Hoppa till sidans innehåll

EM-kvalet 2012-13


HERRAR, Sveriges matcher
Championships division, grupp A


(1) 14/7 Tyskland-Sverige 3–0
Timo Boll-Jens Lundquist 7–11, 11–4, 11–4, 11–7
Bastian Steger-Pär Gerell 11–7, 11–7, 13–11
Ricardo Walther-Kristian Karlsson 11–9, 5–11, 12–10, 13–11
• Spelades i Braunschweig. Publik:; 1 300.

(2) 4/9 Sverige-Spanien 1–3
Jens Lundquist-He Zhiwen 8–11, 11–9, 11–8, 6–11, 8–11
Pär Gerell-Carlos Machado 8–11, 11–13, 12–10, 9–11
Mattias Översjö-Marc Duran 11–4, 12–10, 7–11, 11–5
Lundquist-Machado 11–9, 7–11, 12–10, 4–11, 8–11
• Spelades i Kiruna. Publik: 157 betalande.

(3) 18/9 Frankrike-Sverige 3–0

Emmanuel Lebesson-Robert Svensson 11–5, 8–11, 13–11, 11–13, 13–11
Adrien Mattenet-Jens Lundquist 9–11, 11–6, 8–11, 13–11, 11–8
Quentin Robinot-Pär Gerell 8–11, 11–9, 11–5, 13–11
• Spelades i Rouen.

(4) 29/11 Serbien-Sverige 2–3
Zolt Pete-Pär Gerell 11–7, 11–6, 11–6
Marko Jevtovic-Jens Lundquist 11–8, 11–9, 11–8
Djordje Borcic-Kristian Karlsson 3–11, 8–11, 8–11
Pete-Lundquist 9–11, 11–8, 5–11, 11–9, 3–11
Jevtovic-Gerell 5–11, 13–11, 2–11, 6–11
• Matchen spelades i Nis.

(5) 12/3 Sverige-Portugal 3–1
Jens Lundquist-Joao Geraldo 11–13, 5–11, 5–11
Kristian Karlsson-André Silva 9–11, 11–6, 11–5, 9–11, 11–9
Pär Gerell-Diogo Chen 11–6, 11–7, 11–9
Lundquist-Jorge Costa 11–4, 11–5, 11–4
• Matchen spelades i Norrköping.

Sveriges EM-kvalfacit (7–12)
2–1 (  7–  5) Kristian Karlsson
2–4 (  8–13) Pär Gerell
2–6 (13–20) Jens Lundquist
1–0 (  3–  1) Mattias Översjö
0–1 (  2–  3) Robert Svensson

Serbiens EM-kvalfacit (4 matcher: 6–12)
3–4 (10–14) Marko Jevtovic
2–2 (  6–  7) Alexandar Karakasevic
1–3 (  6–  9) Zsolt Pete
0–1 (  1–  3) Marko Petkov
0–1 (  0–  3) Dragan Subotic
0–1 (  0–  3) Djordje Borcic

Samtliga matcher i gruppen
Omgång 1 (4/9)
Sverige-Spanien 1–3
Portugal-Frankrike 3–1
Tyskland-Serbien 3–1
Omgång 2 (18/9)
Frankrike-Sverige 3–0
Spanien-Tyskland 0–3
Serbien-Portugal 1–3
Omgång 3 (20/11)
Tyskland-Sverige 3–0 (spelades 14/7)
Portugal-Spanien 3–0
Frankrike-Serbien 3–2
Omgång 4 (29/1)
Serbien-Sverige 2–3
Portugal-Tyskland 3–1
Spanien-Frankrike 2–3
Omgång 5 (12/3)
Sverige-Portugal 3–1
Tyskland-Frankrike 1–3
Spanien-Serbien 3–0

Sluttabellen
1) 5  4 0 1 13–6   Portugal
2) 5  4 0 1 13–8   Frankrike
3) 5  3 0 2 11–7   Tyskland
4) 5  2 0 3   8–10 Spanien
5) 5  2 0 3   7–12 Sverige
6) 5  0 0 5   6–15 Serbien

DAMER, Sveriges matcher
Challenge division, grupp A

(1) 4/9 Ukraina-Sverige 3–2

Margaryta Pesotska-Jennifer Jonsson 12–10, 11–5, 11–6
Tetyana Bilenko-Matilda Ekholm 7–11, 7–11, 5–11
Ganna Gapanova-Linda Bergström 11–3, 11–6, 11–5
Pesotska-Ekholm 11–9, 4–11, 5–11, 8–11
Bilenko-Jonsson 11–4, 11–2, 11–1
• Spelades i Donetsk.

(2) 18/9 Sverige-Litauen 3–1
Matilda Ekholm-Ieva Juceviciute 11–8, 11–4, 11–5
Daniela Moskovits-Lina Misikonyte 11–5, 3–11, 7–11, 11–8, 7–11
Jennifer Jonsson-Egle Stuckyte 11–8, 11–3, 11–7
Ekholm-Misikonyte 11–13, 12–14, 14–12, 11–4, 11–6
• Matchen spelades i Köping.

(3) 20/11 Sverige-Grekland 3–1
Matilda Ekholm-Maria Christoforaki 11–4, 11–8, 11–8
Linda Bergström-Aikaterini Toliou 8–11, 8–11, 11–5, 7–11
Daniela Moskovits-Filareti Exarchou 12–10, 13–11, 10–12, 10–12, 12–10
Ekholm-Toliou 11–8, 9–11, 11–2, 8–11, 11–9
• Matchen spelades i Skurup.

(4) 29/1 Italien-Sverige 0–3
Nikoleta Stefanova-Matilda Ekholm 10–12, 3–11, 11–9, 8–11
Debora Vivarelli-Linda Bergström 11–2, 10–12, 11–9, 9–11, 5–11
Lisa Ridolfi-Daniela Moskovits 5–11, 12–14, 6–11
• Matchen spelades i Terni.

(5) 12/3 Serbien-Sverige 1–3
Monika Molnar-Jennifer Jonsson 9–11, 11–8, 11–7, 11–5
Andrea Todorovic-Li Fen 4–11, 9–11, 9–11
Aneta Maksuti-Michaela Karlsson 6–11, 10–12, 11–8, 11–9, 3–11
Molnar-Li Fen 4–11, 11–9, 10–12, 5–11
• Matchen spelades i Nis.

Sveriges EM-kvalfacit (14–6)
7–0 (21–  6) Matilda Ekholm
2–0 (  6–  1) Li Fen
2–1 (  8–  5) Daniela Moskovits
1–0 (  3–  2) Michaela Karlsson
1–2 (  4–  8) Linda Bergström
1–3 (  4–  9) Jennifer Jonsson

Italiens EM-kvalfacit (4 matcher: 0–12)
0–1 (  1–  3) Nikoleta Stefanova
0–1 (  0–  3) Rossella Scardignio
0–1 (  0–  3) Elisa Trotti
0–2 (  2–  6) Debora Vivarelli
0–2 (  2–  6) Chiara Colantoni
0–2 (  0–  6) Giorgia Piccolin
0–3 (  0–  9) Lisa Ridolfi

Samtliga matcher i gruppen
Omgång 1 (4/9)
Ukraina-Sverige 3–2
Litauen-Italien 3–0
Serbien-Grekland 3–0
Omgång 2 (18/9)
Sverige-Litauen 3–1
Italien-Serbien 0–3
Grekland-Ukraina 0–3
Omgång 3 (20/11)
Sverige-Grekland 3–1
Serbien-Litauen 3–1
Ukraina-Italien 3–0
Omgång 4 (29/1)
Italien-Sverige 0–3
Ukraina-Serbien 3–1
Grekland-Litauen 1–3
Omgång 5 (12/3)
Serbien-Sverige 1–3
Litauen-Ukraina 2–3
Italien-Grekland 1–3

Sluttabellen
1) 5  5 0 0 15–5   Ukraina
2) 5  4 0 1 14–6   Sverige
3) 5  3 0 2 11–7   Serbien
4) 5  2 0 3 10–10 Litauen
5) 5  1 0 4   5–13 Grekland
6) 5  0 0 5   1–15 Italien

Uppdaterad: 13 MAR 2013 01:28 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info