Hoppa till sidans innehåll

Alla finaler 1926-2013


Arrangörsstäder

1926 London (England) 6-11 december
1928 Stockholm (Sverige) 25-29 januari
1929 Budapest (Ungern) 14-21 januari
1930 Berlin (Tyskland) 21-26 januari
1931 Budapest (Ungern) 10-15 februari
1932 Prag (Tjeckoslovakien) 25-30 januari
1933 Baden bei Wien (Österrike) 31 januari-5 februari
1934 Paris (Frankrike) 2-10 december
1935 London (England) 8-16 februari
1936 Prag (Tjeckoslovakien) 12-18 mars
1937 Baden bei Wien (Österrike) 1-7 februari
1938 London (England) 24-29 januari
1939 Kairo (Egypten) 6-11 mars
1940-46 Inga tävlingar
1947 Paris (Frankrike) 28 februari-7 mars
1948 London (England) 4-11 februari
1949 Stockholm (Sverige) 4-10 februari
1950 Budapest (Ungern) 29 januari-5 februari
1951 Wien (Österrike) 2-11 mars
1952 Bombay (Indien) 1-10 februari
1953 Bukarest (Rumänien) 20-29 mars
1954 London (England) 5-14 april
1955 Utrecht (Holland) 16-24 april
1956 Tokyo (Japan) 2-11 april
1957 Stockholm (Sverige) 7-15 mars
1959 Dortmund (Västtyskland) 27 mars-5 april
1961 Peking (Kina) 5-14 april
1963 Prag (Tjeckoslovakien) 5-14 april
1965 Ljubljana (Jugoslavien) 15-25 april
1967 Stockholm (Sverige) 11-21 april
1969 München (Västtyskland) 17-27 april
1971 Nagoya (Japan) 28 mars-7 april
1973 Sarajevo (Jugoslavien) 5-15 april
1975 Calcutta (Indien) 6-16 februari
1977 Birmingham (England) 26 mars-5 april
1979 Pyongyang (Nordkorea) 25 april-6 maj
1981 Novi Sad (Jugoslavien) 14-26 april
1983 Tokyo (Japan) 28 april-9 maj
1985 Göteborg (Sverige) 28 mars-7 april
1987 New Dehli (Indien) 19 februari-1 mars
1989 Dortmund (Västtyskland) 29 mars-9 april
1991 Chiba (Japan) 24 april-7 maj
1993 Göteborg (Sverige) 11-23 maj
1995 Tianjin (Kina) 1-14 maj
1997 Manchester (England) 24 april-5 maj
1999 Eindhoven (Holland) 2-8 augusti
2000 Kuala Lumpur (Malaysia) 19-26 februari
2001 Osaka (Japan) 23 april-6 maj
2003 Paris (Frankrike) 19-25 maj - individuellt
2004 Doha (Qatar) 1-7 mars - lag
2005 Shanghai (Kina) 30 april-6 maj - individuellt
2006 Bremen (Tyskland 24 april-1 maj - lag
2007 Zagreb (Kroatien) 21-27 maj - individuellt
2008 Guangzhou (Kina) 24 februari-2 mars - lag
2009 Yokohama (Japan) 28 april-5 maj - individuellt
2010 Moskva (Ryssland 23-30 maj – lag
2011 Rotterdam (Holland) 8-15/5 – individuellt
2012 Dortmund (Tyskland) 25 mars-1 april – lag
2013 Paris (Frankrike) 13-20 maj – individuellt
2014 Tokyo (Japan) 28 april-5 maj – lag


Herrsingelfinalerna

1926 Roland Jacobi, Ungern-Zoltán Mechlovits, Ungern
        3-0 (21-12, 24-22, 21-19)
1928 Zoltán Mechlovits, Ungern-Lászlo Bellák, Ungern
        3-2 (8-21, 18-21, 24-22, 21-12, 21-15)
1929 Fred Perry, England-Miklós Szabados, Ungern
        3-1 (14-21, 21-12, 23-21, 21-19)
1930 Viktor Barna, Ungern-László Bellák, Ungern
        3-1 (21-14, 16-21, 21-16, 21-12)
1931 Miklós Szabados, Ungern-Viktor Barna, Ungern
        3-0 (21-12, 24-22, 21-14)
1932 Viktor Barna, Ungern-Miklós Szabados, Ungern
        3-2 (21-19, 14-21, 16-21, 21-19, 21-18)
1933 Viktor Barna, Ungern-Stanislav Kolár, Tjeckoslovakien
        3-1 (21-18, 11-21, 21-17, 21-18)
1934 Viktor Barna, Ungern-László Bellák, Ungern
        3-2 (12-21, 21-14, 15-21, 21-5, 21-13)
1935 Viktor Barna, Ungern-Miklos Szabados, Ungern
        3-2 (17-21, 21-17, 19-21, 21-11, 21-19)
1936 Stanislav Kolár, Tjeckoslovakien-Alex Erlich, Polen
        3-2 (21-16, 17-21, 21-15, 14-21, 21-16)
1937 Richard Bergmann, Österrike-Alex Erlich, Polen
        3-2 (19-21, 25-23, 19-21, 21-14, 21-11)
1938 Bohumil Varna, Tjeckoslovakien-Richard Bergmann, Österrike
        3-1 (20-22, 21-9, 21-16, 21-14)
1939 Richard Bergmann, Polen-Alex Erlich, Polen
        3-0 (21-7, 21-15, 21-18
1947 Bohumil Varna, Tjeckoslovakien-Ferenc Sidó, Ungern
        3-0 (21-15, 21-19, 21-19)
1948 Richard Bergmann, England-Bohumil Varna, Tjeckoslovakien
        3-2 (21-12, 18-21, 21-19, 14-21, 21-10)
1949 John Leach, England-Bohumil Varna, Tjeckoslovakien
        3-2 (21-19, 11-21, 21-17, 14-21, 21-16)
1950 Richard Bergmann, England-Ferenc Sidó, Ungern
        3-2 (12-21, 15-18, 21-7, 21-14, 21-13)
1951 John Leach, England-Ivan Andreadis, Tjeckoslovakien
        3-1 (16-21, 21-18, 21-18, 21-12)
1952 Hiroji Satoh, Japan-Jozsef Kozcián, Ungern
        3-0 (21-19, 21-17, 21-11)
1953 Ferenc Sidó, Ungern-Ivan Andreadis, Tjeckoslovakien
        3-0 (21-16, 23-21, 21-18)
1954 Ichiro Ogimura, Japan-Tage Flisberg, Sverige
        3-1 (21-7, 21-12, 18-21, 21-10)
1955 Toshiaki Tanaka, Japan-Zsarko Dolinar, Jugoslavien
        3-0 (21-12, 21-9, 21-14)
1956 Ichiro Ogimura, Japan-Toshiaki Tanaka, Japan
        3-2 (21-13, 22-24, 21-18, 18-21, 21-13)
1957 Toshiaki Tanaka, Japan-Ichiro Ogimura, Japan
        3-0 (21-11, 21-18, 21-19)
1959 Jung Kuo-tuan, Kina-Ferenc Sidó, Ungern
        3-1 (19-21, 21-12, 21-15, 21-14)
1961 Chuang Tse-tung, Kina-Li Fu-jung, Kina
        3-1 (21-15, 21-15, 19-21, 21-17)
1963 Chuang Tse-tung, Kina-Li Fu-jung, Kina
        3-1 (21-16, 21-15, 10-21, 21-18)
1965 Chuang Tse-tung, Kina-Li Fu-jung, Kina
        3-2 (21-18, 14-21, 23-21, 19-21, 21-15)
1967 Nobuhiko Hasegawa, Japan-Mitsuru Kohno, Japan
        3-2 (21-8, 19-21, 20-22, 21-14, 21-16)
1969 Shigeo Itoh, Japan-Eberhard Schöler, Tyskland
        3-2 (19-21, 14-21, 21-19, 21-15, 21-9)
1971 Stellan Bengtsson, Sverige-Shigeo Itoh, Japan
        3-1 (21-17, 19-21, 21-13, 21-10)
1973 Hsi En-ting, Kina-Kjell Johansson, Sverige
        3-2 (21-18, 13-21, 13-21, 21-19, 21-18)
1975 István Jonyer, Ungern-Anton Stipancic, Jugoslavien
        3-2 (17-21, 12-21, 21-14, 21-15, 21-19)
1977 Mitsuru Kohno, Japan-Kuo Yao-hua, Kina
        3-1 (17-21, 21-9, 21-19, 21-13)
1979 Seijo Ohno, Japan-Kuo Yao-hua, Kina
        3-1 (25-23, 21-17, 18-21, uppg p g a sträckning)
1981 Kuo Yao-hua, Kina-Cai Zhenhua, Kina
        3-1 (21-14, 17-21, 21-14, 21-16)
1983 Kuo Yao-hua, Kina-Cai Zhenhua, Kina
        3-1 (21-15, 19-21, 21-18, 21-18)
1985 Jiang Jialiang, Kina-Chen Longcan, Kina
        3-0 (21-14, 23-21, 21-18)
1987 Jing Jialiang, Kina-Jan-Ove Waldner, Sverige
        3-1 (14-21, 21-18, 21-11, 24-22)
1989 Jan-Ove Waldner, Sverige-Jörgen Persson, Sverige
        3-2 (21-17, 21-18, 20-22, 18-21, 21-10)
1991 Jörgen Persson, Sverige-Jan-Ove Waldner, Sverige
        21-19, 21-18, 21-18
1993 Jean-Philippe Gatien, Frankrike-Jean-Michel Saive, Belgien
        3-2 (21-19, 17-21, 21-14, 17-21, 21-18)
1995 Kong Linghui, Kina-Liu Guoliang, Kina
        3-2 (17-21, 21-16, 15-21, 21-14, 21-10)
1997 Jan-Ove Waldner, Sverige-Vladimir Samsonov, Vitryssland
        3-0 (21-12, 21-17, 21-13)
1999 Liu Guoliang, Kina-Ma Lin, Kina
        3-2 (21-16, 19-21, 19-21, 21-16, 24-22)
2001 Wang Liqin, Kina-Kong Linghui, Kina
        3–2 (11-21, 11-21, 21-16, 21-13, 21-13)
2003 Werner Schlager, Österrike-Joo Se Hyuk, Sydkorea
        4–2 (11-6, 11-6, 6-11, 12-10, 8-11, 12-10)
2005 Wang Liqin, Kina-Ma Lin, Kina
        4–2 (11-9, 3-11, 8-11, 11-9, 11-9, 11-7)
2007 Wang Liqin, Kina-Ma Lin, Kina
        4–3 (4-11, 8-11, 11-5, 4-11, 11-9, 11-8, 11-6)
2009 Wang Hao, Kina-Wang Liqin, Kina
        4–0 (11-9, 13-11, 11-5, 11-9)
2011 Zhang Jike, Kina-Wang Hao, Kina
        4–2 (12–10, 11–7, 6–11, 9–11, 11–5, 14–12)
2013 Zhang Jike, Kina-Wang Hao, Kina
        4–2 (11–7, 11–8, 6–11, 14–12, 5–11, 11–7)

Damsingelfinalerna

1926 Maria Mednyanszky, Ungern-Doris E Gubbins, Wales
        2-0 (21-15, 21-19)
1928 Maria Mednyanszky, Ungern-Erika Metzger, Tyskland
        3-0 (21-19, 22-20, 21-13)
1929 Maria Mednyanszky, Ungern-Gertrude Wildam, Österrike
        3-0 (21-9, 21-15, 21-12)
1930 Maria Mednyanszky, Ungern-Anna Slipos, Ungern
        3-2 (21-18, 21-15, 21-23, 11-21, 21-15)
1931 Maria Mednyanszky, Ungern-Mona Rüester-Müller, Tyskland
        3-1 (21-8, 16-21, 21-8, 21-13)
1932 Anna Sipos, Ungern-Maria Mednyanszky, Ungern
        3-0 (21-17, 21-16, 21-19)
1933 Anna Sipos, Ungern-Maria Mednyanszky, Ungern
        3-0 (22-20, 21-16, 21-15)
1934 Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien-Astrid Krebsbach, Tyskland
        3-1 (21-18, 21-15, 21-23, 21-18)
1935 Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien-Magda Gal, Ungern
        3-1 (15-21, 21-18, 21-11, 21-19)
1936 Ruth Aarons, USA-Astrid Krebsbach, Tyskland
        3-0 (21-18, 21-17, 21-18)
1937 Ingen segrare!
        (Ruth Aarons, USA och Gertrude Pritzi, Österrike, diskades
        för inaktivt spel då Pritzi ledde med 21-12, 8-21, 19-16)
1938 Gertrude Pritzi, Österrike-Vlasta Depetrisova, Tjeckoslovakien
        3-0 (21-13, 21-13, 21-17)
1939 Vlasta Depetrisova, Tjeckoslovakien-Gertrude Pritzi, Tyskland
        3-2 (21-19, 17-21, 16-21, 21-19, 21-9)
1947 Gizella Farkas, Ungern-Elizabeth Blackbourn, England
        3-0 (21-15, 21-19, 21-12)
1948 Gizella Farkas, Ungern-Vera S Thomas-Dace, England
        3-2 (18-21, 21-16, 21-18, 16-21, 21-12)
1949 Gizella Farkas, Ungern-Kveta Hruskova, Tjeckoslovakien
        3-2 (19-21, 18-21, 21-8, 21-9, 21-9)
1950 Angelica Rozeanu, Rumänien-Gizella Farkas, Ungern
        3-0 (22-20, 21-15, 21-18)
1951 Angelica Rozeanu, Rumänien-Gizella Farkas, Ungern
        3-0 (21-10, 21-15, 21-13)
1952 Angelica Rozeanu, Rumänien-Gizella Farkas, Ungern
        3-2 (21-17, 11-21, 21-18, 17-21, 21-14)
1953 Angelica Rozeanu, Rumänien-Gizella Farkas-Gervine, Ungern
        3-1 (21-11, 21-19, 19-21, 21-16)
1954 Angelica Rozeanu, Rumänien-Yoshiko Tanaka, Japan
        3-1 (21-15, 14-21, 21-17, 21-9)
1955 Angelica Rozeanu, Rumänien-Linde Wertl-Rumpler, Österrike
        3-0 (21-13, 21-5, 21-8)
1956 Tomie Okawa, Japan-Kiiko Watanabe, Japan
        3-2 (21-15, 13-21, 23-21, 9-21, 21-16)
1957 Fujie Eguchi, Japan-Ann Haydon, England
        3-2 (21-17, 29-27, 19-21, 21-23, 21-19)
1959 Kimiyo Matsuzaki, Japan-Fujie Eguchi, Japan
        3-1 (21-13, 21-7, 18-21, 21-18)
1961 Chiu Chung-hui, Kina-Eva Koczian, Ungern
        3-2 (19-21, 21-19, 14-21, 21-18, 21-19)
1963 Kimiyo Matsuzaki, Japan-Maria Alexandru, Rumänien
        3-2 (21-14, 21-13, 20-22, 5-21, 21-17)
1965 Naoko Fukazu, Japan-Lin Hui-ching, Kina
        3-2 (21-12, 21-17, 15-21, 13-21, 21-16)
1967 Sachiko Morisawa, Japan-Naoko Fukazu, Japan
        3-1 (21-18, 15-21, 21-18, 21-17)
1969 Toshiko Kowada, Japan-Gabriele Geissler, Östtyskland
        3-1 (20-22, 21-14, 21-17, 21-8)
1971 Lin Hui-ching, Kina-Cheng Min-chih, Kina
        3-1 (21-17, 21-15, 13-21, 21-19)
1973 Hu Yu-lan, Kina-Alice Grofova, Tjeckoslovakien
        3-0 (21-17, 21-11, 21-14)
1975 Pak Yung Sun, Nordkorea-Chang Li, Kina
        3-1 (24-26, 21-12, 21-14, 21-15)
1977 Pak Yung Sun, Nordkorea-Chang Li, Kina
        3-0 (21-15, 24-22, 22-20)
1979 Ge Xinai, Kina-Li Song Suk, Nordkorea
        3-0 (21-10, 21-16, 21-19)
1981 Tong Ling, Kina-Cao Yanhua, Kina
        3-2 (21-19, 16-21, 21-17, 18-21, 21-15)
1983 Cao Yanhua, Kina-Yang Young Ja, Sydkorea
        3-1 (21-9, 10-21, 21-9, 21-13)
1985 Cao Yanhua, Kina-Geng Lijuan, Kina
        3-1 (21-12, 21-16, 10-21, 21-16)
1987 He Zhili, Kina-Yang Young Ja, Sydkorea
        3-0 (21-17, 21-19, 21-18)
1989 Qiao Hong, Kina-Li Bun Hui, Nordkorea
        3-1 (21-15, 21-12, 11-21, 21-16)
1991 Deng Yaping, Kina-Li Bun Hui, Korea
        3-0 (21-13, 21-18, 21-14)
1993 Hyun Jung Hwa, Sydkorea-Chen Jing, Taiwan
        3-0 (21-16, 21-15, 21-14)
1995 Deng Yaping, Kina-Qiao Hong, Kina
        3-2 (14-21, 21-17, 21-17, 14-21, 21-14)
1997 Deng Yaping, Kina-Wang Nan, Kina
        3-1 (12-21, 21-8, 21-11, 21-109
1999 Wang Nan, Kina-Zhang Yining, Kina
        3-2 (15-21, 14-21, 21-5, 21-12, 21-119
2001 Wang Nan, Kina-Lin Ling, Kina
        3–1 (14-21, 21-12, 21-12, 21-19)
2003 Wang Nan, Kina-Zhang Yining, Kina
        4–3 (11-7, 11-8, 11-4, 5-11, 6-11, 8-11, 11-5)
2005 Zhang Yining, Kina-Guo Yan, Kina
        4–2 (4-11, 11-7, 11-7, 4-11, 11-8, 13-11)
2007 Guo Yue, Kina-Li Xiaoxia, Kina
        4–3 (8-11, 11-7, 4-11, 2-11, 11-5, 11-2, 11-8)
2009 Zhang Yining, Kina-Guo Yue, Kina
        4–2 (10-12, 2-11, 11-2, 11-7, 11-7, 11-9)
2011 Ding Ning, Kina-Li Xiaoxia, Kina
        4–2 (12–10, 13–11, 11–9, 8–11, 8–11, 11–7)
2013 Li Xiaoxia, Kina-Liu Zhiwen, Kina
        4–2 (11–8, 4–11, 11–7, 12–10, 6–11, 13–11)

Herrdubbelfinalerna

1926 Roland Jacobi/Daniel Pecsi, Ungern
         -Bela Kehrling/Zoltan Mechlovitz, Ungern
         3-1 (21-15, 21-11, 19-21, 21-11)
1928 Alfred Liebster/Robert Thum, Österrike
         -Charles H Bull/Fred Perry, England
         3-0 (21-10, 21-13, 21-16)
1929 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
         -Laszlo Bellak/Sandor Glancz, Ungern
         3-0 (21-15, 21-14, 21-13)
1930 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
         -Alfred Liebster/Robert Thum, Österrike
         3-1 (21-11, 21-14, 20-22, 21-8)
1931 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
         -Lajos David/Istvan Kelen, Ungern
         3-1 (21-15, 21-16, 20-22, 21-18)
1932 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
         -Laszlo Bellak/Sandor Glancz, Ungern
         3-1 (21-15, 21-19, 18-21, 21-18)
1933 Victor Barna/Sandor Glancz, Ungern
         -Lajos David/Istvan Kelen, Ungern
         3-2 (21-16, 20-22, 21-18, 16-21, 21-16)
1934 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
         -Sandor Glancz/Tibor Hazi, Ungern
         3-0 (21-11, 21-18, 21-15)
1935 Victor Barna/Miklos Szabados, Ungern
         -Adrian Haydon/Alfred Liebster, England/Österrike
         3-0 (21-13, 21-16, 21-8)
1936 Robert Blattner/James McClure, USA
         -Stanislav Kolar/Otto Petricek, Tjeckoslovakien
         3-0 (21-18, 21-17, 21-15)
1937 Robert Blattner/James McClure, USA
         -Richard Bergmann/Helmut Goebel, Österrike
         3-2 (19-21, 19-21, 22-20, 21-13, 21-11)
1938 James McClure/Sol Schiff, USA
         -Victor Barna/Laszlo Bellak, Ungern
         3-2 (21-18, 15-21, 19-21, 21-14, 21-19)
1939 Victor Barna/Richard Bergmann, Ungern/Polen
         -Aloizy Ehrlich/Jozsef Tartakower, Polen/Luxemburg
         3-0 (21-9, 21-11, 21-12)
1947 Adolf Slar/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien
         -Jack Carrington/Johnny Leach, England
         3-0 (21-8, 21-14, 21-15)
1948 Ladislav Stipek/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien
         -Adrian Haydon/Ferenc Soos, England/Ungern
         3-0 (21-18, 21-15, 21-13)
1949 Ivan Andreadis/Frantisek Tokar, Tjeckoslovakien
         -Ladislav Stipek/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien
         3-0 (21-18, 21-8, 23-21)
1950 Ferenc Sido/Ferenc Soos, Ungern
         -Ivan Andreadis/Frantisek Tokar, Tjeckoslovakien
         3-1 (15-21, 21-16, 21-13, 21-18)
1951 Ivan Andreadis/Bohumil Vana, Tjeckoslovakien
         -Jozsef Koczian/Ferenc Sido, Ungern
         3-0 (21-13, 21-12, 21-19)
1952 Norizaku Fujii/Tadaki Hayashi, Japan
         -Richard Bergmann/Johnny Leach, England
         3-2 (12-21, 9-21, 21-18, 21-17, 21-12)
1953 Jozsef Koczian/Ferenc Sido, Ungern
         -Richard Bergmann/Johnny Leach, England
         3-2 (23-21, 19-21, 12-21, 21-18, 21-19)
1954 Zarko Dolinar/Vilim Harangozo, Jugoslavien
         -Victor Barna/Michel Haguenauer, England/Frankrike
         3-0 (21-15, 21-11, 21-10)
1955 Ivan Andradis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien
         -Zarko Dolinar/Vilim Harangozo, Jugoslavien
         3-0 (21-10, 21-7, 21-18)
1956 Ichiro Ogimura/Yoshio Tomita, Japan
         -Ivan Andreadis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien
         3-0 (21-13, 21-10, 21-11)
1957 Ivan Andreadis/Ladislav Stipek, Tjeckoslovakien
         -Ichiro Ogimura/Toshiaki Tanaka, Japan
         3-1 (21-13, 18-21, 21-19, 21-17)
1959 Teruo Murakami/Ichiro Ogimura, Japan
         -Ladislav Stipek/Ludvik Vyhnanovsky, Tjeckoslovakien
         3-2 (17-21, 19-21, 21-19, 21-19, 21-14)
1961 Nobuya Hoshino/Koji Kimura, Japan
         -Zoltan Berczik/Ferenc Sido, Ungern
         3-1 (21-18, 25-27, 21-19, 21-13)
1963 Chang Shih-lin/Wang Shih-liang, Kina
         -Chuang Tse-tung/Hsu Yin-sheng, Kina
         3-0 (21-18, 21-15, 21-17)
1965 Chuang Tse-tung/Hsu Yin-sheng, Kina
         -Chang Shih-lin/Wang Chih-liang, Kina
         3-0 (21-15, 21-13, 21-13)
1967 Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige
         -Anatoli Amelin/Stanislav Gomozkov, Sovjet
         3-2 (21-16, 19-21, 21-13, 12-21, 22-20)
1969 Hans Alsér/Kjell Johansson, Sverige
         -Nobuhiko Hasegawa/Tokio Tasaka, Japan
         3-1 (21-19, 17-21, 21-8, 21-12)
1971 Istvan Jonyer/Tibor Klampar, Ungern
         -Chuang Tse-tung/Liang Ko-liang, Kina
         3-1 (11-21, 21-16, 21-10, 21-16)
1973 Stellan Bengtsson/Kjell Johansson, Sverige
         -Istvan Jonyer/Tibor Klampar, Ungern
         3-2 (21-19, 15-21, 21-19, 18-21, 21-15)
1975 Gabor Gergely/Istvan Jonyer, Ungern
         -Anton Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien
         3-1 (21-14, 19-21, 21-16, 21-16)
1977  Li Chen-shih/Liang Ko-liang, Kina
         -Huang Liang/Lu Yuan-sheng, Kina
         3-0 (22-20, 21-13, 21-13)
1979 Anton Stipancic/Dragutin Surbek, Jugoslavien
         -Istvan Jonyer/Tibor Klampar, Ungern
         3-0 (21-18, 22-20, 21-16)
1981 Cai Zhenhua/Li Zhenshi, Kina
         -Guo Yuehua/Xie Saike, Kina
         3-1 (21-17, 21-16, 19-21, 21-11)
1983 Zoran Kalinic/Dragutin Surbek, Jugoslavien
         -Jiang Jialiang/Xie Saike, Kina
         3-2 (21-15, 19-21, 20-22, 21-17, 22-20)
1985 Mikael Appelgren/Ulf Carlsson, Sverige
         -Milan Orlowski/Jindrich Pansky, Tjeckoslovakien
         2-0 (21-15, 22-20)
1987 Chen Longcan/Wei Quingguang, Kina
         -Ilija Lupulesku/Zoran Primorac, Jugoslavien
         2-1 (21-17, 12-21, 22-20)
1989 Steffen Fetzner/Jörg Rosskopf, Västtyskland
         -Zoran Kalinic/Leszek Kucharski, Jugoslavien/Polen
         2-1 (18-21, 21-17, 21-19)
1991 Peter Karlsson/Thomas von Scheele, Sverige
         -Lu Lin/Wang Tao, Kina
         3-2 (16-21, 21-16, 21-14, 18-21, 21-18)
1993 Lu Lin/Wang Tao, Kina
         -Ma Wenge/Zhang Lei, Kina
         3-1 (18-21, 21-12, 21-13, 21-15)
1995 Lu Lin/Wang Tao, Kina
         -Zoran Primorac/Vladimir Samsonov, Kroatien/Vitryssland
         3-1 (18-21, 21-15, 21-14, 21-17)
1997 Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina
         -Jan-Ove Waldner/Jörgen Persson, Sverige
         3-2 (19-21, 21-15, 18-21, 21-13, 21-15)
1999 Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina
         -Wang Liqin/Yan Sen, Kina
         3-2 (19-21, 21-16, 18-21, 21-10, 21-18)
2001 Wang Liqin/Yan Sen, Kina-Kong Linghui/Liu Guoliang, Kina
         3–0 (21-11, 21-12, 21-18)
2003 Wang Liqin/Yan Sen, Kina-Wang Hao/Kong Linghui, Kina
         4–2 (11-9, 11-8, 7-11, 11-6, 8-11, 11-5)
2005 Kong Linghui/Wang Hao, Kina-Timo Boll/Christian Süss, Tyskland
         4–1 (11-9, 11-3, 11-9, 7-11, 11-6)
2007 Chen Qi/Ma Lin, Kina-Wang Hao/Wang Liqin, Kina
         4–2 (6-11, 11-7, 6-11, 11-3, 11-9, 11-9)
2009 Chen Qi/Wang Hao, Kina-Ma Long/Xu Xin, Kina
         4–1 (6-11, 13-11, 13-11, 11-5, 11-9)
2011 Ma Long/Xu Xin, Kina-Chen Qi/Ma Lin, Kina
         4–1 (11–3, 11–8, 4–11, 11–4, 11–7)
2013 Chen Chien-An/Chuang Chih-Yuan, Taiwan-Hao Shuai/Ma Lin, Kina
         4–2 (9–11, 12–10, 11–6, 13–11, 9–11, 11–8)

Damdubbelfinalerna

1928 Fanchette Flamm/Maria Mednyanszky, Ungern/Österrike
         -Doris Gubbins/Brenda Sommerville, Wales/England
         3-0 (21-16, 23-21, 21-11)
1929 Erika Metzger/Mona Rüster, Tyskland
         -Fanchette Flamm/Gertrude Wildam, Österrike
         3-0 (21-14, 21-14, 21-13)
1930 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
         -Magda Gal/Marta Hertz-Komaroni, Ungern
         3-0 (21-12, 21-12, 21-19)
1931 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
         -Magda Gal/Lili Tiszai, Ungern
         3-1 (21-7, 19-21, 21-17, 21-13)
1932 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
         -Anna Braunova/Marie Smidova, Tjeckoslovakien
         3-0 (21-17, 21-14, 21-13)
1933 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
         -Magda Gal/Emilne Racz, Ungern
         3-1 (21-18, 21-23, 21-13, 21-14)
1934 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
         -Anita Felguth/Astrid Krabsbach, Tyskland
         3-1 (13-21, 22-20, 21-14, 21-17)
1935 Maria Mednyanszky/Anna Sipos, Ungern
         -Marie Kettnerova/Marie Smidova, Tjeckoslovakien
         3-1 (21-11, 18-21, 21-11, 21-15)
1936 Marie Kettnerova/Marie Smidova, Tjeckoslovakien
         -Vlasta Deptetrisova/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien
         3-1 (22-20, 16-21, 21-18, 21-17)
1937 Vlasta Depetrisova/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien
         -Margaret Osbome/Wendy Woodhead, England
         3-0 (21-16, 21-18, 21-17)
1938 Vlasta Depetrisova/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien
         -Dora Beregi/Ida Ferenczy, Ungern
         3-1 (25-23, 21-18, 18-21, 21-18)
1939 Hilde Bussmann/Gertrude Pritzi, Tyskland
         -Angelica Adelstein/Sari Kolosvary, Rumänien
         3-0 (21-17, 21-19, 21-14)
1947 Gizella Farkas/Gertrude Pritzi, Ungern/Österrike
         -Mae Clouther/Reba Monness, USA
         3-0 (21-16, 21-12, 21-19)
1948 Vera S Thomas/Margaret Franks, England
         -Dora Beregi/Helen Elliot, England/Skottland
         3-1 (17-21, 21-12, 21-19, 21-8)
1949 Helen Elliot/Gizella Farkas, Skottland/Ungern
         -Lilian Barnes/Jean Crosby, England
         3-0 (21-10, 21-11, 21-13)
1950 Dora Beregi/Helen Elliot, England/Skottland
         -Gizella Farkas/Angelica Adelstein-Rozeanu, Ungern/Rumänien
         3-1 (13-21, 21-10, 21-19, 21-17)
1951 Diane Rowe/Rosalind Rowe, England
         -Sari Kolosvary-Szasz/Angelica Rozeanu, Rumänien
         3-2 (22-20, 21-19, 19-21, 20-22, 21-12)
1952 Shizuku Narahara/Tomie Nishimura, Japan
         -Diane Rowe/Rosalind Rowe, England
         3-0 (21-11, 21-7, 22-20)
1953 Gizella Farkas-Gervaine/Angelica Rozeanu, Ungern/Rumänien
         -Diane Rowe/Rosalind Rowe, England
         3-1 (21-9, 21-9, 18-21, 21-18)
1954 Diane Rowe/Rosalind Rowe, England
         -Kathleen Best/Ann Haydon, England
         3-1 (19-21, 21-10, 21-19, 22-20)
1955 Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien
         -Diane Rowe/Rosalind Rowe, England
         3-2 (21-17, 16-21, 17-21, 21-19, 21-16)
1956 Angelica Rozeanu/Ella Zeller, Rumänien
         -Fujie Eguchi/Kiiko Watanabe, Japan
         3-2 (21-14, 14-21, 15-21, 21-19, 21-9)
1957 Livia Mosoczy/Agnes Simon, Ungern
         -Ann Haydon/Diane Rowe, England
         3-2 (17-21, 23-21, 21-18, 13-21, 21-13)
1959 Taeko Namba/Kazuko Yamaizumi, Japan
         -Fujie Eguchi/Kimiyo Matsuzaki, Japan
         3-0 (21-19, 21-15, 21-14)
1961 Maria Alexandru/Georgeta Pitica, Rumänien
         -Chiu Chung-hui/Sun Mei-ying, Kina
         3-2 (21-14, 12-21, 21-18, 17-21, 21-13)
1963 Kimiyo Matsuzaki/Masako Seki, Japan
         -Diane Rowe/Mary Shannon, England
         3-0 (21-18, 21-14, 21-19)
1965 Cheng Min-chih/Lin Hui-ching, Kina
         -Masako Seki/Norino Yamanaka, Japan
         3-2 (21-15, 6-21, 21-11, 16-21, 21-19)
1967 Shaeko Hirota/Sachiko Morisawa, Japan
         -Naoko Fukazu/Norino Yamanaka, Japan
         3-0 (21-19, 21-17, 22-20)
1969 Svetlana Grinberg/Zoja Rudnova, Sovjet
         -Maria Alexandru/Eleonora Mihalca, Rumänien
         3-2 (17-21, 21-17, 21-15, 16-21, 21-14)
1971 Cheng Min-chih/Lin Hui-ching, Kina
         -Mieko Hirano/Reiko Sakamoto, Japan)
         3-0 (21-11, 21-16, 21-10)
1973 Maria Alexandru/Miho Hamada, Rumänien/Japan
         -Chou Pao-chin/Lin Mei-chun, Kina
         3-0 (21-11, 21-18, 21-14)
1975 Maria Alexandru/Shoko Takahashi, Rumänien/Japan
         -Chu Hsiang-yun/Lin Mei-chun, Kina
         3-1 (21-18, 9-21, 21-9, 21-14)
1977 Pak Yong Ok/Yang Ying, Nordkorea/Kina
         -Chu Hsiang-yun/Wei Li-chien, Kina
         3-1 (21-18, 26-24, 16-21, 21-13)
1979 Zhang Deying/Zhang Li, Kina
         -Ge Xinai/Yan Guili, Kina
         3-0 (21-13, 21-14, 21-16)
1981 Cao Yanhua/Zhang Deying, Kina
         -Pu Quijuan/Tong Ling, Kina
         3-0 (21-15, 21-12, 21-18)
1983 Dai Lili/Shen Jianping, Kina
         -Geng Lijuan/Huang Jungqun, Kina
         3-2 (23-21, 21-12, 15-21, 10-21, 21-16)
1985 Dai Lili/Geng Lijuan, Kina
         -Cao Yanhua/Ni Xialian, Kina
         2-0 (21-8, 21-17)
1987 Hyun Jung Hwa/Yang Young Ja, Sydkorea
         -Dai Lili/Li Huifen, Kina
         2-1 (21-23, 21-13, 21-19)
1989 Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
         -Chen Jing/Hu Xiaoxin, Kina
         2-0 (21-18, 21-19)
1991 Chen Zihe/Gao Jun, Kina
         -Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
         3-1 (22-20, 20-22, 21-18, 21-17)
1993 Liu Wei/Qiao Yunping, Kina
         -Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
         3-1 (21-19, 14-21, 21-17, 23-21)
1995 Deng Yaping/Qiao Hong, Kina
         -Liu Wei/Qiao Yunping, Kina
         3-1 (21-19, 21-17, 17-21, 21-19)
1997 Deng Yaping/Yang Ying, Kina
         -Li Ju/Wang Nan, Kina
         3-2 (21-17, 22-20, 17-21, 19-21, 21-11)
1999 Wang Nan/Li Ju, Kina
         -Yang Ying/Sun Jin, Kina
         3-0 (22-20, 21-14, 21-19)
2001 Wang Nan/Li Ju, Kina-Yang Ying/Sun Jin, Kina
         3–0 (21-16, 21-14, 21-14)
2003 Wang Nan/Zhang Yining, Kina-Niu Jianfeng/Guo Yue, Kina
         4–1 (11-7, 11-7, 7-11, 11-2, 14-12)
2005 Wang Nan/Zhang Yining, Kina-Guo Yue/Niu Jianfeng, Kina
         4–1 (11-4, 11-5, 10-12, 11-9, 11-5)
2007 Wang Nan/Zhang Yining, Kina-Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina
         4–0 (11-5, 11-6, 13-11, 11-9)
2009 Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina-Ding Ning/Guo Yan, Kina
         4–1 (11-8, 12-10, 11-4, 3-11, 11-7)
2011 Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina-Ding Ning/Guo Yan, Kina
         4–0 (11–8, 11–5, 13–11, 11–8)
2013 Guo Yue/Li Xiaoxia, Kina-Ding Ning/Liu Shiwen, Kina
         4–1 (5–11, 11–5, 11–7, 11–5, 11–7)

Mixedfinalerna

1926 Zoltan Mechlovitz/Maria Mednyanszky, Ungern
         -Roland Jacobi/G Gleeson, Ungern/England
         2-0 (21-14, 21-8)
1928 Zoltan Mechlovitz/Maria Mednyanszky, Ungern
         -Daniel Pecsi/Erika Metzger, Ungern/Tyskland
         3-1 (19-21, 22-20, 21-16, 21-9)
1929 Istvan Kelen/Anna Sipos, Ungern
         -Laszlo Bellak/Magda Gal, Ungern
         3-1 (19-21, 21-7, 21-13, 21-8)
1930 Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern
         -Istvan Kelen/Anna Sipos, Ungern
         3-1 (22-20, 21-18, 16-21, 21-19)
1931 Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern
        -Victor Barna/Anna Sipos, Ungern
         3-1 (21-13, 21-18, 16-21, 21-18)
1932 Victor Barna/Anna Sipos, Ungern
         -Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern
         3-0 (21-13, 21-7, 21-18)
1933 Istvan Kelen/Maria Mednyanszky, Ungern
         -Sandor Glancz/Magda Gal, Ungern
         3-2 (21-8, 21-19, 14-21, 12-21, 21-18)
1934 Miklos Szabados/Maria Mednyanszky, Ungern
         -Victor Barna/Anna Sipos, Ungern
         3-1 (17-21, 21-12, 22-20, 22-20)
1935 Victor Barna/Anna Sipos, Ungern
         -Stanislav Kolar/Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien
         3-1 (21-19, 21-13, 20-22, 21-16)
1936 Miloslav Hamr/Gertrude Kleinova, Tjeckoslovakien
         -Istvan Kelen/Maria Mednyanszky, Ungern)
         3-1 (21-16, 21-19, 15-21, 21-18)
1937 Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien
         -Stanislav Kolar/Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien
         3-0 (21-18, 21-16, 21-9)
1938 Laszlo Bellak/Wendy Woodhead, Ungern/England
         -Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien
         3-2 (21-14, 16-21, 21-13, 11-21, 22-20)
1939 Bohumil Vana/Vera Votrubcova, Tjeckoslovakien
          -Vaclav Tereba/Marie Kettnerova, Tjeckoslovakien
         3-1 (12-21, 21-16, 21-16, 21-17)
1947 Ferenc Soos/Gizella Farkas, Ungern
         -Adolf Slar/Vlasta Depetrisova, Tjeckoslovakien
         3-1 (18-21, 21-13, 21-18, 21-15)
1948 Richard Miles/Thelma Thall, USA
         -Bohumil Vana/Vlasta Depetrisova-Pokorna, Tjeckoslovakien
         3-2 (13-21, 14-21, 21-18, 21-19, 21-12)
1949 Ferenc Sido/Gizella Farkas, Ungern
         -Bohumil Vana/Kveta Hruskova, Tjeckoslovakien
         3-0 (21-13, 21-15, 21-17)
1950 Ferenc Sido/Gizella Farkas, Ungern
          -Bohumil Vana/Kveta Hruskova, Tjeckoslovakien
         3-0 (21-17, 21-18, 21-12)
1951 Bohumil Vana/Angelica Rozeanu, Tjeckoslovakien/ Rumänien
         -Vilim Harangozo/Linde Wertl, Jugoslavien/Österrike
         3-0 (21-19, 21-9, 21-14)
1952 Ferenc Sido/Angelica Rozeanu, Ungern/Rumänien
         -Johnny Leach/Diane Rowe, England
         3-0 (21-19, 21-13, 21-18)
1953 Ferenc Sido/Angelica Rozeanu, Ungern/Rumänien
         -Zarko Dolinar/Linde Wertl, Jugoslavien/Österrike
         3-2 (9-21, 21-19, 10-21, 21-19, 21-19)
1954 Ivan Andreadis/Gizella Farkas-Gervaine, Tjeckoslovakien/Ungern
         -Yoshio Tomita/Fujie Eguchi, Japan
         3-1 (21-17, 19-21, 21-15, 23-21)
1955 Kalman Szepesi/Eva Koczian, Ungern
         -Aubrey Simons/Helen Elliot, England/Skottland
         3-2 (18-21, 18-21, 21-18, 21-18, 21-16)
1956 Erwin Klein/Leah Neuberger, USA
         -Ivan Andreadis/Ann Haydon, Tjeckoslovakien/England
         3-2 (21-18, 17-21, 21-18, 17-21, 21-14)
1957 Ichiro Ogimura/Fujie Eguchi, Japan
         -Ivan Andreadis/Ann Haydon, Tjeckoslovakien/England
         3-2 (21-16, 19-21, 21-18, 10-21, 21-19)
1959 Ichiro Ogimura/Fujie Eguchi, Japan
         -Teruo Murakami/Kimiyo Matsuzaki, Japan
         3-0 (21-14, 21-17, 21-14)
1961 Ichiro Ogimura/Kimiyo Matsuzaki, Japan
         -Li Fujung/Han Yu-chen, Kina
         3-1 (21-17, 21-14, 16-21, 21-9)
1963 Koji Kimura/Kazuko Ito, Japan
         -Keiichi Miki/Masako Seki, Japan
         3-0 (21-18, 21-14, 21-19)
1965 Koji Kimura/Masako Seki, Japan
         -Chang Shih-lin/Lin Hui-ching, Kina
         3-2 (21-13, 18-21, 21-23, 21-12, 21-18)
1967 Nobuhiko Hasegawa/Norino Yamanaka, Japan
         -Koji Kimura/Naoko Fukazu, Japan
         3-1 (21-15, 22-20, 19-21, 21-14)
1969 Nobuhiko Hasegawa/Yasuko Konno, Japan
         -Mitsuro Kohno/Shaeko Hirota, Japan
         3-0 (21-17, 21-17, 21-19)
1971 Chang Shih-lin/Lin Hui-ching, Kina
         -Anton Stipancic/Maria Alexandru, Jugoslavien/Rumänien
         3-1 (21-19, 15-21, 21-16, 21-18)
1973 Liang Ko-liang/Li Li, Kina
         -Anatoli Strokatov/Asta Gedraitite, Sovjet
         3-1 (21-13, 21-18, 17-21, 19)
1975 Stanislav Gomozkov/Tatjana Ferdman, Sovjet
         -Sarkis Sarkhojan/Elmira Antonjan, Sovjet
         3-0 (21-13, 21-13, 23-21)
1977 Jacques Secretin/Claude Bergeret, Frankrike
         -Tokio Tasaka/Sachiko Yokota, Japan
         3-0 (21-17, 21-14, 21-17)
1979 Liang Ge-liang/Ge Xinai, Kina
         -Li Zhenshi/Yan Guili Kina
         3-0 (21-16, 21-16, 21-15)
1981 Xie Saike/Huang Jungqun, Kina
         -Chen Xinhua/Tong Ling, Kina
         3-0 (21-12, 21-11, 21-15)
1983 Guo Yuehua/Ni Xialian, Kina
         -Chen Xinhua/Tong Ling, Kina
         3-2 (21-13, 17-21, 21-19, 18-21, 21-12)
1985 Cai Zhenhua/Cao Yanhua, Kina
         -Jindrich Pansky/Marie Hrachova, Tjeckoslovakien
         2-1 (9-21, 21-12, 21-8)
1987 Hui Jun/Geng Lijuan, Kina-Jiang Jialiang/Jiao Zhimin, Kina
        2-1 (21-14, 15-21, 21-10)
1989 Yoo Nam Kyu/Hyun Jung Hwa, Sydkorea-Zoran Kalinic/Gordana Perkucin, Jug
        2-0 (21-7, 21-13)
1991 Wang Tao/Liu Wei, Kina-Xie Chaojie/Chen Zihe, Kina
        3-0 (21-15, 21-19, 21-14)
1993 Wang Tao/Liu Wei, Kina-Yoo Nam Kyu/Hyun Jung Hwa, Sydkorea
        3-1 (22-20, 13-21, 21-9, 21-13)
1995 Wang Tao/Liu Wei, Kina-Kong Linghui/Deng Yaping, Kina
        3-0 (24-22, 21-18, 21-9)
1997 Liu Guoliang/Wu Na, Kina-Kong Linghui/Deng Yaping, Kina
        3-1 (21-12, 22-20, 19-21, 21-11)
1999 Ma Lin/Zhang Yingying, Kina-Feng Zhe/Sun Jin, Kina
        3-1 (21-15, 21-19, 9-21, 21-15)
2001 Qin Zhijian/Yang Ying, Kina-Oh Sang Eun/Kim Moo Kyo, Sydkorea
        3–0 (21-15, 21-15, 21-15)
2003 Ma Lin/Wang Nan, Kina-Liu Guozheng/Bai Yang, Kina
        4–3 (9-11, 10-12, 11-0, 11-7, 11-9, 5-11, 11-8)
2005 Wang Liqin/Guo Yue, Kina-Liu Guozheng/Bai Yang, Kina
        4–3 (11-4, 6-11, 6-11, 11-7, 11-9, 7-11, 11-6)
2007 Wang Liqin/Guo Yue, Kina-Ma Lin/Wang Nan, Kina
        4–2 (13-11, 11-7, 8-11, 11-9, 9-11, 12-10)
2009 Li Ping/Cao Zhen, Kina-Zhang Jike/Mu Zi, Kina
        4–2 (11-6, 4-11, 11-7, 9-11, 13-11, 11-8)
2011 Zhang Chao/Cao Zhen, Kina-Hao Shuai/Mu Zi, Kina
        4–1 (11–7, 11–7, 11–9, 9–11, 11–8)
2013 Kim Hyok Bong/Kim Jong, Nordkorea-Lee Sang/Park Youngsook, Sydkorea
        4–2 (11–6, 11–8, 11–3, 6–11, 8–11, 11–7)

Herrar lag

1926 1) Ungern 2) Österrike 3) England, Indien
1928 1) Ungern 2) Österrike 3) England 4) Lettland 5) Sverige
1929 1) Ungern 2) Österrike 3) England 4) Lettland
1930 1) Ungern 2) Sverige 3) Tjeckoslovakien 4) Österrike
1931 1) Ungern 2) Tjeckoslovakien 3) England 4) Sverige
1932 1) Tjeckoslovakien 2) Ungern 3) Österrike 4) Lettland
1933 1) Ungern 2) Tjeckoslovakien 3) Österrike 4) England
1934 1) Ungern 2) Österrike 3) Tjeckoslovakien 4) Polen
1935 1) Ungern 2) Tjeckoslovakien 3) Österrike, Polen
1936 1) Österrike 2) Rumänien 3) Tjeckoslovakien, Frankrike
1937 1) USA 2) Ungern 3) Tjeckoslovakien 4) Österrike, Polen
1938 1) Ungern 2) Österrike 3) Tjeckoslovakien, USA
1939 1) Tjeckoslovakien 2) Jugoslavien 3) England 4) Litauen
1947 1) Tjeckoslovakien 2) USA 3) Frankrike, Österrike 5) Sverige, Ungern
1948 1) Tjeckoslovakien 2) Frankrike 3) Österrike 4) USA
         13) Sverige, Skottland, Belgien, Trinidad & T
1949 1) Ungern 2) Tjeckoslovakien 3) England 4) USA 5) Sverige, Frankrike
1950 1) Tjeckoslovakien 2) Ungern 3) England 4) Frankrike...5) Sverige, Schweiz
1951 1) Tjeckoslovakien 2) Ungern 3) Jugoslavien...7) Sverige, Frankrike, Indien
1952 1) Ungern 2) England 3) Japan 4) Hongkong
1953 1) England 2) Ungern 3) Tjeckoslovakien och Frankrike
         9) Sverige, Holland
1954 1) Japan 2) Tjeckoslovakien 3) England 7) Sverige, Frankrike, Rumänien
1955 1) Japan 2) Tjeckoslovakien 3) England, Ungern
         9-12) Sverige, Tyskland, Brasilien, Sydvietnam
1956 1) Japan 2) Tjeckoslovakien 3) Kina, Rumänien...9-10) Sverige, Indien
1957 1) Japan 2) Ungern 3) Kina, Tjeckoslovakien
         11-14) Sverige, England, Indien, Österrike
1959 1) Japan 2) Ungern 3) Kina, Sydvietnam
         5-8) Sverige, Brasilien, Jugoslavien, Tjeckoslovakien
1961 1) Kina 2) Japan 3) Ungern 4-6) Sverige, Östtyskland, England
1963 1) Kina 2) Japan 3) Sverige, Västtyskland
1965 1) Kina 2) Japan 3) Nordkorea 4) Jugoslavien...6) Sverige
1967 1) Japan 2) Nordkorea 3) Sverige 4) Västtyskland
1969 1) Japan 2) Västtyskland 3) Jugoslavien 4) Sydkorea...5) Sverige
1971 1) Kina 2) Japan 3) Jugoslavien 4) Sverige
1973 1) Sverige 2) Kina 3) Japan 4) Sovjet
             Guldlaget: Stellan Bengtsson, Anders Johansson, Kjell Johansson,
             Bo Persson, Ingemar Wikström. Coach: Christer Johansson.
1975 1) Kina 2) Jugoslavien 3) Sverige 4) Tjeckoslovakien
1977 1) Kina 2) Japan 3) Sverige 4) Ungern
1979 1) Ungern 2) Kina 3) Japan 4) Tjeckoslovakien 8) Sverige
1981 1) Kina 2) Ungern 3) Japan 4) Tjeckoslovakien 11) Sverige
1983 1) Kina 2) Sverige 3) Ungern 4) England
1985 1) Kina 2) Sverige 3) Polen 4) Japan
1987 1) Kina 2) Sverige 3) Nordkorea 4) Jugoslavien
1989 1) Sverige 2) Kina 3) Nordkorea 4) Sovjet
             Guldlaget: Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh,
             Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner. Coach: Glenn Östh
1991 1) Sverige 2) Jugoslavien 3) Tjeckoslovakien 4) Belgien
             Guldlaget: Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh,
             Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner. Coach: Anders Thunström
1993 1) Sverige 2) Kina 3) Tyskland 4) Nordkorea
             Guldlaget: Mikael Appelgren, Peter Karlsson, Erik Lindh,
             Jörgen Persson, Jan-Ove Waldner. Coach: Anders Thunström
1995 1) Kina 2) Sverige 3) Sydkorea 4) Frankrike
             Guldlaget: Ding Song, Kong Linghui, Liu Guoliang, Ma Wenge, Wang Tao.
1997 1) Kina 2) Frankrike 3) Sydkorea 7) Sverige
             Guldlaget: Kong Linghui, Liu Guoliang, Wang Tao, Ding Song, Ma Wenge.
2000 1) Sverige 2) Kina 3) Italien och Japan
             Guldlaget: Waldner, Persson, Karlsson, Fredrik Håkansson.
             Coach: Ulf "Tickan" Carlsson
2001 1) Kina 2) Belgien 3) Sverige och Sydkorea
             Guldlaget: Kong Linghui, Ma Lin, Liu Guozheng, Wang Liqin.
2004 1) Kina 2) Tyskland 3) Sydkorea 4) Sverige
2006 1) Kina 2) Sydkorea 3) Tyskland och Hongkong 10) Sverige
             Guldlaget: Wang Liqin, Wang Hao, Ma Lin, Chen Qi, Ma Long
2008 1) Kina 2) Sydkorea 3) Hongkong och Japan 17) Sverige
             Guldlaget: Wang Hao, Wang Liqin, Ma Lin, Ma Long, Chen Qi
2010 1) Kina 2) Tyskland 3) Japan och Sydkorea 11) Sverige
2012 1) Kina 2) Tyskland 3) Sydkorea och Japan 6) Sverige
             Guldlaget: Ma Long (6–0), Wang Hao (6–0), Zhang Jike (6–0), Ma Lin (4-0), Xu Xin (2–0)
2014 ?

Damer lag

1934 1) Tyskland 2) Ungern 3) Tjeckoslovakien 4) England
1935 1) Tjeckoslovakien 2) Ungern 3) Tyskland 4-6) England, Frankrike, Wales
1936 1) Tjeckoslovakien 2) Tyskland 3) USA 3) Österrike
1937 1) USA 2) Tyskland 3) Tjeckoslovakien 4) Österrike
1938 1) Tjeckoslovakien 2) England 3) Österrike 4) Ungern, USA, Wales
1939 1) Tyskland 2) Tjeckoslovakien 3) Rumänien 4) Egypten
1947 1) England 2) Ungern 3) USA, Tjeckoslovakien 12) Sverige
1948 1) England 2) Ungern 3) Rumänien, Tjeckoslovakien 13-14) Sverige, Wales
1949 1) USA 2) England 3) Ungern, Frankrike 9-10) Sverige, Jugoslavien
1950 1) Rumänien 2) Ungern 3) Tjeckoslovakien, England 9-10) Sverige, Wales
1951 1) Rumänien 2) Österrike 3) Skottland, England
1952 1) Japan 2) England, Rumänien 4) Österrike, Ungern
1953 1) Rumänien 2) England 3) Österrike, Ungern 7-8) Sverige, Kina
1954 1) Japan 2) Ungern 3) England 16-18) Sverige, Irland, USA
1955 1) Rumänien 2) Japan 3) England 13-15) Sverige, Bulgarien, Egypten
1956 1) Rumänien 2) England 3) Japan 4) USA
1957 1) Japan 2) Rumänien 3) Kina
             7-11) Sverige, Frankrike, Jugoslavien, Skottland, Wales
1959 1) Japan 2) Sydkorea 3) Kina 7-9) Sverige, Frankrike, Rumänien
1961 1) Japan 2) Kina 3) Rumänien
             7-12) Sverige, England, Östtyskl, Västtyskland, Australien, Polen
1963 1) Japan 2) Rumänien 3) Ungern, Kina
             5-9) Sverige, Västtyskland, England, Polen, Östtyskland
1965 1) Kina 2) Japan 3) England 4) Rumänien 12) Sverige
1967 1) Japan 2) Sovjet 3) Ungern 4) Tjeckoslovakien 11) Sverige
1969 1) Sovjet 2) Rumänien 3) Japan 4) Tjeckoslovakien 10) Sverige
1971 1) Japan 2) Kina 3) Sydkorea 4) Tjeckoslovakien 10) Sverige
1973 1) Sydkorea 2) Kina 3) Japan 4) Ungern 9) Sverige
1975 1) Kina 2) Sydkorea 3) Japan 4) Ungern 12) Sverige
1977 1) Kina 2) Sydkorea 3) Nordkorea 4) Japan 9) Sverige
1979 1) Kina 2) Nordkorea 3) Japan 4) Sovjet 6) Sverige
1981 1) Kina 2) Sydkorea 3) Nordkorea 4) Sovjet 8) Sverige
1983 1) Kina 2) Japan 3) Nordkorea 4) Sovjet 12) Sverige
1985 1) Kina 2) Nordkorea 3) Sydkorea 4) Holland 12) Sverige
1987 1) Kina 2) Sydkorea 3) Ungern 4) Holland 12) Sverige
1989 1) Kina 2) Sydkorea 3) Hongkong 4) Ungern 8) Sverige
1991 1) Korea 2) Kina 3) Frankrike 4) Ungern 11) Sverige
1993 1) Kina 2) Nordkorea 3) Sydkorea 4) Hongkong 12) Sverige
1995 1) Kina (Deng Yaping, Liu Wei, Qiao Hong, Qiao Yunping) 
         2) Sydkorea 3) Hongkong 4) Rumänien 5) Sverige
1997 1) Kina (Deng Yaping, Yang Ying, Li Ju, Wang Nan, Wang Chen)
         2) Nordkorea 3) Tyskland...8) Sverige
2000 Kina (Wang Nan, Zhang Yining, Li Ju)
         2) Taiwan 3) Sydkorea, Rumänien 9) Sverige
2001 Kina (Wang Nan, Zhang Yining, Li Ju)
         2) Nordkorea 3) Japan, Sydkorea 21) Sverige
2004 1) Kina 2) Hongkong 3) Japan 4) Sydkorea 29) Sverige
2006 1) Kina 2) Hongkong 3) Vitryssland och Japan 25) Sverige
             Guldlaget: Zhang Yining, Guo Yue, Guo Yan, Wang Nan
2008 1) Kina 2) Singapore 3) Hongkong och Japan 22) Sverige
             Guldlaget: Zhang Yining, Wang Nan, Guo Yue, Li Xiaoxia, Guo Yan
2010 1) Singapore 2) Kina 3) Tyskland och Japan 25) Sverige
2012 1) Kina 2) Singapore 3) Hongkong och Sydkorea 20) Sverige
             Guldlaget: Li Xiaoxia (7–1), Guo Yue (6–0), Ding Ning (6–0, Guo Yan (4–0), Liu Shiwen (1–0)
2014 ?

Uppdaterad: 23 MAJ 2013 20:40 Skribent: Örjan Westberg

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info