men före dess får vi se Harald Andersson och Li Fen. Dagen avslutas med dubbel.
  • Uppdaterad: 2018-10-29 22:50

För Harald är det en släpande match i kvalets förstarunda.

Sveriges matcher i SOC tisdagen 30/10  (11–3)
ITTF-fakta

HERRSINGEL, kvalomgång 1
11.00 (14) Harald Andersson-Yuto Kizukuri, Japan 11–7, 11–2, 9–11, 8–11, 7–11, 11–8, 11–9

DAMSINGEL, kvalomgång 2
12.40  (6)  Li Fen-Kimo Youjin, Sydkorea 11–4, 11–5, 11–7, 11–9

HERRSINGEL, kvalomgång 2
14.30  (6)  Elias Ranefur-Benedek Olah, Finland 5–11, 4–11, 14–12, 9–11, 11–9, 11–8, 11–6
14.30  (5)  Jens Lundquist-Hunor Szocs, Ungern 11–7, 9–11, 11–8, 9–11, 11–8, 11–7
15.20  (6)  Tomislav Pucar, Kroatien-Simon Arvidsson 12–10, 15–13, 11–8, 12–10
15.20  (1)  Jon Persson-Grigory Vlasov, Ryssland 11–1, 11–2, 11–5, 11-7
16.10  (1)  Hampus Nordberg-Ovidiu Ionescu, Rumänien 2–11, 12–10, 11–8, 11–7, 14–12
16.10  (2)  Simon Berglund-Bastian Steger, Tyskland 11–8, 11–7, 8–11, 7–11, 8–11, 11–7, 11–7
16.10  (3)  Pär Gerell-Samuel Walker, England 11–6, 11–7, 11–7, 8–11, 2–11, 11–3
17.00  (1)  Anton Källberg-Marek Badowski, Polen 11–7, 12–10, 12–14, 11–7, 11–7
17.00  (6)  Truls Möregårdh-Ho Kwan Kit, Hongkong 11–8, 11–6, 11–7, 10–12, 8–11, 11–7
17.00  (7)  Lim Jonghoon, Sydkorea-Viktor Brodd 11–3, 8–11, 5–11, 11–7, 11–7, 11–9
17.00  (4)  Hampus Söderlund-Stefan Fegerl, Österrike 11–9, 11–9, 11–6, 11–5
17.50  (3)  Wang Chuqin, Kina-Harald Andersson 7–11, 11–9, 11–6, 11–8, 7–11, 11–4

HERRDUBBEL, kvalomgång 1
20.00  (1)  Anton Källberg/Truls Möregårdh-Amalraj Anthony/Harmeet Desai, Indien 9–11, 6–11, 13–11, 11–5, 11–3
20.40  (1)  Pär Gerell/Jon Persson-Borgar Haug/Tomasz Kotowski, Norge/Polen 11–9, 11–8, 11–3

SOC-siffror
U21 HERRAR
Final
Cho Seungmin, Sydkorea-Koyo Kanamitsu, Japan
Semifinaler
Cho Seungmin-Su Zhi, Hongkong-Romain Ruiz, Frankrike 7–11, 11–5, 12–10, 7–11, 11–7
Kanamitsu-Yukiya Uda, Japan-An Jaehyun, Sydkorea 11–6, 4–11, 11–5, 7–11, 11–8
Kvartsfinaler
Cho Seungmin,-Hwang Minha, Sydkorea 11–5, 11–6, 11–5
Su Zhi-Romain Ruiz, Frankrike 11–9, 11–3, 9–11, 11–9
Kanamitsu-Kanak Jha, USA 12–10, 12–14, 11–5, 11–9
Uda-An Jaehyun, Sydkorea 11–6, 8–11, 11–8, 11–7

U21 DAMER
Final
Choi Hyojoo, Hongkong-Kim Hayeong, Sydkorea
Semifinaler
Choi Hyojoo-Adriana Diaz, Puerto Rico 11–5, 11–9, 11–3
Kim Hayeong-Zhang Xuan, Spanien 11–4, 11–8, 11–8

Kvartsfinaler
Diaz-Marie Migot, Frankrike 13–11, 11–7, 11–6
Choi Hyojoo-Zhu Chen Zhu, Hongkong 11–4, 11–6, 15–13
Zhang Xuan-Sun Jiayi, Kroatien 11–8, 11–9, 14–12
Kim Hayeong-Lin Chia-Hsuan, Taiwan 11–6, 13–11, 11–4




Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

Liverapportering 

Pingisligan by STIGA, herrar omgång 5
13 november 18.30

Ängby SK - BTK Kävlinge    
Eslövs AI BTK - Spårvägens BTK    
Söderhamns UIF - Falkenbergs BTK

Webbsändningar LIVE, alla matcher

pingiskanalen

Evenemang

SOC 2018

SOC i Stockholm 29/10-4/11
Till SOC:s hemsida

ITTF:s tävlingssida

Webbsändningar (bord 1-3)

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info