Hoppa till sidans innehåll

Generalprogram


Generalprogram säsongen 2017-2018

Augusti

18-20             Spårvägens sommarpool, Spårvägens BTK

26-27             UGP Växjö GP

26-27             Öresundsspelen, Kvarnby AK, Malmö

September

2-3                 UGP Halmstad Masters (prelimärt datum)

9-10              TÄVLINGSFRI HELG

15-17             Stockholmsspelen, Spårvägens BTK

16-17             Kristianstad Open, KFUM Kristianstad

23-24             Seriehelg 1 nationella serier

30/9              Rekordspelen, BTK Rekord, Helsingborg

Oktober

1/10              UGP - Rekordspelen, BTK Rekord, Helsingborg

7-8                 Region top 12

7-8                 Blomsterbergs Cup 2017, Eslövs AI BTK

21-22             IFK Lunds hösttävling, IFK Lund

29                  Rekord Open, BTK Rekord, Helsingborg

28-29             Seriehelg 2 nationella serier

November

4-5                 UGP Ängbys Internationella

4-5                 Cliffton Cup, Åstorps BTK

11-12             DM, Skånes BTF/Skurups BTK

18                  Skånes ungdomsserier omgång 1

25-26             Seriehelg 3 nationella serier

December

2                    Skånes ungdomsserier omgång 2

2-3                 Riks top 12

9-10               Sydsvenska Mästerskapen, Skånes BTF, Kävlinge BTK och                                 Kågeröds BTK

16-17             Tomelillaspelen, Tomelilla AIS

28                  Lilla Rekordcupen, BTK Rekord, Helsingborg

Januari

13-14             Seriehelg 4 nationella serier                  

20                  Skånes ungdomsserier omgång 3

20-21             Veteran-SM

27-28             Strövelstorps Spelen 2018, Strövelstorps BTK

27-28             UGP, Söderspelen Borås

Februari

3-4                 Seriehelg 5 nationella serier

9-11               Eslövs Internationella 2018, Eslövs AI BTK 

10-12             Lessebospelen, Lessebo BTK

17                  Skånes ungdomsserier omgång 4

24-25             Kågeröds BTK:s Sportlovstävling, Kågeröds BTK

24-25             Safirs internationella, BTK Safir, Örebro - Yasaka-UGP

Mars

3-4                 Senior-SM

10-11             Seriehelg 6 nationella serier

10-11             Bjärnumsträffen, Bjärnums BTK, Bjärnum

18                  Skånes ungdomsserier omgång 5

17-18             Lag-SM

24-25             Skurups Sparbanks Loopen

24-25             Seriehelg 7 nationella serier

31/3              Påskaspelen, BTK Scania, Landskrona

April

1/4                Påskaspelen, BTK Scania, Landskrona

7-8                 Vårspelen, Åstorps BTK

7-8                 Kval till nationellt seriespel

14-15             Lundaspelen, IFK Lund     

21-22             Ungdoms-SM

28                  Lilla Tomelillaspelen, Tomelilla AIS

28-29             World Team Championships

Maj

5-6                 World Team Championships

19-20             Junior-SM

 

Fet stil = Tävlingen spelas i Skåne

Uppdaterad: 2018-01-11 22:05
Skribent: Daniel Olsson

 

skåneserier_1

tävlingsinbjudningar_3

generalprogram

generalprog

 

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 08-562 78 120
E-post: This is a mailto link

Se all info