Hoppa till sidans innehåll

Alla segrare 1958-2016


År och spelplatser i EM 1958-2017

PÅ VÅREN
1958
(  1) Budapest (Ungern) 2-9 mars
1960 (  2) Zagreb (Jugoslavien) 3-10 april
1962 (  3) Berlin (Västtyskland) 31 mars-7 april
1964 (  4) Malmö (Sverige) 22-29 november
1966 (  5) London (England) 13-20 april
1968 (  6) Lyon (Frankrike) 17-24 april
1970 (  7) Moskva (Sovjet) 1-8 april
1972 (  8) Rotterdam (Holland) 15-22 april
1974 (  9) Novi Sad (Jugoslavien) 6-13 april
1976 (10) Prag (Tjeckoslovakien) 27 mars-4 april
1978 (11) Duisburg (Västtyskland) 10-19 mars
1980 (12) Bern (Schweiz) 5-13 april
1982 (13) Budapest (Ungern) 17-25 april
1984 (14) Moskva (Sovjet) 14-22 april
1986 (15) Prag (Tjeckoslovakien) 5-13 april
1988 (16) Paris (Frankrike) 19-27 mars
1990 (17) Göteborg (Sverige) 8-16 april
1992 (18) Stuttgart (Tyskland) 10-20 april
1994 (19) Birmingham (England) 25 mars-4 april
1996 (20) Bratislava (Slovakien) 25 april-5 maj
1998 (21) Eindhoven (Holland) 23 april-3 maj
2000 (22) Bremen (Tyskland) 21 april-1 maj
2002 (23) Zagreb (Kroatien) 30 mars-7 april
2003 (24) Courmayeur (Italien) 29 mars-6 april
2005 (25) Århus (Danmark) 27 mars-3 april
2007 (26) Belgrad (Serbien) 25 mars-1 april
PÅ HÖSTEN
2008 (27) St Petersburg (Ryssland) 4-12 oktober
2009 (28) Stuttgart (Tyskland) 13-20 september
2010 (29) Ostrava (Tjeckien) 11-19 september
2011 (30) Gdansk-Sopot (Polen) 8-16 oktober
2012 (31) Herning (Danmark) 17-21 oktober
2013 (32) Schwechat (Österrike) 4-13 oktober
2014 (33) Lissabon (Portugal) 24-28 september – endast lag
2015
(34) Jekaterinburg (Ryssland) 25 september-4 oktober
2016 (35) Budapest (Ungern) 18-23 oktober
2017 (36) Luxemburg

Separata mixedmästerskap
2009
(  1) Subotica (Serbien) 4-6 september
2010 (  2) Subotica (Serbien) 19-21 september
2011 (  3) Istanbul (Turkiet) 10-11 september
2012 (  4) Buzau (Rumänien) 24-26 juni
2013 (  5) Buzau, Rumänien 14-16 juni

Lag herrar

Sveriges placeringar 1958-2015 (14 guld, 5 silver, 5 brons)
3 2 2 1 1 1 1 1 1 2 7 1 4 3 1 1 1 1 2 1 3 1 1 3 7 17 5 8 6 2 5 3 5

1958 1) Ungern 3-6) Sverige
1960 1) Ungern 2) Sverige
1962 1) Jugoslavien 2) Sverige
1964 1) Sverige
1966 1) Sverige
1968 1) Sverige
1970 1) Sverige
1972 1) Sverige
1974 1) Sverige
1976 1) Jugoslavien 2) Sverige
1978 1) Ungern 7) Sverige
1980 1) Sverige
1982 1) Ungern 4) Sverige
1984 1) Frankrike 3) sverige
1986 1) Sverige
1988 1) Sverige
1990 1) Sverige
1992 1) Sverige
1994 1) Frankrike 2) Sverige
1996 1) Sverige
1998 1) Frankrike 3) Sverige
2000 1) Sverige 2) Tyskland 3) Polen 4) Danmark 
         (Guldlaget: Jan-Ove Waldner, Jörgen Persson, Peter Karlsson,
          Fredrik Håkansson, Magnus Molin)      
2002 1) Sverige 2) Tyskland 3) Österrike, Frankrike 
         (Jan-Ove Waldner, Peter Karlsson, Fredrik Håkansson, Jens Lundquist)
2003 1) Vitryssland 2) Tyskland 3) Sverige Tjeckien
2005 1) Danmark (Michael Maze, Allan Bentsen, Finn Tugwell)
         2) Österrike 3) Rumänien, Tjeckien 7) Sverige
2007 1) Tyskland 17) Sverige - segrare i andradivisionen
         (Guldlaget: Timo Boll, Christian Süss, Dimitrij Ovtcharov)
2008 1) Tyskland 2) Vitryssland 5) Sverige 
         (Guldlaget: Timo Boll, Dimitrij Ovtcharov, Bastian Steger) 
         (Sverige: Jens Lundquist, Pär Gerell, Robert Svensson, Jon Persson)
2009 1) Tyskland 2) Danmark 3) Rumänien, Österrike 8) Sverige
         (Sverige: Pär Gerell, Fabian Åkerström, Robert Svensson,
          Kristian Karlsson, Johan Axelqvist)
2010 1) Tyskland 2) Vitryssland 3) Frankrike, Tjeckien 6) Sverige
         (Sverige: Pär Gerell, Robert Svensson, Mattias Karlsson, 
          Kristian Karlsson, Jens Lundquist)
2011 1) Tyskland 2) Sverige  3) Portugal, Österrike
         5) Ryssland 6) Ungern 7) Kroatien 8) Grekland 
         (Sverige: Pär Gerell, Jörgen Persson, Jens Lundquist,
          Robert Svensson, Mattias Karlsson)
2013 1) Tyskland 2) Grekland 3) Ryssland, Vitryssland
         5) Sverige 6) Kroatien 7) Portugal 8) Frankrike
         (Sverige: Pär Gerell, Jens Lundquist, Fabian Åkerström,
         Kristian Karlsson, Mattias Översjö)
2014 1) Portugal 2) Tyskland 3) Sverige, Kroatien
         5) Ryssland 6) Vitryssland 7) Frankrike 8) Spanien
         (Sverige: Pär Gerell, Kristian Karlsson, Jon Persson, Harald Andersson)
2015 1) Österrike 2) Tyskland 3) Vitryssland, Frankrike 5) Sverige
         (Sverige: Pär Gerell, Kristian Karlsson, Mattias Karlsson, Anton Källberg, Jon Persson)


Lag damer

Sveriges placeringar 1958-2015 (3 brons)
9 11 3 10 10 10 8 9 8 6 7 7 6 5 11 13 10 9 7 11 14 7 3 19 10 16 25 17 16 21 14 3 14

1958 1) England 9-10) Sverige
1960 1) Ungern 11-12) Sverige
1962 1) Västtyskland 2) England 3) Sverige, Frankrike
1964 1) England 10) Sverige
1966 1) Ungern 10) Sverige
1968 1) Västtyskland 10) Sverige
1970 1) Sovjet 8) Sverige
1972 1) Ungern 9) Sverige
1974 1) Sovjet 8) Sverige
1976 1) Sovjet 6) Sverige
1978 1) Ungern 7) Sverige
1980 1) Sovjet 7) Sverige
1982 1) Ungern 6) Sverige
1984 1) Sovjet 5) Sverige
1986 1) Ungern 11) Sverige
1988 1) Sovjet 13) Sverige
1990 1) Ungern 10) Sverige
1992 1) Rumänien 9) Sverige
1994 1) Ryssland 7) Sverige
1996 1) Tyskland 11) Sverige
1998 1) Tyskland 14) Sverige
2000 1) Ungern (Csilla Batorfi, Krisztina Toth, Maria Fazekas)
         2) Tyskland 3) Kroatien 4) Ryssland 7) Sverige
2002 1) Rumänien (Mihaela Steff, Adriana Nastase, Ana Gogorita)
         2) Tyskland 3) Sverige (2:a bronset) och Ungern 
2003 1) Italien 2) Kroatien 3) Ungern, Rumänien 19) Sverige
2005 1) Rumänien (Mihaela Steff, Otilia Badescu, Adriana Zamfir)
         2) Kroatien 3) Slovenien, Italien 10) Sverige
2007 1) Ungern (Krisztina Toth, Georgina Pota, Petra Lovas)
         16) Sverige - sist i förstadivisionen
2008 1) Holland (Lia Jiao, Li Jie, Elena Timina) 2) Ungern 25) Sverige
         (Sverige: Matilda Ekholm, Carina Jonsson, Malin Pettersson, Marie Persson)
2009
1) Holland 2) Polen 3) Tjeckien, Kroatien 17) Sverige
         (Sverige: Malin Pettersson, Matilda Ekholm, Carina Jonsson, Marie Persson)
2010 1) Holland 2) Rumänien 3) Vitryssland, Polen 16) Sverige
         (Sverige: Matilda Ekholm, Malin Pettersson, Michelle Quach)
2011 1) Holland 2) Rumänien 3) Ungern, Vitryssland
         5) Tyskland 6) Polen 7) Tjeckien 8) Spanien 21) Sverige
         (Sverige: Matilda Ekholm, Linda Bergström, Jennifer Jonsson)
2013 1) Tyskland 2) Rumänien 3) Tjeckien, Ryssland
         5) Ungern 6) Vitryssland 7) Österrike 8) Polen 14) Sverige
         (Sverige: Matilda Ekholm, Li Fen, Linda Bergström, Caroline Wersäll)
2014 1) Tyskland 2) Österrike 3) Sverige, Polen
         5) Ungern 6) Holland 7) Rumänien 8) Vitryssland
         (Sverige: Li Fen, Matilda Ekholm, Linda Bergström, Daniela Moskovits)
2015 1) Tyskland 2) Rumänien 3) Ryssland, Ukraina 14) Sverige
         (Sverige: Linda Bergström, Matilda Ekholm, Jennifer Jonsson, Stina Källberg)

Herrsingel

(Sverige: 12 guld)
1958 Zoltan Berczik, Ungern
1960 Zoltan Berczik, Ungern
1962 Hans Alsér, Sverige 3) Björne Mellström
1964 Kjell Johansson, Sverige
1966 Kjell Johansson, Sverige
1968 Dragutin Surbek, Jugoslavien 3) Hans Alsér, Sve, Kjell Johansson, Sve
1970 Hans Alsér, Sverige 3) Stellan Bengtsson, Sve, Kjell Johansson, Sve
1972 Stellan Bengtsson, Sverige
1974 Milan Orlowski, Tjeckoslovakien 3) Kjell Johansson, Sverige
1976 Jacques Secretin, Frankrike
1978 Gabor Gergely, Ungern
1980 John Hilton, England 3) Stellan Bengtsson, Sverige
1982 Mikael Appelgren, Sverige 2) Jan-Ove Waldner, Sverige
1984 Ulf Bengtsson, Sverige
1986 Jörgen Persson, Sverige 3) Ulf Carlsson, Sverige
1988 Mikael Appelgren, Sverige 3) Jan-Ove Waldner, Sverige
1990 Mikael Appelgren, Sverige (Andrzej Grubba, Polen)
1992 Jörg Rosskopf, Tyskland (Jean-Michel Saive, Belgien)
1994 Jean-Michel Saive, Belgien (Jan-Ove Waldner, Sverige)
1996 Jan-Ove Waldner, Sverige (Jörgen Persson, Sverige)
1998 Vladimir Samsonov, Vitryssland (Zoran Primorac, Kroatien)
2000 Peter Karlsson, Sverige-Zoran Primorac, Kroatien
         21-15, 21-18, 21-16
2002 Timo Boll, Tyskland-Kalinikos Kreanga, Grekland
         11-9, 4-11, 11-8, 3-11, 11-7, 11-6
2003 Vladimir Samsonov, Vitryssland-Torben Wosik, Tyskland
         11-7, 12-10, 12-10, 11-3   
2005 Vladimir Samsonov, Vitryssland-Jean-Michel Saive, Belgien
         11-6, 9-11, 11-9, 11-5, 11-8
2007 Timo Boll, Tyskland-Vladimir Samsonov, Vitryssland
         11-7, 11-7, 11-3, 8-11, 11-6
2008 Timo Boll, Tyskland-Vladimir Samsonov, Vitryssland
         12-14, 12-10, 11-5, 11-7, 7-11, 11-5
2009 Michael Maze, Danmark-Werner Schlager, Österrike
         11-8, 11-8, 12-10, 6-11, 11-7
2010 Timo Boll, Tyskland-Patrick Baum, Tyskland
         11-9, 11-7, 7-11, 11-7, 11-9        
2011 Timo Boll, Tyskland-Patrick Baum, Tyskland
         11-7, 6-11, 11-3, 11-7, 11-8
2012 Timo Boll, Tyskland-Tan Ruiwu, Kroatien
         11–2, 11–6, 11–7, 11–13, 11–9
2013 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland-Vladimir Samsonov, Vitryssland
         11–4, 11–7, 12–10, 11–8
2015 Dimitrij Ovtcharov, Tyskland-Marcos Freitas, Portugal
         14–12, 9–11, 11–9, 11–4, 11–8
2016 Emmanuel Lebesson, Frankrike-Simon Gauzy Frankrike
         14–12, 9–11, 11–7, 11–3, 11–6

Damsingel

(Sverige: 1 guld, 1 silver, 2 brons)
1958
Eva Koczian, Ungern
1960 Eva Koczian, Ungern
1962 Agnes Simon, Västtyskland
1964 Eva Koczian-Földy, Ungern
1966 Maria Alexandru, Rumänien
1968 Ilona Vostova, Tjeckoslovakien
1970 Zoja Rudnova, Sovjet
1972 Zoja Rudnova, Sovjet
1974 Judit Magos, Ungern 2) Ann-Christin Hellman, Sverige
1976 Jill Hammersley, England 3) Ann-Christin Hellman, Sverige
1978 Judit Magos, Ungern 3) Ann-Christin Hellman, Sverige
1980 Valentina Popova, Sovjet
1982 Bettine Vriesekoop, Holland
1984 Valentina Popova, Sovjet
1986 Csilla Batorfi, Ungern
1988 Fliura Bulatova, Sovjet
1990 Daniela Guerguelcherva, Bulgarien
1992 Bettine Vriesekoop, Holland
1994 Marie Svensson, Sverige
1996 Nicole Struse, Tyskland
1998 Ni Xialian, Luxemburg
2000 Qianhong Götsch, Tyskland-Mihaela Steff, Rumänien
         16-21, 22-20, 21-15, 13-21, 21-13
2002 Ni Xia Lian, Luxemburg-Krisztina Toth, Ungern
         11-4, 11-6, 9-11, 11-6, 11-3
2003 Otilia Badescu, Rumänien-Wengling Tan Monfardini, Italien
         8-11, 11-6, 11-6, 7-11, 7-11, 11-6, 12-10
2005 Liu Jia, Österrike-Mihaela Steff, Rumänien
         11-9, 11-6, 11-8, 11-4
2007 Li Jiao, Holland-Ni Xia Lian, Luxemburg 
         7-11, 11-7, 11-7, 9-11, 11-8, 11-7
2008 Ruta Paskauskiene, Litauen-Liu Jia, Österrike
         11-7, 11-9, 11-8, 13-15, 7-11, 11-8
2009 Wu Jiaduo, Tyskland-Margarita Pesotska, Ukraina
         11-8, 11-5, 11-9, 11-5
2010 Viktoria Pavlovitj, Vitryssland-Liu Jia, Österrike
         14-12, 11-4, 7-11, 13-11, 3-11, 9-11, 11-7
2011 Li Jiao, Holland-Irene Ivancan, Tyskland
         9–11, 11–4, 11–5, 7–11, 11–3, 9–11, 11–6 
2012 Viktoria Pavlovitj, Vitryssland-Xian Yi Fang, Frankrike
         11–6, 11–9, 9–11, 11–5, 13–11
2013 Li Fen-Shan Xiaona, Tyskland
         9–11, 11–4, 11–5, 10–12, 11–9, 11–6
2015 Elizabeta Samara, Rumänien-Li Jie, Nederländerna
         11–6, 9–11, 3–11, 11–7, 12–14, 11–4, 11–4
2016 Melek Hu, Turkiet-Yu Fu, Portugal
         11–3, 11–2, 11–4, 10–12, 11–7

Herrdubbel

(Sverige: 6 guld)
1958
Ladislav Stipek/Ludvik Vyhnanovswky, Tjeckoslovakien
         (Otto Bottner/Toma Reiser, Rumänien)
1960 Zoltan Berczik/Ferenc Sido, Ungern
         (Rimas Pashkevichins/Algimantas Saunoris, Sovjet)
1962 Vijislav Markovic/Janez Teran, Jugoslavien
         (Istvan Korpa/Edvard vecko, Jugoslavien)
1964 Vladimir Miko/Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien
         (Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige)
1966 Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige
         (Vladimir Miko/Jaroslav Stanek, Tjeckoslovakien) 
1968 Anton Stipancic/Edvard Vecko, Jugoslavien
         (Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige)
1970 Anton Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien
         (Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige)
1972 Istvan Jonyer/Peter Rozsas, Ungern
         (Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige)
1974 Istvan Jonyer/Tibor Klampar, Ungern
         (Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige
1976 Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige
         (Jaroslav Kunz/Milan Orlowski, Tjeckoslovakien)
         Brons: Ingemar Wikström/Bela Frank, Sverige/Ungern
1978 Gabor Gergely/Milan Orlowski, Ungern/Tjeckoslovakien
         (Jochen Leiss/Peter Stellwag, Västtyskland)
1980 Patrick Birocheau/Jacques Secretin, Frankrike
         (Anton Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien)
1982 Zoran Kalinic/Dragutin Surbek, Jugoslavien
         (Gabor Gergely/Istvan Jonyer, Ungern)
         Brons: Ulf Bengtsson/Erik Lindh, Sverige
1984 Zoran Kalinic/Dragutin Surbek, Jugoslavien
         (Erik Lindh/Jan-Ove Waldner, Sverige)
         Brons: Ulf Bengtsson/Ulf Carlsson, Sverige
1986 Erik Lindh/Jan-Ove Waldner, Sverige
         (Mikael Appelgren/Ulf Carlsson, Sverige)
1988 Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner, Sverige
         (Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien)
         Brons: Erik Lindh/Jörgen Persson, Sverige
1990 Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien
1992 Erik Lindh/Jörgen Persson, Sverige
1994 Calin Kreanga, Grekland/Zoran Kalinic, Jugoslavien
1996 Jörgen Persson/Jan-Ove Waldner, Sverige
1998 Jörg Rosskopf, Tyskland/Vladimir Samsonov, Vitryssland
2000 Patrick Chila/Philippe Gatien, Frankrike
         -Kalinikos Kreanga/Ilija Lupulesku, Grekland/Jugoslavien
         21-15, 21-12
2002 Timo Boll/Zoltan Fejer-Konnerth, Tyskland
         -Lucjan Blaszczyk/Tomaz Krzeszewski, Polen
         14-12, 11-8, 11-6, 12-10
2003 Chen Weixing/Evgenij Stjetenin, Osterrike/Vitryssland
         -Dmitrij Mazunov/Alexej Smirnov, Ryssland 
         11-8, 11-6, 11-4, 11-3
2005 Werner Schlager/Karl Jindrak, Österrike
         -Vladimir Samsonov/Kalinikos Kreanga, Vitryssland/Grekland
         6-11, 12-10, 11-8, 11-3, 8-11, 11-8
2007 Timo Boll/Christian Süss, Tyskland
         -Lucjan Blaszczyk/Tan Ruiwu, Polen/Kroatien
         8-11, 11-8, 11-4, 11-7, 12-10
2008 Timo Boll/Christian Süss, Tyskland
         -Trinko Keen/Werner Schlager, Holland/Österrike
         9-11, 11-8, 7-11, 7-11, 11-8, 11-8, 11-6
         3) Robert Svensson/Jon Persson, Sverige
2009 Timo Boll/Christian Süss, Tyskland
         -Lucjan Blaszczyk/Wang Zeng Yi, Polen
         11-9, 4-11, 11-7, 10-12, 11-9, 11-6
2010 Timo Boll/Christian Süss, Tyskland
         -Jonathan Groth/Kasper Sternberg, Danmark
         11-9, 11-5, 11-4, 11-2
2011 Marcos Freitas/Andrej Gacina, Portugal/Kroatien
         -Alexander Shibaev/Kirill Skachkov, Ryssland
         11–3, 11–8, 11–7, 12–10
2012 Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike
         -Kristian Karlsson/Mattias Karlsson
         12–10, 11–9, 10–12, 11–13, 11–5, 13–15, 12–10
2013 Tan Ruiwu/Wang Zeng Yi, Kroatien/Polen
         -Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike
         11–6, 13–11, 8–11, 11–8, 11–8
2015 Stefan Fegerl/Joao Monteiro, Österrike/Portugal
         -Robert Gardos/Daniel Habesohn, Österrike
         11–9, 14–12, 6–11, 8–11, 13–15, 11–8, 12–10
2016 Patrick Franziska/Jonathan Groth, Frankrike/Danmark
         -Jakub Dyjas/Daniel Gorak, Polen
         4–11, 11–4, 11–5, 7–11, 11–7, 12–10

Damdubbel

(Sverige: 1 silver, 1 brons)
1958
Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien
         (Eva Koczian/Livia Mosoczy, Ungern)
1960 Maria Alexandru/Angelica Rozeanu, Rumänien
         (Eva Koczian/Sarolta Mathe, Ungern)
1962 Diane Rowe/Mary Shjannon, England
         (Inge Harst/Agnes Simon, Västtyskland)
         Brons: Britt Andersson/Birgitta Tegner, Sverige
1964 Diane Rowe/Mary Shannon, England
         (Maria Alexandru/Ella Zeller-Constantinescu, Rumänien)
1966 Eva Földy/Erzsebet Jurik, Ungern
         (Irena Bosa-Mikocziova/Marta Luzova, Tjeckoslovakien)
1968 Jitka Karlikova/Maria Luzova, Tjeckoslovakien
         (Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjet)
1970 Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjet
         (Diane Schöler/Agnes Simon, Västtyskland)
1972 Henriette Lotaller/Judit Magos, Ungern
         (Jill Hammersley/Beatrix Kishazi, England/Ungern)
1974 Henriette Lotaller/Judit Magos, Ungern
         (Maria Alexandru/Alica Grofova, Rumänien/Tjeckoslovakien
1976 Jill Hammersley/Linda Howard, England
         (Diana Dubinova/Alica Grofova, Tjeckoslovakien)
1978 Maria Alexandru/Liana Mihut, Rumäniren
         (Judit Magos/Gabriella Szabo, Ungern)
1980 Narine Antonjan/Valentina Popova, Sovjet
         (Maria Alexandru/Liana Macean-Mihut, Rumänien)
1982 Fliura Bulatova/Inna Kovalenko, Sovjet
         (Sandra de Kruiff/Bettine Vriesekoop, Holland)
1984 Narine Antonjan/Valentina Popova, Sovjet
         (Branka Batinic/Gordana Perkucin, Jugoslavien)
1986 Fliura Bulatova/Elena Kovtun, Sovjet
         (Marie Hrachova/Betinne Vriesekoop, Tjeckolslovakien/Holland)
1988 Csilla Batorfi/Edit Urban, Ungern
         (Fliura Bulatova/Elena Kovtun, Ryssland)
1990 Csilla Batorfi/Gabriella Wirth, Ungern
         (Irina Palina/Elena Timina, Sovjet)
1992 Jasna Fazlic/Gordana Perkucin, Jugoslavien
         (Csilla Batorfi/Gabriella Wirth, Ungern)
1994 Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern
         (Irina Palina/Elena Timina, Ryssland)
1996 Elke Schall/Nicole Struse, Tyskland
         (Emily Noor/Bettine Vriesekoop, Holland)
1998 Elke Schall/Nicole Struse, Tyskland
         (Marie Svensson, Sverige/Otilia Badescu, Rumänien)
2000 Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern
         -Ni Xia Lian/Peggy Regenwetter, Luxemburg 
         21-13, 20-22, 21-14
2002 Tamara Boros/Mihaela Steff, Kroatien/Rumänien
         -Victoria Pavlovitj/Tatiana Kostromina, Vitryssland
         11-8, 8-11, 11-3, 13-11, 6-11, 5-11, 11-7
2003 Tamara Boros/Mihaela Steff, Kroatien/Rumanien
         -Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern
         7-11, 12-10, 11-9, 11-9, 5-11, 16-14
2005 Tamara Boros/Mihaela Steff, Kroatien/Rumänien
         -Csilla Batorfi/Krisztina Toth, Ungern
         11-6, 11-6, 13-11, 11-7
2007 Viktoria Pavlovitj/Svetlana Ganina, Vitryssland/Ryssland
         -Georgina Pota/Krisztina Toth, Ungern 
         11-7, 3-11, 14-12, 7-11, 8-11, 11-9, 11-9
2008 Georgina Pota/Krisztina Toth, Ungern
         -Nikoleta Stefanova/Wenling Tan Monfardini, Italien
         6-11, 11-4, 11-9, 11-13, 11-6, 12-10
2009 Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien
         -Nikoleta Stefanova/Tan Wenling, Italien
         11-7, 11-7, 13-11, 11-4
2010 Oksana Fadeeva/Ruta Paskauskiene, Ryssland/Litauen
         -Li Jie/Elena Timina, Holland
         11-7, 11-9, 11-4, 11-9
2011 Oksana Fadeeva/Ruta Paskauskiene, Ryssland/Litauen
         -Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien
         8–11, 2–11, 12–10, 11–7, 11–9, 11–8
2012 Daniela Dodean/Elizabeta Samara, Rumänien
         -Georgina Pota/Krisztina Toth, Ungern
         7–11, 8–11, 9–11, 11–7, 11–7, 21–19, 11–5
2013 Petrissa Solja/Sabine Winter, Tyskland
         -Zhenqi Barthel/Shan Xiaona, Tyskland
         10–12, 9–11, 11–4, 12–10, 11–9, 11–6
2015 Melek Hu/Shen Yanfei, Turkiet/Spanien
         -Georgina Pota/Elizabeta Samara, Ungern/Rumänien
         11–4, 11–7, 11–9, 11–13, 11–4
2016 Kristin Silbereisen/Sabine Winter, Tyskland
         -Shan Xiaona/Petrissa Solja, Tyskland
         12–10, 8–11, 11–8, 11–8, 2–11, 7–11, 11–9

Mixed dubbel

(Sverige: 1 guld, 3 silver, 2 brons)
1958
Zoltan Berczik/Gizella Farkas-Lantos, Ungern
         (Ferenc Sido/Eva Koczian, Ungern)
1960 Gheorge Cobirzan/Maria Alexandru, Rumänien
         (Radu Negulescu/Angelica Rozeanu, Rumänien)
1962 Hans Alsér/Inge Harst, Sverige/Västtyskland
         (Eberhard Schöler/Agnes Simon, Västtyskland)
1964 Peter Rozsas/Sarolta Lukacs, Ungern
         (Vladimir Miko/Marta Luzova, Tjeckoslovakien)
1966 Vladimir Miko/Marta Luzova, Tjeckoslovakien
         (Chester Barnes/Mary Shannon, England)
1968 Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjet
         (Dorin Giurgiuca/Maria Alexandru, Rumänien)
1970 Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjet
         (Dennis Neale/Mary Wright, England)
1972 Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjet
         (Stellan Bengtsson/Lena Andersson, Sverige)
1974 Stanislav Gomozkov/Zoja Rudnova, Sovjet
         (Milan Orlowski/Alica Grofova, Tjeckoslovakien)
1976 Anton Stipancic/Erzsebet Palatinus, Jugoslavien
         (Milan Orlowski/Ilona Uhlikova, Tjeckoslovakien)
1978 Wilfried Lieck/Wiebke Hendriksen, Västtyskland
         (Tibor Klampar/Gabriella Szabo, Ungern)
1980 Milan Orlowski/Ilona Uhlikova, Tjeckoslovakien
         (Desmond Douglas/Linda Jarvis, England)
1982 Andrzej Grubba/Bettine Vriesekoop, Polen/Holland
         (Dragutin Surbek/Branka Batinic, Jugoslavien)
1984 Jacques Secretin/Valentina Popova, Frankrike/Sovjet
         (Jindrich Pansky/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien)
1986 Jindrich Pansky/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien
         (Ilija Lupulesku/Gordana Perkucin, Jugoslavien)
1988 Ilija Lupulesku/Jasna Fazlic, Jugoslavien
         (Andrzej grubba/Bettine Vriesekoop, Polen/Holland)
         Brons: Ulf Carlsson/Edith Urban, Sverige/Ungern
1990 Jean-Philippe Gatien/Wang Xiaoming, Frankrike
         (Jean-Michel Saive/Gabriella Wirth, Belgien/Ungern)
1992 Calin Kreanga, Grekland/Otilia Badescu, Rumänien
         (Jean-Philippe Gatien/Wang Xiaoming, Frankrike)
         Brons: Thomas von Scheele/Marie Svensson, Sverige
1994 Zoran Primorac, Kroatien/Csilla Batorfi, Ungern
         (Calin Creanga/Otilia Badescu, Grekland/Rumänien)
1996 Vladimir Samsonov, Vitryssland/Krisztina Toth, Ungern
         (Kalinikos Kreanga/Otilia Badescu, Grekland/Rumänien)
1998 Ilija Lupulesku, Jugoslavien/Otilia Badescu, Rumänien
         (Erik Lindh/Marie Svensson, Sverige)
2000 Aleksandar Karakasevic/Ruta Garkauskaite, Jugoslavien/Litauen
         -Ilija Lupulesku/Marie Svensson, Jugoslavien/Sverige 
         21-19, 21-12
2002 Lucjan Blaszczyk/Ni Xia Lian, Polen/Luxemburg
         -Aleksandar Karakasevic/Ruta Garkauskaite-Budiene, Litauen
         11-8, 11-6, 11-3, 11-8
2003 Werner Schlager/Krisztina Toth, Osterrike/Ungern
         -Chen Weixing/V Pavlovitj, Osterrike/Vitryssland 
         12-14, 13-11, 11-6, 11-8, 11-5.
2005 Alexandar Karakasevic/Ruta Garkauskaite-Budiene, Serbien och M/Litauen
         -Chen Weixing/Viktoria Pavlovitj, Österrike/Vitryssland
         11-5, 11-13, 11-8, 12-10, 7-11, 11-9
2007 Aleksandar Karakasevic/Ruta Paskauskiene, Serbien/Litauen
         -Fedor Kuzmin/Oksana Fadeeva, Ryssland
         11-4, 11-6, 11-9, 11-8
2008 Ej
2009 Aleksandar Karakasevic/Ruta Pakauskiene, Serbien/Litauen
         -Evgenij Stjetinin/Viktoria Pavlovitj, Vitryssland
         3–11, 11–7, 11–3, 11–4, 11–8
2010 Bora Vang/Sirin He, Turkiet-
         Marko Jevtovic/Melek Hu, Serbien/Turkiet
         11–5, 11–13, 11–6, 11–7, 7–11, 5–11, 11–8
2011 Andrei Filimon/Elizabeta Samara, Rumänien
2012 Andrei Filimon/Elizabeta Samara, Rumänien
         -Bora Vang/Melek Hu, Turkiet
         11-4, 11-8, 11-7, 17-15
2013 Gavlas/Strbikova, Tjeckien
         (Pistej/Balazova, Slovakien)
2014 Ej
2015 Ej
2016 Joao Monteiro/Daniela Monteiro Dodean, Portugal
        -Mattias Karlsson/Matilda Ekholm
        5–11, 10–12, 11–5, 11–6, 14–12

Uppdaterad: 01 NOV 2016 16:33 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

pingiskanalen

Evenemang

Veteran-SM
17-20 januari, Östersund.
Hemsida
Resultat

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info