Generalprogram - Skånes Bordtennisförbund
Hoppa till sidans innehåll

Generalprogram


Generalprogram säsongen 2018-2019

Juni

1-3                 Karlskrona Internationella Veteran Open, Lyckeby BTK

Juli

5-8                 Stiga cup Enigspelen, BTK Enig

27-29             Östersjömästerskapen, Gotlands BTF

28-29             Motala Summer Open, Västers BT

Augusti

3-5                Ängbys Sommarpool 2018, Ängby SK

25-26            Skurups Sparbanks Loopen, Skurups BTK

26-27            Växjö Ungdom-GP, Dänningalanda BTK

31/8-2/9        Vikingapoolen 2018, Sunnersta AIF

September

1-2                Halmstad Masters 2018, Halmstad BTK

1-2                Sölvesborgspelen, Sölvesborgs BTK

8                   TBTK:s Jubileumstävling, Trollhättans BTK

8-9                Kristianstad Open, KFUM Kristianstad

15-16            Tävlingsfri helg

21-22            Ängbys Höstpool, Ängby SK

22-23            Seriehelg 1 nationella serier

29-30            Rekordspelen, BTK Rekord, Helsingborg

29-30            LO-open, Livets Ords IF

29-30            Umeå BTC Masters, Umeå BTK

29-30            Stångåspelen, Linköpings PK

29-30            Västeråsmästerskapen, Västerås BTK

Oktober

6-10              Seriehelg 2 nationella serier

13-14            Tävlingsfri helg

20                 Bogeslaget, Ullricehamns IF

20-21            IFK Lunds Hösttävling, IFK Lund

20-21            Skellefteträffen, Skellefteå AIK BTF

21                 Mini Stratospoolen, Enköping BTK

27                 Kungsbackaskruven, Kungsbacka BTK

27-28            Blomsterbergs Cup, Eslövs AI BTK

27-28            Ungdom Topp 48 regionsfinal, Lyckeby BTK

27-28            Höstpoolen 2018, Gefle Pingis

November

3-4               Tävlingsfri helg

10-11           DM, Skånes BTF + Samarrangör (Samarrangör ej klar)

17-18           Cliffton Cup, Åstorps BTK

17-18           Lessebospelen, Lessebo BTK

17-18           Stonecastle Open, Borgstena IF

24-25           Seriehelg 3 nationella serier

December

1-2              Broditpoolen, Karlsborgs BTK

1-2              Ungdom Top 28 Riksfinal, Lyckeby BTK

8-9              Sydsvenska mästerskapen, Hallands BTF

14-15          Särösmashen 2018, Särö IK

15-16          Cejn Open, Skövde PK

28-30          Flymanpokalen, Lyckeby BTK

29-30          Ciderspelen, Herrljunga BTK

Januari

5                 Nossebro-Vedumsträffen    Nossebro, Essunga Södra BTK/Vedums AIS

5-6             Pingisiaden Riksfinal

12-13         Seriehelg 4 nationella serier

17-20         Veteran-SM, Östersund

19-20         Stratospoolen, Enköping BTK

26              Daloc-Trofén 2019, Töreboda BTK

26-27         Strövelstorpsspelen, Strövelstorps BTK

26-27         Urnanträffen 2019, Gefle Pingis

26-27         Östgötaspelen, Ljungsbro BTK

26-27         Söderspelen, Mariedals IK

Februari

2-3             Seriehelg 5 nationella serier

2-3             Ängbys Vinterpool, Ängby SK

9-10           Laxträffen, Mörrums GoIS/BTK

9-10           Umeå Nationella, Umeå BTK

16-17         Tävlingsfri helg

22-24         Safir International 2019, BTK Safir

23-24         Kungsbackaspelen 2019, Kungsbacka BTK

23-24         SP Fönster Poolen, Alfta Bordtennisklubb

28/2 - 3/3   Senior-SM och Para-SM, Eskilstuna

Mars

2                Sunnerstasmashen 2019, Sunnersta AIF

2-3            45:e Jämjöspelen, Jämjö BTK

9-10          Seriehelg 6 nationella serierna

16             Skellefteloopen, Skellefteå AIK BTF

23-24        Seriehelg 7 nationella serierna

29-31        Stiga Ungdoms/Veteran/Parapoolen 2019, Carlstad BTK

30-31        Candelux Open, Åsa IF

30-31        Lag-SM Ungdom, Halmstad BTK

April

6-7           Vårspelen, Åstorps BTK

6-7           Karlshamnsspelen 2019, Carlshamns BTK

6-7           Ungdomens 2-manna, Oden Cup, IFK Falköping BTK

13-14       Stonecastle Battle, Borgstena IF

13-14       JönköpingsSpelen, KFUM Jönköping

27-28       Lundaspelen, IFK LUND

27-28       Aprilkulan, Ortvikens PK, MBTF

Maj

3-5           U-SM och Para-USM, Skövde

Fet stil = Tävlingen spelas i Skåne

Uppdaterad: 26 JUN 2018 15:29
Skribent: Daniel Olsson

 

skåneserier_1

tävlingsinbjudningar_3

generalprogram

generalprog

 

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info