Hoppa till sidans innehåll

EM: Huvudrundan drar igång

23 JUN 2021 21:30
Tre av fyra blågula spelare överlevde singelkvalet och är nu klara för huvudturneringen. Torsdagen inleds med dubbelklasserna, bland annat åttondelsfinaler i mixed, och fortsätter sedan med första omgången i singel.
  • Uppdaterad: 26 JUN 2021 22:08

Filippa Bergand vann under måndagskvällen sin match i den andra kvalomgången och kvalificerade sig därmed för spel i första omgången av huvudturneringen. I och med Filippas kvalificering betyder det att åtta av totalt nio singelspelare är klara för spel i första omgången.

Anton och Stina Källberg gjorde processen kort med det turkiska paret Gündüz/Altinkaya och vann mixeddubbelns första omgång med 3-0 i set vilket betyder åttondelsfinal mot hemmaspelarna Dyjas/Partyka under torsdagen.

Herrsingel
Första omgången
Mattias Falck – Pavel Platonov, Belarus, 4–3
(6–11, 9–11, 11–8, 11–6, 6–11, 11–2, 11–9)
Jon Persson – Nandor Ecseki, Ungern, 4–0
(11–2, 11–7, 11–5, 11–5)
Anton Källberg – Marco Rech Daldosso, Italien, 4–0
(11–9, 11–7‚ 11–9, 11–5)
Truls Möregårdh – Yang Wang, Slovakien, 4–2
(6–11, 7–11, 11–9, 11–9, 11–5, 11–8)
Kristian Karlsson – Yevhen Pryshchepa, Ukraina, 4–0
(12–10, 11-6, 11–7, 11–8)

Andra omgången
25/6, 17.00, Mattias Falck – Abdullah Yigenler, Turkiet, bord TBD
25/6, 17.00, Jon Persson – Tiago Apolonia, Portugal, bord TBD
25/6, 17.50, Anton Källberg – Darko Jorgic, Slovenien, bord TBD
25/6, 18.40, Truls Möregårdh – Panagiotis Gionis, Grekland, bord TBD
25/6, 19.30, Kristian Karlsson – Vladimir Sidorenko, Ryssland, bord TBD

Damsingel
Första omgången
Linda Bergström – Anna Hursey, Wales, 4–1
(11–9, 11–8, 5–11, 11–8, 11–3)
Filippa Bergand – Margaryta Pesotska, Ukraina, 0–4
(1–11, 5–11, 5–11, 5–11)
Stina Källberg – Jieni Shao, Portugal, 4-2
(13–11, 11–8, 9–11, 11–6, 8–11, 11–5)

Andra omgången
25/6, 14.05, Linda Bergström – Bernadette Szocs, Rumänien, bord 1
25/6, 14.55, Stina Källberg – Leila Imre, Ungern, bord 4

Damdubbel
Första omgången
Stina Källberg/Jennifer Jonsson – Maria Yovkova/Polina Trifonova, Bulgarien, 3–0
(11–4, 11–9, 11–9)
Linda Bergström/Filippa Bergand – Karoline Mischek/Yuan Liu, Österrike, 3–0
(11–3, 11–7, 12–10)

Åttondelsfinal
25/6, 10.05, Stina Källberg/Jennifer Jonsson – Fu Yu/Jieni Shao, Portugal, bord 2
25/6, 10.50, Linda Bergström/Filippa Bergand – Britt Eerland/Georgina Pota, Nederländerna/Ungern, bord 3

Herrdubbel
Första omgången
Mattias Falck/Kristian Karlsson – Arturs Reinholds/Vallot Vainula, Lettland/Estland, 3–0
(11–6, 11–7, 11–2)
Jon Persson/Anton Källberg – Aleksandr Khanin/Vladislav Rukletsov, Belarus, 3–1
(9–11, 11–7, 11–8, 11–4)

Åttondelsfinal
25/6, 10.40, Mattias Falck/Kristian Karlsson – Lev Katsman/Maksim Grebnev, Ryssland, bord 1
25/6, 11.15, Jon Persson/Anton Källberg – Darko Jorgic/Tomislav Pucar, Slovenien/Kroatien, bord 3

Mixeddubbel
Åttondelsfinal
Anton Källberg/Stina Källberg – Jakub Dyjas/Natalia Partyka, Polen, 1–3
(4–11, 3–11, 15–13, 7–11)

Alla svenskresultat från kvalet hittar du här

Info om spelsystem



Spelschema och resultat
Tidsprogram
Tävlingsinfo
 
Webbsändningar

Foto: Petter Arvidsson/Bildbyrån

Skribent: Peter Johansson
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

 Evenemang

OS, Tokyo, Japan
Rapporteringssida SBTF

Lottning

Eventsida

UEM, Kroatien
Webbsändningar från bord 1 och 2
Resultat
Hemsida
Livescore

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info