Hoppa till sidans innehåll

Svensktrion ut i Spaniens omgång 2

2017-11-24 22:51
Svensktrion Elias Ranefur, Anders Eriksson och Hampus Söderlund tog sig vidare från första till andra singelomgången i Spanish Open. Men där fick de ge sig.
  • Uppdaterad: 2017-12-02 20:39

I den inledande omgången förpassade Elias och Hampus två spelare från arrangörsnationen ur turneringen, Carlos Caballero respektive Jesus Cantero som är 79 placeringar före Hampus på världsrankingen. Anders tystade bulgaren Philipp Floritz, 188:a på rankingen och 234 placeringar före Anders.
I rond 2 dök en annan spanjor upp och överlistade Elias med 4–2 – Carlos Machado. Även Hampus åkte dit med 2–4, mot japanen Yuki Matsuyama, 138:an i världen. Anders hade den på papperet svåraste motståndaren i italienske 121:an Mihai Bobocica som slog svensken med 4–1.
I U21-klassen sågs Elias Ranefur i åttondelen. För svår där: slovenen Darko Jorgic.

ITTF Challenge: Spanish Open (11:e)
Almeria 22-26 november 2017
Alla fakta

HERRSINGEL
Toppseedade: Robert Gardos, Jang Tianyi

Final
Sathiyan Gnanasekaran, Indien-Kazuhiro Yoshimura, Japan 11–7, 3–11, 11–6, 6–11, 13–11, 11–7
Semifinaler
Yoshimura-Ng Pak Nam, Hongkong 8–11, 11–7, 11–7, 3–11, 11–5, 11–7
Gnanasekaran-Lam Siu Hang, Hongkong 11–7, 11–8, 11–3, 8–11, 12–10
Kvartsfinaler
Yoshimura-Robert Gardos, Österrike 11–7, 11–3, 8–11, 9–11, 11–7, 12–10
Ng Pak Nam-Nima Alamian, Iran 11–4, 9–11, 11–8, 11–5, 5–11, 11–9
Gnanasekaran-Noshad Alamiyan, Iran 7–11, 11–6, 11–9, 11–7, 11–6
Lam Siu Hang-Alvaro Robles, Spanien 11–4, 11–9, 11–3, 11–5
Åttondelsfinaler
Gardos-Mihai Bobocica, Italien 9–11, 11–7, 4–11, 11–7, 11–5, 9–11, 11–7
Yoshimura-Abdel-Kader Salifou, Frankrike 11–9, 11–4, 11–8, 11–13, 1–11, 11–9
Alamian-Kenji Matsudaira, Japan 7–11, 8–11, 11–7, 11–7, 7–11, 11–7, 11–6
Ng Pak Nam-Cho Seungmin, Sydkorea 11–3, 11–4, 13–11, 11–6
Alamiyan-Yuki Matsuyama, Japan 7–11, 11–7, 6–11, 11–9, 11–9, 8–11, 16–14
Gnanasekaran-Carlos Machado, Spanien 6–11, 12–10, 11–6, 12–14, 11–7, 15–13
Robles-Seo Hyundeok, Sydkorea 11–9, 11–13, 11–5, 7–11, 11–9, 11–8
Lam Siu Hang-Jiang Tianyi, Hongkong 7–11, 11–8, 11–13, 11–8, 11–7, 8–11, 11–5
Omgång 2
Mihai Bobocica, Italien-Anders Eriksson 11–8, 10–12, 11–7, 11–3, 11–8
Yuki Matsuyama, Japan-Hampus Söderlund 11–9, 7–11, 11–3, 10–12, 11–9, 11–4
Carlos Machado, Spanien-Elias Ranefur 11–7, 11–9, 9–11, 11–6, 8–11, 11–6
Omgång 1
Eriksson-Philipp Floritz, Bulgarien 8–11, 11–4, 4–11, 11–9, 11–8, 11–4
Söderlund-Jesus Cantero, Spanien 10–12, 8–11, 11–8, 11–7, 11–7, 11–6
Ranefur-Carlos Caballero, Spanien 11–4, 11–8, 11–9, 11–2

Sathiyan Gnanasekarans väg till segern (24–7)
1) 4–0 David Serdaroglu, Österrike (8,6,9,10)
2) 4–1 Darko Jorgic, Slovenien (8,–8,5,9,10)
3) 4–2 Carlos Machado, Spanien (–6,10,6,–12,7,13)
4) 4–1 Noshad Alamiyan, Iran (–7,6,9,7,6)
5) 4–1 Lam Siu Hang, Hongkong (7,8,3,–8,10)
6) 4–2 Kazuhiro Yoshimura, Japan (7,–3,6,–6,11,7)

Kval (20 grupper)
Grupp 1
Hampus Söderlund-Nils Hohmeier, Tyskland 12–10, 11–6, 11–9, 11–7
Söderlund-Joan Masip, Spanien 11–0, 12–10, 11–6, 11–8
• Söderlund gruppetta, 2–0 (8–0) i matcher
Grupp 5
Lauric Jean, Belgien-Oscar Perman 12–10, 11–9, 6–11, 11–8, 11–7
Jordy Piccolin, Italien-Perman 11–7, 11–6, 11–7, 10–12, 11–13, 11–6
• Perman grupptrea, 0–2 (3–8) i matcher
Grupp 6
Gavin Rumgay, Skottland-Anders Eriksson 8–11, 4–11, 8–11, 12–10, 13–11, 11–6, 11–8
Eriksson-Marko Medjugorac, Kanada 11–9, 15–17, 12–10, 11–6, 12–10
• Eriksson gruppetta, 1–1 (7–5) i matcher

DAMSINGEL
Final
Hina Hayata, Japan-Jeon Jihee, Sydkorea 5–11, 11–2, 6–11, 11–9, 11–3, 10–12, 13–11
Semifinaler
Hayata-Bernadette Szocs, Rumänien 11-4, 9–11, 11–9, 11–13, 11–9, 5–11, 11–5
Jeon Jihee-Saki Shibata, Japan 14–12, 11–8, 11–9, 11–7
Kvartsfinaler
Hayata-Choi Hyojoo, Sydkorea 14–12, 12–10, 12–14, 11–6, 11–7
Szocs-Ji Eunchae, Sydkorea 11–9, 4–11, 11–5, 10–12, 11–5, 11–5
Shibata-Yui Hamamoto, Japan 11–6, 11–9, 5–11, 11–9, 11–1
Jeon Jihee-Ni Xialian, Luxemburg 11–6, 11–9, 11–13, 11–2, 11–9

Hina Hayatas väg till segern (20–7)
1) 4–0 Sibel Altinkaya, Turkiet (5,5,3,4)
2) 4–0 Maria Xiao, Spanien (6,4,7,9)
3) 4–1 Choi Hyojoo, Sydkorea (12,10,–12,6,7)
4) 4–3 Bernadette Szocs, Rumänien (4,–9,9,–11,9,–5,5)
5) 4–3 Jeon Jihee, Sydkorea (–5,2,–6,9,3,–10,11)

HERRDUBBEL
Final
Cho Seungmin/Park Ganghyeon, Sydkorea-Andrei Baibuldin/Vitalij Murzin, Ryssland 11–5, 11–6, 11–6
Semifinaler
Baibuldin/Murzin-Jiang Tianyi/Lam Siu Hang, Hongkong 11–8, 5–11, 7–11, 11–7, 11–8
Cho Seungmin/Park Ganghyeon-Carlos Machado/Alvaro Robles, Spanien

Kval, omgång 2

Philipp Floritz/Nils Hohmeier, Bulgarien/Tysklan-Anders Eriksson/Elias Ranefur 11–9, 9–11, 10–12, 11–6, 11–6
Kval, omgång 1
Eriksson/Ranefur-Alexandru Manole/Alin Spelbus, Rumänien 11–9, 11–8, 10–12, 8–11, 12–10

DAMDUBBEL
Final
Jeon Jihee/Yang Haeun, Sydkorea-Manika Batra/Mouma Das, Indien 9–11, 11–6, 9–11, 11–9, 11–9
Semifinaler
Jeon Jihee/Yang Haeun-Ganna Gaponova/Ievgeniia Vasylieva, Ukraina 10–12, 10–12, 11–9, 11–5, 11–7
Batra/Das-Ana Garcia/Zhang Xuan, Spanien 9–11, 11–7, 11–7, 6–11, 16–14

U21 HERRAR
Final
Lam Siu Hang, Hongkong-Tomas Polansky, Tjeckien 11–13, 14–12, 11–9, 11–8
Semifinaler
Polansky-Cho Seungmin, Sydkorea 12–10, 7–11, 11–9, 11–9
Lam Siu Hang-Deni Kozul, Slovenien 5–11, 11–9, 11–9, 7–11, 13–11
Åttondelsfinal
Darko Jorgic, Slovenien-Elias Ranefur 11–6, 12–10, 13–11
Omgång 1
Yuki Matsuyama, Japan-Oscar Perman 11–7, 11–7, 11–6
Ranefur-Joan Masip, Spanien 11–5, 11–6, 11–7
Jorgic-Anders Eriksson 11–9, 5–11, 5–11, 11–8, 11–9

Kval (11 grupper)
Grupp 9
Anders Eriksson-Eduardo Gonzales, Spanien 11–8, 11–6, 11–13, 4–11, 11–7
Nils Hohmeier, Tyskland-Eriksson 11–9, 11–13, 11–9, 15–13
• Eriksson grupptvåa, 1–1 (4–5) i matcher
Grupp 10
Oscar Perman-Gonzalo Caico, Chile 11–9, 11–4, 11–5
Joan Masip, Spanien-Perman 6–11, 6–11, 11–5, 11–8, 15–13
• Perman grupptvåa, 1–1 (5–3) i matcher

U21 DAMER
Final
Satsuki Odo, Japan-Valeria Shcherbatykh, Ryssland 11–5, 11–3, 11–9
Semifinaler
Odo-Wan Yuan, Tyskland 11–6, 11–5, 8–11, 11–8
Shcherbatykh-Giorgia Piccolin, Italien 11–6, 11–6, 11–9

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

PingisPlay


Liverapportering

torsdag 14 december, kl 18:00
Superettan Herrar
Köpings BTK-Halmstad BTK B

Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

SRB
sporrong

 

FFFIR

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info