Hoppa till sidans innehåll

Alla segrarna 1980-2012


Spelorter

1980-81 Stockholm (Stockholms BTF) 20-21 december
1981-82 Stockholm (Stockholms BTF) 12-13 december
1982-83 Viksjö (Stockholms BTF, IK Bele) 11-12 december
1983-84 Stockholm (SBTF, Stockholms BTF) 4-5 februari
1984-85 Stockholm (SBTF, Stockholms BTF) 15-16 december
1985-86 Stockholm (SBTF, Stockholms BTF) 14-15 december
1986-87 Stockholm (SBTF, Stockholms BTF) 13-14 december
1987-88 Stockholm (SBTF) 12-13 december
1988-89 Stockholm (SBTF) 10-11 december
1989-90 Stockholm (SBTF) 16-17 december
1990-91 Stockholm (SBTF) 15-16 december
1991-92 Stockholm 25-26 januari
1992-93 Stockholm (Tyresö BTK) 23-24 januari
1993-94 Kramfors (Kramfors-Alliansen) 5-6 februari
1994-95 Malmö (Malmö FF) 4-5 februari
1995-96 Skara (Istrums SK) 3-4 februari
1996-97 Kungälv/Stockholm (Kungälvs BTK/Spårvägens BTK) 22-23 mars
1997-98 Stockholm/Kungälv 21-22 mars
1998-99 Stockholm 20-21 mars
1999-00 Enköping 11-12 december
2000-01 Trollhättan 9-10 december
2001-02 Helsingborg (BTK Rekord) 8-9 december
2002-03 Lysekil 7-8 december
2003-04 Borås (Mariedals IK) 13-14 december
2004-05 Umeå 11-12 december
2005-06 Helsingborg 10-11 december
2006-07 Södertälje 9-10 december
2007-08 Falköping 8-9 december
2008-09 Lessebo 6-7 december 
2009-10 Arvika 5-6 december 
2010-11 Skellefteå (Skellefteå AIK) 4-5 december
2011-12 Helsingborg (BTK Rekord) 26-27 november
2012-13 Kumla (Aga BTK) 1-2 december


Herrjuniorer 20 (1997-)

1996-97 Stefan Nilsson, Malmö FF
1997-98 Magnus Molin, Lyckeby BTK
1998-99 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
1999-00 Henrik Olsson, Halmstad BTK
2000-01 Henrik Olsson, Halmstad BTK
2001-02 Robert Svensson, Trollhättans BTK (Cyprian Asamoah)
2002-03 Pär Gerell, Falkenbergs BTK (Anders Holm)
2003-04 Robin Morin, Ängby SK (Aaron Andersson)
2004-05 Johan Axelqvist, Söderhamns UIF (Robert Eriksson)
2005-06 Niklas Rönningborn, Malmö FF (Jon Persson)
2006-07 Niklas Rönningborn, Gröstorps IF (Tomas Ramstrand)
2007-08 Kalle Relfson, Mölndals BTK (Henrik Lundholm)
2008-09 Johan Lundström, Stratos Enköping BTK (Tobias Bergman) 
2009-10 Mattias Ekdahl, IFK Täby BTK (Simon Nilsson)
2010-11 Mattias Översjö, Eslövs AI
2011-12 Mattias Pernhult, Eslövs AI BTK
2012-13 Johan Hagberg, BTK Safir


Herrjuniorer 17 (HJ -1996)

1980-81 Erik Lindh, Mölndals BTK
1981-82 Jonny Åkesson, BTK Rekord
1982-83 Johnny Stockhaus, Söderhamns UIF
1983-84 Lars Mattsson, Ängby SK
1984-85 Johan Fallby, Stoxckholms Spårvägars GoIF
1985-86 Göran Wranå, Stockholms Spårvägars GoIF
1986-87 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
1987-88 Patrik Torsell, Ängby SK
1988-89 Thomas Buza, Halmstad BTK
1989-90 Fredrik Lundquist, Söderhamns UIF
1990-91 Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
1991-92 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
1992-93 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
1993-94 Mattias Stenberg, Ängby SK
1994-95 Stefan Nilsson, Carlstad BTK
1995-96 Alexander Ritchey, Saab BTK
1996-97 Magnus Molin, Lyckeby BTK
1997-98 Henrik Rosvall, Lyckeby BTK
1998-99 Henrik Olsson, BTK Linné
1999-00 John Fröling, Ängby SK
2000-01 Cyprian Asamoah, Malmö FF
2001-02 Johan Axelqvist, Köpings BTK (Johan Boström)
2002-03 Johan Axelqvist, Köpings BTK (Lukas Rydén)
2003-04 Niklas Rönningborn, Malmö FF (Jon Persson)
2004-05 Tomas Ramstrand, Söderhamns UIF (Hampus Nordberg)
2005-06 Rasmus Edenfall, Mariedals IK (Martin Singh)
2006-07 Kalle Relfson, Mölndals BTK (Jimmy Ojakangas)
2007-08 Harald Andersson, Spårvägens BTK (Axel Abrahamsson)
2008-09 Harald Andersson, Spårvägens BK (Simon Andersson)
2009-10 Pontus Frithiof, Eslövs AI (Martin Lovén)
2010-11 Henrik Ahlman, Eslövs AI
2011-12 Alexander Franzén, Österlens BTK
2012-13 Viktor Görman, BTK Rekord


Pojkar 15

1980-81 Jörgen Persson, Halmstad BTK
1981-82 Jörgen Persson, Halmstad BTK
1982-83 Ola Einarsson, Carlshamns BTK
1983-84 Thomas von Scheele, Söderhamns UIF
1984-85 Peter Andersson, Eslövs AI
1985-86 Magnus Petersson, BTK Frej
1986-87 Kayode Kadiri, BTK Safir
1987-88 Fredrik Lundquist, BTK Offensiv, Gävle
1988-89 Fredrik Lundquist, BTK Offensiv, Gävle
1989-90 David Gustafsson, Råcksta SK
1990-91 Adam Råsberg, Upplands Väsby BTK
1991-92 Simon Angel, Halmstad BTK
1992-93 Fredrik Andersson, Tomelilla AIS
1993-94 Magnus Molin, BTK Stratos
1994-95 Magnus Molin, BTK Stratos
1995-96 Henrik Rosvall, Lyckeby BTK
1996-97 Henrik Olsson, Eslövs AI
1997-98 Anders Holm, BTK Rekord
1998-99 Cyprian Asamoah, BTK Linné
1999-00 Johan Axelqvist, Köpings BTK
2000-01 Johan Axelqvist, Köpings BTK
2001-02 Andreas Thuresson, Dänningelanda BTK (Rickard Gavette)
2002-03 Dan Hedlund, Stratos Enköping BTK (Martin Singh)
2003-04 Gustaf Ericson, Ängby SK (Martin Singh)
2004-05 Johan Sondell, Söderhamns UIF (Kalle Relfson)
2005-06 Ted Sundström, Askims BTK (Viktor Brodd)
2006-07 Mattias Karlsson, Lyckeby BTK (Mattias Översjö)
2007-08 Anthony Tran, Spårvägens BTK (Martin Lovén)
2008-09 Anthony Tran, Spårvägens BTK (Martin Cederlöf) 
2009-10 Johan Hagberg, Spårvägens BTK (Viktor Görman)
2010-11 Carl Ahlander Johansson, BTK Linné
2011-12 Carl Ahlander-Johansson, BTK Linné
2012-13 Anton Källberg, Söderhamns UIF


Pojkar 14 (1995-1997)

1995-96 Henrik Olsson, Eslövs AI
1996-97 John Fröling, Ängby SK
1997-98 Robert Nilsson, Mölndals BTK


Pojkar 13

1980-81 Magnus Gidlöf, Norra BTK, Örnsköldsvik
1981-82 Mats Andersson, GoIF Linden, Eskilstuna
1982-83 Thomas von Scheele, Söderhamns BTS
1983-84 Magnus Petersson, BTK Frej
1984-85 Magnus Petersson, BTK Frej
1985-86 Roger Andersson, Bromölla BTK
1986-87 Christian Ohlsson, Eslövs AI
1987-88 Magnus Wahlgren, Lindsdals IF
1988-89 Fredrik Håkansson, BTK Serve, Laholm
1989-90 Simon Angel, BTK Nissan
1990-91 Fredrik Andersson, Tomelilla AIS
1991-92 Jamie Lindqvist, KFUM Kristianstad
1992-93 Magnus Molin, BTK Stratos
1993-94 Hans Pettersson, IF Norcopensarna, Norrköping
1994-95 Cyprian Asamoah, Eslövs BTK
1995-96 John Fröling, Ängby SK
1996-97 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
1997-98 Erik Norgren, BTK Frej
1998-99 Johan Axelqvist, Köpings BTK
1999-00 Pontus Almgren, Saab BTK
2000-01 Kim Nylander, Falkenbergs BTK
2001-02 Tobias Bergman, Spårvägens BTK (Christian Dellstrand)
2002-03 Jimmie Karlsson, BTK Rekord (Jimmy Ojakangas)
2003-04 Ted Sundström, Askims BTK (Mattias Översjö)
2004-05 Mattias Översjö, Byttorps IF (Kristoffer Greczula)
2005-06 William Svedberg, Spårvägens BTK (Anthony Tran)
2006-07 Hampus Söderlund, Mariedals IK (Anthony Tran)
2007-08 Albin Wemmert, Ärtemarks IF (Alexander Franzén)
2008-09 Henrik Hellman, Tibble–Kungsängen BTK (Viktor Görman) 
2009-10 Carl Ahlander-Johansson, BTK Linné (Benny Feng)
2010-11 Anton Källberg, Borlänge BTK
2011-12 Omid Khoshbakht, Spårvägens BTK
2012-13 Viggo Kippel, Spårvägens BTK


Pojkar 12 (-1998)

1996 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
1996-97 Erik Norgren, BTK Frej
1997-98 Johan Axelqvist, Köpings BTK


Damjuniorer 20 (1997-)

1996-97 Helena Johansson, Halmstad BTK
1997-98 Carina Jonsson, Öråns SK
1998-99 Jelena Gajic, Saab BTK
1999-00 Linda Nordenberg, BTK Rekord
2000-01 Linda Nordenberg, BTK Rekord
2001-02 Sandra Johansson, Rönninge SK (Susanna Nilsson)
2002-03 Susanna Nilsson, Lyckeby BTK (Nina Vakkila)
2003-04 Marie Olsson, Spårvägens BTK (Frida Johansson)
2004-05 Marie Persson, Malmö FF (Caroline Wersäll)
2005-06 Marie Persson, Malmö FF (Madeleine Stenqvist)
2006-07 Marie Persson, Köpings BTK (Sara Rask)
2007-08 Sara Rask, Dänningelanda BTIK (Matilda Holmgren)
2008-09 Julia Allansson, Söderhamns UIF (Nina Stenviken)
2009-10 Michelle Quach, Fridhem/Urnan BTK (Linn Sandström)
2010-11 Huda Mustafa, Carlshamns BTK
2011-12 Huda Mustafa, Tabergs SK
2012-13 Daniela Moskovits, Team Mälarenergi BTK

 

Damjuniorer 17 (DJ -1996)

1980-81 Menni Weizades, Mölndals BTK
1981-82 Menni Weizades, Mölndals BTK
1982-83 Ulrika Hansson, Rönninge SK
1983-84 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
1984-85 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1985-86 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1986-87 Katri Terävuo, Arlövs IK
1987-88 Åsa Svensson, Halmstad BTK
1988-89 Pernilla Pettersson, Halmstad BTK
1989-90 Pernilla Pettersson, Halmstad BTK
1990-91 Marie Persson, Eslövs AI
1991-92 Malin Johansson, Lyckeby BTK
1992-93 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
1993-94 Helena Johansson, Varbergs BTK
1994-95 Katarina Turegård, Lyckeby BTK
1995-96 Susanne Jonsson, Öråns SK
1996-97 Veronica Augustsson, Malmö FF
1997-98 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
1998-99 Sandra Johansson, Saab BTK
1999-00 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2000-01 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
2001-02 Marie Olsson, Spårvägens BTK (Frida Johansson)
2002-03 Caroline Wersäll, Ängby SK (Sofie Herbertsson)
2003-04 Marie Persson, Ängby SK (Madeleine Stenqvist)
2004-05 Madeleine Stenqvist, Malmö FF (Sara Rask)
2005-06 Sara Rask, Dänningelanda BTK (Malin Håkansson)
2006-07 Cecilia Kei, Falkenbergs BTK (Linda Johnsson)
2007-08 Caroline Andersson, Ängby SK (Fan Chenjing)
2008-09 Linn Sandström, BTK Frej (Jessica Stensby) 
2009-10 Huda Mustafa, Ärtemarks IF (Michaela Karlsson)
2010-11 ?
2011-12 Maria Engelson, Ängby SK
2012-13 Maria Engelson, Ängby SK


Flickor 15

1980-81 Annika Läth, Rönninge SK
1981-82 Marie Svensson, Baskemölla IF
1982-83 Marie Svensson, Baskemölla IF
1983-84 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1984-85 Maria Pettersson, BT Norr, Luleå
1985-86 Åsa Svensson, Halmstad BTK
1986-87 Pernilla Pettersson, Rönninge SK
1987-88 Pernilla Pettersson, Rönninge SK
1988-89 Malin Nylin, Mölndals BTK
1989-90 Marie Persson, Eslövs AI
1990-91 Helen Jansson, Upplands Väsby BTK
1991-92 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
1992-93 Kinga Fijalkowska, Lyckeby BTK
1993-94 Susanne Jonsson, Öråns SK
1994-95 Jelena Gajic, Norrköpings BTK
1995-96 Jelena Gajic, Gezeta BTK, Norrköping
1996-97 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
1997-98 Matilda Ekholm, Saab BTK
1998-99 Nina Vakkila, Spårvägens BTK
1999-00 Marie Olsson, Bergkvara AIF
2000-01 Caroline Wersäll, Ängby SK
2001-02 Caroline Wersäll, Ängby SK (Marie Persson)
2002-03 Cecilia Lundström, Spårvägens BTK (Sara Rask)
2003-04 Jenny Mellström, Rönninge SK BF (Karolin Håkansson)
2004-05 Madeleine Melcher, Ängby SK (Mathilda Nilsson)
2005-06 Malin Pettersson, Spårvägens BTK (Caroline Andersson)
2006-07 Fan Chenjing, Björkborns GoIF (Caroline Olsson)
2007-08 Michaela Carlsson, Ärtemarks IF (Daniela Moskovits)
2008-09 Michaela Karlsson, Ärtemarks IF (Daniela Moskovits) 
2009-10 Karin Lundin, Hålta BTK (Jennifer Jonsson)
2010-11 Linda Bergström, Ängby SK
2011-12 Tilda Johansson, BTK Frej
2012-13 Tilda Johansson, BTK Frej


Flickor 14 (1995-97)

1995-96 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
1996-97 Nina Rydberg, BTK Serve, Laholm
1997-98 Annika Unger, Partille PK


Flickor 13

1980-81 Marie Svensson, Baskemölla IF
1981-82 Lotta Erlman, Borlänge BTK
1982-83 Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
1983-84 Elisabeth Abrahamsson, Trollhättans BTK
1984-85 Åsa Svensson, Halmstad BTK
1985-86 Pernilla Pettersson, Rönninge SK
1986-87 Maria Holen, Borlänge BTK
1987-88 Linda Arvidsson, Banda BTK
1988-89 Sofia Johansson, BTK Safir, Örebro
1989-90 Sofia Carlsson, BTK Urnan/Gävle
1990-91 Maria Rydström, Kalmar AIK
1991-92 Jelena Gajic, Gezeta BTK, Norrköping
1992-93 Susanne Jonsson, Öråns SK
1993-94 Jelena Gajic, Norrköpings BTK
1994-95 Linda Nordenberg, Norrköpings BTK
1995-96 Matilda Ekholm, Saab BTK
1996-97 Sandra Svensson, BTK Frej
1997-98 Marie Olsson, Gröstorps BTK
1998-99 Malin Kindgren, Saab BTK
1999-00 Caroline Wersäll, Ängby SK
2000-01 Matilda Holmgren, Kebnekaise BTK
2001-02 Jenny Mellström, Spårvägens BTK (Filippa Rohdin)
2002-03 Madeleine Melcher, Spårvägens bTK (Malin Pettersson)
2003-04 Malin Pettersson, Spårvägens BTK (Linnéa Sjöström)
2004-05 Malin Pettersson, Spårvägens BTK (Matilda Johansson)
2005-06 Marjan Safai, Ängby SK (Huda Mustafa)
2006-07 Michaela Carlsson, Ärtemarks IF (Daniela Moskovits)
2007-08 Stina Zetterström, Ängby SK (Karin Lundin)
2008-09 Emma Söderlund, Sjömarkens IF (Linda Bergström)
2009-10 Emelie Fitzgerald, Ås IF (Emma Johansson)
2010-11 Tilda Johansson, BTK Frej
2011-12 Stina Källberg, Borlänge BTK
2012-13 Ellen Holmsten, Spårvägens BTK


Flickor 12 (1995-97)

1995-96 Marie Olsson, Gröstorps IF
1996-97 Marie Olsson, Gröstorps IF
1997-98 Charlotte Karlsson, Knutby IF

Uppdaterad: 14 JAN 2013 13:18
Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering 

Evenemang

SOC 2018

SOC i Stockholm 29/10-4/11
Till SOC:s hemsida

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info