Hoppa till sidans innehåll

ITTF Czech Open 2021, Olomouc

23 AUG 2021 15:19
Direkt efter WTT-tävlingen i Budapest inleddes nästa internationella tävling som dock inte ingår i den nya världstourstrukturen WTT. Totalt deltar sju svenska spelare, sex damer och och herre.
  • Uppdaterad: 25 AUG 2021 16:14

Kvalet i seniorsingelklasserna spelades 21-22 augusti och därifrån tog sig Matilda Hansson och Rebecca Muskantor vidare till huvudturneringen. Spelarna gör upp om rankingpoäng motsvarade en WTT Feeder, alltså 100 poäng till vinnaren av respektive klass. Tävligen pågår fram tills onsdag 25 augusti. 

Både Linda Bergström och Truls Möregårdh är seedade trea i dam- respektive herrsingel och står därmed över kvalspelet precis som fjortondeseedade Filippa Bergand. I herrdubbel är Truls i par med engelsmannen Samuel Walker seedade etta medan Bergand/Bergström är seedade fyra och Källberg/Muskantor sexa i damernas motsvarighet.

Svenska spelare på plats
Damer
Linda Bergström, Ängby SK
Filippa Bergand, Eslövs PK
Stina Källberg, Halmstad BTK
Rebecca Muskantor, Eslövs PK
Matilda Hansson, Eslövs PK
Nomin Baasan, Eslövs PK
Herrar
Truls Möregårdh

Damsingel
Kvalspel
Grupp 2
Stina Källberg – Anastaiya Dymytrenko, Ukraina, 1-3
(5-11, 13-11, 6-11, 7-11)
Stina Källberg – Simona Horvathova, Slovakien, 3-0
(11-6, 11-8, 11-5)
Grupp 5
Matilda Hansson – Bernadett Balint, Ungern, 3-1
(12-14, 13-11, 11-8, 11-7)
Matilda Hansson – Helena Sommerova, Tjeckien, 3-1
(11-6, 12-10, 12-14, 11-8)
Grupp 7
Nomin Baasan – Anna Wegryn, Polen, 0-3
(6-11, 6-11. 9-11)
Nomin Baasan – Ariel Barbosa, Nederländerna, 3-1
(11-9, 11-8, 10-12, 11-6)
Grupp 12
Rebecca Muskantor – Ekaterina Chernyavskaya, Ryssland, 3-1
(7-11, 13-11, 11-8, 11-9)
Rebecca Mustkantor – Anna Klemperova, Tjeckien, 3-2
(11-7, 12-14, 12-10, 9-11, 13-11)
Första omgången
Linda Bergström – Marie Migot, Frankrike, 4-3
(12-10, 11-5, 7-11, 9-11, 11-2, 7-11, 11-7)
Rebecca Muskantor – Tin-Tin Ho, England, 3-4
(5-11, 11-6, 8-11, 6-11, 7-11, 11-9, 11-6)
Filippa Bergand – Leila Imre, Ungern, 4-3
(9-11, 11-7, 12-14, 11-9, 3-11, 13-11, 11-9)
Matilda Hansson – Paulina Veta, Chile, 1-4
(11-5, 7-11, 5-11, 5-11, 9-11)
Åttondelsfinal
Linda Bergström – Sreeja Akula, Indien, 4-1
(11-6, 11-9, 8-11, 13-11, 11-7)
Filippa Bergand – Mariia Tailakova, Ryssland, 1-4
(6-11, 8-11, 8-11, 17-15, 1-11)
Kvartsfinal
Linda Bergström – Valeria Shcherbatykh, Ryssland, 4-1
(11-2, 11-7, 4-11, 11-8, 11-6)
Semifinal
Linda Bergström – Mariia Tailakova, Ryssland, 3-4
(9-11, 11-9, 11-8, 9-11, 6-11, 12-10, 6-11)

Herrsingel
Första omgången
Truls Möregårdh – Andrii Grebeniuk, Ukraina, 4-1
(11-7, 7-11, 11-8, 12-10, 11-5)
Åttondelsfinal
Truls Möregårdh – Adam Klajber, Slovakien, 4-1
(9-11, 11-4, 11-4, 11-9, 11-9)
Kvartsfinal
Truls Möregårdh – Lilian Bardet, Frankrike, 4-1
(11-6, 12-10, 5-11, 11-3, 11-5)
Semifinal
Truls Möregårdh – Sathiyan Gnanasekaran, Indien, 0-4
(4-11, 8-11, 2-11, 0-11 Vid 2-4 i tredje set lämnade Truls W.O p.g.a. ett förmodat ryggskott)

Herrdubbel
Åttondelsfinal
Truls Möregårdh/Samuel Walker, England – Aleksandr Tiutriumov/Sadi Ismailov, Ryssland, 3-2
(11-9, 7-11, 5-11, 12-10, 11-5)
Kvartsfinal
Truls Möregårdh/Samuel Walker, England – Pedro Osiro/Cedric Tschaz, Schweiz, 3-0
(11-8, 11-8, 11-5)
Semifinal
Truls Möregårdh/Samuel Walker, England – Jeet Chandra/Snehit Suravajjula, Indien, 3-2
(8-11, 15-13, 11-6, 9-11, 11-4)
Final
Truls Möregårdh/Samuel Walker, England – Leo De Nodrest/Lilian Bardet, Franrike, 3-2
(10-12, 11-8, 11-7, 7-11, 11-7)

Damdubbel
Kvalmatch
Nomin Baasan/Matilda Hansson – Katsiaryna Baravok/Daria Trigolos, Belarus, 0-3
Åttondelsfinal
Linda Bergström/Filippa Bergand – Archana Girish Kamath/Reeth Tennison, Indien, 3-0
(11-6, 11-3, 11-6)
Stina Källberg/Rebecca Muskantor – Maria Tsaptsinos/Tin-Tin Ho, England, 0-3
(6-11, 3-11, 10-12)
Kvartsfinal
Linda Bergström/Filippa Bergand – Katerina Tomanovska/Zdena Blaskova, Ryssland, 0-3
(8-11, 9-11, 9-11)

Mixeddubbel
Kvalmatch
Truls Möregårdh/Linda Bergström – Andrii Grebeniuk/Anastasiya Dymytrenko, Ukraina, 3-0
(13-11, 11-6, 11-5)
Åttondelsfinal
Truls Möregårdh/Linda Bergström – Jakub Zelinka/Tatiana Kukulkova, Slovakien, 3-1
(7-11, 11-2, 11-8, 11-7)
Kvartsfinal
Truls Möregårdh/Linda Bergström – Samuel Walker/Tin-Tin Ho, England, 3-2
(9-11, 11-7, 24-22, 9-11, 12-10)
Semifinal
Truls Möregårdh/Linda Bergström – Anton Limonov/Solomiya Brateyko, Ukraina, 2-3
(9-11, 11-8, 3-11, 11-7, 9-11)

Under 21 damer
Semifinal
Rebecca Muskantor – Franziska Schreiner, Tyskland, 0-3
(2-11, 6-11, 6-11)

Information
Resultat
Webbsändningar (via ITTF:s Facebook)

Foto: Bildbyrån/Petter Arvidsson

Skribent: Peter Johansson
E-post: Adressen Gömd

Liverapportering

Evenemang

WTT Star Condenter Doha
20-25/9 2021, Doha, Qatar
Hemsida
Resultat
Webbsändningar
Bord 1
Bord 2-4 + kval

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

Craft_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info