Hoppa till sidans innehåll

Taiwanes stoppade Brodd i åttondelen

2018-04-06 00:32
Säsongens toppman i Pingisligan vann fyra matcher innan det tog stopp i åttondelen i Slovenia Open. Viktor Brodd ledde med 3–2 men taiwanesen Chiang Hung-Chieh vann med 4–3.
  • Uppdaterad: 2018-04-14 00:56

I de två avslutande seten hamnade Brodd, med en ligastatik här hemma på 23–4, obönhörligt på efterkälken. Chiang, Taiwans åttonde bäste spelare och nummer 140 i världen, gick på till 11–8, 11–6.
Därefter tvingades Chiang ta adjö efter ett tungt fall i kvarten, 0–4 mot slovaken Lubomir Pistej.
Viktor Brodd hade som bäste svensk sällskap av Simon Söderlund till andra omgången.
Omgång 2 blev gränsen även för Sveriges kvinnliga representant Linda Bergström.
Innan Viktor Brodd kom till åttondelen i singel hade han nått åttondelen i dubbeln efter två kvalsegrar tillsammans med Simon Berglund. Ungrarna Ecseki och Szudi slog SUIF-paret med 3–1.

ITTF Challenge: Slovenia Open (3:e)
Otocec 2-6 april 2018
All information

HERRSINGEL
Toppseedade: Liao Cheng-Ting, Gustavo Tsuboi

Final
Mizuki Oikawa, Japan-Lubomir Pistej, Slovakien 15–13, 2–11, 11–5, 10–12, 11–9, 13–11
Semifinaler
Oikawa-Liao Cheng-Ting, Taiwan 13–11, 5–11, 11–5, 11–8, 6–11, 11–6
Pistej-Wang Yang, Slovakien 5–11, 11–6, 11–9, 13–15, 12–10, 11–8
Kvartsfinaler
Liao Cheng-Ting-Eric Jouti, Brasilien 10–12, 7–11, 12–10, 11–8, 11–9, 7–11, 11–8
Oikawa-Cristian Pletea, Rumänien 11–7, 11–7, 11–9, 11–8
Pistej-Chiang Hung-Chieh, Taiwan 11–6, 11–8, 13–11, 11–5
Wang Yang-Gustavo Tsuboi, Brasilien 14–12, 10–12, 8–11, 11–3, 12–10, 12–14, 11–1
Åttondelsfinal

Chiang Hung-Chieh, Taiwan-Viktor Brodd 11–8, 8–11, 11–7, 9–11, 2–11, 11–8, 11–6
Omgång 2
Brodd-Nandor Ecseki, Ungern 10–12, 13–15, 11–8, 11–6, 11–7, 11–6
Jordy Piccolin, Italien-Simon Söderlund 11–9, 11–8, 11–13, 8–11, 11–9, 11–5
Omgång 1
Alvaro Robles, Spanien-Simon Arvidsson 13–11, 11–9, 11–6, 7–11, 11–8
Brodd-Pavel Sirucek, Tjeckien 11–5, 6–11, 12–10, 11–6, 11–0
Ovidiu Ionescu, Rumänien-Simon Berglund 11–2, 12–10, 11–1, 15–13
Wang Yang, Slovakien-Elias Ranefur 11–6, 11–13, 11–9, 8–11, 11–8, 11–9
Söderlund-Tomas Polansky, Tjeckien 11–6, 11–4, 11–0, 11–0

Kvalomgång
Arvidsson-Tilen Cvetko, Slovenien 11–5, 11–3, 11–4, 11–7
Oleksandr Didukh, Ukraina-Harald Andersson 11–7, 11–9, 11–7, 15–17, 14–12
Berglund-Tom Jarvis, England 11–4, 11–8, 11–5, 11–5
Poolspel (39 grupper)
Simon Söderlund gruppetta, 2–0 (8–4) i matcher
Martin Friis grupptrea, 0–2 (3–8) i matcher
Elias Ranefur gruppetta, 2–0 (8–1) i matcher
Viktor Brodd gruppetta, 2–0 (8–1) i matcher
Anders Eriksson grupptvåa, 1–1 (4–4) i matcher
Simon Berglund gruppetta, 2–0 (8–4) i matcher
Harald Andersson gruppetta, 2–0 (8–4) i matcher
Simon Arvidsson gruppetta, 3–0 (12–3) i matcher

DAMSINGEL
Toppseedade: Hitomi Sato, Miyu Kato

Final
Miyu Kato, Japan-Sakuri Mori, Japan 10–12, 10–12, 5–11, 13–11, 11–6, 11–6, 11–1
Semifinaler
Mori-Minami Ando, Japan 11–4, 11–8, 9–11, 13–11, 11–9
Kato-Honoka Hashimoto, Japan 8–11, 7–11, 11–7, 8–11, 11–9, 13–11, 11–6
Kvartsfinaler
Ando-Satsuki Odo, Japan 11–5, 11–6, 11–5, 11–4
Mori-Miyu Nagasaki, Japan 11–8, 8–11, 11–8, 11–9, 4–11, 3–11, 11–3
Hashimoto-Adriana Diaz, Puerto Rico 10–12, 11–5, 11–8, 11–8, 11–8
Kato-Maki Shiomi, Japan 8–11, 7–11, 11–7, 8–11, 11–9, 13–11, 11–6
Omgång 2
Miyu Kato, Japan-Linda Bergström 11–7, 10–12, 12–10, 11–8, 11–6
Omgång 1

Bergström-Mercedes Nagyvaradi, Ungern 11–5, 11–9, 11–2, 2–11, 11–7

HERRDUBBEL
Final

Marek Badowski/Patryk Zatowka, Polen-Eric Jouti/Gustavo Tsuboi, Brasilien 11–9, 12–10, 11–7
Semifinaler
Jouti/Tsuboi-Alexander Chen/Simon Pfeffer, Österrike 9–11, 11–5, 11–8
11–5, Badowski/Zatowka-Lam Siu Hang/Ng Pak Nam, Hongkong 11–3, 11–8, 11–8
Åttondelsfinal
Nandor Ecseki/Adam Szudi, Ungern-Simon Berglund/Viktor Brodd 6–11, 11–8, 11–6, 11–9

Kval, omgång 3
Eric Jouti/Gustavo Tsuboi, Brasilien-Anders Eriksson/Elias Ranefur 11–5, 11–6, 11–3
Lubomir Jancarik/David Reitspies, Tjeckien-Harald Andersson/Simon Arvidsson 7-11, 9–11, 11–6, 12–10, 11–5
Berglund/Brodd-Alessandro Baciocchi/Jordy Piccolin, Italien 11–1, 11–7, 11–8
Kval, omgång 2
Eriksson/Ranefur-Andreas Levenko/David Serdaroglu, Österrike 11–8, 11–6, 11–7
Andersson/Arvidsson-Lilian Bardet/Bastien Rembert, Frankrike 11–9, 11–7, 8–11, 11–5
Berglund/Brodd-Kohei Sambe/Hibiki Tazoe, Japan 4–11, 11–2, 11–7, 11–9

DAMDUBBEL
Final

Ng Wing Nam/Soo Wai Yam Minnie, Hongkong-Miyuu Kihara/Miyu Nagasaki, Japan 8–11, 11–7, 11–8, 11–2
Semifinaler
Kihara/Nagasaki-Honoka Hashimoto/Hitomi Sato, Japan 12–10, 7–11, 15–13, 11–9
Ng Wing Nam/Soo Wai Yam Minnie-Huang Yu-Wen/Li Yu-Jhun, Taiwan 11–7, 11–4, 11–5

U21 HERRAR
Final
Bence Majoros, Ungern-Cristian Pletea, Rumänien 11–9, 9–11, 12–10, 11–9
Omgång 1
Anders Lind, Danmark-Martin Friis 11–3, 12–10, 6–11, 11–5
Ivan Nikulin, Ryssland-Simon Söderlund 8–11, 11–9, 11–9, 11–6

Poolspel (19 grupper)
Simon Berglund grupptvåa, 1–1 (5–3) i matcher
Söderlund gruppetta, 1–1 (5–3) i matcher
Friis gruppetta, 2–0 (6–2) i matcher

U21 DAMER
Final
Saki Shibata, Japan-Miyu Nagasaki, Japan 11–7, 11–3, 11–9

Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

PingisPlay

 

Liverapportering

Evenemang

 USM logotyp

Ungdom och Para U-/J-SM
20-22 april, Eskilstuna

Tävlingsinformation
Inbjudan
Arrangörens hemsida

Resultat

 Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info