Hoppa till sidans innehåll

UEM: Fartfylld fredag

2017-07-20 23:39
Efter en framgångsrik torsdag på UEM i Portugal är det nu dags för fredag och precis som under torsdagen är det mängder av svenskmatcher. Inlägget uppdateras löpande och alla starttider nedan är i svensk tid.
  • Uppdaterad: 2017-07-21 21:55

Pojkkadetter, singel
Andra omgången

Theo Abrahamsson-Ivor Ban, Kroatien 2-4 
(11-8, 5-11, 11-7, 9-11, 9-11, 10-12)

Friis
Bild: Martin Friis fokuserad på sitt returspel Bild: SBTF

Martin Friis-Noah Steif, Finland 4-0
(11-5, 11-5, 11-9, 13-11

Truls Möregårdh-Emir Cupledin, Rumänien 4-0
(11-3, 11-6, 11-9, 11-4)

Edward Wesshagen-Anders Sörensen, Danmark 4-0
(11-6, 11-5, 11-1, 11-8)

Tredje omgången
Edward Wesshagen-Daniel Rinderer, Tyskland 3-4
(11-7, 12-10, 9-11, 7-11, 8-11, 12-10, 10-12)

Truls Möregårdh-Majiej Kubik, Polen 4-0
(11-9, 12-10, 11-7, 13-11)

Martin Friis-Heorhi Kunats, Belarus 4-1
(11-6, 8-11, 11-9, 11-5, 13-11)


Flickkadetter, singel
Andra omgången

Rebecca Muskantor-Elzbieta Kwiatowska, Polen 3-4
(4-11, 8-11, 11-7, 11-3, 9-11, 11-5, 11-13)

Hannah Holgersson-Hana Arapovic, Kroatien 0-4
(5-11, 5-11, 3-11, 5-11)

Herrjuniorer, singel
Andra omgången

Jonathan Thimon-Georgious Stamatouros, Grekland 4-2
(7-11, 6-11, 12-10, 11-3, 11-9, 11-3)

Melker Nilsson-Kamil Nalepa, Polen 0-4
(4-11, 1-11, 8-11, 14-16)

Simon Söderlund
Bilden: Simon Söderlund Foto:SBTF

Simon Söderlund-Alex Naumi, Finland 4-1
(11-9, 11-4, 11-13, 11-8, 11-5)

Tredje omgången
Jonathan Thimon-Denis Ivonin, Ryssland 2-4
(6-11, 9-11, 5-11, 11-9, 11-3, 6-11)

Simon Söderlund-Christian Freidrich, Österrike 4-0
(11-8, 11-5, 11-4, 11-4)

Stina Källberg
Bilden: Stina Källberg Foto: SBTF

Damjuniorer, singel
Andra omgången

Stina Källberg-Monika Urikova, Slovakien 4-1
(11-9, 11-6, 11-7, 8-11, 11-3)

Tredje omgången
Stina Källberg-Marharyta Baltushite, Belarus 1-4
(13-15, 9-11, 11-9, 5-11, 8-11)

Kadetter, mixeddubbel
Kvartsfinal

Martin Friis/Rebecca Muskantor-Li/Riliskyte, Portugal/Litauen 3-1
(9-11, 12-10, 11-8, 11-6)

Friis Muskantor
Bilden: Martin Friis och Rebecca Muskantor Foto: Lena Thimon

Semifinal, 22 juli
13.00 Martin Friis/Rebecca Muskantor-Sidorenko/Zironova, Ryssland, bord 1

Pojkkadetter, dubbel
Andra omgången

Theo Abrahamsson/Edward Wesshagen-Andras/Both, Ungern 3-2
(11-8, 8-11, 11-6, 7-11, 11-9)

Truls Möregårdh/Martin Friis-Pihkala/Steif, Finland 3-0
(11-7, 11-0, 11-6)

Flickkadetter, dubbel
Andra omgången

Moa Arvidsson/Hannah Holgersson-Yilmaz/Harac, Turkiet 1-3
(3-11, 11-9, 1-11, 5-11)

Herrjuniorer, dubbel
Andra omgången

Simon Söderlund/Cedric Meissner Sverige/Tyskland-Kolodziejczyk/Ursu, Österrike/Moldavien 3-1
(13-11, 14-12, 8-11, 11-9)

Damjuniorer, dubbel
Andra omgången

Edvinsson/Rööse-Diaconu/Dragoman

Hemsida
Resultat
Livescore
Webbsändning

Skribent: Max Ansbro
Epost: Adressen Gömd

 
 

rch_Lankar

webbshop


  
 sponsorer    
 stiga 
 koping
Hello Sweden

SRB
sporrong

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info