Hoppa till sidans innehåll

Alla segrarna 1968-2014


Arrangörsorter
Oldboys-SM
1968
(  1) 30-31/3   Norrköping (IF Norcopensarna)
1969 (  2) 29-30/3   Åtvidaberg (Åtvidabergs BTK)
1970 (  3) 21-22/2   Solna
1971 (  4) 27-28/2   Vänersborg
1972 (  5) 25-26/3   Norrköping
1973 (  6) 24-25/3   Gävle (Gästriklands BTF)
1974 (  7) 30-31/3   Borås
1975 (  8)   5-  6/4   Oxelösund
1976 (  9) 27-28/3   Trelleborg (BK Ymor)
1977 (10) 25-27/3   Göteborg (IF Ifo, BTK Linné, IF Warta)
1978 (11)   3-  5/3   Motala (Västers BTK)
1979 (12) 23-25/2   Huskvarna (KFUM:s IA Jönköping)
1980 (13) 22-24/2   Arlöv (Åkarps BTK)
1981 (14) 13-15/2   Uppsala (Uppsala Östra BK)
1982 (15)   5-  7/2   Kalmar
1983 (16) 18-20/2   Sundsvall (Svartviks IF, SK Nike)
1984 (17) 24-26/2   Borås (Mariedals IK)
1985 (18)   8-10/3   Växjö (BTK Frej)
Veteran-SM
1986
(19) 21-23/2   Uppsala (Uppsala Östra BK, Årsta BTK)
1987 (20) 20-22/2   Piteå (Strömnäs GIF)
1988 (21) 26-28/2   Göteborg
1989 (22) 27-29/1   Landskrona
1990 (23) 26-28/1   Skara
1991 (24) 25-27/1   Helsingborg
1992 (25) 24-26/1   Norrköping (IF Norcopensarna)
1993 (26)   5-  7/2   Haninge (Stockholms Bordtennisförbund)
1994 (27)   4-  6/2   Göteborg (GBTF, IF Ifo, BTK Warta, BTK Linné)
1995 (28)   3-  5/2   Kalmar
1996 (29)   2-  4/2   Linköping (Ljungsbro BTK)
1997 (30) 31-  2/2   Landskrona
1998 (31) 23-25/1   Skara
1999 (32) 29-31/1   Helsingborg
2000 (33) 28-30/1   Borås
2001 (34)   3-  4/2   Stockholm
2002 (35) 26-27/1   Kalmar
2003 (36) 24-26/1   Katrineholm
2004 (37) 22-25/1   Helsingborg
2005 (38) 27-30/1   Falköping
2006 (39) 26-29/1   Eskilstuna (Södermanlands BTF)
2007 (40) 19-21/1   Skövde (Västergötlands BTF)
2008 (41) 25-27/1   Stockholm (Spårvägens BTK)
2009 (42) 23-25/1   Norrköping (IF Norcopensarna) 
2010 (43) 29-31/1   Kalmar (Kalmar BTK) 
2011 (44)   3-   6/2  Borås (Mariedals IK) 
2012 (45) 20-22/1   Karlskrona (Lyckeby BTK)
2013 (46) 31-  3/2   Södertälje (Södertälje BTK)
2014 (47) 23-26/1   Halmstad (Halmstad BTK)
2015 (48)                Skövde (Skövde BTK)

Lag separat
2006-07 (  1)   7-  8/10 Göteborg
2007-08 (  2) 22-23/9   Norrköping
2008-09 (  3)   4-  5/10 Kumla
2009-10 (  4) 17-18/10 Falköping  

Pensionärs-SM
1993-94 (  1) 10-11/3   Norrköping
1994-95 (  2) 16-17/3   Norrköping
1995-96 (  3)   6-  7/3   Göteborg
1996-97 (  4)   5-  6/12 Norrköping
1997-98 (  5) 18-19/3   Varberg
1998-99 (  6) 24-25/2   Norrköping
1999-00 (  7) 15-16/3   Göteborg
2000-01 (  8)   1-  2/2   Stockholm

Herrsingel
30 år (1990-)
1990
Cay Tegnér, Åkarps BTK
1991 Dan Ottosson, Dänningelanda BTK
1992 Misa Valcic, Istrums SK
1993 Mikael Johansson, Bålsta BTK (Dan Lagerlöf)
1994 Mikael Karlsson, Kättilsmåla
1995 Ulf Bengtsson, Kalmar BTK
1996 Peter Gripler, Istrums SK
1997 Jonny Åkesson, BTK Rekord, Helsingborg (Stephan Svensson)
1998 Tommy Johansson, BTK Enig, Kalmar (Göran Wranå)
1999 Mats Källberg, Årsta BTK (Lars Millbert)
2000 Mats Källberg, Falu BTK (Lars Millbert)
2001 Peter Gripler, Lysekils BTK (Mats Källberg)
2002 Tomas Norberg, Halmstad BTK (Göran Wranå)
2003 Lars Millbert, Riddaren BTK (Mikael Ottosson)
2004 Roger Andersson, Carlshamns BTK (Bo-Göran Ek, BTK Warta)
2005 Anders Sjöstedt, SK Iron/Mälars´g (Jonas Thorstensson, SK Iron/Mälars`g)
2006 Mats Källberg, Falu BTK (Lars Millbert, Riddaren BTK)
2007 Mats Källberg, Spårvägens BTK (Wang Qing, Ärtemarks IF)
2008 Mats Källberg, Spårvägens BTK (Mikael Ottosson, BTK Enig)
2009 John Nilsson, IF Norcopensarna (Fredrik Engelmark, Riddaren BTK)
2010 Jonas Permevik, Höganäs BTK 
2011 Fredrik Andersson, IFK Falköping BTK
2012 Ola Håkansson, Sölvesborgs BTK (Niklas Berg, Tyresö BTK) 
2013 Peter Gripler, Tibble-Kungsängen BTK (Johnny Lennartsson, BTK Dalen)
2014 Andreas Ljones, Råda-Hindås BTK (Peter Bergqvist, IK Juno)

40 år (1987-)
1987
Lars-Sverre Andersson, BTK Linné
1988 Lars-Sverre Andersson, Gamla Ullevi
1989 Arvi Grapenhed, BTK Triss
1990 Göran Skogsberg, Istrums SK
1991 Mikael Svensson, Partille PK
1992 Arvi Grapenhed, BTK Triss
1993 Göran Skogsberg, Istrums SK (Lennart Björk)
1994 Hans Åkervall, Blentarps SK
1995 Arvi Grapenhed, BTK Triss
1996 Hans Åkervall, Malmö FF
1997 Arvi Grapenhed, BTK Safir (Glenn Östh)
1998 Åke Grönlund, Grästorps BTK (Arvi Grapenhed)
1999 Alf Knutsson, Bålsta BTK (Mikael Svensson)
2000 Åke Ström, IF Ifo (Arvi Grapenhed)
2001 Roger Lagerfeldt, Bro IK (Bo Lindmark)
2002 Bo Lindmark, VIK-47 (Peter Haglund)
2003 Peter Haglund, Lyckeby BTK (Michael Svensson)
2004 Mikael Karlsson, Lyckeby BTK (Peter Haglund, Lyckeby BTK)
2005 Anders Snygg, BTK-72 Trönninge (Kjell Persson, Spånga TBK)
2006 Glenn Andersson, Mölndals BTK (Anders Snygg, BTK 72 Trönninge)
2007 Peter Gripler, Solna BTK (Glenn Andersson, Mölndals BTK)
2008 Erik Zetterström, Riddaren BTK (Anders Johansson, Kebnekaise BTK)
2009 Peter Gripler, Solna BTK (Mats Källberg, Borlänge BTK)
2010 Peter Gripler, Tibble-Kungsängen BTK
2011 Peter Gripler, Tibble-Kungsängen BTK 
2012 Thomas Comstedt, BTK Enig (Mikael Karlsson, Lyckeby BTK)
2013 Mats Källberg, Falu BTK (Patrik Torsell, Tibble-Kungsängen BTK)
2014 Jonas Permevik, Allerums GIF (Thomas Eriksson, Stockholms-Postens IK)

50 år
1987
Toni Borg, Fellingsbro BTK
1988 Josef Skultety, Åkarps BTK
1989 Josef Skultety, Åkarps BTK
1990 Josef Skultety, Åkarps BTK
1991 Toni Borg, Fellingsbro BTK
1992 Toni Borg, Fellingsbro BTK
1993 Toni Borg, Fellingsbro BTK (Sven-Olof Kratz)
1994 Josef Skultety, Blentarps SK
1995 Per Magnusson, Mariedals IK
1996 Lennart Björk, IF Norcopensarna (Hans Johansson)
1997 Lennart Björk, IF Norcopensarna (Georg Karlsson)
1998 Arvi Grapenhed, BTK Safir, Örebro (Toni Borg)
1999 Lennart Björk, IF Norcopensarna (Hans Åkervall)
2000 Lennart Björk, IF Norcopensarna (Arvi Grapenhed)
2001 Göran Skogsberg, Istrums SK (Hans Åkervall)
2002 Arvi Grapenhed, BTK Safir (Hans Åkervall)
2003 Göran Skogsberg, Istrums SK (Hans Åkervall)
2004 Arvi Grapenhed, BTK Safir (Göran Skogsberg, Istrums BTK)
2005 Thomas Pettersson, Vällingby SK (Hans Åkervall, Söderkulla BTK)
2006 Göran Skogsberg, IFK Lidköping (Thomas Pettersson, Vällingby SK)
2007 Thomas Pettersson, Vällingby BTK (Torbjörn Andersson, Råda Hindås BTK)
2008 Per Svensson, Partille PK (Gert Klang, Linköpings PK)
2009 Göran Skogsberg, Töreboda BTK (Per Svensson, Partille PK)
2010 Bo Lindmark, Back BTK (Dan Lagerlöf, Hallstahammars BTK)
2011 Bo Lindmark, Back BTK
2012 Åke Huss, Tyresö BTK (Ove Johansson (Visby IF Gute BTK) 
2013 Kjell Persson, Back BTK (Mikael Larsson, Back BTK)
2014 Ove Johansson, Kebnekaise BTK (Mikael Karlsson, Lyckeby BTK)

60 år
1987
Rune Forsberg, Ulvsunda IF
1988 Rune Forsberg, Ulvsunda IF
1989 Curt Österholm, Stockholm-Postens IK
1990 Curt Österholm, Stockholm-Postens IK
1991 Glenn Kindstedt, Norco
1992 Curt Österholm, Stockholms-Postens IK
1993 Arne Persson, LUGI (Georg Karlsson, Upplands-Väsby)
1994 Georg Karlsson, Stockholms-Postens IK
1995 Georg Karlsson, Stockholms-Postens IK
1996 Georg Karlsson, Stockholms-Postens IK (Arne Persson)
1997 Ingvar Johnsson, Olofströms BTK (Georg Karlsson)
1998 Per Magnusson, Mariedals IK (Arne Persson)
1999 Josef Skultety, Söderkulla BTK (Per Magnusson)
2000 Toni Borg, Köpings BTK (Per Magnusson)
2001 Per Magnusson, Mariedals IK (Bo Thorinsson)
2002 Sven-Olof Kratz, Vadstena BTK (Hans Johansson)
2003 Bo Thorinsson, IF Ifo (Sven-Olof Kratz, Vadstena BTK)
2004 Lars Sandmark, Blentarps SK (Lars Arnqvist, Istrums BTK)
2005 Göran Allvin, Hallstahammars BTK (Lars Sandmark, Blentarps SK)
2006 Göran Allvin, Hallstahammars BTK (Lars Sandmark, Blentarps SK)
2007 Lennart Björk, Finspångs AIK (Sune Pettersson, Stockholms-Postens IK)
2008 Arvi Grapenhed, BTK Safir (Göran Allvin, Hallstahammars BTK)
2009 Arvi Grapenhed, BTK Safir (Lennart Björk, IF Norcopensarna)
2010 Arvi Grapenhed, BTK Safir (Göran Skogsberg, Skövde BTK)
2011 Göran Skogsberg, Skövde FK (Arvi Grapenhed, BTK Safir) 
2012 Göran Skogsberg, Skövde FK (Arvi Grapenhed, BTK Safir)
2013 Göran Skogsberg, Skövde FK (Thomas Andersson, Skagersviks BTK)
2014 Göran Skogsberg, Skövde FK (Peter Larsson, Sjöbo BTK)

65 år (Pensionärs-SM i klasserna 65-85 1994-2001)
1994
Glenn Kindstedt, IF Norcopensarna
1995 Glenn Kindstedt, IF Norcopensarna
1996 Ernst Lindgren, Hässelby
1997 Glenn kindstedt, IF Norcopensarna
1998 Arne Persson, LUGI
1999
2000 Knut Lundgren, BTK Warta (Pensionärs-SM, A-klassen)
2001 Henry Ericsson, Huddinge BTK
2002
2003 Alf Blomkvist, Telia (Toni Borg)
2004 Bo Thorinsson, IF Ifo (Jan-Erik Olofsson, Särö IK)
2005 Per Magnusson, Mariedals IK (Kenneth Lönnberg, Särö IK)
2006 Bo Thorinsson, IF Ifo (Sven-Olof Kratz, Vadstena BTK)
2007 Bo Thorinsson, IF Ifo (Sven-Olof Kratz, Vadstena BTK)
2008 Bo Thorinsson, IF Ifo (Bert Hagberg, Vassunda IF)
2009 Sven.Olof Kratz, Vadstena BTK (Rolf Näsberg. Stockholms-Postens IK)
2010 Ming Pan, VIK-47 (Lars Sandmark, Sjöbo BTK)
2011 Åke Berg, Tullinge TP BTK (Leif Pettersson, KFUM Norrköping)
2012 Nosrat Safai, KFUM Stocksund IA (Sune Axel Pettersson, Stockholms-Postens IK)
2013 Nosrat Safai, IFK Täby BTK (Arvi Grapenhed, BTK Safir)
2014 Nosrat Safai, IFK Täby BTK (Arvi Grapenhed, BTK Safir)

70 år
1990
Olof Blomqvist, Ulvsunda
1991 Ebbe Nilsson, IF Norcopensarna
1992 Arne Neidenmark, Pensionärerna Södra
1993 Svante Thorsell, Halmstads SK (Bo Eckman)
1994 Svante Thorsell, Halmstads SK
1995 Curt Österholm, Stockholms-Postens IK
1996 Curt Österholm, Stockholms-Postens IK (Rune Forsberg)
1997 Curt Österholm, Stockholms-Postens IK (Rune Forsberg)
1998 Curt Österholm, Stockholms-Postens IK (Rune Forsberg)
1999 Glenn Kindstedt, IF Norcopensarna (Curt Österholm)
2000 Glenn Kindstedt, IF Norcopensarna (Curt Österholm)
2001 Rune Åhker, Uppsala Östra BK
2002 Bo Ringström, Spårvägens Veteran-BTK
2003 Georg Karlsson, Spårvägens Veteran-BTK (Arne Persson)
2004 Uno Hedin, IK Bele Barkarby (Arne Persson, IFK Lund)
2005 Arne Persson, IFK Lund (Gunnar Bergman, IK Sturehov)
2006 Uno Hedin, Bele Barkarby IF (Arne Persson, IFK Lund)
2007 Ingvar Johnsson, Olofströms BTK (Kenneth Lönnberg, Särö IK)
2008 Ingvar Johnsson, Olofströms BTK (Kenneth Lönnberg, Särö IK)
2009 Bo Thorinsson, IF Ifo (Ralf Eklöf, Sunnersta AIF)
2010 Sven-Olof Kratz, Vadstena BTK (Bo Thorinsson, IF Ifo)
2011 Bo Thorinsson, IF Ifo (Per Magnusson, Mariedals IK)
2012 Bo Thorinsson, IF Ifo (Sven-Olof Kratz, Vadstena BTK)
2013 Hans Johansson, Spånga Tennis- och BTK (Bo Torinsson, IF Ifo)
2014 Göran Ekström, BTK Linné (Åke Berg, Tullinge TP BTK)

75 år
1994
Ebbe Nilsson, Norco
1995 Oskar Granqvist, Tellus
1996 Gunnar Boberg, Hässelby
1997 Svante Thorsell, Halmstads SK
1998 Svante Thorsell, Halmstads SK
1999
2000 Rune Forsberg, Spånga (Thure Persson)
2001 Curt Österholm, Stockholms-Postens IK
2002 Rune Forsberg, Spånga (Thure Persson)
2003 Curt Österholm, Stockholms-Postens IK (Knut Henriksson)
2004 Glenn Kindstedt, IK Urania (Knut Henriksson, Västerås BTK)
2005 Lennart Berglund, Byttorps IF (Glenn Kindstedt, IK Urania)
2006 Glenn Kindstedt, IK Urania (Rune Åhker, Spårvägens Vet BTK)
2007 Uno Hedin, Bele-Barkarby IF (Glenn Kindstedt, IK Urania)
2008 Uno Hedin, Bele Barkarby BTF (Glenn Kindstedt, IK Urania)
2009 Uno Hedin, Bele Barkarby BTF (Carl-Hugo Wisell, Bele Barkarby BTF)
2010 Uno Hedin, Bele Barkarby BTF (Henry Ericsson, Huddinge BTK)
2011 Ingvar Johnsson, Olofströms BTK (Uno Hedin, Bele Barkarby IF)
2012 Ingvar Johnsson, Olofströms BTK (Toni Borg, Arboga BTK)
2013 Per Magnusson, Mariedals IK (Kenneth Lönnberg, Särö IK)
2014 Bo Torinsson, IF Ifo (Per Magnusson, Mariedals IK)

80 år
1994
Isse Larsson, Hässelby
1995 Isse Larsson, Hässelby
1996 Ebbe Nilsson, IF Norcopensarna
1997 Ebbe Nilsson, IF Norcopensarna
1998 Oscar Granqvist, IK Tellus
1999 Ej
2000 Ebbe Nilsson, IF Norcopensarna
2001 Ebbe Nilsson, IF Norcopensarna
2002 Svante Thorsell, Skedals BTK (Kurt Pettersson)
2003 Gösta Nimmerfors, BTK Linné (Tord Östner)
2004 Svante Thorsell, Skedala BTK (Gunnar Johansson PBK Göteborg)
2005 Tord Östner, Spånga TBK (Lennart Linderoth, Uddevalla BTK)
2006 Rune Forsberg, Spånga TBK (Carl-Bertil Berg, Linköpings PK)
2007 Rune Forsberg, Spånga TBK (Carl-Bertil Berg, Linköpings PK)
2008 Rune Forsberg, Spånga TBK (Knut Henriksson, Västerås BTK)
2009 Glenn Kindstedt, IK Urania (Carl-Bertil Berg, Linköpings PK)
2010 Rune Forsberg, Spånga TBK (Glenn Kindstedt, IK Urania)
2011 Glenn Kindstedt, IK Urania (Bo Wallgren (Grå Pantrarna)
2012 Uno Hedin, Spånga TBTK (Glenn Kindstedt, IK Urania)
2013 Uno Hedin, Spånga TBTK (Glenn Kindstedt, KFUM Norrköping BTK)
2014 Arne Persson, IFK Lund (Henry Ericsson, Huddinge BTK)

85 år
1994
Georg Hieronymus, Göteborg
2013 Jan Ekberg, KF Grå Pantrarna i Gävle
2014 Ej

Tidigare herrsingelklasser
35 år (Oldboys vid stora SM 1941-67, Yngre oldboys 1968-86)
Tage Flisberg 11 guld, Valter Kolmodin 5 guld
1968 Björne Mellström, Mariestads BoIS
1969 Björne Mellström, Boo KFUM
1970 Björne Mellström, Boo KFUM
1971 Tony Larsson, Melleruds TK
1972 Björne Mellström, Boo KFUM
1973 Toni Borg, Kvicksunds SK
1974 Bertil Norlin, Åkarps BTK
1975 Tony Larsson, Melleruds BTK
1976 Toni Borg, Arboga BTK
1977 Arne Persson, Åkarps BTK
1978 Tony Larsson, Melleruds BTK
1979 Jörgen Rosberg, Åkarps BTK
1980 Kent Nilsson, Ängby SK
1981 Jörgen Rosberg, Fridtuna IF
1982 Jörgen Rosberg, Fridtuna IF
1983 Lars-Sverre Andersson, Gunnilse IS
1984 Kjell Johansson, GIF Linden
1985 Lars-Sverre Andersson, Gamla Ullevi BTK
1986 Mikael Svensson, Mölndals BTK
1987 Jörgen Rosberg, Fridtuna IF
1988 Ingemar Söderberg, Mörrum
1989 Ingemar Söderberg, Mörrum
1990 -
1991 -
1992 Arvi Grapenhed, BTK Triss

45 år (Äldre oldboys 1968-86)
1968
Tage Flisberg, Tranås BTK
1969 Liss Larsson, Norrby IF
1970 Tage Flisberg, Tranås BTK
1971 Curt Österholm, Boo KFUM
1972 Tage Flisberg, Tranås BTK
1973 Arne Andersson, Byttorps IF
1974 Allan Dahlgren, Falkenbergs BTK
1975 Glenn Kindstedt, IF Norcopensarna
1976 Olle Carlsson, IF Saab
1977 Glenn Kindstedt, IF Norcopensarna
1978 Arne Persson, Åkarps BTK
1979 Arne Persson, Åkarps BTK
1980 Björne Mellström, Boo KFUM
1981 Tony Larsson, Fåglums IF
1982 Björne Mellström, Boo KFUM
1983 Toni Borg, Fellingsbro BTK
1984 Josef Skultety, Åkarps BTK
1985 Per Magnusson, Fåglums IF
1986 Tony Larsson, Melleruds BTK

55 år (Veteraner 1973-86)
1973
Tage Flisberg, Tranås BTK
1974 Tage Flisberg, Tranås BTK
1975 Tage Flisberg, Tranås BTK
1976 Tage Flisberg, Tranås BTK
1977 Tage Flisberg, Tranås BTK
1978 Stig Johansson, Mariedals IK
1979 Arne Neidenmark, Stockholms Spårvägars GIF
1980 Curt Österholm, Reymersholms IK
1981 Curt Österholm, Reymersholms IK
1982 Curt Österholm, Reymersholms IK
1983 Rune Forsberg, Ulvsunda IF
1984 Rune Forsberg, Ulvsunda IF
1985 Curt Österholm, Stockholms-Postens IK
1986 Glenn Kindstedt, Norco BTK

Herrdubbel
30 år
1990
Ulf Kihlman/Ingemar Söderberg, Darby/Mörrums GoIS
1991 Cay Tegnér/Stefan Wallin, Åkarps BTK
1992 Peter Ketola/Tommy Jacobsson, Norrköping
1993 Peter Haglund/Mikael Karlsson, Lyckeby BTK
1994 Stellan Jeansson/Anders Johansson, BTK Warta/Bålsta
1995 Peter Gripler/Brian Masters, Istrums SK
1996 Peter Fyrberg/Peter Gripler, Norrköpings BTK/Istrums SK
1997 Peter Gripler/Jonny Åkesson, Istrums SK/BTK Rekord
1998 Ej
1999 Mats Källberg/Lars Millbert, Årsta BTK
2000 Ej
2001 Mats Källberg/Ola Nyström, Falu BTK
2002 Göran Wranå/Tomas Comstedt, BTK Enig/Läckeby BTK
2003 Mats Källberg/Ola Nyström, Falu BTK
2004 Tomas Norberg/Peter Haglund, Höganäs BTK/Lyckeby BTK
2005 Mikael Mattiasson/Johan Björklund, Kävlinge BTK/Mariedals IK
2006 Thomas Dahlström/Dick Nyström, BTK Enig
2007 Anders Karlsson/Clas-Henrik Wallgren, Lerums BTS
2008 Mats Källberg/Per-Anders Källberg, Spårvägens BTK/Falu BTK
2009 Glenn Davidsson/Tomas Norberg, Höganäs BTK
2010 Jens Karlsson/Henrik Rosvall, Norrtulls SK/Kalmar BTK
2011 Niklas Andersson/Johan Nicklasson, Lessebo BTK
2012 Lars Jarlebrand/Pascal Kindblad, SK Frigg 
2013 Alexander Drugge/Jonas Nordin, Solna BTK
2014 Fredrik Håkansson/Andreas Ljones, Halmstad BTK/Råda-Hindås BTK

40 år
1988
Josef Skultety/Hans Åkervall, Åkarps BTK
1989 Josef Skultety/Hans Åkervall, Åkarps BTK
1990 Lars-Sverre Andersson/Mikael Svensson, BTK Linné/Partille PK
1991 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK Triss/Blentarps SK
1992 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK Triss/Blentarps SK
1993 Ingemar Söderberg/Hans Åkervall, Mörrums GoIS/Blentarps SK
1994 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK triss/Blentarps SK
1995 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTKL Triss/Blentarps SK
1996 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK Safir/Malmö FF
1997 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK Safir/Blentarps SK
1998 Benny Lundberg/Dennis Pettersson, SK Höjden
1999 Göran Skogsberg/Lars Arnqvist, Istrums SK
2000 Göran Skogsberg/Lars Arnqvist, Istrums SK
2001 Michael Svensson/Peter Arfwedsson, Solna BTK
2002 Ingemar Söderberg/Jan Håkan Svensson, Mörrums bTK/Vadsbro IF
2003 Hans Thalin/Mikael Karlsson, Lyckeby BTK
2004 Mikael Karlsson/Hans Thalin, Lyckeby BTK
2005 Bo Lindmark/Anders Johansson, Spårvägens BTK
2006 Glenn Andersson/Bo-Göran Ek, Mölndals BTK/BTK Warta
2007 Glenn Andersson/Bo-Göran Ek, Mölndals BTK/BTK Warta
2008 Thomas Eriksson/Gert Klang, Linköpings PK
2009 Thomas Eriksson/Gert Klang, Linköpings PK 
2010 Jonas Lindqvist/Lars Millbert, Riddaren BTK
2011 Mikael Karlsson/Michael Källén, Lyckeby BTK/Lindsdals IF
2012 Tomas Comstedt/Magnus Holmerin, BTK Enig 
2013 Mikael Appelgren/Tommy Bergman, Spårvägens BTK/IFK Täby BTK
2014 Thomas Comstedt/Magnus Holmerin, Lyckeby BTK/BTK Enig

50 år
1987
Toni Borg/Arne Persson, Fellingsbro BTK/Anox BTK
1988 Toni Borg/Per Magnusson, Fellingsbro BTK/Mariestad
1989 Josef Skultety/Arne Persson, Åkarps BTK/LUGI
1990 Josef Skultety/Arne Persson, Åkarps BTK/LUGI
1991 Arne Persson/Josef Skultety, LUGI/Åkarps BTK
1992 Toni Borg/Per Magnusson, Fellingsbro BTK/Mariedals IK
1993 Toni Borg/Per Magnusson, Fellingsbro BTK/Mariedals IK
1994 Arne Persson/Josef Skultety, LUGI/Blentarps SK
1995 Per Magnusson/Lennart Magnusson, Mariedals IK/Kalmar BTK
1996 Toni Borg/Göran Allvin, Fellingsbro BTK/Hallstahammars BTK
1997 Lars Arnqvist/Björn Andersson, Istrums SK/Trollhättans BTK
1998 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK Safir/Söderkulla
1999 Nosrat Safari/Lennart Engström, Vällingby SK
2000 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK Safir/SIK?
2001 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK Safir/Malmö FF
2002 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK Safir/Malmö FF
2003 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK Safir/Malmö FF
2004 Göran Skogsberg/Lars Arnqvist, Istrums BTK
2005 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK Safir/Söderkulla BTK
2006 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK Safir/Västerviks BTK
2007 Håkan Svensson/Ingemar Söderberg, Västerås BTK/Mörrums GoIS
2008 Thomas Andersson/Göran Skogsberg, Töreboda BTK
2009 Kurt Larsson/Thomas Pettersson, Ängby SK
2010 Dan Lagerlöf/Anders Åkerström, Hallstahammars BTK/BTK Safir
2011 Markku Kivistö/Per-Åke Rubensson, Rotebro BTK
2012 Anders Johansson/Bo Lindmark, Back BTK
2013 Anders Johansson/Bo Lindmark, Back BTK
2014 Peter Haglund/Mikael Karlsson, Lyckeby BTK

60 år
1987
Rune Forsberg/Arnold Lantz, Ulvsunda IF/BTK Telje
1988 Curt Österholm/Alf Carlsson, Stockholms-Postens IK/Wartaiterna
1989 Curt Österholm/Alf Carlsson, Stockholms-Postens IK/Wartaiterna
1990 Curt Österholm/Alf Carlsson, Stockholms-Postens IK/BTK Warta
1991 Alf Carlsson/Curt Österholm, BTK Warta/Stockholms-Postens IK
1992 Curt Österholm/Rune Forsberg, Stockholms-Postens IK/Sigtuna
1993 Rune Forsberg/Curt Österholm, Sigtuna BTK/Stockholms-Postens IK
1994 Arne Persson/Glenn Kindstedt, LUGI/IF Norcopensarna
1995 Rune Forsberg/Curt Österholm, Sigtuna BTK/Stockholms-Postens IK
1996 Georg Karlsson/Arne Persson, Stockholms-Postens IK/LUGI
1997 Glenn Kindstedt/Toni Borg, IF Norcopensarna/Köpings BTK
1998 Toni Borg/Per Magnusson, Köpings BTK/Mariedals IK
1999 Bo Thorinsson/Hans Westling, IF Ifo
2000 Toni Borg/Per Magnusson, Köpings BTK/Mariedals IK
2001 Toni Borg/Per Magnusson, Köpings BTK/Mariedals IK
2002 Hans Johansson/Björn Wessman, Spånga
2003 Ove Nilsson/Janne Olofsson, IF Ifö/Särö
2004 Björn Wessman/Hans Johansson, Spånga BTK
2005 Göran Allvin/Lennart Björk, Hallstahammars BTK/Finspångs AIK
2006 Göran Allvin/Lennart Björk, Hallstahammars BTK/Finspångs AIK
2007 Göran Allvin/Lennart Björk, Hallstahammars BTK/Finspångs AIK
2008 Arvi Grapenhed/Göran Skogsberg, BTK Safir/Skövde FK
2009 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK Safir/Västerviks BTK
2010 Jan Forsling/Göran Skogsberg, Västerviks BTK/Skövde BTK
2011 Arvi Grapenhed/Göran Skogsberg, BTK Safir/Skövde FK
2012 Arvi Grapenhed/Göran Skogsberg, BTK Safir/Skövde FK 
2013 Arvi Grapenhed/Göran Skogsberg, BTK Safir/Skövde FK
2014 Arvi Grapenhed/Göran Skogsberg, BTK Safir/Skövde PK

65 år
2001
Göran Winge/Ingvar Johnsson, Hedemora/Olofströms BTK
2002 Ralf Eklöf/Erik Rolf Wilhelmsson, Uppsala Östra BK/Ljusdals BTK
2003 Toni Borg/Per Magnusson, Köpings BTK/Mariedals IK
2004 Bo Thorinsson/Hans Westling, IF Ifo
2005 Toni Borg/Per Magnusson, Köpings BTK/Mariedals IK
2006 Björn Wessman/Hans Johansson, Spånga TBK
2007 Bo Thorinsson/Hans Westling, IF Ifo
2008 Ove Nilsson/Jan-Eric Olofsson, IF Ifo/Särö IK
2009 ?
2010 Göran Ekström/Lars Karlsson, BTK Linné
2011 Göran Allvin/Lennart Björk, Hallstahammars BTK/IF Norcopensarna
2012 Nils Billing/Christer Blom, Falkenbergs BTK/BTK Serve 
2013 Göran Allvin/Lennart Björk, Arboga BTK/KFUM Norrköping BTK
2014 Nosrat Safai/Thomas Samuelsson, IFK Täby BTK

70 år
1990
Olof Blomqvist/Torsten Berggren, Ulvsunda IF/Spårvägen
1991 Ebbe Nilsson/Kurt Pettersson, IF Norcopensarna
1992
1993 Arne Neidenmark/Olof Blomqvist, Spårvägens Veteran-BTK
1994 Gösta Nimmerfors/Stig Nilsson, IF Ifo/Saab BTK – 1:a Pens-SM
1995
Rune Forsberg/Curt Österholm, Sigtuna IF/Stockholms-P IK – 2:a Pens-SM
1996 Rune Forsberg/Curt Österholm, Sigtuna IF/Stockholms-Postens IK
         Bertil Kroon/Eiton Hildesson, Pensionärernas BK – 3:e Pens-SM
1997 Rune Forsberg/Curt Österholm, IK Bele/Stockholms-Postens IK
         Knut Henriksson/Tage Lundqvist, Västerås BTK/IF Ifo – 4:e Pens-SM
1998 Allan Dahlgren/Arnold Lantz, Falkenbergs BTK/BTK Telje
         Knut Henriksson/Tage Lundqvist, Västerås BTK/IF Ifo – pool, 5:e Pens-SM
1999 Glenn Kindstedt/Curt Österholm, IF Norcopensarna/Stockholms-Postens IK
2000 Glenn Kindstedt/Curt Österholm, IF Norcopensarna/Stockholms-Postens IK
         Glenn Kindstedt/Carl-Bertil Berg, IF Norcopensarna/Saab BTK – 7:e Pens-SM
2001 Glenn Kindstedt/Curt Österholm, IF Norcopensarna/Stockholms-Postens IK
2002 Glenn Kindstedt/Harrias Mathiasson, IK Urania/BTK Warta
2003 Glenn Kindstedt/Harris Mathiasson, IK Urania/BTK Warta
2004 Glenn Kindstedt/Harris Mathiasson, IK Urania/BTK Warta
2005 Rolf Aderö/Bong Chul-Lee, Spånga TBK
2006 John Helgesson/Kenneth Lönnberg, Lerkils IF/Särö IK
2007 Kenneth Lönnberg/John Helgesson, Särö IK/Lerkil
2008 Toni Borg/Per Magnusson, Arboga BTK/Mariedals IK
2009 Bo Thorinsson/Hans Westling, IF Ifo
2010 Toni Borg/Per Magnusson, Arboga BTK/Mariedals IK
2011 Hans Fredén/Ove Nilsson, Vaggeryds BTK/IF Ifo
2012 Jan-Eric Olofsson/Bo Thorinsson, Särö IK/IF Ifo 
2013 Hans Fredén/Ove Nilsson, Vaggeryds BTK/IF Ifo
2014 Göran Ekström/Torsten Lager, BTK Linné/Mörrums GoIS BTK

75 år
1994
Oskar Granqvist/Ebbe Nilsson, Tellus/IF Norcopensarna – 1:a Pens-SM
1995
Ebbe Nilsson/Kurt Pettersson, IF Norcopensarna – 2:a Pens-SM
1996
Calle Wihlborg/Nils Härnström, Spårvägens Vet BTK – 3:e Pens-SM
1997
Olle Blomkvist/Ebbe Nilsson, Spårvägens Vet BTK/IF Norcop – 4:e Pens-SM
1998
Gösta Nimmerfors/Svante Thorsell, IF Ifo/Halmstads SK – 5:e Pens-SM
1999

2000
K Dahlman/Rune Forsberg, Spårvägen Vet BTK/Spånga TBK – 7:e Pens-SM
2001 B Kroon/T Persson, Pensionär
2002 E Hildesson/Gösta Nimmerfors, BTK Linné
2003 Rune Forsberg/K Dahlman, Spånga/Spårvägens Veteran-BTK
2004 Rune Forsberg/K Dahlman, Spånga TBK/Spårvägens Veteran-BTK
2005 Harris Mattiasson/Glenn Kindstedt, BTK Linné/IK Urania
2006 Bo Ringström/Rune Åhker, Spårvägens Vet BTK
2007 Uno Hedin/Carl-Hugo Wiksell, Bele-Barkarby IF
2008 Glenn Kindstedt/Arne Persson, IK Urania/IFK Lund
2009 Henry Ericsson/Ove Medin, Huddinge/Telia IF
2010 Uno Hedin/Carl-Hugo Wiksell, Bele Barkarby BTF
2011 Ingvar Johnsson/Göran Winge, Olofströms BTK/IFK Hedemora BTK 
2012 Ingvar Johnsson/Göran Winge, Olofströms BTK/IFK Hedemora BTK 
2013 Toni Borg/Per Magnusson, Arboga BTK/Mariedals IK
2014 Jan-Eric Olofsson/Bo Torinsson, Särö IK/IF Ifo

80 år
2001
Olof Blomqvist/Gunnar Säwerström, Spårvägens Veteran-BTK
2002 Ebbe Nilsson/Kurt Pettersson, IF Norcopensarna
2003 Gunnar Boberg/Tord Östner, Hässelby/Spånga
2004 G Johansson/S Svensson, PBK
2005 Rune Forsberg/Kjell Dahlman, Spånga TBK/Spårvägens Vet BTK
2006 Elton Hildesson/Knut Henriksson, BTK Linné/Västerås BTK
2007 Liss Bossmark/Sune Svensson, Varbergs BTK/Falkenbergs BTK
2008
2009
2010 Rune Forsberg/Glenn Kindstedt, Spånga TBK/IK Urania
2011 Rune Forsberg/Glenn Kindstedt, Spånga TBK/IK Urania
2012 Rune Forsberg/Glenn Kindstedt, Spånga TBK/IK Urania
2013 Glenn Kindstedt/Arne Persson, KFUM Norrköping BTK/IFK Lund
2014 Henry Ericsson/Nils-Erik Svensson, Huddinge BTK/Byttorps IF

Tidigare herrdubbelklasser
Veteraner dubbel (ej officiell SM-klass?)
1976
Tage Flisberg/Gunnar Londré, Tranås BTK/Norrby IF
1977 Tage Flisberg/Gunnar Londré, Tranås BTK/Vänersborgs BTK
1978 Allan Constantin/Börje Hjalmarsson, Ödeborg/Kroppefjäll
1979 Gösta Nimmerfors/Stig Nilsson, IF Ifo/Järna BTK
1980 Rune Rosberg/Curt Österholm, Helenelunds IK/Reymersholms IK
1981 Stig Nilsson/Olle Carlsson, Järna BTK/IF Saab
1982 Olle Carlsson/Stig Nilsson, BTK Safarm/Järna BTK
1983 Rune Forsberg/Arnold Lantz, Ulvsunda IF/BTK Telje
1984
1985
1986 Glenn Kindstedt/Curt Österholm, BTK Norcoiterna/Stockholms-Postens IK

35 år (Oldboys vid stora SM 1965-67, Yngre oldboys 1968-86)
1965 Per-Olov Croneryd/Bengt Jonsson, IF Norcopensarna/Ringarums AIK
1966 Olle Karlsson/Glenn Kindstedt, IF Saab/Finspångs AIK
1967 Olle Karlsson/Glenn Kindstedt, IF Saab/Fridtuna AIK
1968 Tage Flisberg/Björne Mellström, Tranås BTK/Mariestads BoIS
1969 Alf Carlsson/Bengt Nicander, IK Urania
1970 Uno Hedin/Curt Österholm, IK Bele/Boo KFUM
1971 Tony Larsson/Arne Persson, Melleruds TK/LUGI
1972 Tony Larsson/Björne Mellström, Melleruds TK/Boo KFUM
1973 Tony Larsson/Björne Mellström, Melleruds BTK/Boo KFUM
1974 Tony Larsson/Björne Mellström, Melleruds BTK/Boo KFUM
1975 Arne Persson/Per Stenson, LUGI/Luleå SK
1976 Bertil Carlsson/Per Stenson, BTK Rekord/Luleå SK
1977 Toni Borg/Tony Larsson, Arboga BTK/Melleruds BTK
1978 Toni Borg/Tony Larsson, Arboga BTK/Melleruds BTK
1979 Uno Hedin/Lars-Åke Johnsson, IK Bele/GIF Linden
1980 Arne Persson/Josef Skultety, Åkarps BTK
1981 Jörgen Rosberg/Kent Nilsson, Fridtuna IF/Råcksta SK
1982 Jörgen Rosberg/Kent Nilsson, Fridtuna IF/Råcksta SK
1983 Lars-Sverre Andersson/Kjell Johansson, Gunnilse IS/Mölndals BTK
1984 Jörgen Rosberg/Kent Nilsson, Fridtuna IF/Blackebergs SK
1985 Lars-Sverre Andersson/Mikael Svensson, Gamla Ullevi BTK/Mölndals BTK
1986 Lars-Sverre Andersson/Mikael Svensson, Gamla Ullevi BTK/Mölndals BTK
1987 Göran Allvin/Jörgen Rosberg, Hallastahammars BTK/Fridtuna IF
1988 Lars-Sverre Andersson/Mikael Svensson, Gamla Ullevi/Partille PK
1989 Lars-Sverre Andersson/Mikael Svensson, BTK Linné/Partille PK
1990 -
1991 -
1992 Arvi Grapenhed/Hans Åkervall, BTK Triss/Blentarps SK

45 år (Äldre oldboys 1968-86)
1968
Torsten Berggren/Arne Neidenmark, Stockholms Spårvägars GIF
1969 Torsten Berggren/Arne Neidenmark, Stockholms Spårvägars GIF
1970 Torsten Berggren/Arne Neidenmark, Stockholms Spårvägars GIF
1971 Weine Fredriksson/Olle Carlsson, IF Saab
1972 Weine Fredriksson/Olle Carlsson, IF Saab
1973 Weine Fredriksson/Olle Carlsson, IF Saab
1974 Sven-Gunnar Björk/Curt Österholm, Steglinge BTK/Boo BTK
1975 Glenn Kindstedt/Olle Carlsson, IF Norcopensarna/IF Saab
1976 Olle Carlsson/Glenn Kindstedt, IF Saab/IF Norcopensarna
1977 Glenn Kindstedt/Olle Carlsson, IF Norcopensarna/IF Saab
1978 Uno Hedin/Arne Persson, IK Bele/Åkarps BTK
1979 Uno Hedin/Arne Persson, IK Bele/Åkarps BTK
1980 Uno Hedin/Arne Persson, IK Bele/Åkarps BTK
1981 Uno Hedin, Järfälla BTK/Arne Persson, Åkarps BTK
1982 Arne Persson/Bertil Norlin, Åkarps BTK
1983 Josef Skultety/Arne Persson, Åkarps BTK
1984 Tony Larsson/Björne Mellström, Fåglums IF/Orminge BTK
1985 Toni Borg/Per Magnusson, Fellingsbro BTK/Fåglums IF
1986 Toni Borg/Per Magnusson, Fellingsbro BTK/Mariestads BoIS

Damsingel
30 år (1991-)
1991
Ann-Christin Edman, Råå BTK
1992 Miljana Gajic, Gezeta BTK
1993 Gunilla Lindström, Enskede BoPS (Kia Sigge)
1994 Anita Jonsson, Mölndals BTK
1995 Birgitta Strand-Rådberg, Vänersborgs BTK
1996 Gunnel Borgström, Tvååkers BTK (Miljana Gajic - poolspel?)
1997 Ulrika Hansson, Borlänge BTK (Lena Johnsson)
1998 Lena Johnsson, Olofströms BTK (Ulrika Hansson)
1999 Ulrika Hansson, Ulricehamns IF (Lena Johnsson)
2000 Lena Söderlund, Stratos (Lena Johnsson)
2001 Britt-Marie Lähdet, Kebnekaise BTK (Lena Johnsson)
2002 Barbro Wiktorsson, Rönninge SK BF (Ulrika Hansson)
2003 Sonja Sukarén, Bele-Barkarby IF (Britt-Marie Bölenius)
2004 Ulrika Hansson, Rönninge SK (Jenny Jönsson, Lyckeby BTK)
2005 Lena Johnsson, Olofströms BTK (Jennie Lindström, BTK Serve)
2006 Linda Almgren, Vrena IF (Helena Johansson, BTK Linné)
2007 Linda Almgren, Vrena IF (Helena Johansson, BTK Linné)
2008 Lena Persson, Riddaren BTK (Helena Johansson, BTK Linné)
2009 Yue Xia Wang-Fridén, Ljungsbro BTK (Lena Johnsson, Olofströms BTK)
2010 Yue Xia Wang-Fridén, IF Norcopensarna (Linda Almgren, Vrena IF) - poolspel
2011 Yue Xia Wang-Fridén, IF Norcopensarna (Annelie Kullingsjö, IFK Falköping BTK)
2012 Elsa Ekman, Vrena IF (Sofia Westholm, Fridhem/Urnan BTK)
2013 Annimari Bölenius, Spårvägens BTK (Sofia Westholm, Spårvägens BTK)
2014 Sofia Westholm, IK Juno (Linda Almgren, Vrena IF)

40 år
1987
Wanja Wannahed, Rimbo IF
1988 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1989 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1990 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1991 Birgitta Rådberg-Strand, Vänersborgs BTK
1992 Birgitta Rådberg-Strand, Vänersborgs BTK
1993 Birgitta Rådberg-Strand, Norrköpings BTK (Wanja Wannehed)
1994 Birgitta Strand-Rådberg, Vänersborgs BTK
1995 Birgitta Rådberg-Strand, Vänersborgs BTK
1996 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK (Miljana Gajic)
1997 Gunilla Lindström, Solna BTK (Bodil Bengtsson)
1998 Birgitta Olsson, Ulricehamns IF
1999 Birgitta Olsson, Ulricehamns IF
2000 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
2001 Birgitta Olsson, Trollhättans BTK (Bodil Bengtsson, Backaryds SK) - poolspel
2002
2003 Birgitta Rådberg-Gustavi, Vänersborgs BTK (Gunilla Lindström)
2004 Ann Dönell Mårtensson, BTK Linné (Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK)
2005 Ingela Wallin, Trollhättans BTK (Gunilla Lindström, Solna BTK)
2006 Gunilla Lindström, Solna BTK (Lisbeth Oscarsson, Tävelsås BTK)
2007 Ann Dönell-Mårtensson, BTK Linné (Ligia Olsson, Olofströms BTK)
2008 Lena Johnsson, Olofströms BTK (Susanne Rappman, Lindome BTK)
2009 Yue Xia Wang-Fridén, Ljungsbro BTK (Anneli Ljunggren, Onsala BTK)
2010 Yue Xia Wang-Fridén, IF Norcopensarna (Anneli Ljunggren, Onsala BTK)
2011 Yue Xia Wang-Fridén, IF Norcopensarna (Lena Johnsson, Kvarnby AK)
2012 Lena Johnsson, Kvarnby AK (Mona Fridell, Spånga TBK)
2013 Yuexia Wang-Fridén, IF Norcopensarna (Annimari Bölenius, Spårvägens BTK)
2014 Barbro Wiktorsson, IK Juno (Linda Almgren, Vrena IF)

50 år
1987
Wanja Wannehed, Rimbo IF
1988 Wanja Wannahed, Rimbo IF
1989 Wanja Wannehed, Rimbo
1990 Birgitta Tegner, Stenungsund
1991 Birgitta Tegner, Stenungsund
1992 Birgitta Tegner, Bohus
1993 Birgitta Tegner, Uddevalla BTK (Wanja Wannehed)
1994 Birgitta Tegner, Melleruds BTK
1995 Wanja Wannehed, Rimbo BTK
1996 Marita Neidert, Melleruds BTK (Birgitta Tegner)
1997 Marita Neidert, Melleruds BTK (Birgitta Tegner)
1998 Lotta Borg, Spånga TBK
1999 Wanja Wannehed, Rimbo
2000 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
2001 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK (Marita Neidert, Falkenbergs BTK)
2002 Birgitta Rådberg-Gustavii, Vänersborgs BTK (Anita Andersson)
2003 Birgitta Rådberg-Gustavii, Vänersborgs BTK (Marita Neidert)
2004 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK (Anita Andersson, BTK Rekord) * Poolspel
2005 Lotta Borg, Spånga TBK * Poolspel
2006 Gunilla Lindström, Solna BTK (Galina Engelson, Skepptuna IK)
2007 Ligia Olsson, Olofströms BTK (Anita Andersson, Råå BTK)
2008 Lotta Borg, Spånga TBK (Anita Andersson, BTK Rekord) - poolspel
2009 Lisbeth Oskarsson, Tävelsås BTK (Bodil Bengtsson, Mörrums GoIS BTK) - poolspel
2010 Lisbeth Oskarsson, Dänningelanda BTK Gunilla Widström, Bålsta BTK)
2011 Marita Neidert, Falkenbergs BTK (Ann Dönell Mårtensson, Sjöbo BTK)
2012 Ann Dönell-Mårtensson, BTK Linné (Annika Hellewell, Spånga TBK)
2013 Yuexia Wang-Fridén, IF Norcopensarna (Helena Sundlöf, Tullinge TP BTK)
2014 Yue Xia Wang-Fridén, IF Norcopensarna (Mona Fridell, Spånga TBK)

60 år
1988
Reina Wetterström, Torps GoIF
1989 Reina Wetterström, Torps GoIF
1990
1991 Reina Wetterström, Torps GoIF
1992 Reina Wetterström, Torps GoIF
1993 Reina Wetterström, Torps GoIF
1994 Reina Wetterström, Torps GoIF
1995 Wanja Wannehed, Rimbo BTK
1996 Wanja Wannehed, Rimbo BTK
1997 Wanja Wannehed, Rimbo BTK
1998 Wanja Wannehed, Rimbo BTK
1999 Birgitta Tegner, Melleruds BTK
2000 Wanja Wannehed, Rimbo BTK
2001
2002 Wanja Wannehed, Rimbo BTK
2003
2004 Ingegerd Freinert, Trollhättans BTK (Birgit Jönsson, Varbergs BTK) - Poolspel
2005 Lotta Borg, Spånga TBK - poolspel
2006 Marita Neidert, Falkenbergs BTK (Anita Andersson, Råå BTK)
2007 Marita Neidert, Falkenbergs BTK (Anita Andersson, Råå BTK) - poolspel
2008
Marita Neidert, Falkenbergs BTK (Maria Franzén, VIK -47)
2009
Anita Andersson, BTK Rekord (Maria Franzén, VIK -47)
2010
Anita Andersson, BTK Rekord (Lena Linde, BTK Rekord) – poolspel
2011
Marita Neidert, Falkenbergs BTK (Anita Andersson, BTK Rekord) – poolspel
2012
Anita Andersson, BTK Rekord (Eva Fredenlund, Byttorps IF) 
2013 Anita Andersson, BTK Rekord (Lotta Borg, Spånga Tennis- o BTK) – poolspel
2014 Anita Andersson, Åstorps BTK (Elise Rydström, Hässelby P BTK) – poolspel

65 år (Pensionärs-SM i klasserna 65-80 infördes 1994 - men sen? 65-70 2007)
1994
Reina Wetterström, Torps GoIF
1995 Reina Wetterström, Torps GoIF
1996 Marianne Brunsjö-Åstedt, Linköping
1997 Barbro Boström, Ödeborgs IF
1998 Reina Wetterström, Torps GoIF
1999
2000 Wanja Wannehed, Rimbo BTK
2001 Wanja Wannehed, Rimbo BTK
2002 Wanja Wannehed, Rimbo BTK
2003 Birgit Jönsson, Varbergs BTK
2004 Birgit Jönsson, Varbergs BTK
2005 Ingegerd Freinert, Trollhättans BTK - poolspel
2006 Ingegerd Frreinert, Trollhättans BTK  - poolspel
2007 Ingegerd Freinert, Trollhättans BTK (Siv Eriksson, Varbergs BTK)
2008 Ingegerd Freinert, Trollhättans BTK – poolspel
2009 Lotta Borg, Spånga TBK (Ingegerd Freinert, Trollhättans BTK)
2010 Ulla Dovblad, Torslanda IK (Yvonne Granwe, Töle IF) – poolspel
2011 Anita Andersson, BTK Rekord (Ulla Dovblad, Torslanda IK) – poolspel
2012 Anita Andersson, BTK Rekord (Marita Neidert, Falkenbergs BTK)
2013 Anita Andersson, BTK Rekord (Lotta Borg, Spånga Tennis- o BTK)
2014 Marita Neidert, Falkenbergs BTK (Anita Andersson, Åstorps BTK)

70 år
1992
Inez Närting, Fältöverstens BTK
1993 Gunhild Constantin, Ödeborgs IF
1994 Gunhild Constantin, Ödeborgs IF
1995 Gunhild Constantin, Ödeborgs IF
1996
1997 –
1998
1999
2000 –
2001
2002
2003 Barbro Broström, Ödeborgs IF
2004
2005 Siv Eriksson, Varbergs BTK - poolspel
2006
2007
2008 Siv Eriksson, Varbergs BTK (Yvonne Granwe)
2009 Siv Eriksson, Varbergs BTK (Britt Nilsson, PBK Göteborg)
2010 Ingegerd Freinert, Trollhättans BTK (Siv Eriksson, Varbergs BTK)
2011 Ingegerd Freinert, Trollhättans BTK (Marianne Karlsson, Nävragöl BK) – poolspel
2012 Ingegerd Freinert, Trollhättans BTK (Monika Maul, Hässelby Pensionärers BTK)
2013 Monika Maul, Hässelby Pensionärers BTK (Ingegerd Freinert, Trollhättans BTK) – poolspel
2014 Monika Maul, Hässelby P BTK (Siv Ericsson, ´Varbergs BTK – poolspel

75 år (2005, 2007 75-80)
1994
Inez Närting, Fältöverstens BTK
1995
1996 –
1997 –
1998 Inez Närting, Fältöverstens BTK
1999
2000 Marianne Brunsjö-Åstedt, Linköping – poolspel
2001 Gunhild Constantin, Ödeborgs IF
2002 Marianne Brunsjö-Åstedt, Linköpings HIF
2003 Gunhild Constantin, Ödeborgs IF
2004 Britt Skogh, PBK Göteborg (Marianne Brunsjö-Åstedt, Linköpings HIF) - poolspel
2005 Maj-Britt Larsson, PBK Göteborg - poolspel
2006 Ragnhild Lundberg, Hässelby PBK - poolspel
2007 Ragnhild Lundberg, Hässelby PBK - poolspel
2008 Ragnhild Lundberg, Hässelby PBK – poolspel
2009 Siv Eriksson, Varbergs BTK – poolspel
2010 Siv Eriksson, Varbergs BTK (Ragnhild Lundberg, Hässelby PBK)
2011 Siv Eriksson, Varbergs BTK (Britt Nilsson, PBK Göteborg) – poolspel
2012 Ragnhild Lundberg, Hässelby Pens BTK (Britt Nilsson, Pens BTK)
2013 Britt Nilsson, Pensionärernas BTK (Ulla Britt Magnusson, Pensionärernas BTK)
2014 Siv Ericsson, Varbergs BTK (Britt Nilsson, Pensionärernas BTK) – poolspel

Tidigare damsingelklasser
35 år (Oldgirls 1971-86)
1971
Siv Petersson, Stockholms Spårvägars GIF
1972 Siv Petersson, Stockholms Spårvägars GIF
1973 Siv Petersson, Stockholms Spårvägars GIF
1974 Birgitta Tegner-Larsson, Vänersborgs BTK
1975 Birgitta Tegner-Larsson, Vänersborgs BTK
1976 Birgitta Tegner-Larsson, Vänersborgs BTK
1977 Birgitta Tegner-Larsson, Vänersborgs BTK
1978 Birgitta Tegner-Larsson, Vänersborgs BTK
1979 Birgitta Tegner-Larsson, Vänersborgs BTK
1980 Ann-Charlotte Borg, Stockholms Godtemplares IF
1981 Marita Neidert, Stockholms Spårvägars GIF
1982 Lotta Borg, Stockholms Godtemplares IF
1983 Birgitta Rådberg, Solna BTK
1984 Birgitta Rådberg, Stockholms Spårvägars GoIF
1985 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1986 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1987 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1988 Birgitta Rådberg, Vänersborgs BTK
1989 Birgitta Tegner, Stenungsund
1990
1991
1992 Birgitta Rådberg-Strand, Vänersborgs BTK

45 år (Äldre oldgirls 1984-86)
1984
Wanja Wannehed, Rimbo IF (inoff)
1985 Wanja Wannehed, Rimbo IF
1986 Wanja Wannehed, Rimbo IF

Damdubbel
30 år
1992
Marita Nilsson/Sonja Sukarén, Ängby SK
1993 Gunilla Lindström/Kia Sigge, Enskede BoPS/Boo KFUM
1994 Anita Jonsson/Yvonne Wallin, Mölndals BTK
1995 Ligia Olsson/Ann Dönell-Mårtensson, Mörrums BTK/BTK Linné
1996
1997 Ewa Carlsson/Yvonne Wallin, Falkenbergs BTK/Mölndals BTK
1998
1999 Ulrika Hansson/Anette Ivarsson, Rönninge SK BF/Vrena
2000
2001 Ulrika Hansson/Birgitta Olsson, Rönninge SK BF/Trollhättans BTK
2002 Barbro Wiktorsson/Ulrika Hansson, Rönninge SK BF
2003 Bodil Bengtsson/Lena Johnsson, Mörrums BTK/Olofströms BTK
2004 Malin Johansson/Jenny Jönsson, BTK Senoren/Lyckeby BTK
2005 Jennie Lindström/Mona Fallgren, BTK Serve
2006 Linda Almgren/Elsa Ekman, Vrena IF
2007 Elinor Johansson/Anna-Carin Karlsson, Torup/Bohus
2008
2009
2010
2011
2012
2013 ?
2014 Sofia Westholm/Barbro Wiktorsson, IK Juno

40 år
1987
Birgitta Magnusson/Lena Pettersson, Bahco Ventilation IF
1988
1989 Birgitta Rådberg/Birgitta Tegner, Vänersborgs BTK/Stenungsund
1990 Birgitta Rådberg/Birgitta Tegner, Vänersborgs BTK/Stenungsund
1991 Birgitta Rådberg-Strandh/Birgitta Tegner, Vänersborgs BTK/Stenungsund
1992 Birgitta Rådberg-Strandh/Birgitta Tegner, Vänersborgs BTK/Bohus
1993 Birgitta Rådberg-Strandh/Birgitta Tegner, Norrköpings BTK/Uddevalla BTK
1994 Birgitta Rådberg-Strandh/Birgitta Tegner, Vänersborgs BTK/Melleruds BTK
1995 Birgitta Rådberg-Strandh/Birgitta Tegner, Vänersborgs BTK/Melleruds BTK
1996
1997 Kia Sigge/Gunilla Lindström, Boo KFUM/Solna BTK
1998
1999 Birgitta Olsson/Berit Pettersson, Ulricehamns IF
2000
2001 Ej
2002
2003 ?
2004 Gunilla Lindström/Lisbeth Oscarsson, Solna BTK/Tävelsås BTK
2005 Gunilla Lindström/Lisbeth Oscarsson, Solna BTK/BTK Frej (-60 år) - poolspel
2006 Gunilla Lindström/Lisbeth Oscarsson, Solna BTK/Tävelsås BTK
2007 Lena Johnsson/Ligia Olsson, Olofströms BTK
2008
2009
2010
2011
2012
2013 Lena Johnsson/Katarina Åmark, Kvarnby AK/KFUM Kristianstad BTF
2014 Lena Johnsson/Katarina Åmark, Kvarnby AK/KFUM Kristianstad BTF

50 år
1989
Wanja Wannehed/Reina Wetterström, Rimbo/Torps GIF
1990 Birgitta Tegner/Reina Wetterström, Stenungsund/Torps GoIF
1991 Birgitta Tegner/Reina Wetterström, Stenungsund/Torps GoIF
1992 Wanja Wannehed/Ingegärd Freinert, Rimbo/Trollhättans BTK
1993 Wanja Wannehed/Ingegärd Freinert, Rimbo IF/Trollhättans BTK
1994 Birgitta Tegner/Reina Wetterström, Melleruds BTK/Torps GoIF
1995 Birgitta Tegner/Marita Neidert, Melleruds BTK
1996
1997 Birgitta Tegner/Marita Neidert, Melleruds BTK
1998
1999 Birgitta Tegner/Lotta Borg, Melleruds BTK/Spånga TBK
2000
2001 Marita Neidert/Birgitta Rådberg, Falkenbergs BTK/Vänersborgs BTK
2002 Wanja Wannehed/Ingegerd Freinert, Rimbo BTK/Trollhättans BTK
2003 -
2004 -
2005 -
2006 -
2007 Anita Andersson/Lena Linde, Råå BTK
2008
2009
2010
2011
2012
2013 Ann Dönell/Mette Knudsen, BTK Linné
2014 – (se 40!)

60 år
1992
Maj Britt Larsson/Reina Wetterström, BTK Warta/Torps GoIF
1993 Gunhild Constantin/Barbro Broström, Ödeborgs IF
2014 Anita Andersson/Lena Linde, Åstorps BTK/BTK Rekord

65 år
2003
Yvonne Granwe/Birgit Jönsson, Lerkils IF/Varbergs BTK
2004 Yvonne Granwe/Birgit Jönsson, Lerkils IF/Varbergs BTK
2005 Yvonne Granwe/Birgit Jönsson, Lerkils IF/Varbergs BTK (-80 år)
2006 Ingegerd Freinert/Ragnhild Lundberg, Trollhättans BTK/Hässelby PBK
2007 Ingegerd Freinert/Ragnhild Lundberg, Trollhättans BTK/Hässelby PBK
2008
2009
2010
2011
2012
2013 Anita Andersson/Lena Linde, BTK Rekord
2014 Ej

Tidigare damdubbelklasser
Oldgirls dubbel (1971-)
1971
Siv Petersson/Wanja Wannehed, Stockholms Spårvägars GIF/Rimbo IF
1972 Siv Petersson/Reina Wetterström, Stockholms Spårvägars GIF/Torps GIF
1973 Siv Petersson/Reina Wetterström, Stockholms Spårvägars GIF/Torps GIF
1974 Siv Petersson/Reina Wetterström, Stockholms Spårvägars GIF/Torps GIF
1975 Siv Petersson/Reina Wetterström, Solna BTK/Torps GIF
1976 Birgitta Tegner-Larsson/Wanja Wannehed, Vänersborgs BTK/Rimbo IF
1977 Birgitta Tegner-Larsson/Wanja Wannehed, Vänersborgs BTK/Rimbo IF
1978 Birgitta Tegner-Larsson/Wanja Wannehed, Vänersborgs BTK/Rimbo IF
1979 Ann-Charlotte Borg/Siv Pettersson, Stockholma Godtemplares IF/Solna BTK
1980 Ragna Noring/Lena Pettersson, Östra Stadsgränsens TK
1981 Siv Petersson/Wanja Wannehed, Solna BTK/Rimbo IF
1982 Siv Petersson/Lena Pettersson, Solna BTK/Kalmar BTK
1983 Birgitta Rådberg/Siv Petersson, Solna BTK
1984 Wanja Wannehed/Birgitta Magnusson, Rimbo IF/Bahco Ventilation IF
1985
1986 Birgitta Rådberg/Birgitta Tegner, Vänersborgs BTK/Melleruds BTK

35 år
1987
Reina Wetterström/Birgitta Rådberg, Torps GoIF/Vänersborgs BTK
1988
1989 Birgitta Rådberg/U-M Gustavsson, Vänersborgs BTK/Åkarps BTK
1990 Ej
1991 Ej
1992 Birgitta Tegner/Birgitta Rådberg-Strand, Bohus/Vänersborgs BTK
1993
1994
1995
1996

70 år
1993
Märtha Göransson/Inez Närting, Fältöverstens BTK

Mixed dubbel
30 år
1994
Michael Nilsson/Ewa Carlsson, Västerås BTK/Halmstad BTK – ej officiellt
1995
Michael Nilsson/Eva Carlsson, Västerås BTK/Halmstad BTK
1996 Ingemar Söderberg/Gunnel Borgström, Mörrums GoIS/Tvååkers BTK
1997
Lennart Andersson/Ulrika Hansson, Grästorps BTK/Borlänge BTK
1998
Lennart Andersson/Ulrika Hansson, Trollhättans BTK/Rönninge SK BF
1999 Lennart Andersson/Ulrika Hansson, Trollhättans IK/Rönninge SK BF
2000 Lennart Andersson/Ulrika Hansson, Trollhättans IK/Rönninge SK BF
2001 Peter Haglund/Lena Johnsson, Listerby IK/Olofströms BTK
2002 Fredrik Engelmark/Lena Persson, Riddaren BTK
2003 Glenn Davidsson/Anna-Carin Karlsson, Höganäs/Bohus IF
2004 Thomas Ericsson/Linda Almgren, Ljungsbro BTK
2005 Thomas Ericsson/Linda Almgren, Ljungsbro BTK
2006 Martin Björkryd/Karin Björkryd, Norrtulls SK/Riddaren BTK
2007 Johan Jansson/Linda Almgren, Hallstahammars BTK/Vrena IF
2008 Jimmy Johansson/Linda Almgren, Vedums AIS/Vrena IF
2009 Jimmy Johansson/Lina Engstrand, Vedum/Valdemarsvik
2010 Anders Karlsson/Helena Johansson, BTK Linné
2011 Fredrik Andersson/Annelie Kullingsjö, IFK Falköping BTK
2012 Magnus Kindblom/Sofia Westholm, Kungsbacka BTK/Fridhem/Urnan BTK
2013 Martin Björkryd/Karin Björkryd, Eskilstuna BTK
2014 Peter Bergqvist/Sofia Westholm, IK Juno

40 år
1990
Arvi Grapenhed/Birgitta Rådberg, BTK Triss/Vänersborgs BTK
1991 Arvi Grapenhed/Birgitta Strand-Rådberg, BTK Triss/Vänersborgs BTK
1992 Arvi Grapenhed/Birgitta Strand-Rådberg, BTK Triss/Vänersborgs BTK
1993 Benny Strandh/Birgitta Rådberg-Strandh, Vänersborgs BTK/Norrköpings BTK
1994 Ulf Mellin/Ann-Lis Holmberg, Gärdmosse/Torslanda 
1995 Arvi Grapenhed/Birgitta Strand-Rådberg, BTK Triss/Vänersborgs BTK
1996
Arvi Grapenhed/Birgitta Rådberg, BTK Safir/Ärtemarks IF
1997
Thomas Stenberg/Marita Neidert, Finspång/Melleruds BTK
1998
Håkan Svensson/Lotta Borg, Norrköpings BTK/Spånga TBK
1999 Benny Lundberg/Birgitta Olsson/SK Höjden/Ulricehamns IF
2000 Arvi Grapenhed/Birgitta Rådberg, BTK Safir/Vänersborgs BTK
2001
2002 Birgitta Olsson/Anita Andersson, Trollhättans BTK/Råå BTK?
2003 Peter Haglund/Bodil Bengtsson, Lyckeby BTK/Mörrums BTK
2004 Håkan Svensson/Anette Ivarsson, Vadsbro/Vrena IF
2005 Ingemar Söderberg/Anita Andersson, Mörrums GoIS/Råå BTK (-50 år)
2006 Thomas Stenberg/Ann Dönell-Mårtensson, Linköpings PK/BTK Linné
2007 Håkan Svensson/Anette Ivarsson, Västerås BTK/Vrena IF
2008 Roger Edeflod/Susanne Rappman, Lindome BTK
2009 Jova Latkovic/Lena Johnsson, Olofströms BTK
2010 Magnus Kindblom/Eva Lindh, Särö IK
2011 Hans Fredén/Yuexia Wang-Fredén, IF Norcopensarna
2012
2013 Jimmy Johansson/Linda Almgren, Herrljunga BTK/Vrena IF
2014 Mats Källberg/Helena Sundlöf, Falu BTK/Tullinge TP BTK

50 år
1988
Glenn Kindstedt/Wanja Wannehed, BTK Norcoiterna/Rimbo IF
1989
Arne Persson/Birgitta Tegner, LUGI/Stenungsund
1990 Arne Persson/Birgitta Tegner, LUGI/Stenungsund
1991 Bo Thorinsson/Reina Wetterström, IF Ifo/Torps GIF
1992 Sven-Olof Kratz/Ingegärd Freinert, Vadstena BTK/Trollhättans BTK
1993 Arne Persson/Birgitta Tegner, LUGI/Uddevalla BTK
1994 Bo Thorinsson/Birgitta Tegner, IF Ifo/Melleruds BTK
 1995 Göran Allvin/Birgitta Magnusson, Hallstahammars BTK/Stratos BTK
1996 Lars Sandmark/Wanja Wannehed, Blentarps SK/Rimbo BTK
1997 Björn Wessman/Lotta Borg, Spånga TBK
1998 Göran Allvin/Marita Neidert, Hallstahammars BTK/Melleruds BTK
1999 Bo Hjalmarsson/Lena Linde, IF Ifo/Lerkils IF
2000 Arvi Grapenhed/Birgitta Rådberg, BTK Safir/Vänersborgs BTK
2001 Arvi Grapenhed/Birgitta Rådberg, BTK Safir/Vänersborgs BTK
2002 Arvi Grapenhed/Birgitta Rådberg-Gustavii, BTK Safir/Vänersborgs BTK
2003 Arvi Grapenhed/Birgitta Rådberg-Gustavii, BTK Safir/Vänersborgs BTK
2004 Arvi Grapenhed/Birgitta Rådberg, BTK Safir/Vänersborgs BTK
2005
2006 Björn Wessman/Lotta Borg, Spånga TBK
2007 Ingemar Söderberg/Ligia Olsson, Mörrums GoIS/Olofströms BTK
2008
2009 Ingemar Söderberg/Bodil Bengtsson, Mörrums GoIS BTK – pool
2010 Kent Andersson/Lisbeth Oscarsson, Dänningelanda BTK
2011 Christer Larsson/Christin Portnoff/Nordström, IFK Lidingö/Bålsta BTK
2012 Claes Johansson/Gunilla Vidström, IFK Lidingös BTK/Bålsta BTK
2013 Åke Huss/Ann Dönell Mårtensson, Järfälla BTF/BTK Linné
2014 Åke Huss/Ann Dönell Mårtensson, Järfälla BTF/BTK Linné

60 år
1993
Knut Lundgren/Maj-Britt Larsson, BTK Linné/BTK Warta
1994

1995
Glenn Kindstedt/Wanja Wannehed, IF Norcopensarna/Rimbo BTK
1996 Glenn Kindstedt/Wanja Wannehed, Norrköpings BTK/Rimbo BTK
1997
Harrias Mattiasson/Reina Wetterström, BTK Warta/Torps GIF
1998
Glenn Kindstedt/Wanja Wannehed, IF Norcopensarna/Rimbo BTK
1999 Glenn Kindstedt/Wanja Wannehed, IF Norcopensarna/Rimbo BTK
2000 Glenn Kindstedt/Wanja Wannehed, IF Norcopensarna/Rimbo BTK
2001
2002
2003
2004
2005 Björn Wessman/Lotta Borg, Spånga TBK
2006
2007 Bo Thorinsson/Anita Andersson, IF Ifo/BTK Rekord
2008 Lars Karlsson/Lena Linde, BTK Linné/BTK Rekord
2009 Bo Thorinsson/Anita Andersson, IF Ifo/BTK Rekord
2010 Göran Allvin/Marita Neidert, Hallstahammars BTK/Falkenbergs BTK
2011 Göran Allvin/Marita Neidert, Hallstahammars BTK/Falkenbergs BTK
2012 Göran Allvin/Marita Neidert, Arboga BTK/Falkenbergs BTK
2013 Nosrat Safai/Lotta Borg, IFK Täby BTK/Spånga Tennis- o BTK
2014 Åke Karlsson/Anita Andersson, BTK Linné/Åstorps BTK

70 år
2008 Ingvar Johnsson/Yvonne Granwe, Olofströms BTK/PBK Göteborg
2009 Stig Johansson/Siv Eriksson, Åsa IF/Varbergs BTK
2010 Sven-Olof Kratz/Ingegerd Freinert, Vadstena BTK/Trollhättans BTK
2011 Sven-Olof Kratz/Ingegerd Freinert, Vadstena BTK, Trollhättans BTK
2012 Sven-Olof Kratz/Ingegerd Freinert, Vadstena BTK/Trollhättans BTK
2013 Sven-Olof Kratz/Ingegerd Freinert, Vadstena BTK/Trollhättans BTK
2014 Ingvar Johnsson/Marianne Karlsson, Olofströms BTK/Nävragöls BK

Tidigare mixedklasser
35 år
1989
Arvi Grapenhed/Birgitta Rådberg, BTK Triss/Vänersborgs BTK

65 år
2002
Ingvar Johnsson/Birgit Jönsson, Olofströms BTK/Varbergs BTK
2003 Ingvar Johnsson/Birgit Jönsson, Olofströms BTK/Varbergs BTK
2004 Ingvar Johnsson/Birgit Jönsson, Olofströms BTK/Varbergs BTK
2005 Sven-Olof Kratz/Ingegerd Freinert, Vadstena BTK/Trollhättans BTK (-75 år)
2006 Sven-Olof Kratz/Ingegerd Freinert, Vadstena BTK/Trollhättans BTK

Lag herrar (tvåmanna)
30 år
1991
BTK Triss (Arvi Grapenhed/Anders Åkerström)
1992 Lyckeby BTK (Hans Thalin, Peter Haglund)
1993
1994
1995 Istrums SK (Peter Gripler/Brian Masters)
1996
2008 Råda-Hindås BTK (Claes-Henrik Wallgren, Anders Johansson)
2009 –
2010 –
2011 Örbyhus IF (Johan Eriksson, Jonas Thorstensson)
2012 Lyckeby BTK (Jens Karlsson/Mikael Karlsson)
2013
2014 BTK Safir (Magnus Kilander, Kenneth Olsen)

40 år
1991
Blentarps SK (Hans Åkervall, Lars Sandmark)
1992 Istrums SK (Göran Skogsberg, Lars Arnqvist)
1993
1994
1995 Hans Åkervall/Christer Johansson, Blentarps SK
1996
2009 Råda-Hindås BTK (Öyvind Fladberg, Anders Johansson)
2010 –
2011 Riddaren BTK (Per Delby, Erik Zetterström)
2012 Riddaren BTK (Per Delby, Jonas Lindqvist, Lars Millbert)
2013
2014 Falu BTK (Mats Källberg, Per-Anders Källberg)

50 år
1989
Mariestads BTK (Per Magnusson, Jan Persson)
1990
1991 Fellingsbro BTK (Toni Borg, Harris Mattiasson)
1992 Blentarps SK (Josef Skultety, Lars Sandmark)
1993
1994
1995 Blentarps SK (Josef Skultety/Lars Sandmark)
1996
2009 Partille PK (Bo Freyschuss, Per Svensson)
2010 –
2011 Lindsdals IF (Thommy Berglund, Peter Haglund)
2012 Tyresö BTK (Åke Huss, Michael Pettersson)
2013
2014 Lyckeby BTK

60 år
1992
IK Bele (Uno Hedin, Wicksell)
1993
1994
1995 Stockholms-Postens IK (Georg Karlsson/Curt Österholm)
1996
2009 Skövde FK (Lars Arnqvist, Göran Skogsberg)
2010 –
2011 Skövde FK (Lars Arnqvist, Göran Skogsberg)
2012 Skövde FK (Lars Arnqvist, Göran Skogsberg)
2013
2014 Råda-Hindås BTK

70 år
2009 Särö IK (Kenneth Lönnberg, Jan-Erik Olofsson)
2010 –
2011 IF Ifo (Ove Nilsson, Bo Thorinsson)
2012 IF Ifo (Ove Nilsson, Bo Thorinsson, Hans Westling)
2013
2014 IF Ifo

Tidigare klasser i herrar lag
Oldboys (ej officiell SM-klass)
1977
Åkarps BTK (Bertil Norlin, Arne Persson)
1978 Åkarps BTK (Bertil Norlin, Arne Persson)
1979 Fåglums IF (Tony Larsson, Per Magnusson)
1980 Fåglums IF (Tony Larsson, Per Magnusson)
1981 Åkarps BTK lag 1 (Carl-Johan Bernhardt, Bertil Norlin)
1982 Åkarps BTK lag II (Arne Persson, Josef Skultety)
1983 Åkarps BTK (Carl-Johan Bernhardt, Hans Åkervall)
1984
1985
1986

Yngre oldboys
1986
Gamla Ullevi BTK (Lars-Sverre Andersson, Kent Johansson, Dennis Pettersson)

Äldre oldboys
1986
Ulvsunda IF (Rune Forsberg, Hans Johansson)

35 år
1989
Åkarps BTK (Josef Skultety, Hans Åkervall)

Lag damer (tvåmanna)
30 år
1992
Västergötland (Ingegärd Freinert, Birgitta Rådberg-Strand)
1993
1994
1995 Stockholm (Kia Sigge/Gunilla Lindström)
1996
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003 Stockholm (Karin Millbert, Britt-Marie Bölenius)
2009 Göteborg lag 1 (Ingrid Bogren, Helena Johansson)
2010 –
2011 Skåne lag 1 (Birthe Ingves, Lena Johnsson)
2012 Södermanland (Linda Almgren, Elsa Ekman)
2013
2014 Dalarna (Sofia Westholm, Barbro Wiktorsson)

50 år
1992
Göteborg lag I (Birgitta Tegner, Annika Mellgren)
1993
1994
1995 Bohuslän-Dal (Birgitta Tegner/Marita Neidert)
1996
2009
2010 –
2011 –
2012 Stockholm (Mona Fridell, Annika Hellewell)
2013
2014 Stockholm lag 1 (Helena Sundlöf, Gunilla Vidström)

Tidigare klasser i damer lag
Oldgirls distriktslag (ej officiell SM-klass)
1976
Västergötland (Birgitta Tegner-Larsson, Ingegärd Freinert)
1977 Västergötland (Birgitta Tegner-Larsson, Ingegärd Freinert)
1978 Västergötland (Birgitta Tegner-Larsson, Ingegärd Freinert)
1979 Västergötland (Birgitta Tegner-Larsson, Ingegärd Freinert)
1980 Västergötland (Ingegärd Freinert, Ragna Noring, Lena Pettersson)
1981 Stockholm lag 1 (Birgitta Eriksson, Marita Neidert)
1982 Blekinge (Gun Bengtsson, Marianne Karlsson)
1983 Stockholm (Birgitta Rådberg, Siv Petersson)
1984
1985
1986 Västergötland (Ingegerd Freinert, Birgitta Rådberg)

35 år
1989
Västergötland (Birgitta Rådberg, Ingegärd Freinert)

40 år
1991
Bohuslän-Dal (Birgitta Tegner, Reina Wetterström)

Damer lag
2010 Södermanland (Linda Almgren, Elsa Ekman)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mixed dubbel (1971-)
1971
Tony Larsson/Siv Petersson, Melleruds TK/Stockholms Spårvägars GIF
1972 Arne Persson/Iris Pråme, LUGI/Råå BTK
1973 Toni Borg/Siv Petersson, Kvicksunds SK/Stockholms Spårvägars GIF
1974 Tony Larsson/Birgitta Tegner-Larsson, Melleruds BTK/Vänersborgs BTK
1975 Tony Larsson/Birgitta Tegner-Larsson, Melleruds BTK/Vänersborgs BTK
1976 Arne Persson/Siv Petersson, Åkarps BTK/Norrby IF
1977 Tony Larsson/Birgitta Tegner-Larsson, Melleruds BTK/Vänersborgs BTK
1978 Per Magnusson/Reina Wetterström, Fåglums IF/Torps GIF
1979 Tony Larsson/Birgitta Tegner-Larsson, Fåglums IF/Vänersborgs BTK
1980 Kent Nilsson/Siv Pettersson, Ängby SK/Solna BTK
1981 Kent Nilsson/Siv Petersson, Råcksta SK/Solna BTK
1982 Lars-Sverre Andersson/Lena Pettersson, BTK Linné/Kalmar BTK
1983 Kent Nilsson/Birgitta Rådberg, Råcksta SK/Solna BTK
1984 Kent Nilsson/Birgitta Rådberg, Blackebergs SK/Stockholms Spårvägars GIF
1985
1986 Kent Nilsson/Birgitta Rådberg, Blackebergs SK/Vänersborgs BTK
1987 Dennis Pettersson/Birgitta Rådberg, BTK Linné/Vänersborgs BTK
1988
1989
1990 

Uppdaterad: 30 JAN 2014 15:35 Skribent: Örjan Westberg

Liverapportering

pingiskanalen

Evenemang

Veteran-SM
17-20 januari, Östersund.
Hemsida
Resultat

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

 Allt i transport

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info