Hoppa till sidans innehåll

UEM:Matcher i massor

2017-07-20 00:01
Torsdagen på UEM är en intensiv speldag med mängder av matcher och inte minst så kommer vi att få se svenska spelare i hela tjugo (!) matcher.
  • Uppdaterad: 2017-07-20 21:50

Alla matchtider är i svensktid. Matcher på bord 1 och 2 skall webbsändas, länk finns nedan.

Herrjuniorer, singel
Första omgången
Jonathan Thimon-Istvan Molnar, Ungern 4-3
(4-11, 15-13, 6-11, 10-12, 11-9, 12-10, 14-12)

Melker Nilsson-Matthew Leete, England 4-2
(11-9, 11-8, 8-11, 9-11, 11-7, 11-3)

Damjuniorer, singel
Första omgången
Jennie Edvinsson-Aiste Dervinyte, Litauen 0-4
(9-11, 2-11, 10-12, 11-13)

Alma Rööse-Nolwenn Fort, Frankrike 1-4
(15-17, 6-11, 2-11, 11-7, 3-11)

Filippa Bergand-Denise Payet, England WO-förlust för Bergand
Bergand knäskadad

Pojkkadetter, singel
Första omgången
Theo Abrahamsson-Fredrik Buringrud-Langen, Norge 4-3
(11-9, 1-11, 8-11, 11-8, 11-6, 10-12, 13-11)

Edward Wesshagen-Owen Cathcart, Irland 4-1
(11-6, 11-6, 14-12, 4-11, 11-8)

Flickkadetter, singel
Första omgången

Rebecca Muskantor-Hanna Loncarevic, Kroatien 4-0
(11-0, 11-5, 11-7, 11-2)

Hannah Holgersson-Emma Van der Zanden, Nederländerna 4-1
(12-10, 11-9, 11-6, 8-11, 11-9)

Moa Arvidsson-Helena Zommerova, Tjeckien 1-4
(11-5, 7-11, 5-11, 3-11, 4-11)

Herrjuniorer, dubbel, omgång 1

Melker Nilsson/Jonathan Thimon-Freidrich/Trink, Österrike 0-3
(8-11, 11-13, 8-11)

Herrjuniorer, dubbel
Första omgången
Simon Söderlund/Cedric Meissner, Sverige/Tyskland-Stamatouros/Molnar, Grekland/Ungern 3-1
(11-5, 12-10, 7-11, 11-7)

Damjuniorer, dubbel
Första omgången
Jennie Edvinsson/Alma Rööse-Hanson/Kuprikova, Estland 3-2
(13-15, 11-3, 13-15, 11-5, 11-7)

Stina Källberg/Filippa Bergand-Chakavaya/Tolgyes, Belarus/Ungern WO-förlust Sverige pågrund av knäskadad Bergand.

Kadetter, mixeddubbel
Andra omgången

Martin Friis/Rebecca Muskantor-Kubik/Gaworska, Polen 3-2
(6-11, 3-11, 11-5, 12-10, 11-5)

Tredje omgången
Martin Friis/Rebecca Muskantor-Mike Hollo/Wenna Tu, Tyskland 3-1
(8-11, 12-10, 11-7, 11-4)

Åttondelsfinal
22.00 Martin Friis/Rebecca Muskantor-Zheng/Pavade, Frankrike, bord 2

Juniorer, mixeddubbel
Andra omgången

Truls Möregårdh/Stina Källberg-Posch/Van Boheemen, Schweiz/Nederländerna 3-0
(11-8, 11-8, 11-6)

Jonathan Thimon/Alma Rööse-Rares Sipos/Andreea Dragoman, Rumänien 0-3
(7-11, 6-11, 9-11)

Tredje omgången
Truls Möregårdh/Stina Källberg-Rembert/Le Scour, Frankrike 2-3 
(10-12, 11-5, 4-11, 11-9, 5-11)

Pojkkadetter, dubbel
Första omgången
Theo Abrahamsson/Edward Wesshagen-Yurchenko/Grebeniuk, Ukraina 3-2
(9-11, 11-7, 9-11, 11-7, 11-8)

Flickkadetter, dubbel
Första omgången
Rebecca Muskantor/Katarina Wetzl, Sverige/Norge-Cangir/Toz, Turkiet 2-3 
(12-10, 12-10, 7-11, 9-11, 9-11)

Moa Arvidsson/Hannah Holgersson-Loncarevic/Ilic, Kroatien 3-0
(11-5, 11-3, 11-5)

Hemsida
Resultat
Livescore
Webbsändning, från bord 1 och 2

Skribent: Max Ansbro
Epost: Adressen Gömd

 
 

rch_Lankar

webbshop


  
 sponsorer    
 stiga 
 koping
Hello Sweden

SRB
sporrong

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info