Hoppa till sidans innehåll

Skåne (1940-)


Distriktsmästare i singel

Herrar (DM 1940-41, 1947-00, 2006-)

1940 O. Abramsson, Olympic 
1941 E. Frisell, Garn
1942 Uppgift saknas
1943 Uppgift saknas
1944 Uppgift saknas
1945 Uppgift saknas
1946 Uppgift saknas
1947 L. Linder, Karlskrona
1948 Tage Flisberg, Olympic 
1949 Tage Flisberg, Olympic
1950 N. G. Svensson, Olympic
1951 Gösta Liljekvist, Stjärnan
1952 N.G. Svensson, Olympic
(Runner up: Bo Holmberg, Landskrona)
1953 Bo Holmberg, Landskrona
(Runner up: Bengt Svensson, Olympic)
1954 S. A. Lindstedt, Marathon
(Runner up: S. Bladh, Olympic)
1955 Jan-Erik Borgström, BTK Troya
(Runner up: Alf Odin, Malmö BI)
1956 S. G. Björk, Lugi
(Runner up: Jan-Erik Borgström, Troya)
1957 Harald Malmros, Landskrona GIF
(Runner up: Bertil Carlsson, BTK Rekord)
1958 Georg Karlsson, Landskrona GIF
(Runner up: Bertil Carlsson, BTK Rekord)
1959 Jan Erik Borgström, Troya BK
1960 Bertil Norlin, BK Olympic
1961 Georg Karlsson, Landskrona GoIF
1962 Georg Karlsson, Landskrona GoIF
1963 Bo Persson, Landskrona GIF
1964 Bertil Carlsson, BTK Rekord
1965 Bertil Carlsson, BTK Rekord
1966 Bengt Levin, BTK Rekord
1967 Bengt Levin, BTK Rekord
1968 Bengt Levin, BTK Rekord
1969 Bengt Levin, BTK Rekord
1970 Holger Persson, BTK Rekord
1971 Bengt Levin, BTK Rekord
1972 Holger Persson, Arlövs IK
1973 Per Sandström, BTK Rack
1974 Per Sandström, Arlövs IK
1975 Holger Persson, Arlövs IK
1976 Ulf Bengtsson, BTK Force
1977 Jörgen Rosberg, Åkarps BTK
1978 Håkan Jeppsson, Arlövs IK
1979 Carl-Johan Bernhardt, Åkarps BTK
1980 Jonny Åkesson, BTK Rekord
1981 Jonny Åkesson, BTK Rekord
1982 Jonny Åkesson, BTK Rekord
1983 Jonny Åkesson, BTK Rekord
1984 Håkan Jeppsson, Malmö FF
1985 Frank Gullberg, Malmö FF
1986 Jonny Åkesson, BTK Rekord
1987 Frank Gullberg, Malmö FF
1988 Göran Wranå, Malmö FF
1989 Jonny Åkesson, BTK Rekord
1990 Christian Olsson, Malmö FF
1991 Christian Olsson, Malmö FF
1992 Jörgen Bronz, BTK Rekord
1993 Christian Olsson, Malmö FF
1994 Göran Wranå, Malmö FF
1995 Christian Olsson, Malmö FF
1996 Mikael Zöögling, Eslövs AI
1997 David Gustavsson, Malmö FF
1998 Mikael Mattiasson, Eslövs AI
1999 Mikael Mattiasson, Eslövs AI
2000 Mikael Mattiasson, Eslövs AI
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Robert Eriksson, BTK Rekord
2007 Anders Holm, BTK Rekord
2008 Robert Eriksson, IFK Lund
2009 Johan Axelqvist, Eslövs AI 
2010 Johan Axelqvist, Eslövs AI
2011 Arvid Sunesson, BTK Rekord
2012 Mattias Pernhult, Eslövs AI
2013 Daniel Engblom, KFUM Kristianstad BTF
2014 Andreas Engblom, KFUM Kristianstad BTF
2015 Arvid Sunesson, BTK Rekord
2016 Arvid Sunesson, BTK Rekord
2017 Uppgift saknas
2018 Daniel Törngren, IFK Lund
2019 Jakob Peterson, BTK Rekord

Herrar 20 (DM 1995-00, 2006-)

1995 Mikael Mattiasson, Malmö FF
1996 Mattias Andersson, Eslövs AI
1997 Martin Nilsson, Malmö FF
1998 Niclas Almström, Malmö FF
1999 Niclas Almström, Gröstorps IF
2000 Daniel Engblom, Trelleborgs BTK
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Henrik Åkesson, Eslövs AI
2007 Arvid Sunesson, BTK Rekord
2008 Uppgift saknas
2009 Viktor Görman, Eslövs AI
2010 Viktor Görman, BTK Rekord
2011 Javid Eil, Söderkulla IK
2012 Martin Eriksson, Eslövs AI
2013 Filip Wirström, Eslövs AI BTK
2014 Emil Ohlsson, IFK Lund
2015 Isaac Nyheim, Trelleborgs BTK
2016 Timmie Wallin, BTK Rekord
2017 Uppgift saknas
2018 Spelades ej
2019 Hugo Törngren, IFK Lund

Herrjuniorer 17 (DM 1940, 1947-00, 2006-)

1940 L. Johansson, Limhamn
1941 Uppgift saknas
1942 Uppgift saknas
1943 Uppgift saknas
1944 Uppgift saknas
1945 Uppgift saknas
1946 Uppgift saknas
1947 Sven Jönsson, Teckomatorp
1948 Sven Jönsson, Teckomatorp
1949 Lennart Wilney, Malmö 
1950 Harald Malmros, Råå
1951 Bengt Svensson, Malmö
1952 Bo Holmberg, Landskrona
1953 Arne Nilsson, Trova
1954 J.-E. Borgström, Troya
1955 Lars Kvist, Hörby BTK
1956 Lars Kvist, Hörby BTK
1957 Jan Persson, Landskrona BTK
1958 N. A. Lannerheim, Hörby BTK
1959 Gert Olsson, Skurups BTK
1960 Leif Sundfors, Landeryds GoIF
1961 Sven Holst, Simrishamns BTK
1962 Bo Persson, Landskrona GoIF
1963 Staffan Linder, Råå BTK
1964 Bengt Levin, BTK Rekord
1965 Bengt Levin, BTK Rekord
1966 Holger Persson, BTK Rekord
1967 Holger Persson, BTK Rekord
1968 Gert Jönsson, Kågeröds BTK
1969 Bo Isaksson, BTK Rack
1970 Bo Isaksson, BTK Rack
1971 Bo Isaksson, BTK Rack
1972 Jan-Åke Johansson, Hörby NTO
1973 Per Sandström, BTK Rack
1974 Cay Tegnér, Landskrona GIF
1975 Cay Tegnér, Arlövs IK
1976 Håkan Jeppsson, Arlövs IK
1977 Håkan Jeppsson, Arlövs IK
1978 Kent Christensson, Arlövs IK
1979 Jonny Åkesson, BTK Rekord
1980 Jonny Åkesson, BTK Rekord
1981 Jonny Åkesson, BTK Rekord
1982 Glenn Davidsson, BTK Rekord
1983 Frank Gullberg, Malmö FF
1984 Stephan Svensson, Åkarps BTK
1985 Peter Andersson, Eslövs AI
1986 Peter Andersson, Eslövs AI
1987 Ulrik Håkansson, KFUM Kristianstad
1988 Daniel Törngren, Råå BTK
1989 Christian Olsson, Eslövs AI
1990 Christian Olsson, Malmö FF
1991 Tony Lönnkvist, BTK Österäng
1992 Jamie Lindqvist, BTK Österäng
1993 Mattias Andersson, Eslövs AI
1994 Martin Nilsson, Malmö FF
1995 Jamie Lindqvist, Eslövs AI
1996 Henrik Olsson, Eslövs AI
1997 Niclas Almström, Malmö FF
1998 Anders Holm, BTK Rekord
1999 Andreas Johansson, Klippans BTK
2000 Andreas Engblom, Trelleborgs BTK
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Henrik Åkesson, Eslövs AI
2007 Jimmy Tay, KFUM Kristianstad
2008 Uppgift saknas
2009 Mattias Pernhult, Eslövs AI
2010 Adam Andersson, Eslövs AI
2011 Isaac Nyheim, Skurups BTK
2012 Ulrik Johannesson, BTK Rekord
2013 Emil Ohlsson, Skurups BTK
2014 Konrad Åmark, KFUM Kristianstad BTF
2015 Fritjof Nilsson, Eslövs AI BTK
2016 Loa Schoug, Åstorps BTK
2017 Uppgift saknas
2018 Erik Linander, Eslövs AI BTK
2019 Hugo Törngren, IFK Lund

Pojkar 15 (DM 1962-00, 2006-)

1962 Bo Persson, Landskrona GoIF
1963 Bengt Levin, BTK Rekord
1964 Jan Svensson, Önnestads BIF
1965 Holger Persson, BTK Rekord
1966 Ingemar Wikström, Bjärnums BTK
1967 Ingemar Wikström, Bjärnrums BTK
1968 Gert Jönsson, Kågeröds BTK
1969 Bo Isaksson, BTK Rack
1970 Ingemar Augustsson, Bromölla IF
1971 Per Sandström, Skurups BTK
1972 Cay Tegnër, Landskrona GIF
1973 Cay Tegnér, Landskrona GIF
1974 Cay Tegnér, Landskrona GIF
1975 Hans Thalin, KFUM Kristianstad
1976 Stefan Holmgren, KFUM Kristianstad
1977 Kent Christensson, Arlövs IK
1978 Jonny Åkesson, BTK Rekord
1979 Jonny Åkesson, BTK Rekord 
1980 Glenn Davidsson, BTK Rekord
1981 Dan Skog, Malmö FF
1982 Stephan Svensson, Malmö FF
1983 Peter Andersson, Eslövs AI
1984 Peter Andersson, Eslövs AI
1985 Fredrik Ohlin, KFUM Kristianstad
1986 Fredrik Ohlsson, Eslövs AI
1987 Daniel Törngren, Helsingborgs BTK
1988 Christian Olsson, Eslöv AI
1989 Fredrik Götefält, Gröstorps IF
1990 Tommy Jönsson, Malmö BTK
1991 Mattias Andersson, Eslövs AI
1992 Fredrik Andersson, Tomelilla AIS
1993 Jamie Lindqvist, KFUM Kristianstad
1994 Martin Persson, Eslövs AI
1995 Niclas Almström, Malmö FF
1996 Fredrik Malmgren, Gröstorps IF
1997 Anders Holm, BTK Rekord
1998 Daniel Engblom, Trelleborgs BTK
1999 Johan Nilsson, Gröstorps IF
2000 Sam Oddsheden, Malmö FF
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Martin Lovén, KFUM Kristianstad
2007 Damir Habul, BTK Frej
2008 Uppgift saknas
2009 Sebastian Luu, KFUM Kristianstad
2010 Ulrik Johannesson, BTK Rekord
2011 Joakim Fernandez-Brink, Eslövs AI
2012 Tmmie Wallin, BTK Rekord
2013 Fritjof Nilsson, Sjöbo BTK
2014 Melker Nilsson, Eskövs AI BTK
2015 Diego Alvarez Orantes, Arlövs IK
2016 Diego Alvarez Orantes, Arlövs IK
2017 Uppgift saknas
2018 Erik Linander, Eslövs AI BTK
2019 Aleksandar Kotromanac, Åstorps BTK

Pojkar 14 (DM 1995-97, 2012-)

1995 Henrik Olsson, Eslövs AI
1996 Anders Holm, BTK Rekord
1997 Andreas Engblom, Trelleborgs BTK
                     -
2005 Uppgift saknas
2006 Uppgift saknas
2007 Uppgift saknas
2008 Uppgift saknas
2009 Uppgift saknas
2010 Uppgift saknas
2011 Uppgift saknas
2012 Melker Nilsson, Sjöbo BTK
2013 Konrad Åmark, KFUM Kristianstad BTF
2014 Benjamin Ljungberg, Eslövs AI BTK
2015 Hugo Törngren, IFK Lund
2016 Alexander Hansen Sönderby, Skurups BTK
2017 Uppgift saknas
2018 Edvin Beganovic, Malmö IF
2019 Hannes Isaksson Lidén, Eslövs AI BTK

Pojkar 13 (DM 1974-00, 2017-)

1974 Roger Stadig, FK Tor 
1975 Kent Kristensson, Arlövs IK
1976 Jonny Åkesson, Strövelstorps BTK
1977 Jonny Åkesson, BTK Rekord
1978 Glenn Davidsson, BTK Rekord
1979 Bertil Karlsson, Höganäs BTK
1980 Uppgift saknas
1981 Håkan Tillgren, BTK Rack
1982 Peter Andersson, Eslövs AI
1983 Fredrik Ohlin, KFUM, Kristianstad
1984 Roger Andersson, Bromölla BTK
1985 Roger Andersson, Bromölla BTK
1986 Christian Ohlsson, Eslövs AI
1987 Henrik Levau, Kävlinge BTK
1988 Tommy Jönsson, Lomma BTK
1989 Daniel Malmberg, BTK Ajax
1990 Fredrik Andersson, Tomelilla AIS
1991 Martin Nilsson, Tomelilla AIS
1992 Martin Persson, Sjöbo BTK
1993 Niklas Almström, Malmö FF
1994 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
1995 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
1996 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
1997 Johan Nilsson, BTK Ajax
1998 Sam Oddsheden, IFK Lund
1999 Niklas Rönningborn, Malmö FF
2000 Sacha Stariha, Malmö FF
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
                         -
2017 Uppgift saknas
2018 Mattias Sandholt, BTK Rekord
2019 Eric Gustavsson, Eslövs AI BTK

Pojkar 12 (DM 1995-97, 2009-16)

1995 Cyprian Asamoah, Eslövs AI
1996 Johan Nilsson, BTK Ajax
1997 Jakob Janukiewiez, BTK Rekord
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Uppgift saknas
2007 Uppgift saknas
2008 Uppgift saknas
2009 Joakim Fernandez-Brink, Eslövs AI
2010 Melker Nilsson, Sjöbo BTK
2011 Melker Nilsson, Sjöbo BTK
2012 Melker Nilsson, Sjöbo BTK
2013 Jonathan Zier, KFUM Kristianstad BTF
2014 Valter Bengtsson, KFUM Kristianstad BTF
2015 Teodor Sten, Ljunghusens MIF
2016 Alexander Hansen Sönderby, Skurups BTK

Damer (DM 1947-00, 2006-)

1947 Iris Persson, Råå
1948 Iris Persson, Råå
1949 Iris Persson, Råå 
1950 Birgitta Prawitz, Olympic
1951 Birgitta Prawitz, Olympic
1952 Iva Andersson, Olympic
(Runner up: Birgitta Prawitz, Olympic)
1953 Iva Andersson, Olympic
(Runner up: Iris Samberg, Råå)
1954 Iva Andersson, Olympic
(Runner up: Iris Samberg, Råå)
1955 Iris Samberg, Råå BTK
(Runner up: Iva Andersson, BK Olympic)
1956 Iris Samberg, Råå BTK
(Runner up: Berit Andersson, Råå BTK)
1957 Iris Samberg, Råå BTK
(Runner up: Gunn-Britt Johansson, Råå BTK)
1958 Iris Samberg, Råå BTK
(Runner up: Gunn-Britt Johansson, Råå BTK)
1959 Iris Samberg, Råå BTK
1960 Iris Pråme, Råå BTK
1961 Gull-Britt Persson, Troya 
1962 Lena Rundström, Råå BTK
1963 Lena Rundström, Råå BTK
1964 Lena Rundström, Råå BTK
1965 Anita Nilsson, Råå BTK
1965 Anita Nilsson, Råå BTK
1966 Anita Nilsson, Råå BTK
1967 Lena Andersson, IFK Lund
1968 Lena Andersson, IFK Lund
1969 Gull-Britt Persson, S:t Olofs BTK
1970 Ann-Christine Johansson, Råå BTK
1971 Lena Andersson, IFK Lund
1972 Lena Andersson, Råå BTK
1973 Ann-Christine Johansson, Råå BTK
1974 Marie Lindblad, Arlövs IK
1975 Lena Andersson, Arlövs IK
1976 Ulla-Märta Gustavsson, Arlövs IK
1977 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK
1978 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK
1979 Christina Olsson, Harlösa IF
1980 Anette Nilsson, KFUM Kristianstad
1981 Ulla-Märta Gustavsson, Oxie IF
1982 Marie Lindblad, Arlövs IK
1983 Helen Lindvall, Arlövs IK
1984 Helen Lindvall, Arlövs IK
1985 Katri Terävuo, Arlövs IK
1986 Katri Terävuo, Arlövs IK
1987 Katri Terävuo, Arlövs IK
1988 Katri Terävuo, Arlövs IK
1989 Caroline Holmkvist, Råå BTK
1990 Marie Persson, Eslövs BTK
1991 Marie Persson, Eslövs BTK
1992 Caroline Holmkvist, Råå BTK
1993 Caroline Holmkvist, BTK Rekord
1994 Caroline Holmkvist, BTK Rekord
1995 Caroline Holmkvist, BTK Rekord
1996 Marie Persson, BTK Rekord
1997 Kajsa Andersson, BTK Rekord
1998 Marie Olsson, Gröstorps IF
1999 Veronica Augustsson, Trelleborgs BTK
2000 Veronica Augustsson, Trelleborgs BTK
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Marie Olsson, BTK Ajax
2007 Angelica Augustsson, Trelleborgs BTK
2008 Emily Ingves, Kvarnby AK
2009 Julia Magnusson, BTK Rekord
2010 Angelica Augustsson, Trelleborgs BTK
2011 Angelica Augustsson, Trelleborgs BTK
2012 Li Fen, Malmö IF
2013 Angelica Augustsson, Malmö IF
2014 Pearl Lövgren, Skurups BTK
2015 Caroline Tanska, Eslövs AI
2016 Spelades ej
2017 Uppgift saknas
2018 
Spelades ej
2019 Amanda Gavelin, BTK Rekord

Damer 20 (DM 1995-00, 2006-)

1995 Jenny Andersson, Tomelilla AIS
1996 Veronica Augustsson, Malmö FF
1997 Josefin Andersson, BTK Rekord
1998 Marie Olsson, Gröstorps IF
1999 Veronica Augustsson, Trelleborgs BTK
2000 Veronica Augustsson, Trelleborgs BTK
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Elin Helgesson, BTK Rekord
2007 Spelades ej
2008 Uppgift saknas
2009 Annica Nilsson, Skurups BTK
2010 Alice Tolstoy, BTK Rekord
2011 Julia Magnusson, BTK Rekord
2012 Caroline Tanska, Malmö IF
2013 Spelades ej
2014 Spelades ej
2015 Spelades ej
2016 Spelades ej
2017 Uppgift saknas
2018 Spelades ej
2019 Annie Hedlund, Sjöbo BTK

Damjuniorer 17 (DM 1949-00, 2006-)

1949 Eva Åberg, Önnestad 
1950 Birgitta Prawitz, Olympic
1951 Ulla Nilsson, Eriksdal 
1952 Gun-Britt Johansson, Råå
1953 Ulla Nilsson, Eriksdal 
1954 Ulla Britt Pettersson, Råå
1955 Ulla Britt Pettersson, Råå BTK
1956 Siv Henriksson, BK Olympic
(Runner up: G. B. Andersson, Hörby BTK)
1957 Siv Henriksson, BK Olympic 
1958 Siv Henriksson, BK Olympic
1959 Gull-Britt Persson, Skurups BTK
1960 Anita Nilsson, Troya BTK
1961 Lena Rundström, BTK Rekord
1962 Anita Nilsson, Råå BTK
1963 Lena Rundström, Råå BTK
1964 Lena Rundström, Råå BTK
1965 Anna-Karin Widén, IFK Lund
1966 Anna-Karin Widén, IFK Lund
1967 Lena Andersson, IFK Lund
1968 Lena Andersson, IFK Lund
1969 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
1970 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
1971 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
1972 Ann-Marie Svensson, Tosteberga/Nymölla IF
1973 Ann-Marie Svensson, Tosteberga/Nymölla IF
1974 Marie Lindblad, Arlövs IK
1975 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK
1976 Marie Lindblad, Arlövs IK
1977 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK
1978 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK
1979 Ann-Charlotte Cullin, Harlösa IF
1980 Christina Olsson, Harlösa IF
1981 Anette Nilsson, KFUM Kristianstad
1982 Marie Svensson, Baskemölla IF
1983 Katarina Åmark, KFUM Kristianstad
1984 Katri Terävuo, Arlövs IK
1985 Katri Terävuo, Arlövs IK
1986 Katri Terävuo, Arlövs IK
1987 Camilla Brink, Ljungbyheds IF
1988 Petra Gummesson, Arlövs IK
1989 Åse Svensson, Arlövs IK
1990 Jenny Jönsson, Råå BTK
1991 Marie Persson, Eslövs AI
1992 Kristina Lennartsson, Malmö FF
1993 Veronica Augustsson, Malmö FF
1994 Veronica Augustsson, Malmö FF
1995 Emilia Löfström, BTK Rekord
1996 Veronica Augustsson, Malmö FF
1997 Kajsa Andersson, BTK Rekord
1998 Marie Olsson, Gröstorps IF
1999 Angelica Augustsson, Trelleborgs BTK
2000 Emily Ingves, Malmö FF
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Pearl Lövgren, Kvarnby AK
2007 Jennifer Nilsson, Änglags BTK
2008 Uppgift saknas
2009 Annica Nilsson, Skurups BTK
2010 Emma Johansson, BTK Rekord
2011 Rebecka Åkesson, Eslövs AI
2012 Malin Nilsson, Skurups BTK
2013 Spelades ej
2014 Spelades ej
2015 Spelades ej
2016 Spelades ej
2017 Uppgift saknas
2018 Spelades ej
2019 Annie Hedlund, Sjöbo BTK

Flickor 15 (DM 1962-00, 2006-)

1962 Lena Rundström, Råå BTK
1963 Gull-Britt Andersson, Råå BTK
1964 Lena Andersson, Råå BTK
1965 Lena Andersson, IFK Lund
1966 Lena Andersson, IFK Lund
1967 Lena Andersson, IFK Lund
1968 Susanne Rennstam, Arlövs IK
1969 Ann-Christin Johansson, Råå BTK
1970 Kerstin Andersson, IFK Lund
1971 Kerstin Andersson, IFK Lund
1972 Ann-Marie Svensson, Tosteberga/Nymölla IF
1973 Marie Lindblad, Arlövs IK
1974 Carina Olsson, Arlövs IK
1975 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK
1976 Annika Martinsson, Oxie IF
1977 Anette Hansson, Oxie IF
1978 Ann-Charlotte Cullin, Harlösa IF
1979 Marie Svensson, Baskemölla IF
1980 Anette Nilsson, KFUM Kristianstad
1981 Marie Svensson, Baskemölla IF
1982 Katarina Åmark, KFUM Kristianstad
1983 Katri Terävuo, Häljarps AIS
1984 Katri Terävuo, Arlövs IK
1985 Titti Wigren, BK Ymor
1986 Caroline Holmqvist, Åstorps BTK 
1987 Åse Svensson, Arlövs BTK
1988 Jenny Jönsson, Råå BTK 
1989 Marie Persson, Eslövs BTK
1990 Kristina Lennartsson, Malmö FF
1991 Jenny Andersson, Tomelilla AIS
1992 Veronica Augustsson, BK Ymor
1993 Veronica Augustsson, Malmö FF
1994 Veronica Augustsson, Malmö FF
1995 Sara Hansson, Tomelilla AIS
1996 Angelica Augustsson, Malmö FF
1997 Angelica Augustsson, Trelleborgs BTK
1998 Sara Martinsson, BTK Rekord
1999 Sara Martinsson, BTK Rekord
2000 Lisa Lundell, Staffanstorps BTK
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
2005 Uppgift saknas
2006 Katarina Andersson, KFUM Kristianstad
2007 Frida Björklund, Eslövs AI
2008 Uppgift saknas
2009 Caroline Tanska, Kvarnby AK
2010 Sofia Malmsten, BTK Rekord
2011 Malin Nilsson, Skurups BTK
2012 Spelades ej
2013 Spelades ej
2014 Spelades ej
2015 Frida Johansson, Ljunghusens MIF
2016 Annie Hedlund, Sjöbo BTK
2017 Uppgift saknas
2018 Sofia Eriksson, BTK Rekord
2019 Sofia Eriksson, BTK Rekord

Flickor 14 (DM 1995-97, 2012-)

1995 Angelica Augustsson, Malmö FF
1996 Marie Olsson, Gröstorps IF
1997 Marie Olsson, Gröstorps IF
                 -
2005 Uppgift saknas
2006 Uppgift saknas
2007 Uppgift saknas
2008 Uppgift saknas
2009 Uppgift saknas
2010 Uppgift saknas
2011 Uppgift saknas
2012 Sofie Andersson, IFK Lund
2013 Kornelia Jönsson, Tomelilla AIS
2014 Kornelia Jönsson, Tomelilla AIS
2015 Annie Hedlund, Sjöbo BTK
2016 Annie Hedlund, Sjöbo BTK
2017 Uppgift saknas
2018 Sofia Eriksson, BTK Rekord
2019 Maria Alback, Åstorps BTK

Flickor 13 (DM 1974-00, 2017-)

1974 Gudrun Fogelberg, Arlövs IK
1975 Anette Hansson, Oxie IF
1976 Ann-Charlotte Cullin, Harlösa IF
1977 Marie Svensson, Baskemölla IF
1978 Marie Svensson, Baskemölla IF
1979 Marie Svensson, Baskemölla IF
1980 Anette Nilsson, KFUM Kristianstad
1981 Christina Mårtensson, Kävlinge BTK
1982 Katri Terävuo, Häljarps AIS
1983 Titti Wigren, BK Ymor
1984 Petra Gummesson, Arlövs IK
1985 Karoline Holmqvist, BTK Haganäs
1986 Katrin Enocsson, Åstorps BTK 
1987 Jenny Steen, BK Ymor
1988 Kristina Lennartsson, Arlövs BTK
1989 Jenny Söderman, BTK Ajax
1990 Cornelia Karlberg, Malmö FF
1991 Veronica Augustsson, BK Ymor
1992 Veronica Augustsson, BK Ymor
1993 Veronica Augustsson, Malmö FF
1994 Marie Olsson, Gröstorps IF
1995 Marie Olsson, Gröstorps IF
1996 Marie Olsson, Gröstorps BTK
1997 Sara Martinsson, BTK Rekord
1998 Anna Olsson, Tomelilla AIS
1999 Emily Ingves, Malmö FF
2000 Karolin Håkansson, IFK Lund
2001 Uppgift saknas
2002 Uppgift saknas
2003 Uppgift saknas
2004 Uppgift saknas
                         -
2017 Uppgift saknas
2018 Lowa Palmnert, Tomelilla AIS
2019 Lowa Palmnert, Tomelilla AIS

Flickor 12 (DM 1995-97, 2009-16)

1995 Marie Olsson, Gröstorps IF
1996 Sara Martinsson, BTK Rekord
1997 Anna Olsson, Tomelilla AIS
             -
2005 Uppgift saknas
2006 Uppgift saknas
2007 Uppgift saknas
2008 Uppgift saknas
2009 Josefin Persson, Skurups BTK
2010 Malin Nilsson, Skurups BTK
2011 Ida Karlsson, BTK Rekord
2012 Kornelia Jönsson, Köpingebro IF
2013 Frida Johansson, Ljunghusens MIF
2014 Annie Hedlund, Sjöbo BTK
2015 Nomin Baasan, Eslövs AI BTK
2016 Sofia Eriksson, Kågeröds BTK

Uppdaterad: 15 MAJ 2019 16:19
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering



pingiskanalen

 

Annons Solidsport

Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

SRB

RiotAd


sporrong

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info