Hoppa till sidans innehåll

Alla segrare 1925-2016


Spelorter och datum 1925-2016

  1) 1925 25/3      Stockholm – inofficiellt mästerskap
  2) 1927 18/4      Stockholm (Svenska BTF)
  3) 1928   7-  8/1 Göteborg (Svenska BTF)
  4) 1929 16-17/3 Borås (IF Elfsborg)
  5) 1930 24-25/3 Örebro (Örebro BTK)
  6) 1931   3-  4/1 Stockholm (IK Keltic)
  7) 1932   9-10/1 Linköping (BK Derby)
  8) 1933 14-15/1 Göteborg (PPK 26)
  9) 1934   6- 7/1  Norrköping (Norrköpings BTK)
10) 1935 12-13/1 Malmö (BK Triangeln)
11) 1936   5-  6/1 Stockholm (FF Finish)
12) 1937   9-10/1 Linköping (BK Trettio)
13) 1938   8-  9/1 Huskvarna (Rumlaborgs BTK)
14) 1939 14-15/1 Göteborg (IF Nordenhov)
15) 1940   6-  7/1 Örebro (Örebro BTK)
16) 1941   5-  6/1 Malmö (BK Triangeln)
17) 1942   5-  6/1 Stockholm (Svenska BTF)
18) 1943   5-  6/1 Stockholm (Svenska BTF)
19) 1944   8-  9/1 Norrköping (BK Wirgo)
20) 1945   6-  7/1 Jönköping (BTK Strand)
21) 1946 29-30/12 Göteborg (IF Nordenhov) Obs! 1945
22) 1947   5-  6/1 Linköping (BTK Trettio)
23) 1948   5-  6/1 Malmö (BK Olympic)
24) 1949   6-  9/1 Uppsala (Uppsala Studenters IF, IF Vesta)
25) 1950   5-  6/1 Stockholm (Djurgårdens IF)
26) 1951   6-  7/1 Göteborg (Falkenhovs IF)
27) 1952   5-  6/1 Västerås (BTK Aros)
28) 1953   4-  6/1 Sundsvall (Kubikenborgs IF)
29) 1954   4-  6/1 Borås (Mariedals IK)
30) 1955   7-  9/1 Stockholm (Svenska BTF)
31) 1956   6-  8/1 Malmö (BK Olympic)
32) 1957   4-  6/1 Linköping (Parca BoIS-BK Derby)
33) 1958   4-  6/1 Hälsingborg (BTK Rekord)
34) 1959   6-  8/3 Stockholm (Djurgårdens IF)
35) 1960 11-13/3 Borås (Borås Bordtennisarrangörer)
36) 1961 10-12/3 Eskilstuna (IK City)
37) 1962 16-18/3 Karlskrona (Blekinge BTF)
38) 1963 17-19/3 Stockholm (Djurgårdens IF)
39) 1964 14-16/3 Halmstad (Halmstad BTK)
40) 1965 12-14/3 Norrköping (IF Norcopensarna)
41) 1966 18-20/3 Mölndal (Mölndals BTK)
42) 1967 10-12/3 Borlänge (Borlänge BTK)
43) 1968   8-10/3 Borås (Borås Bordtennisarrangörer)
44) 1969   7-  9/3 Uppsala (Uppsala Bordtennisarrangörer)
45) 1970   7-  8/3 Linköping (IF Saab)
46) 1971   6-  7/3 Kristianstad (Vilans BoIF-Sölvesborgs BTK)
47) 1972 11-12/3 Trollhättan (Trollhättans BTK)
48) 1973 10-11/3 Sundsvall (Medelpads BTF)
49) 1974   9-10/3 Kalmar (Kalmar AIK, Kalmar BTK, Smålands BTF)
50) 1975   8-  9/3 Stockholm (Stockholms BTF)
51) 1976   5-  7/3 Örebro (BTK Safir)
52) 1977   4-  6/3 Karlskrona (Lyckeby BTK)
53) 1978 31-  2/4 Göteborg (Göteborgs BTF)
54) 1979 16-18/3 Luleå (BT Laitis-Luleå BF-BT Norr)
55) 1980   7-  9/3 Karlstad (Karlstad Godtemplares IF)
56) 1981   6-  8/3 Ystad (BTK Rack)
57) 1982   5-  7/3 Katrineholm (KFUM Bordtennis i Katrineholm)
58) 1983   4-  6/3 Uppsala (Uppsala Östra BK)
59) 1984   2-  4/3 Trelleborg (BK Ymor)
60) 1985 22-24/2 Helsingborg (BTK Rekord)
61) 1986   7-  9/3 Östersund (Jämtland/Härjedalens BTF)
62) 1987 13-15/3 Borås (Mariedals IK)
63) 1988   4-  6/3 Stockholm (Stockholms BTF)
64) 1989   3-  5/3 Eskilstuna (Eskilstuna BTK)
65) 1990   9-11/3 Kristianstad (KFUM Kristianstad)
66) 1991 15-17/3 Malmö (Kulladals BTK-Kvarnby AK)
67) 1992 13-15/3 Växjö (BTK Frej)
68) 1993 12-14/3 Landskrona (BTK Scania)
69) 1994   3-  6/3 Helsingborg (BTK Rekord)
70) 1995   8-12/3 Östersund (Jämtland/Härjedalens BTF)
71) 1996   1-  3/3 Karlskrona (Lyckeby BTK)
72) 1997 28-  2/3 Kristianstad (KFUM Kristianstad)
73) 1998   6-  8/3 Umeå (Västerbottens BTF)
74) 1999   5-  7/3 Landskrona (BTK Scania)
75) 2000   3-  5/3 Borås (Mariedals IK)
76) 2001   2-  4/3 Uddevalla (Uddevalla BTK)
77) 2002   3-  5/3 Sundsvall (BTK Nivren)
78) 2003 28-  2/3 Stockholm (Stockholms BTF)
79) 2004 26-28/3 Halmstad (Halmstad BTK)
80) 2005   4-  6/3 Malmö (Kvarnby AK)
81) 2006   3-  5/3 Borås (Mariedals IK)
82) 2007   2-  4/3 Helsingborg (BTK Rekord)
83) 2008 25-27/4 Örnsköldsvik (Norra BTK)
84) 2009   6-  8/3 Helsingborg (BTK Rekord)
85) 2010   5-  7/3 Halmstad (Halmstad BTK)
86) 2011   4-  6/3 Stockholm (Stockholms BTF)
87) 2012   2-  4/3 Borås (Mariedals IK)
88) 2013   1-  3/3 Karlskrona (Lyckeby BTK)
89) 2014 28-  2/3 Helsingborg (BTK Rekord)
90) 2015 26-  1/3 Falkenberg (Falkenbergs BTK)
91) 2016 17-20/3 Eslöv (Eslövs AI BTK)
92) 2017 ?

Herrsingel (1925-)

(Från 1951 Ceve Lindes pris)
1925 Sven Åhman, Göteborg (lngvar Garell) (inofficiellt)
1927 Carl-Erik Bülow, KFUM Göteborg, (Ragnar Söderholtz)
1928 Ragnar Söderholtz, Stockholms IF (Valter Kolmodin)
1929 Henry Wilbert, IF Elfsborg (Lennart Bülow)
1930 Folke Pettersson, Stockholms BTK (Axel Pehrsson)
1931 Valter Kolmodin, BK Derby (Lennart Bülow)
1932 Gustaf Johnsson, BK Derby (Ivar Andersson)
1933 Gustaf Johnsson, BK Derby (Elis Hernström)
1934 Gustaf Johnsson, BK Derby (Lennart Wigren)
1935 Gustaf Johnsson, AIK (Tage Flisberg)
1936 Tage Flisberg, IFK Norrköping (Liss Larsson)
1937 Gustaf Johnsson, Salongens BTK, Göteborg (Arne Meijer)
1938 Tage Flisberg, BK Wirgo (Gustaf Johnsson)
1939 Arne Andersson, BK Wirgo (Tage Flisberg)
1940 Tage Flisberg, BK Wirgo (Carl-Ottil Johansson)
1941 Tage Flisberg, BK Wirgo (Lennart Liljendahl)
1942 Sixten Forss, BTK Bolton (Lennart Johnsson)
1943 Carl-Ottil Johansson, AIK (Valter Kolmodin)
1944 Lennart Iverdahl, IK Urania (Per-Olof Croneryd)
1945 Tage Flisberg, BTK Wirgo (Lennart Johansson)
1946 Tage Flisberg, BTK Wirgo (Gustaf Johnsson)
1947 Tage Flisberg, BTK Wirgo (Per-Olof Croneryd)
1948 Tage Flisberg, Djurgårdens IF (Arne Neidenmark)
1949 Liss Larsson, Mariedals IK (Bengt Grive)
1950 Tage Flisberg, BK Olympic (Per-Olof Croneryd)
1951 Bengt Grive, Djurgårdens IF (Stig Elmblad)
1952 Tage Flisberg, Mariedals IK (Liss Larsson)
1953 Tage Flisberg, Tranås BTK (Liss Larsson)
1954 Tage Flisberg, Tranås BTK (Carl-Ragnar Andersson)
1955 Tage Flisberg, Tranås BTK (Liss Larsson)
1956 Björne Mellström, Hammarby IF (Curt Österholm)
1957 Björne Mellström, Djurgårdens IF (Tage Flisberg)
1958 Björne Mellström, Djurgårdens IF (Tage Flisberg)
1959 Björne Mellström, Djurgårdens IF (Tony Larsson)
1960 Hans Alsér, Norrby IF (Björne Mellström)
1961 Tony Larsson, Norrby IF (Hans Alsér)
1962 Björne Mellström, Djurgårdens IF (Georg Karlsson)
1963 Hans Alsér, Leksbergs BTK (Carl-Johan Bernhardt)
1964 Kjell Johansson, IF Verdandi (Hans Alsér)
1965 Hans Alsér, Leksbergs BTK (Kjell Johansson)
1966 Kjell Johansson, Sölvesborgs BTK (Hans Alsér)
1967 Hans Alsér, Leksbergs BTK (Kjell Johansson)
1968 Hans Alsér, Mariestads BolS (Kjell Johansson)
1969 Kjell Johansson, Mölndals BTK (Hans Alsér)
1970 Hans Alsér, Mariestads BolS (Stellan Bengtsson)
1971 Kjell Johansson, Mölndals BTK (Hans Alsér)
1972 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK (Kjell Johansson)
1973 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK (Kjell Johansson)
1974 Kjell Johansson, Mölndals BTK (Stellan Bengtsson)
1975 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK (Kjell Johansson)
1976 Kjell Johansson, Mölndals BTK (Stellan Bengtsson)
1977 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK (Ulf Thorsell)
1978 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK (Åke Liljegren)
1979 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK (Åke Liljegren)
1980 Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK (Ulf Carlsson)
1981 Mikael Appelgren, Stockholms Spårvägars GoIF (UIf Carlsson)
1982 Mikael Appelgren, Ängby SK (Erik Lindh)
1983 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF (Mikael Appelgren)
1984 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF (Jörgen Persson)
1985 Erik Lindh, Kungälvs BTK (Jörgen Persson)
1986 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF (Erik Lindh)
1987 Jörgen Persson, Halmstad BTK (Mikael Appelgren)
1988 Jörgen Persson, Malmö FF (Mikael Appelgren)
1989 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF (Mikael Appelgren)
1990 Jörgen Persson, Malmö FF (Erik Lindh)
1991 Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF (Mikael Appelgren)
1992 Mikael Appelgren, Ängby SK (Erik Lindh)
1993 Mikael Appelgren, Ängby SK (Ulf Carlsson)
1994 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK (Jan-Ove Waldner)
1995 Peter Karlsson, Falkenbergs BTK (Erik Lindh)
1996 Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK (Mikael Appelgren)
1997 Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK (Jörgen Persson, Halmstad BTK)
1998 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK (Kayode Kadiri, Lyckeby BTK)
1999 Jörgen Persson, Halmstad BTK (Fredrik Håkansson, Halmstad BTK)
2000 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK (Jörgen Persson, Kalmar BTK)
2001 Fredrik Håkansson, Ängby SK
         (21-12, 15-21, 21-13, 21-16 mot Peter Karlsson)
2002 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK
         (11-8, 16-14, 3-11, 11-3, 4-11, 11-2 mot Mikael Zöögling)
2003 Mattias Stenberg, Malmö FF
         (11-7, 13-11, 11-5, 11-8 mot Magnus Wahlgren)
2004 Fredrik Håkansson, Halmstad BTK
         (5-11, 17-15, 12-10, 13-11, 9-11, 11-8 mot Jens Lundquist)
2005 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
         (7-11, 11-9, 11-7, 11-4, 11-8 mot Peter Nilsson)
2006 Jan-Ove Waldner, Kalmar BTK
         (4-11, 11-9, 3-11, 11-4, 8-11, 11-5, 11-2 mot Jens Lundquist)
2007 Jörgen Persson, Halmstad BTK
         (6-11, 5-11, 15-13, 13-11, 8-11, 11-7, 11-2 mot Johan Axelqvist)
2008 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
         (11-6, 9-11, 11-4, 11-5, 11-7 mot Fredrik Håkansson)
2009 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
         (11-9, 10-12, 4-11, 11-5, 11-5, 11-9 mot Johan Axelqvist)
2010 Jan-Ove Waldner, Spårvägens BTK
         (11-5, 11-8, 11-6, 11-7 mot Pär Gerell)
2011 Pär Gerell, Falkenbergs BTK
         (11–8, 11–8, 10–12, 11–4, 11–8 mot Jörgen Persson)
2012 Jens Lundquist, Söderhamns UIF
         (11–9, 11–6, 11–8, 5–11, 11–13, 7–11, 11–7 mot Jörgen Persson)
2013 Fabian Åkerström, Växjö PK 
         (11–7, 6–11, 11–8, 8–11, 11–8, 11–9 mot Jens Lundquist, Söderhamns UIF)
2014 Kristian Karlsson, Halmstad BTK
         (11–7, 11–9, 11–6, 11–6 mot Robert Svensson, Eslövs AI)
2015 Kristian Karlsson, Halmstad BTK
         (12–10, 11–9, 14–16, 11–4, 11–9 mot Jens Lundquist, Söderhamns UIF)
2016 Jon Persson, Söderhamns UIF
         (9–11, 11–5, 11–9, 11–6, 11–8 mot Jens Lundquist, Söderhamns UIF)

Damsingel (1946-)

(Från 1951 Torsten Tegnérs pris)
1946
Eina Ericson, Svartviks IF (Gerd Wetterlind)
1947 Maya Halling, Varbergs BTK (Margareta Winqvist)
1948 Margareta Winqvist, BTK Minerva (Eina Ericson)
1949 Eina Ericson, Svartviks IF (Ingrid Hermansson)
1950 Maya Halling, Varbergs BTK (Margareta Winqvist)
1951 Inga Bergström, IK City (Iris Persson)
1952 Inga Bergström-Brehmer, IK City (Iris Persson)
1953 Signhild Tegner, Torps Skol IF (Inga Brehmer)
1954 Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF (Iris Persson-Samberg)
1955 Signhild Tegner, Djurgårdens IF (Elisabeth Thorsson)
1956 Signhild Tegner, Djurgårdens IF (Elisabeth Thorsson)
1957 Birgitta Tegner, Torps GIF (Elisabeth Thorsson)
1958 Birgitta Tegner, Torps GIF (Elisabeth Thorsson)
1959 Birgitta Tegner, Byttorps IF (Siv Petersson)
1960 Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF (Britt Andersson)
1961 Britt Andersson, BTK Clipper (Lena Guntsch)
1962 Birgitta Tegner, SKF:s BTK (Marita Carlsson)
1963 Birgitta Tegner-Larsson, Torps GIF (Marita Carlsson)
1964 Marita Carlsson, Lekbergs BTK (Siv Petersson)
1965 Lena Rundström, Råå BTK (Lena Guntsch)
1966 Marita Nilsson, Leksbergs BTK (Lena Guntsch)
1967 Marita Neidert, Leksbergs BTK (Lena Rundström)
1968 Marita Neidert, Mariestads BolS (Eva Johansson)
1969 Marita Neidert, Mariestads BolS (Eva Johansson)
1970 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GolF (Lena Andersson)
1971 Birgitta Rådberg, Huskvarna Södra IS (Marita Neidert)
1972 Birgitta Rådberg, Huskvarna Södra IS (Lena Andersson)
1973 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK (Ann-Christin Hellman)
1974 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK (Birgitta Olsson)
1975 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK (Birgitta Olsson)
1976 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK (Birgitta Olsson)
1977 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK (Marie Lindblad)
1978 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK (Marie Lindblad)
1979 Marie Lindblad, Varbergs BTK (Birgitta Rådberg)
1980 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK (Sachiko Yokota-Heyerdahl)
1981 Sachiko Yokota-Heyerdahl, Rönninge SK (Ann-Christin Hellman)
1982 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK (Marie Lindblad)
1983 Ann-Christin Hellman, Varbergs BTK (Marie Lindblad)
1984 Menni Weizades, Mölndals BTK (Marie Lindblad)
1985 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK (Pia Eliasson)
1986 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK (Marie Svensson)
1987 Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK (Marie Svensson)
1988 Barbro Wiktorsson, Varbergs BTK (Marie Svensson)
1989 Marie Svensson, Mölndals BTK (Gunnel Borgström)
1990 Pernilla Pettersson, Halmstad BTK (Lotta Erlman)
1991 Pernilla Pettersson, Halmstad BTK (Åsa Svensson)
1992 Marie Svensson, Mölndals BTK (Åsa Svensson)
1993 Marie Svensson, Lyckeby BTK (Pernilla Pettersson)
1994 Marie Svensson, Lyckeby BTK (Åsa Svensson)
1995 Marie Svensson, Lyckeby BTK (Åsa Svensson)
1996 Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK (Åsa Svensson)
1997 Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK (Barbro Wiktorsson)
1998 Åsa Svensson, Halmstad BTK (Marie Svensson)
1999 Marie Svensson, Malmö FF (Pernilla Pettersson)
2000 Marie Svensson, Gröstorps IF (Åsa Svensson)
2001 Marie Svensson, Gröstorps IF
         (13-21, 21-18, 21-19, 21-11 mot Åsa Svensson)
2002 Sandra Johansson, Rönninge SK
         (10-12, 11-7, 11-7, 7-11, 11-9, 7-11, 11-7 mot Susanne Jonsson)
2003 Carina Jonsson, Råå BTK
         (11-3, 11-7, 13-11, 11-4 mot Susanne Jonsson)
2004 Carina Jonsson, Råå BTK
         (3-11, 11-5, 11-9, 5-11, 11-4, 13-11 mot Marie Olsson)
2005 Susanna Nilsson, Rönninge SK BF
         (8-11, 11-4, 11-9, 11-7, 11-5 mot Linda Nordenberg)
2006 Marie Olsson, Trelleborgs BTK
         (11-6, 11-7, 11-9, 13-15, 11-4 mot Linda Nordenberg)
2007 Matilda Ekholm, Ängby SK
         (11-13, 10-12, 12-10, 11-4, 11-8, 11-4 mot Marie Olsson)
2008 Marie Olsson, Råå BTK
         (11-9, 11-9, 13-15, 8-11, 7-11, 11-8, 11-8 mot Matilda Ekholm)
2009 Matilda Ekholm, Riddaren BTK
         (11-6, 11-9, 8-11, 9-11, 11-7, 11-6 mot Malin Pettersson)
2010 Malin Pettersson, Team Mälarenergi BTK
         (3-11, 11-9, 11-5, 5-11, 11-9, 11-8 mot Carina Jonsson)
2011 Matilda Ekholm, Riddaren BTK
         (12–10, 11–3, 12–10, 11–7 mot Marie Olsson)
2012 Matilda Ekholm, Ängby SK
         (11–6, 11–3, 11–5, 11–6 mot Sara Rask, Dänningelanda BTK)
2013 Li Fen, Malmö IF
         (11–6, 11–7, 11–7, 11–5 mot Stina Zetterström, Team Mälarenergi BTK)
2014 Li Fen, Malmö IF
         (11–4, 11–5, 11–4, 9–11, 12–10 mot Matilda Ekholm, Team Mälarenergi BTK)
2015 Jennifer Jonsson, Spårvägens BTK
         (6–11, 13–11, 11–9, 6–11, 8–11, 11–8, 11–9 mot Sun Jie, Råå BTK)
2016 Li Fen, Malmö IF
         (11–2, 11–9, 11–4, 11–2 mot Sara Rask, Dänningelanda BTK)

Herrdubbel (1931-)

1931 Gustaf Johnsson/Valter Kolmodin, BK Derby
         (Carl-Erik Bülow/Lennart Bülow)
1932 Olle Ekman/Gustaf Johnsson, BK Derby
         (Folke Pettersson/Tage Wickmark)
1933 Olle Ekman/Gustaf Johnsson, BK Derby
         (Carl-Erik Bülow/Lennart Bülow)
1934 Olle Ekman/Gustaf Johnsson, BK Derby
         (Erik Johansson/Lennart Wigren)
1935 Tage Flisberg/ Lennart Wigren, IFK Norrköping
         (Carl-Erik Bülow/Gustaf Johnsson)
1936 Tage Flisberg/Sture Fyrberg, IFK Norrköping
         (Hans Lidhäll/Arne Meijer)
1937 Gustaf Johnsson/Erik Wikström, Salongens BTK/PPK Champion
         (Sven Bengtsson/Bertil Källholm)
1938 Arne Andersson/Tage Flisberg, BK Wirgo
         (Henry Arnell/Stig Åhlund)
1939 Arne Andersson/Tage Flisberg, BK Wirgo
         (Ivar Andersson/Sture Fyrberg)
1940 Arne Andersson/Tage Flisberg, BK Wirgo
         (Erik Karlsson/Liss Larsson)
1941 Sture Fyrberg/Erik Johansson, BK Wirgo/IK Urania
         (Arne Andersson/Tage Flisberg)
1942 Arne Andersson/Tage Flisberg, BK Wirgo
         (Harry Jacobsson/Lennart Liljendahl)
1943 Arne Andersson/Tage Flisberg, BK Wirgo
         (Arild Waeger/Styrbjörn Wahlberg)
1944 Karl-Ivar Almqvist/Per-Olof Croneryd, BK Hird
         (Sixten Forss/Lennart Iverdahl)
1945 Arne Andersson/Tage Flisberg, BTK Wirgo
         (Weine Fredriksson/Arne Ohlsson)
1946 Arne Andersson/Tage Flisberg, BTK Wirgo
         (Sven Cederholm/Weine Fredriksson)
1947 Arne Andersson/Tage Flisberg, BTK Wirgo
         (Arne Andersson/Liss Larsson)
1948 Tage Flisberg/Arne Neidenmark, Djurgårdens IF
         (Hans Lidhäll/Sven Olsson)
1949 Bengt Grive/Arne Neidenmark, Djurgårdens IF
         (Per-Olof Croneryd/Bengt Johnsson)
1950 Sven Cederholm/Weine Fredriksson, Parca BoIS
         (Sven Olsson/Georg Tsappos)
1951 Sven Olsson/Georg Tsappos, SolK Hellas
         (Sven Cederholm/Weine Fredriksson)
1952 Tage Flisberg/Liss Larsson, Mariedals IK
         (Arne Andersson/Bengt Nicander)
1953 Tage Flisberg/Weine Fredriksson, Tranås BTK/Parca BolS
         (Lars Pettersson/Georg Tsappos)
1954 Tage Flisberg/Weine Fredriksson, Tranås BTK/Parca BoIS
         (Arne Andersson/Liss Larsson)
1955 Sven-Olov Karlsson/Glenn Kindstedt, IF Norcopensarna
         (Lennart Johansson/Curt Österholm)
1956 Lennart Johansson/Bo Malmquist, Djurgårdens IF
         (Lars-Åke Johnsson/Reidar Ljungström)
1957 Lars-Åke Johnsson/Reidar Ljungström, Vingåkers IF
         (Lennart Johansson/Björne Mellström)
1958 Toni Borg/Tony Larsson, Arboga BTK/Hanvikens SK
         (Per-Olof Croneryd/Glenn Kindstedt)
1959 Toni Borg/Tony Larsson, Arboga BTK/AIK
         (Lars-Åke Johnsson/Reidar Ljungström)
1960 Lars-Åke Johnsson/Reidar Ljungström, Vingåkers IF
         (Toni Borg/Tony Larsson)
1961 Tony Larsson/Björne Mellström, Norrby IF/Djurgårdens IF
         (Lars-Åke Johnsson/Reidar Ljungström)
1962 Tony Larsson/Björne Mellström, SKF:s BTK/Djurgårdens IF
         (Lars-Åke Johnsson/Reidar Ljungström)
1963 Hans Alsér/Kjell Johansson, Leksbergs BTK/IF Verdandi
         (Tony Larsson/Björne Mellström)
1964 Hans Alsér/Kjell Johansson, Leksbergs BTK/IF Verdandi
         (Stellan Bengtsson I/Carl-Johan Bernhardt)
1965 Hans Alsér/Kjell Johansson, Leksbergs BTK/IF Verdandi
         (Carl-Johan Bernhardt/Bo Persson)
1966 Hans Alsér/Kjell Johansson, Leksbergs BTK/Sölvesborgs BTK
         (Carl-Johan Bernhardt/Bo Persson)
1967 Hans Alsér/Kjell Johansson, Leksbergs BTK/Sölvesborgs BTK
         (Carl-Johan Bernhardt/Bo Persson)
1968 Hans Alsér/Kjell Johansson, Mariestads BolS/Mölndals BTK
         (Stellan Bengtsson I/Nils-Bertil Billing)
1969 Hans Alsér/Bo Persson, Mariestads BolS/Sölvesbergs BTK
         (Christer Johansson/Kjell Johansson)
1970 Hans Alsér/Kjell Johansson, Mariestads BolS/Mölndals BTK
         (Stellan Bengtsson/Bo Persson)
1971 Hans Alsér/Bo Persson, Mariestads BolS/Boo KFUM
         (Stellan Bengtsson/Anders Johansson)
1972 Hans Alsér/Kjell Johansson, Mölndals BTK
         (Bo Persson/Ingemar Wikström)
1973 Bo Persson/lngemar Wikström, Boo KFUM
         (Björn Carlsson/Berndt Halvarsson)
1974 Tommy Andersson/Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
         (Bo Persson/lngemar Wikström)
1975 Anders Johansson/Ulf Thorsell, Boo KFUM
         (Tommy Andersson/Stellan Bengtsson)
1976 Åke Grönlund/Kjell Johansson, Mölndals BTK
         (Tommy Andersson/Stellan Bengtsson)
1977 Tommy Andersson/Stellan Bengtsson, Falkenbergs BTK
         (Anders Johansson/Per Sandström)
1978 Stellan Bengtsson/Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
         (Tommy Andersson/Ulf Thorsell)
1979 Stellan Bengtsson/Ulf Carlsson, Falkenbergs BTK
         (Anders Johansson/Per Sandström)
1980 Tommy Danielsson/Ulf Thorsell, Sölvesborg BTK/Djurgårdens IF
         (Ulf Bengtsson/Lars Franklin)
1981 Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner, Stockholms Spårvägars GoIF
         (Roger Lagerfeldt/Michael Nilsson)
1982 Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Stockholms Spårv GoIF/BTK Rekord
         (Mikael Appelgren/Jens Fellke)
1983 Ulf Bengtsson/Lars Franklin, Söderhamns UIF/Stockholms Spårv GoIF
         (Stellan Bengtsson/Ulf Carlsson)
1984 Erik Lindh/Jörgen Persson, Kungälvs BTK/Halmstad BTK
         (Mikael Appelgren/Mikael Frank)
1985 Jörgen Persson/Jonny Åkesson, Halmstad BTK/BTK Rekord
         (Ulf Bengtsson/Ulf Carlsson)
1986 Erik Lindh/Jan-Ove Waldner, Kungälvs BTK/Stockholms Spårvägars GoIF
         (Stellan Bengtsson/Jörgen Persson)
1987 Mikael Appelgren/Ulf Carlsson, Ängby SK/Falkenbergs BTK
         (Jörgen Persson/Jonny Åkesson)
1988 Erik Lindh/Jörgen Persson, Falkenbergs BTK/Malmö FF
         (Johan Fallby/Jan-Ove Waldner
1989 Erik Lindh/Jörgen Persson, Falkenbergs BTK/Malmö FF
         (Peter Greczula/Jan-Ove Waldner)
1990 Ulf Bengtsson/Jörgen Persson, Malmö FF
         (Peter Karlsson/Erik Lindh)
1991 Jan-Ove Waldner/Jonny Åkesson, Stockholms Spårv GoIF/BTK Rekord
         (Mikael Appelgren/Johan Fallby)
1992 Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner, Ängby SK
         (Peter Karlsson/Peter Nilsson)
1993 Erik Lindh/Jörgen Persson, Malmö FF/Halmstad BTK
         (Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner)
1994 Mikael Appelgren/Jan-Ove Waldner, Ängby SK
         (Mattias Stenberg/Mikael Zöögling)
1995 Fredrik Håkansson/Peter Nilsson, Falkenbergs BTK
         (Andreas Blom/Erik Lindh)
1996 Erik Lindh/Jörgen Persson, Falkenbergs BTK
         (Peter Karlsson/Thomas von Scheele)
1997 Erik Lindh/Jörgen Persson, Falkenbergs BTK/Halmstad BTK
         (Jan-Ove Waldner/Göran Wranå, Kalmar BTK)
1998 Peter Karlsson/Thomas von Scheele, Falkenbergs BTK/Malmö FF
         (Thomas Buza/Fredrik Håkansson, Halmstad BTK)
1999 Jan-Ove Waldner/Jörgen Persson, Kalmar BTK
         (Thomas von Scheele/Magnus Molin, Malmö FF)
2000 Erik Lindh/Magnus Wahlgren, BTK Enig/Kalmar BTK
         (Peter Nilsson/Joakim Andersson, Falkenbergs BTK)
2001 Fredrik Håkansson/Mikael Appelgren, Ängby SK
         (Peter Nilsson/Jens Lundquist, Söderhamns UIF)
2002 Mikael Zöögling/Mikael Mattiasson, Eslövs AI
         (Peter Nilsson/Mattias Andersson, Eslövs AI)
2003 Jens Lundquist/Fredrik Håkansson, Söderhamns UIF/Halmstad BTK
         (Peter Nilsson/Mattias Andersson, Eslövs AI)
2004 Fredrik Håkansson/Peter Karlsson, Halmstad BTK/Falkenbergs BTK)
         (Jens Lundquist/Magnus Molin, Söderhamns UIF/Malmö FF)
2005 Pär Gerell/Magnus Månsson, Falkenbergs BTK
         (Fredrik Håkansson/Henrik Olsson, Halmstad BTK)
2006 Robert Svensson/Mikael Zöögling, Eslövs AI
         (Fredrik Håkansson/Peter Nilsson, Halmstad BTK)
2007 Robert Svensson/Johan Axelqvist, Eslövs AI/Söderhamns UI
         (Jörgen Persson/Fredrik Håkansson, Halmstad BTK)
2008  Johan Axelqvist/Robert Svensson, Eslövs AI
         (Jens Lundquist/Jon Persson, Söderhamns UIF)
2009 Pär Gerell/Jens Lundquist, Falkenbergs BTK/Söderhamns UIF
         (Viktor Brodd/Johan Sondell, Söderhamns UIF)
2010 Pär Gerell/Jens Lundquist, Falkenbergs BTK/Söderhamns UIF
         (Mattias Karlsson/Robert Svensson, BTK Warta/Eslövs AI)
2011 Pär Gerell/Jens Lundquist, Falkenbergs BTK/Söderhamns UIF
         (Johan Sondell/Robert Svensson, BTK Kävlinge/Eslövs AI)
2012 Joachim Bachstätter/Andreas Törnkvist, Växjö PK
         (Pär Gerell/Jens Lundquist, Falkenbergs BTK/Söderhamns UIF)
2013 Pär Gerell/Jens Lundquist, Falkenbergs BTK/Söderhamns UIF
         (Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Söderhamns UIF)
2014 Viktor Brodd/Hampus Nordberg, Söderhamns UIF
         (Robert Svensson/Mattias Översjö, Eslövs AI)
2015 Simon Arvidsson/Andreas Törnkvist, BTK Rekord
         (Robert Svensson/Mattias Översjö, Eslövs AI BTK)
2016 Kristian Karlsson/Mattias Karlsson, Halmstad BTK
         (Pär Gerell/Jens Lundquist, Halmstad BTK/Söderhamns UIF)


Damdubbel (1949-)

1949 Ingrid Hägglund/Iris Persson, Örnsköldsviks BTK/Råå BTK
        (Ulla Andersson/Birgitta Nilsson)
1950 Eina Ericson/Margareta Winqvist, Svartviks IF/BTK Minerva
        (Inger Franck/Maya Halling)
1951 Inga Bergström/Iris Persson, IK City/Råå BTK/
        (Signhild Tegner/Tyra Tegner)
1952 Inga Bergström-Brehmer/Iris Persson, IK City/Råå BTK
        (Ingrid Hermansson/Märta Larsson)
1953 Inga Brehmer/Iris Persson-Samberg, IK City/Råå BTK
        (Ingrid Hermansson/Märta Larsson)
1954 Ingrid Hermansson/Märtha Larsson, Norra Härene GolF
        (Gerd Olsson/Signhild Tegner)
1955 Reina Hermansson/Birgitta Tegner, Torps GIF
        (Signhild Tegner/Elisabeth Thorsson)
1956 Signhild Tegner/Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF
        (Birgitta Tegner/Reina Hermansson-Wetterström)
1957 Birgitta Tegner/Reina Wetterström, Torps GIF
        (Inga Brehmer/Iris Samberg)
1958 Inga Brehmer/Iris Samberg, IK City/Råå BTK
        (Birgitta Tegner/Reina Wetterström)
1959 Birgitta Tegner/Signhild Tegner, Byttorps IF/Djurgårdens IF
        (Ingegärd Johansson/Reina Wetterström)
1960 Britt Andersson/Lisa Nilsson, BTK Clipper
        (Birgitta Tegner/Elisabeth Thorsson)
1961 Annika Guntsch/Lena Guntsch, Högadals IS
        (Ingegärd Johansson/Reina Wetterström)
1962 Britt Andersson/Birgitta Tegner, BTK Clipper/SKF:s BTK
        (Ingegärd Johansson/Reina Wetterström)
1963 Marita Carlsson/Eva Johansson, Leksbergs BTK/Wästerhovs IK
        (Annika Guntsch/Lena Guntsch)
1964 Lena Rundström/Birgitta Tegner-Larsson, Råå BTK/Torps GlF
        (Annika Guntsch/Lena Guntsch)
1965 Siv Petersson/Birgitta Wiktorsson, Djurgårdens IF/Aga BTK
        (Marita Carlsson/Eva Johansson)
1966 Marita Nilsson/Lena Rundström, Leksbergs BTK/Sölvesborgs BTK
        (Siv Petersson/Birgitta Wiktorsson)
1967 Marita Neidert/Eva Johansson, Leksbergs BTK/Mölndals BTK
        (Siv Petersson/Birgitta Wiktorsson)
1968 Eva Johansson/Marita Neidert, Sölvesborgs BTK/Mariestads BoIS
        (Ragna Noring/Lena Pettersson)
1969 Marita Neidert/Birgitta Rådberg, Mariestads BoIS
        (Lena Rundström/Birgitta Tegner-Larsson)
1970 Marita Neidert/Eva Johansson, Stockholms Spårv GoIF/Östra Stadsgr TK
        (Gunnel Henriksson/Birgitta Rådberg)
1971 Marita Neidert/Siv Petersson, Stockholms Spårvägars GolF
        (Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson)
1972 Ulla-Märta Gustavsson/Eva Johansson, Vänersb BTK/Östra Stadsgr TK
        (Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson)
1973 Ulla-Märta Gustavsson/Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
        (Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson)
1974 Lena Andersson/Birgitta Rådberg, Råå BTK/Vänersborgs BTK
        (Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson)
1975 Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson, Varbergs BTK
        (Ulla-Märta Gustavsson/Birgitta Rådberg)
1976 Ulla-Märta Gustavsson/Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
        (Ann-Christin Hellman/Birgitta Olsson)
1977 Marita Neidert/Birgitta Rådberg, Stockholms Spårvägars GoIF
        (Ulla-Märta Gustavsson/Birgitta Olsson)
1978 Ann-Christin Hellman/Marie Lindblad, Varbergs BTK
        (Birgitta Olsson/Eva Strömvall)
1979 Ann-Christin Hellman/Marie Lindblad, Varbergs BTK
        (Ulla-Märta Gustavsson/Birgitta Rådberg)
1980 Ann-Christin Hellman/Marie Lindblad, Varbergs BTK
        (Birgitta Olsson/Eva Strömvall)
1981 Birgitta Olsson/Birgitta Rådberg, Solna BTK
        (Helen Lindvall/Eva Strömvall)
1982 Anneli Hernvall/Marie Lindblad, Stockholms Spårvägars GolF/Arlövs IK
        (Ann-Christin Hellman/Eva Strömvall)
1983 Anneli Hernvall/Marie Lindblad, Stockholms Spårvägars GolF/Arlövs IK
        (Ann-Christin Hellman/Eva Strömvall)
1984 Anneli Hernvall/Marie Lindblad, Stockholms Spårv GolF/Mölndals BTK
        (Annika Läth/Marie Svensson)
1985 Susanne Dahl/Pia Eliasson, Mölndals BTK
        (UIIa-Märta Gustavsson/Birgitta Rådberg)
1986 Lotta Erlman/Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
        (Gunnel Borgström/Anneli Johansson)
1987 Lotta Erlman/Barbro Wiktorsson, Borlänge BTK
        (Annika Läth/Marie Svensson)
1988 Lotta Erlman/Anneli Johansson, Borlänge BTK
        (Kamilla Björk/Barbro Wiktorsson)
1989 Lotta Erlman/Anneli Johansson, Borlänge BTK
        (Gunnel Borgström/Marie Svensson)
1990 Gunnel Borgström/Marie Svensson, Mölndals BTK
        (Pernilla Pettersson/Åsa Svensson)
1991 Pernilla Pettersson/Åsa Svensson, Halmstad BTK
        (Lotta Erlman/Anneli Johansson)
1992 Marie Svensson/Åsa Svensson, Mölndals BTK/Halmstad BTK
        (Lotta Erlman/Barbro Wiktorsson)
1993 Lotta Erlman/Marie Svensson, Borlänge BTK/Lyckeby BTK
        (Heléne Gustafsson/Pernilla Pettersson)
1994 Marie Svensson/Åsa Svensson, Lyckeby BTK/Halmstad BTK
        (Kinga Fijalkowska/Jenny Jönsson)
1995 Heléne Gustafsson/Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK
        (Marie Svensson/Åsa Svensson)
1996 Heléne Gustafsson/Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK
        (Carina Jonsson/Susanne Jonsson)
1997 Kajsa Andersson/Åsa Svensson, Halmstad BTK
        (Heléne Gustafsson/Pernilla Pettersson, Spårvägens BTK)
1998 Lena Persson/Åsa Svensson, Halmstad BTK
        (Veronica Augustsson/Jenny Jönsson, Lyckeby BTK)
1999 Marie Svensson/Sandra Johansson, Malmö FF/Saab BTK
        (Jenny Jönsson/Caroline Holmkvist, Lyckeby BTK/Råå BTK)
2000 Marie Svensson/Åsa Svensson, Gröstorps IF/Halmstad BTK
        (Sandra Johansson/Nina Vakkila, Spårvägens BTK)
2001 Linda Nordenberg/Susanne Jonsson, Råå BTK)
        (Marie Svensson/Åsa Svensson, Gröstorps IF/Halmstad BTK)
2002 Linda Nordenberg/Susanne Jonsson, Råå BTK
        (Sandra Johansson/Anna Berglund, Rönninge SK/Borlänge BTK)
2003 Marie Olsson/Nina Vakkila, Spårvägens BTK
        (Sandra Johansson/Veronica Thorsson, Rönninge SK BF)
2004 Susanne Jonsson/Linda Nordenberg, Råå BTK
        (Frida Johansson/Carina Jonsson, Råå BTK)
2005 Susanna Nilsson/Marie Olsson, Rönninge SK BF/Trelleborgs BTK
        (Frida Johansson/Carina Jonsson, Råå BTK)
2006 Kajsa Andersson/Carina Jonsson, Råå BTK
        (Frida Johansson/Linda Nordenberg, Råå BTK)
2007 Carina Jonsson/Kajsa Andersson, Råå BT
        (Linda Nordenberg/Frida Johansson, Råå BTK)
2008 Malin Pettersson/Sara Rask, Spårvägens BTK/Dänningelanda BT
        (Matilda Ekholm/Marie Persson, Ängby SK/Köpings BTK)
2009 Marie Olsson/Nina Vakkila, Råå BTK
        (Carina Jonsson/Barbro Wiktorsson, Råå BTK/Solna BTK)
2010 Matilda Ekholm/Malin Pettersson, Riddaren BTK/Team Mälarenergi BTK
        (Kajsa Andersson/Marie Olsson, Råå BTK
2011 Matilda Ekholm/Malin Pettersson, Riddaren BTK/Team Mälarenergi BTK
         (Marie Persson/Nina Vakkila, Team Mälarenergi BTK)
2012 Linda Bergström/Matilda Ekholm, Ängby SK
         (Jennie Gustafsson/Anna Månsson, Falkenbergs BTK)
2013 Sandra Andersson/Li Fen, Malmö IF
         (Linda Bergström/Josefin Lund, Ängby SK)
2014 Matilda Ekholm/Daniela Moskovits, Team Mälarenergi
         (Sandra Andersson/Li Fen, Malmö IF)
2015 Jennifer Jonsson/Stina Zetterström, Spårvägens BTK
         (Ellen Holmsten/Stina Källberg, Spårvägens BTK/Borlänge BTK)
2016 Li Fen/Caroline Tanska, Malmö IF/Eslövs AI BTK
         (Linda Bergström/Jennifer Jonsson, Ängby SK/Norrtulls SK))


Mixed dubbel (1947-)

1947 Kurt Persson/Maya Halling, Varbergs BTK
        (Tage Flisberg/Birgitta Nilsson)
1948 Tage Flisberg/Ingrid Hägglund, Djurgårdens IF/Örnsköldsviks BTK
        (Bengt Grive/Margareta Winqvist)
1949 Weine Fredriksson/Eina Ericson, Parca BoIS/Svartviks IF
        (Sven Cederholm/Iris Persson)
1950 Weine Fredriksson/Eina Ericson, Parca BoIS/Svartviks IF
        (Gustaf Johnsson/Gerd Kristiansson)
1951 Weine Fredriksson/Inga Bergström, Parca BoIS/IK City
        (Sven Cederholm/Iris Persson)
1952 Weine Fredriksson/Inga Bergström-Brehmer, Parca BoIS/IK City
        (Sven Cederholm/Iris Persson)
1953 Weine Fredriksson/Inga Brehmer, Parca BoIS/IK City
        (Liss Larsson/Ingrid Hermansson)
1954 Tage Flisberg/Signhild Tegner, Tranås BTK/Torps Skol IF
        (Sven Cederholm/Iris Persson-Samberg)
1955 Lars Pettersson/Elisabeth Thorsson, Hammarby IF/Djurgårdens IF
        (Weine Fredriksson/Inga Brehmer)
1956 Curt Österholm/Reina Hermansson-Wetterström, Hammarby IF/Torps GIF
        (Lennart Johansson/Elisabeth Thorsson)
1957 Reidar Ljungström/Wanja Wannehed, Vingåkers IF/Rimbo IF
        (Toni Borg/Gullmaj Nilsson)
1958 Björne Mellström/Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF
        (Stig Näsström/Reina Wetterström)
1959 Björne Mellström/Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF
        (Tony Larsson/Birgitta Tegner)
1960 Björne Mellström/Elisabeth Thorsson, Djurgårdens IF
        (Tony Larsson/Birgitta Tegner)
1961 Björne Mellström/Marita Carlsson, Djurgårdens IF/Fiskeviks IF
        (Tony Larsson/Birgitta Tegner)
1962 Tony Larsson/Birgitta Tegner, SKF:s BTK
        (Bengt Andersson/Britt Andersson)
1963 Stellan Bengtsson I/Lena Guntsch, Falkenbergs BTK/Ljungby IF
        (Björne Mellström/Eva Johansson)
1964 Björn Nilsson/Marita Carlsson, Leksbergs BTK
        (Kjell Johansson/Birgitta Wiktorsson)
1965 Kjell Johansson/Lena Rundström, IF Verdandi/Råå BTK
        (Hans Alsér/Eva Johansson)
1966 Kjell Johansson/Lena Rundström, Sölvesborgs BTK
        (Björn Nilsson/Marita Nilsson)
1967 Hans Alsér/Eva Johansson, Leksbergs BTK/Mölndals BTK
        (Björn Neidert/Marita Neidert)
1968 Björn Neidert/Marita Neidert, Mariestads BoIS
        (Hans Alsér/Eva Johansson)
1969 Björn Neidert/Marita Neidert, Mariestads BoIS
        (Bo Persson/Eva Johansson)
1970 Rolf Andersson/Birgitta Rådberg, Mariestads BoIS/Huskvarna Södra IS
        (Bo Persson/Eva Johansson)
1971 Rolf Andersson/Birgitta Rådberg, Mariestads BoIS/Huskvarna Södra IS
        (Stellan Bengtsson/Ann-Chr Hellman)
1972 Stellan Bengtsson/Lena Andersson, Falkenbergs BTK/IFK Lund
        (Rolf Andersson/Birgitta Rådberg)
1973 Stellan Bengtsson/Lena Andersson, Falkenbergs BTK/Råå BTK
        (Bo Persson/Birgitta Rådberg)
1974 Stellan Bengtsson/Lena Andersson, Falkenbergs BTK/Råå BTK
        (Bo Persson/Birgitta Rådberg)
1975 Bo Persson/Birgitta Olsson, Sölvesborgs BTK/Varbergs BTK
        (Mikael Svensson/Ulla-Märta Gustavsson)
1976 Stellan Bengtsson/Ann-Christin Hellman, Falkenbergs BTK/Varbergs BTK
        (Bo Persson/Birgitta Olsson)
1977 Stellan Bengtsson/Ann-Christin Hellman, Falkenbergs BTK/Varbergs BTK
        (Ulf Thorsell/Birgitta Rådberg)
1978 Ulf Thorsell/Birgitta Rådberg, Stockholms Spårvägars GoIF
        (Stellan Bengtsson/Ann-Christin Hellman)
1979 Stellan Bengtsson/Eva Strömvall, Falkenbergs BTK/Varbergs BTK
        (Ulf Bengtsson/Marie Lindblad)
1980 Stellan Bengtsson/Eva Strömvall, Falkenbergs BTK/Varbergs BTK
        (Tommy Danielsson/Anneli Hernvall)
1981 Tommy Danielsson/Anneli Hernvall, Trollhättans BTK
        (Ulf Thorsell/Birgitta Rådberg)
1982 Jan-Ove Waldner/Anneli Hernvall, Stockholms Spårvägars GoIF
        (Stellan Bengtsson/Eva Strömvall)
1983 Jan-Ove Waldner/Anneli Hernvall, Stockholms Spårvägars GoIF
        (Erik Lindh/Marie Lindblad)
1984 Erik Lindh/Marie Lindblad, Kungälvs BTK/Mölndals BTK
        (Jan-Ove Waldner/Anneli Hernvall)
1985 Jan-Ove Waldner/Anneli Hernvall, Stockholms Spårvägars GoIF
        (Ulf Bengtsson/Annika Läth)
1986 Stellan Bengtsson/Barbro Wiktorsson, Falkenbergs BTK/Borlänge BTK
        (Thomas von Scheele/Kamilla Björk)
1987 Ulf Bengtsson/Annika Läth, Malmö FF/Rönninge SK
        (Erik Lindh/Pia Eliasson)
1988 Johan Fallby/Anneli Johansson, Stockholms Spårv GoIF/Borlänge BTK
        (Peter Karlsson/Lotta Erlman)
1989 Erik Lindh/Marie Svensson, Falkenbergs BTK/Mölndals BTK
        (Jörgen Persson/Åsa Svensson)
1990 Erik Lindh/Marie Svensson, Falkenbergs BTK/Mölndals BTK
        (Thomas Buza/Pernilla Pettersson)
1991 Erik Lindh/Marie Svensson, Falkenbergs BTK/Mölndals BTK
        (Thomas Buza/Pernilla Pettersson)
1992 Johan Fallby/Pernilla Pettersson, Lyckeby BTK/Spårvägens BTK
        (Tommy Johansson/Therese Sandberg)
1993 Jörgen Persson/Åsa Svensson, Halmstad BTK
        (Peter Greczula/Lotta Erlman)
1994 Ulf Carlsson/Åsa Svensson, Halmstad BTK
        (Anders Johansson/Pernilla Pettersson)
1995 Thomas Buza/Åsa Svensson, Halmstad BTK
        (Fredrik Lundquist/Jenny Jönsson)
1996 Fredrik Lundquist/Barbro Wiktorsson, Söderhamns UIF/Öråns SK
        (Adam Råsberg/Kinga Fijalkowska)
1997 Fredrik Håkansson/Åsa Svensson, Halmstad BTK
        (Joakim Andersson/Kajsa Andersson, Halmstad BTK)
1998 Fredrik Håkansson/Åsa Svensson, Halmstad BTK
        (Mikael Mattiasson/Marie Svensson, Malmö FF)
1999 Peter Nilsson/Linda Nordenberg, Falkenbergs BTK/Norrköpings BTK
        (Joakim Andersson/Jelena Gajic, Falkenbergs BTK/Saab BTK)
2000 Henrik Olsson/Jennie Lindström, Halmstad BTK
        (Patrik Dahlström/Matilda Ekholm, Saab BTK)
2001 Fredrik Håkansson/Sandra Johansson, Ängby SK/Ulricehamns IF
        (Robert Svensson/Marie Olsson, Trollhättans BTK/Bergkvara AIF)
2002 Pär Gerell/Sandra Johansson, Falkenbergs BTK/Rönninge SK)
        (Magnus Månsson/Anna Berglund, Falkenbergs BTK/Borlänge BTK)
2003 Pär Gerell/(Sandra Johansson, Falkenbergs BTK/Rönninge SK BF)
        (John Fröling/Linda Nordenberg, BTK Rekord/Råå BTK)
2004 Pär Gerell/Sandra Johansson, Falkenbergs BTK/Rönninge SK
        (Magnus Månsson/Anna Berglund, Falkenbergs BTK/Långshyttans BTK)
2005 Anders Sjöstedt/Carina Jonsson, SK Iron/Råå BTK
        (Mikael Mattiasson/Marie Olsson, BTK Kävlinge/Trelleborgs BTK)
2006 Anders Sjöstedt/Carina Jonsson, SK Iron/Råå BTK
        (Fredrik Hage/Susanna Wigow, Mariedals IK/Ärtemarks IF)
2007 Magnus Månsson/Anna Berglund, BTK Warta/Dänningelanda BT
        (Mikael Zöögling/Anna Benson, Spårvägens BTK/Råå BTK)
2008 Malin Pettersson/Mikael Zöögling, Spårvägens BTK
        (Hampus Nordberg/Marie Persson, Söderhamns UIF/Köpings BTK)
2009 Lukas Rydén/Sara Rask, Falkenbergs BTK/Dänningelanda BTK
        (Martin Singh/Caroline Wersäll, Ängby SK)
2010 Anders Sjöstedt/Carina Jonsson, Carlstads BTK/Team Mälarenergi BTK
        (John Wall/Madeleine Melcher, Spårvägens BTK)
2011 Anthony Tran/Daniela Moskovits, Spårvägens BTK
        (Mattias Översjö/Ida Söderlund, Eslövs AI/Spårvägens BTK)
2012 Mats Sandell/Marina Donner, Halmstad BTK/Tabergs SK
        (Magnus Månsson/Anna Månsson, BTK Warta/Falkenbergs BTK)
2013 Anthony Tran/Daniela Moskovits, Spårvägens BTK
        (Simon Arvidsson/Sara Rask, BTK Rekord/Eslövs AI BTK)
2014 Mattias Karlsson/Matilda Ekholm, Halmstad BTK/Team Mälarenergi
        (Tobias Bergman/Jennifer Jonsson, Spårvägens BTK)
2015 Anton Källberg/Stina Källberg, Söderhamns UIF/Borlänge BTK
        (Mattias Översjö/Daniela Moskovits, Eslövs AI BTK/Team Mälarenergi BTK)
2016 Pär Gerell/Michaela Karlsson, Halmstad BTK/Team Mälarenergi BTK
        (Harald Andersson/Tilda Johansson, Halmstad BTK)

Herrar lag (1927-)

1927 Stockholms IF
        (Ragnar Söderholtz, Harald Felldin, Folke Johansson)
1928 IF Elfsborg, Borås
        (Henry Wilbert, Harry Krii, Anders Andersson)
1929 IK Keltic, Stockholm
        (Ragnar Söderholtz, Hille Nilsson, Lennart Johansson)
1930 BK Derby, Linköping
        (Gustaf Johnsson, Olle Ekman, Erik Ringkvist)
1931 BK Derby, Linköping
        (Gustaf Johnsson, Olle Ekman, Valter Kolmodin)
1932 BK Derby, Linköping
        (Gustaf Johnsson, Olle Ekman, Valter Kolmodin)
1933 IF Elfsborg, Borås
        (Arne Meijer, Torbjörn Ström, Elis Hernström)
1934 BK Derby, Linköping
        (Gustaf Johnsson, Henry Palmberg, Holger Ahlgren)
1935 IFK Norrköping
        (Tage Flisberg, Lennart Wigren, Bertil Källholm)
1936 BTK Trettio, Linköping
        (Gustaf Johnsson, Henry Palmberg, Holger Ahlgren)
1937 BK Wirgo, Norrköping
        (Tage Flisberg, Arne Andersson, Sture Fyrberg)
1938 BK Wirgo, Norrköping
        (Tage Flisberg, Arne Andersson, Sture Fyrberg)
1939 BK Wirgo, Norrköping
        (Tage Flisberg, Arne Andersson, Sture Fyrberg)
1940 BK Wirgo, Norrköping
        (Tage Flisberg, Arne Andersson, Sture Fyrberg)
1941 BK Wirgo, Norrköping
        (Tage Flisberg, Arne Andersson, Sture Fyrberg)
1942 BK Wirgo, Norrköping
        (Tage Flisberg, Arne Andersson, Sture Fyrberg)
1943 BK Wirgo, Norrköping
        (Tage Flisberg, Arne Andersson, Sture Fyrberg)
1944 BK Wirgo, Norrköping
        (Tage Flisberg, Arne Andersson, Sture Fyrberg)
1945 AIK, Stockholm
        (Carl-Ottil Johansson, Lennart Johansson, Harry Jacobsson)
1946 AIK, Stockholm
        (Carl-Ottil Johansson, Lennart Johansson, Harry Jacobsson)
1947 BTK Wirgo, Norrköping
        (Tage Flisberg, Arne Andersson, Sture Fyrberg)
1948 Djurgårdens IF, Stockholm
        (Tage Flisberg, Arne Neidenmark, Bengt Grive)
1949 SolK Hellas, Stockholm
        (Sven Olsson, Hans Lidhäll, Georg Tsappos)
1950 BK Olympic, Malmö
        (Tage Flisberg, Arne Andersson, Kurt Persson)
1951 Djurgårdens IF, Stockholm
        (Bengt Grive, Stig Elmblad, Lennart Johansson)
1952 Mariedals IK, Borås
        (Tage Flisberg, Liss Larsson, Arne Andersson)
1953 Hammarby IF, Stockholm
        (Lars Pettersson, Georg Tsappos, Curt Österholm)
1954 Djurgårdens IF, Stockholm
        (Lennart Johansson, Bo Malmquist, Åke Rakell)
1955 Djurgårdens IF, Stockholm
        (Lennart Johansson, Bo Malmquist, Åke Rakell)
1956 Hammarby IF, Stockholm
        (Björne Mellström, Lars Pettersson, Curt Österholm)
1957 IF Göta, Karlstad
        (Arne Andersson, Carl-Ragnar Andersson, Tore Palm)
1958 Parca BolS, Linköping
        (Sven Cederholm, Tage Flisberg, Weine Fredriksson)
1959 AIK, Stockholm
        (Rolf Jönsson, Tony Larsson, Curt Österholm, Kalman Szepezi)
1960 Djurgårdens IF, Stockholm
        (Björne Mellström, Åke Rakell, Hans Weltenius)
1961 Djurgårdens IF, Stockholm
        (Anton Bolgar, Christian Heyerdahl, Björne Mellström)
1962 Djurgårdens IF, Stockholm
        (Christian Heyerdahl, Björne Mellström, Curt Österholm)
1963 Falkenbergs BTK
        (Stellan Bengtsson I, Carl-Johan Bernhardt, Nils-B Billing, S-E Ekman)
1964 Falkenbergs BTK
        (Stellan Bengtsson I, Carl-Johan Bernhardt, Nils-Bertil Billing)
1965 IF Verdandi, Eskilstuna
        (Christer Johansson, Kjell Johansson, Lars-Åke Johnsson)
1966 Leksbergs BTK, Mariestad
        (Hans Alsér, Lars Askling, Tony Larsson, Björn Nilsson)
1967 Sölvesborgs BTK
        (Carl-Johan Bernhardt, Kjell Johansson, Bo Persson)
1968 Mariestads BolS
        (Hans Alsér, Carl-Johan Bernhardt, Björne Mellström, Björn Neidert)
1969 Mariestads BolS
        (Hans Alsér, Rolf Andersson, Björn Neidert)
1970 Mariestads BolS
        (Hans Alsér, Rolf Andersson, Björn Neidert)
1971 Falkenbergs BTK
        (Stellan Bengtsson, Anders Johansson, Lennart Nilsson)
1972 Falkenbergs BTK
        (Tommy Andersson, Stellan Bengtsson, Anders Johansson)
1973 Boo KFUM, Saltsjö-Boo
        (Anders Johansson, Bo Persson, Ingemar Wikström)
1974 Mölndals BTK
        (Hans Alsér, Kjell Johansson, Mikael Svensson)
1975 Mölndals BTK
        (Åke Grönlund, Kjell Johansson, Mikael Svensson)
1976 Falkenbergs BTK
        (Tommy Andersson, Stellan Bengtsson, Michael Nilsson)
1977 Mölndals BTK
        (Åke Grönlund, Kjell Johansson, Åke Liljegren)
1978 Söderhamns UIF
        (Ulf Bengtsson, Lars Franklin, Ulf Cronqvist, Mich Nilsson, Glenn Östh)
1979 Falkenbergs BTK
        (Stellan Bengtsson, Ulf Carlsson, Anders Thunström, Bo Persson)
1980 Falkenbergs BTK
        (Stellan Bengtsson, Ulf Carlsson, Håkan Jeppsson, Bo Persson)
1981 Falkenbergs BTK
        (P Greczula, Takehiro Inoue, Håkan Jeppsson, Bo Persson, Niklas Persson)
1982 Söderhamns UIF
        (Ulf Bengtsson, Göran Edberg, Lars Franklin, Michael Nilsson)
1983 Stockholms Spårvägars GoIF
        (Lars Franklin, Kjell Höyheim, J-O Waldner, Kjell-Åke Waldner)
1984 Stockholms Spårvägars GoIF
        (Lars Franklin, Kjell Höyheim, J-O Waldner, Kjell-Åke Waldner, Johan Fallby)
1985 Söderhamns UIF
        (UIf Bengtsson, Göran Edberg, M Nilsson, L-Å Pettersson, Th von Scheele)
1986 Falkenbergs BTK
        (Ulf Carlsson, Stellan Bengtsson, Peter Greczula, Tomas Ballé)
1987 Stockholms Spårvägars GoIF
        (Lars Franklin, Claudio Kano, Johan Fallby, Göran Wranå)
1988 Falkenbergs BTK
        (Erik Lindh, Ulf Carlsson, Peter Karlsson, Alan Cooke, Peter Greczula)
1989 Malmö FF
        (Jörgen Persson, Ulf Bengtsson, Göran Wranå, Frank Gullberg)
1990 Malmö FF
        (Jörgen Persson, Ulf Bengtsson, Thomas von Scheele, Göran Wranå)
1991 Malmö FF
        (Jörgen Persson, Ulf Bengtsson, Thomas von Scheele, Göran Wranå)
1992 Ängby SK
        (Mikael Appelgren, Chen Jian, Patrik Torsell, Jan-Ove Waldner)
1993 Halmstad BTK
        (Th Buza, Ulf Carlsson, Tomas Norberg, Jörgen Persson, Wang Jianfeng)
1994 Malmö FF
        (Joakim Andersson, Allan Bentsen, Erik Lindh, Chr Ohlsson, Göran Wranå)
1995 Ängby SK
        (Mikael Appelgren, Mattias Stenberg, Patrik Torsell, Jan-Ove Waldner)
1996 Kalmar BTK
        (Ulf Bengtsson, Lin Zhigang, Magnus Wahlgren, Jan-Ove Waldner)
1997 Malmö FF
        (Allan Bentsen, Huang Dawei, Mikael Mattiasson, Thomas von Scheele)
1998 Malmö FF
        (Allan Bentsen, Huang Dawei, Mikael Mattiasson, Thomas von Scheele)
1999 Kalmar BTK
        (Jan-Ove Waldner, Jörgen Persson, Magnus Wahlgren, Stian Winther)
2000 Kalmar BTK
        (Jan-Ove Waldner, Kim Song Hui, Magnus Wahlgren, Henrik Rosvall)
2001 Söderhamns UIF
        (Jens Lundquist, Peter Nilsson, P Andersson, Fredrik Lundquist, A Molin)
2002 Kalmar BTK
        (J-O Waldner, Kim Song Hui, M Wahlgren, H Rosvall, Mårten Stenberg)
2003 Halmstad BTK
        (Wang Jianfeng, Huang Dawei, Istvan Moldovan, Henrik Olsson)
2004 Malmö FF
        (Martin Monrad, Mattias Stenberg, St Nilsson, Tian Zichao, C Asamoah)
2005 Eslövs AI
        (Guo Keli, Mikael Zöögling, Robert Svensson, M Andersson, John Wall)
2006 Eslövs AI
        (Guo Keli, Mikael Zöögling, Robert Svensson, M Andersson, John Wall)
2007 Eslövs AI
        (Zhao Peng, R Svensson, M Andersson, G Stephensen, Emil Andersson)
2008 Eslövs AI
        (Zhao Peng, J Axelqvist, G Stephensen, K Sternberg-Sj, M Andersson)
2009 Eslövs AI
        (Guo Kai, J Axelqvist, Mattias Stenberg, K Sternberg-Sj, M Andersson)
2010 Söderhamns UIF
2011 Eslövs AI
2012 Eslövs AI
2013 Eslövs AI
2014 Eslövs AI
2015 Eslövs AI BTK
2016 ?

Damer lag (1955-)

1955 Djurgårdens IF, Stockholm
        (Ing-Britt Molin, Signhild Tegner, Elisabeth Thorsson)
1956 Djurgårdens IF, Stockholm
        (Ing-Britt Molin, Signhild Tegner, Elisabeth Thorsson)
1957 Djurgårdens IF, Stockholm
        (Ing-Britt Molin, Signhild Tegner, Elisabeth Thorsson)
1958 Djurgårdens IF, Stockholm
        (Siv Petersson, Signhild Tegner Elisabeth Thorsson)
1959 Djurgårdens IF, Stockholm
        (Siv Petersson, Signhild Tegner Elisabeth Thorsson)
1960 Djurgårdens IF, Stockholm
        (Ing-Britt Molin, Siv Petersson, Elisabeth Thorsson)
1961 Högadals IS, Karlshamn
        (Annika Guntsch, Lena Guntsch, Ulla Thörngren)
1962 Högadals IS, Karlshamn
        (Annika Guntsch, Lena Guntsch, Ulla Thörngren)
1963 Torps GIF, Kleva-Orust
        (Ingegärd Johansson, Birgitta Tegner-Larsson, Reina Wetterström)
1964 Ljungby IF
        (Annika Guntsch, Kajsa Guntsch, Lena Guntsch)
1965 Ljungby IF
        (Annika Guntsch, Kajsa Guntsch, Lena Guntsch)
1966 Ljungby IF
        (Annika Guntsch, Kajsa Guntsch, Lena Guntsch)
1967 Stockholms Godtemplares IF
        (Siv Petersson, Ann-Charlotte Strindberg, Birgitta Walfridsson)
1968 Ljungby IF
        (Annika Guntsch, Lena Guntsch, Ylva Guntsch)
1969 Mariestads BoIS
        (Marita Neidert, Birgitta Rådberg, Kerstin Skeppstedt)
1970 Huskvarna Södra IS
        (Gunnel Henriksson, Kerstin Johansson, Birgitta Rådberg)
1971 Vänersborgs BTK
        (Ulla-Märta Gustafsson, Birgitta Tegner-Larsson, Lajla Wikström)
1972 Huskvarna Södra IS
        (Gunnel Henriksson, Kerstin Johansson, Birgitta Rådberg)
1973 Vänersborgs BTK
        (Lena Guntsch, Ulla-Märta Gustavsson, Birgitta Rådberg)
1974 Varbergs BTK
        (Ann-Christin Hellman, Birgitta Olsson, Eva StrömvaII)
1975 Varbergs BTK
        (Ann-Christin Hellman, Birgitta Olsson, Eva StrömvaII)
1976 Varbergs BTK
        (Ann-Christin Hellman, Birgitta Olsson, Eva Strömvall)
1977 Varbergs BTK
        (Ann-Christin Hellman, Birgitta Olsson, Eva Strömvall)
1978 Varbergs BTK
        (Ann-Christin Hellman, Marie Lindblad, Birgitta Olsson, Eva Strömvall)
1979 Varbergs BTK
        (Ann-Christin Hellman, Marie Lindblad, Birgitta Olsson, Eva Strömvall)
1980 Varbergs BTK
        (Ann-Christin Hellman, Marie Lindblad, Birgitta Olsson, Eva Strömvall)
1981 Varbergs BTK
        (Kamilla Björk, Ann-Christin Hellman, Helen Lindvall, Eva Strömvall)
1982 Varbergs BTK
        (Kamilla Björk, A-C Hellman, Sachiko Yokota-H, Eva Strömvall)
1983 Varbergs BTK
        (Kamilla Björk, A-C Hellman, Sachiko Yokota-H, Eva Strömvall)
1984 Varbergs BTK
        (K Björk, A-C Hellman, Sachiko Yokota-H, Kr'a Nilsson, Eva Strömvall)
1985 Varbergs BTK
        (K Björk, A-C Hellman, Sachiko Yokota-H, Kr'a Nilsson, Eva Strömvall)
1986 Borlänge BTK
        (Gunnel Borgström, Lotta Erlman, Anneli Johansson, Barbro Wiktorsson)
1987 Borlänge BTK
        (Gunnel Borgström, Lotta Erlman, Anneli Johansson, Barbro Wiktorsson)
1988 Varbergs BTK
        (K Björk, A-C Hellman, Sachiko Yokota-Heyerdahl, Barbro Wiktorsson)
1989 Mölndals BTK
        (Gunnel Borgström, Pia Eliasson, Lisa Lomas, Marie Svensson)
1990 Mölndals BTK
        (Gunnel Borgström, Anita Jonsson, Lisa Lomas, Marie Svensson)
1991 Halmstad BTK
        (Nina Ebkar, Pernilla Pettersson, Åsa Svensson, Yang Shafang)
1992 Halmstad BTK
        (Nina Ebkar, Lena Persson, Åsa Svensson, Yang Shafang)
1993 Spårvägens BTK
        (C Casserborg, P Drevegård, H Gustafsson, A Johansson, P Pettersson)
1994 Lyckeby BTK
        (Kinga Fijalkowska, Malin Johansson, Jenny Jönsson, Marie Svensson)
1995 Halmstad BTK
        (Sofia Carlsson, Anna Jacobsson, Åsa Svensson, Yang Shafang)
1996 Halmstad BTK
        (Åsa Svensson, Yang Sha Fang, H Johansson, S Carlsson, A Jacobsson)
1997 Lyckeby BTK
        (Bu Yehua, K Fijalkowska, Jenny Jönsson, J'a Nilsson, Marie Svensson)
1998 Norrköpings BTK
        (Anna Berglund, Du Shina, Linda Nordenberg, Yuexia Wang-Fridén)
1999 Öråns SK
        (Barbro Wiktorsson, Susanne Jonsson, Lena Persson, Anni-Mari Bölenius)
2000 Spårvägens BTK
        (Sandra Johansson, Katja Nieminen, Nina Vakkila, Annika Johansson)
2001 Långshyttans BTK
        (Bu Yehua, B'o Wiktorsson, S Westholm, H Andersson, A-K Theander)
2002 Rönninge SK BTF
        (Sandra Johansson, B'o Wiktorsson, Ulrika Hansson, A Florin, Eva Wiberg)
2003 Råå BTK
        (Linda Nordenberg, Frida Johansson, Mie Skov, K'a Andersson, A Olsson)
2004 Råå BTK
        (Chen Yi, Linda Nordenberg, Frida Johansson, Kajsa Andersson)
2005 Trelleborgs BTK
        (Li Fen, Marie Olsson, Veronica Mattiasson, Angelica Augustsson)
2006 Ärtemarks IF
        (Zhang Fang, Susanna Wigow, Zhang Yan, Sara Rohdin, Kristin Backman)
2007 Ärtemarks IF
        (Zhang Fang, Susanna Wigow, Zhang Yan, Sara Rohdin, Kristin Backman)
2008 Dänningelanda BTK, Växjö
        Wang Jia Yin, Susanna Wigow, Sara Rask, Sara Rohdin, Filippa Rohdin)
2009 Team Mälarenergi BTK, Köping
        (Ma Wenting, Malin Pettersson, Marie Sjögren, S Westholm, L Johnsson)
2010 Team Mälarenergi BTK, Köping
2011 Råå BTK
2012 Team Mälarenergi BTK, Köping
2013 Eslövs PK
2014 Eslövs PK
2015 Ängby SK
2016 ?

Uppdaterad: 26 MAR 2016 23:04
Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering 

Sverige-Spanien
EM, steg 1, herrar
20 november 18.30

Webbsändning

Ryssland-Sverige
EM, steg 1, damer
20 november 16.00

Webbsändning

pingiskanalen

Evenemang

Landskamp

Sverige-Spanien, EM, steg 1
Idrottshallen, Söderhamn
20 november
Matchstart klockan 18.30

Matchen kommer att webbsändas

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG
koping
Hello Sweden

 

Sports heart

SRB
sporrong

 

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info