Hoppa till sidans innehåll

88:e SM 2013


2013
Karlskrona 1-3 mars

Herrsingel

Final
Fabian Åkerström, Växjö PK-Jens Lundquist, Söderhamns UIF 11–7, 6–11, 11–8, 8–11, 11–8, 11–9
Semifinaler

Lundquist-Kristian Karlsson, Halmstad BTK 11–5, 8–11, 11–8, 8–11, 11–7, 11–8
Åkerström-Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 11–6, 1–11, 11–5, 11–5, 11–8
Kvartsfinaler
Lundquist-Mattias Översjö, Eslövs AI BTK 7–11, 11–8, 13–15, 12–10, 11–7, 11–9
Kristian Karlsson-Hampus Söderlund, Österlens BTK 11–9, 11–8, 11–5, 11–8
Nordberg-Anton Källberg, Söderhamns UIF 11–8, 11–7, 11–7, 11–8
Åkerström-Peter Nilsson, BTK Kävlinge 8–11, 11–9, 11–9, 11–7, 11–9
Åttondelsfinaler
Lundquist-Harald Andersson, Halmstad BTK 9–11, 12–10, 11–9, 6–11, 6–11, 11–6, 11–8
Översjö-Viktor Görman, BTK Rekord 11–6, 8–11, 11–9, 11–6, 11–5
Kristian Karlsson-Viktor Brodd, Söderhamns UIF 11–7, 6–11, 11–7, 11–5, 11–4
Söderlund-Anthony Tran, Spårvägens BTK 8–11, 7–11, 12–10, 11–9, 11–2, 11–7
Källberg-Tobias Bergman, Norrtulls SK 7–11, 11–9, 11–5, 11–9, 11–5
Nordberg-Simon Arvidsson, BTK Rekord 11–7, 9–11, 11–7, 11–7, 11–7
Nilsson-Jesper Hedlund, BTK Rekord 11–6, 9–11, 7–11, 11–6, 7–11, 11–3, 11–9
Åkerström-Jörgen Persson, Halmstad BTK 9–11, 11–7, 11–8, 11–9, 10–12, 9–11, 11–9

Fabians väg till SM-guldet (24–9)
1) 4–1 mot Jimmy Jin, Söderhamns UIF (9,8,9,–10,8)
2) 4–1 mot Andreas Engblom, KFUM Kristianstad BTF (5,8,–7,7,6)
3) 4–3 mot Jörgen Persson, Halmstad BTK (–9,7,8,9,–10,–9,9)
4) 4–1 mot Peter Nilsson, BTK Kävlinge (–8,9,9,7,9)
5) 4–1 mot Hampus Nordberg, Söderhamns UIF (6,–1,5,5,8)
6) 4–2 mot Jens Lundquist, Söderhamns UIF (7,–6,8,–8,8,9)

Damsingel
Final
Li Fen, Malmö IF-Stina Zetterström, Team Mälarenergi BTK 11–6, 11–7, 11–7, 11–5
Semifinaler

Li Fen-Caroline Wersäll, Ängby SK 17–15, 11–6, 11–2, 11–3
Zetterström-Jennifer Jonsson, Lekstorps IF 11–9, 6–11, 11–6, 10–12, 11–13, 11–4, 11–8
Kvartsfinaler
Li Fen-Sara Rask, Eslövs AI BTK 11–2, 11–5, 11–1, 11–7
Wersäll-Daniela Moskovits, Team Mälarenergi BTK 3–11, 11–7, 11–7, 12–10, 10–12, 12–14, 11–3
Zetterström-Josefin Lund, Ängby SK 11–6, 3–11, 11–7, 11–6, 5–11, 11–3
Jonsson-Linda Bergström, Ängby SK 11–7, 11–9, 11–6, 11–7
Åttondelsfinaler
Li Fen-Angelica Augustsson, Trelleborgs BTK 11–4, 11–7, 11–9, 11–5
Rask-Stina Källberg, Borlänge BTK 11–6, 11–4, 11–9, 11–2
Moskovits-Annimari Bölenius, Spårvägens BTK 11–8, 11–5, 14–12, 3–11, 11–8
Wersäll-Emma Söderlund, Sjömarkens BTK 11–5, 11–8, 11–8, 11–8
Zetterström-Michaela Karlsson, Ljungby BTK 11–8, 15–13, 6–11, 4–11, 11–5, 11–5
Lund-Frida Bengtsson, BTK Rekord 12–10, 10–12, 14–16, 11–4, 5–11, 12–10, 12–10
Jonsson-Michelle Quach, Ås IF 11–9, 11–9, 13–11, 11–9
Bergström-Sofia Westholm, Spårvägens BTK 9–11, 11–4, 10–12, 11–7, 11–9, 11–3

Li Fens väg till SM-guldet (20–0)
1) 4–0 mot Éllen Holmsten, Spårvägens BTK (4,6,4,5)
2) 4–0 mot Angelica Augustsson, Trelleborgs BTK (4,7,9,5)
3) 4–0 mot Sara Rask, Eslövs AI BTK (2,5,1,7)
4) 4–0 mot Caroline Wersäll, Ängby SK (15,6,2,3)
5) 4–0 mot Stina Zetterström, Team Mälarenergi BTK /6,7,7,5)

Herrdubbel
Final
Pär Gerell/Jens Lundquist, Falkenbergs BTK/Söderhamns UIF-Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Söderhamns UIF 5–11, 11–4, 5–11, 11–5, 11–6.
Semifinaler
Brodd/Nordberg-Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Halmstad BTK 7–11, 11–9, 11–9, 5–11, 11–8, Gerell/Lundquist-Robert Svensson/Mattias Översjö, Eslövs AI BTK 11–8, 14–16, 15–13, 11–8.

Damdubbel
Final
Li Fen/Sandra Andersson, Malmö IF-Linda Bergström/Josefin Lund, Ängby SK 11–6, 11–6, 7–11, 11–8.
Semifinaler
Li Fen/Andersson-Marina Donner/Sara Rask, Tabergs SK/Eslövs AI BTK 8–11, 11–9, 11–9, 11–6, Bergström/Lund-Daniela Moskovits/Stina Zetterström, Team Mälarenergi BTK 7–11, 13–11, 11–13, 11–3, 11–7.

Mixed dubbel
Final
Simon Arvidsson/Sara Rask, BTK Rekord/Eslövs AI BTK-Anthony Tran/Daniela Moskovits, Spårvägens BTK/Team Mälarenergi BTK
Semifinaler
Tran/Moskovits-Anton Källberg/Tilda Johansson, Söderhamns UIF/BTK Frej 9–11, 13–11, 11–8, 11–9, Arvidsson/Rask-Mikael Appelgren/Marlene Appelgren, Spårvägens BTK 11–5, 11–8, 11–3.
Kvartsfinaler
Anton Källberg/Johansson-Mats Sandell/Marina Donner, Halmstad BTK/Tabergs SK 11–6, 6–11, 11–5, 3–11, 12–10, Tran/Moskovits-Jonas Stener/Caroline Wersäll, Ängby SK 11–4‚ 11–7, 11–8, Arvidsson/Rask-Mats Källberg/Stina Källberg, Falu BTK/Borlänge BTK 11–7, 11–4, 11–4, Appelgren/Appelgren-Hampus Nordberg/Jennifer Jonsson, Söderhamns UIF/Lekstorps IF 5–11, 11–8, 6–11, 11–6, 11–6.

Herrjuniorer 20
Final

Hampus Söderlund, Österlens BTK-Carl Ahlander-Johansson, Halmstad BTK 11–5, 3–11, 12–10, 11–8, 11–8.
Semifinaler
Söderlund-Henrik Johansson, BTK Frej 19–17, 11–7, 11–4, 11–6
Ahlander-Johansson-Alexander Franzén, Falkenbergs BTK 11–8, 6–11, 7–11, 14–12,
11–9, 11–8
Kvartsfinaler
Söderlund-Martin Cederlöf, Norrtulls SK 11–5, 11–6, 9–11, 11–7, 11–2
Johansson-Viktor Fredriksson, Eslövs AI BTK 11–13, 14–12, 11–8, 4–11, 11–5,
10–12, 11–9
Franzén-Viktor Görman, BTK Rekord 3–11, 8–11, 11–5, 11–8, 11–4, 13–11
Ahlander-Johansson-Anthony Tran, Spårvägens BTK 11–7, 11–6, 9–11, 10–12, 11–6, 11–5

Damjuniorer 20
Final
Jennifer Jonsson, Lekstorps IF-Stina Zetterström, Team Mälarenergi BTK 11–8,
2–11, 7–11, 11–3, 11–8, 11–7
Semifinaler
Zetterström-Michaela Karlsson, Ljungby BTK 10–12, 11–8, 4–11, 11–9, 11–7, 11–6
Jonsson-Tilda Johansson, BTK Frej 11–3, 6–11, 11–7, 11–6, 3–11, 11–7
Kvartsfinaler
Zetterström-Linda Bergström, Ängby SK 11–7, 7–11, 6–11, 11–4, 9–11, 11–9, 11–8
Karlsson-Sannamari Bölenius, Spårvägens BTK 6–11, 11–2, 11–7, 12–10, 12–10
Jonsson-Josefin Lund, Ängby SK 11–5, 5–11, 11–7, 11–8, 11–9
Johansson-Emma Söderlund, Sjömarkens BTK 11–7, 11–2, 11–6, 11–8

Uppdaterad: 31 MAR 2014 14:54 Skribent: Örjan Westberg
Epost: This is a mailto link

Liverapportering

pingiskanalen



Evenemang

Safirs Internationella
Swedish Junior and Cadet Open
20-24 februari, Örebro
Resultatsida
ITTF:s tävlingssida
Webbsändningar (21-22 februari)

Senior- och Para-SM 2019
28 februari – 3 mars, Eskilstuna
Hemsida

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info