Hoppa till sidans innehåll

Ungdoms-EM, slutspel lag

10 JUL 2019 10:19
De fyra svenska lagen spelade igår (10 juli) sina första slutspelsmatcher. Idag fortsätter placeringsmatcher för tre av lagen medan Herrjuniorerna spelar kvartsfinal.
  • Uppdaterad: 10 JUL 2019 10:19

FLICKKADETTER

Playoff 2
Sverige-Portugal 3-0
1-0 Nomin Baasan-Patrica Santos 3-1
2-0 Leah Tveit-Muskantor-Ines Matos 3-0
3-0 Tveit-Muskantor/Baasan-Matos/Santos 3-0

Åttondelsfinal
Sverige-Ukraina 0-3
0-1 Baasan-Vaslysa Kanunnikova 2-3
0-2 Tveit-Muskantor-Iolanta Yevtodii 1-3
0-3 Tveit-Muskantor/Baasan-Yevtodii/Kanunnikova 2-3

Placeringsmatch 9-16
Sverige-Belgien 1-3
1-0 Baasan-Sara Devos 3-1
1-1 Johansson-Julie Van Hauwaert 1-3
1-2 Johansson/Olsson-Devos/Van Hauwaert 2-3
1-3 Basan-Van Hauwaert 1-3

Placeringsmatch 13-16
Sverige-Turkiet 1-3
0-1 Linn Olsson-Yagmur Karaca 0-3
0-2 Nina Johansson-Zeynep Karaca
1-2 Tveit-Msukantor/Baasan 3-1
1-3 Johansson-Yagmur Karaca

Placeringsmatch 15-16
Sverige-Italien 3-1
1-0 Baasan-Caterina Angell 3-1
2-0 Tveit-Muskantor-Nicole Arlia 3-0
2-1 Tveit-Muskantor/Baasan-Angell/Arlia 0-3
3-1 Baasan-Arlia 3-0

Flickkadetterna slutar på en 15:e plats i turneringen vilket innebär avancemang till högstadivisionen.

Final
Frankrike-Ryssland 3-1
1-0 Prithika Pavade-Alina Zavarykina 3-2
1-1 Charlotte Lutz-Vlada Voronina 1-3
2-1 Pavade/Lutz-Zavarykina/Voronina 3-0
3-1 Pavade-Voronina 3-0

POJKKADETTER

Playoffmatch 1
Sverige-Italien 3-1
1-0 David Björkryd-Leonardo Bassi 3-0
2-0 Alve Sjövold-Antonio Giordano 3-0
2-1 Björkryd/Dennis Larsson-Bassi/Giordano 2-3
3-1 Sjövold-Bassi 3-2

Åttondelsfinal
Sverige-Polen 2-3
0-1 Björkryd-Redzimski 1-3
1-1 Sjövold-Mateuz Zalewski 3-0
2-1 Björkryd/Larsson-Redzimski/Kosmal 3-2
2-2 Sjövold-Redzimski 0-3
2-3 Björkryd-Zalewski 0-3

Placeringsmatch 9-16
Sverige-Portugal 0-3
0-1 Dennis Larsson-David Bessa 1-3
0-2 Sjövold-Silas Monteiro 2-3
0-3 Larsson/Björkryd-Bessa/Monteiro 2-3

Placeringsmatch 13-16
Sverige-Turkiet 3-1
1-0 Sjövold-Ugurcan Dursun 3-1
2-0 Björkryd-Tank Saim Özbeck 3-1
2-1 Larsson/Björkryd-Dursun/Özbeck 1-3
3-1 Björkryd-Dursun 3-1 

Placeringsmatch 13-14
Sverige-Kroatien 3-2
0-1 Larsson-Borna Petek 0-3
1-1 Sjövold-Mislav Posavec 3-2
1-2 Larsson/Björkryd-Petek/Posavec 2-3
2-2 Larsson-Posavec 3-2
3-2 Sjövold-Petek 3-0

Pojkkadetterna slutar på en 13:e plats i turneringen vilket innebär att man håller sig kvar i högstadivisionen. Alla tre spelarna i det svenska laget debuterar på detta mästerskap.

Final
Ryssland-Rumänien 3-2
0-1 Vladislav Makarov-Eduard Ionescu 1-3
0-2 Denis Izumrudov-Darius Movileanu 0-3
1-2 Makarov/Sergey Ryzhov-Movileanu/Andrei Tomica 3-0
2-2 Makarov-Movileanu  3-1
3-2 Izumrudov-Ionescu 3-0

DAMJUNIORER

Playoff 1
Sverige-Serbien 2-3
1-0 Rebecca Tveit-Muskantor-Andjela Menger 3-1
1-1 Alma Rööse-Radmila Tominjak 1-3
1-2 Matilda Hansson-Reka Bezeg 0-3
2-2 Tveit-Muskantor-Tominjak 3-2
2-3 Rööse-Menger 1-3

Playoff 2
Sverige-England 3-0
1-0 Jennie Edvinsson-Denise Payet 3-0
2-0 Tveit-Muskantor-Charlotte Bardsley 3-1
3-0 Rööse-Megan Gidney 3-0

Åttondelsfinal
Sverige-Italien 0-3
0-1 Tveit-Muskantor-Gaia Monfardini 2-3
0-2 Rööse-Jamila Laurenti 2-3
0-3 Edvinsson-Valentina Roncallo 2-3

[alla tre förlustmatcherna med endast två poängs marginal i skiljeset]

Placeringsmatch 9-16
Sverige-Turkiet 1-3
0-1 Tveit-Muskantor-Ozge Yilmaz 2-3
0-2 Rööse-Ece Harac 0-3
1-2 Hansson-Gamze Cotra 3-2
1-3 Tveit-Muskantor-Harac 1-3

Placeringsmatch 13-16
Sverige-Portugal 3-0
1-0 Tveit-Muskantor-Raquel Martins 3-2
2-0 Edvinsson-Joana Lopes 3-1
3-0 Hansson-Ines Batista 3-0

Placeringsmatch 13-14
Sverige Norge 3-2
1-0 Tveit-Muskantor-Rikke Skattet 3-0
1-1 Hansson-Martine Toftåker 0-3
2-1 Jennie Edvinsson-Lisa Lange 3-1
2-2 Hansson-Skattet 0-3
3-2 Tveit-Muskantor-Toftåker 3-0

Damjuniorerna hamnar på 13:e plats i lagtävlingen.

Final
Tyskland-Ryssland 3-2
0-1 Anastasia Bondareva-Mariia Tailakova 0-3
1-1 Franziska Schreiner-Anastasia Kolish 3-1
2-1 Sophia Klee-Elizabet Abraamian 3-2
2-2 Schriener-Tailakova 0-3
3-2 Bondareva-Kolish 3-2

HERRJUNIORER

Åttondelsfinal
Sverige-Moladavien 3-0
1-0 Truls Möregårdh-Felix Cozmolici 3-0
2-0 Martin Friis-Vladislav Ursu 3-0
3-0 Jonatan McDonald-Danila Titov 3-1

Kvartsifnal
Sverige-Ryssland 2-3
0-1 Friis-Maxim Grebnev 1-3 
1-1 Möregårdh-Vladimir Sidorenko 3-1
1-2 McDonald-Lev Katsman 1-3
2-2 Möregårdh-Grebnev 3-2
2-3 Friis-Sidorenko 0-3

Placeringsmatch 5-8
Sverige-Spanien 2-3
1-0 Theo Abrahamsson-Marc Gutirrez 3-1
1-1 Jonathan Thimon-Alberto Lillo 0-3
2-1 McDonald-Fransico Ruiz 3-0
2-2 Abrahamsson-Lillo 2-3
2-3 Thimon-Gutirrez 0-3

Placeringsmatch 7-8
Sverige-Polen 3-1
0-1 Abrahamsson-Jakub Witkowski 0-3
1-1 Friis-Jan Zandecki 3-0
2-1 Thimon-Szymon Kolasa 3-0
3-1 Abrahamsson-Zandecki 3-1

Herrjuniorerna slutar på en sjunde plats i lagspelet.

Final
Ryssland-Azerbeijan 3-2
1-0 Vladimir Sidorenko-Wang Yinyu 3-1
1-1 Maksim Grebnev-Yu Khinhang 0-3
2-1 Lev Katsman-Wang Chenxi 3-2
2-2 Sidorenko-Yu Khinhang 2-3
3-2 Grebnev Wang Yinhu 3-0

Skribent: Max Ansbro
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info