Hoppa till sidans innehåll

ITTF Challenge Plus Portugal Open

11 FEB 2020 18:43
Imorgon onsdag drar årets andra Challenge-tävling igång, den här gången en Challenge Plus, i den portugisiska huvudstaden Lissabon. På plats från Sverige finns en trupp på fyra spelare. Tävlingen pågår fram till söndag 16 februari.
  • Uppdaterad: 14 FEB 2020 23:46

Från Sverige kommer vi att få se följande spelare:
Elias Ranefur, Ängby SK
Simon Arvidsson, Halmstad BTK
Jennifer Jonsson, Norrtulls SK
Filippa Bergand, Eslövs PK

I herrsingel är Sverigebekantingen Omar Assar från Egypten toppseedad före österrikaren Robert Gardos och fransmannen Emmanuel Lebesson. Bland damerna hittar vi världsnian Kasumi Ishikawa seedad etta, hennes landsman Hitomi Sato tvåa och Adriana Diaz från Puerto Rico som trea.

Herrsingel
Kvalomgång 1
Simon Arvidsson – Samuel Novota, Slovakien, 4-1
(11-7, 11-5, 11-4, 5-11, 13-11)
Elias Ranefur – Kim Wookin, Sydkorea, 4-2
(11-6, 11-8, 5-11, 15-13, 9-11, 11-9)
Kvalomgång 2
Simon Arvidsson – Stanislav Kucera, Tjeckien, 4-3
(11-5, 7-11, 12-10, 7-11, 9-11, 11-7, 11-9)
Elias Ranefur – Jiri Martinko, Tjeckien, 4-1
(11-6, 6-11, 11-4, 11-3, 11-9)
Omgång 1
Elias Ranefur – Tiago Apolonia, Portugal, 1-4
(3-11, 7-11, 11-9, 6-11, 4-11)
Simon Arvidsson – Benedek Olah, Finland, 2-4
(10-12, 11-4, 11-4, 11-13, 7-11, 7-11)

Damsingel
Kvalomgång 1
Filippa Bergand – Chelsea Edghill, Guyana, 4-1
(11-6, 11-8, 6-11, 11-5, 11-6)
Jennifer Jonsson – Jessica Yamada, Brasilien, 0-4
(6-11, 5-11, 9-11, 9-11)
Omgång 1
Filippa Bergand – Xiaoxin Yang, Monaco, 0-4
(3-11, 6-11, 9-11, 2-11)

Herrdubbel
Kvalomgång 1
Simon Arvisson/Elias Ranefur – Iulian Chirita/Darius Movileanu, Rumänien, 3-0
(11-8, 15-13, 11-6)
Kvalomgång 2
Simon Arvidsson/Elias Ranefur – Aliaksandr Khanin/Pavel Platonov, Belarus, 3-1
(9-11, 11-3, 11-7, 12-10)
Kvalomgång 3
Simon Arvidsson/Elias Ranefur – Jeet Chandra/Snehit Suravajjula, Indien, 3-0
(11-8, 11-5, 11-5)
Omgång 1 – Åttondelsfinal
Simon Arvidsson/Elias Ranefur – Nandor Ecseki, Ungern/Tomas Polansky, Tjeckien, 1-3
(6-11, 11-7, 8-11, 6-11)

Damdubbel
Kvalomgång 1
Filippa Bergand/Jennifer Jonsson – Izabela Lupulesku, Serbien/Celine Reust, Schweiz, 1-3
(10-12, 10-12, 11-5, 7-11)

Mixed dubbel
Kvalomgång 1
Simon Arvidsson/Jennifer Jonsson – Aliaksandr Khanin/Daria Trigolos, Belarus, 0-3
(7-11, 7-11, 7-11)

U21 damer
Omgång 1
Filippa Bergand – Lisa Lung, Belgien, 1-3
(10-12, 11-9, 7-11, 11-13)

Förra årets finalister
Herrsingel
Liang Jingkun, Kina – Lin Gaoyuan, Kina, 4-1
(6-11, 12-10, 14-12, 11-7, 11-6)
Damsingel
Hina Hayata, Japan – Honoka Hashimoto, Japan, 4-3
(9-11, 8-11, 11-4, 12-10, 11-3, 8-11, 11-8) 

Skribent: Peter Johansson
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering



pingiskanalen

Annons Solidsport

Evenemang

Swedish Junior & Cadet Open
19-23 februari, Örebro, Sverige
Tävlingsinfo och resultat
Resultat (ondata)
Webbsändningar
Webbsändningar med svensk kommentator
(20-21 februari)

World Tour Hungarian Open
18-23 februari, Budapest, Ungern
Tävlingsinfo
Resultat
Webbsändningar

Uttagningsturnering HJ 

16-17 februari, Växjö
Uttagning och info
Seedning och lottning
Resultat

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

Sports heart

SRB

sporrong

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info