Hoppa till sidans innehåll

Lag-SM ungdom i Trollhättan

07 SEP 2020 20:58
Den gångna helgen, 5-6 september, arrangerades det uppskjutna slutspelet i lag-SM för ungdomar i Trollhättan. Mästerskapet skulle egentligen ha spelas 21-22 mars men sköts på grund av coronapandemin upp till ett senare datum.
  • Uppdaterad: 07 SEP 2020 20:58

Kvalificerade lag
Till finalspelet hade sex lag per klass kvalificerat sig förutom i flickor 16 där endast fem lag var anmälda
Damjunior 18: Boo KFUM IA, Mariedals IK, Våxtorps BoIS, Ås IF, Åsa IF, Ängby SK.
Flickor 16: BTK Frej, Eskilstuna BTK, IFK Falköping BTK, Spårvägens BTK, Ängby SK.
Flickor 14: Hammarby IF BTF, Karlsborgs BTK, Mariedals IK, Våxtorps BoIS, Åsa IF, Ängby SK.
Herrjunior 18: BTK Rekord, KFUM Stocksund, Köpings BTK, Lyckeby BTK, Spårvägens BTK, Ängby SK.
Pojkar 16: BTK Frej, Eskilstuna BTK, Spårvägens BTK, Söderhamns UIF, Åsa IF, Ängby SK.
Pojkar 14: Askims BTK, Halmstad BTK, Hammarby IF BTF, Linköpings PK, Norrtulls SK, Ängby SK.

Resultat

Damjunior 18
1. Mariedals IK
(Alice Hellgren, Amanda Fred)
2. Ängby SK
(Ida Hellström, Engla Palmgren))
3. Boo KFUM IA
(Linnea Johansson, Lovisa Sundström, Nathalie Jeschar)

Alla resultat Damjunior 18


Flickor 16
1. BTK Frej
(Tuva Ronnebring, Linn Olsson, Nina Johansson)
2. IFK Falköping
(Isabelle Kullingsjö, Liza Andersson)
3. Eskilstuna BTK
(Selma Zetterling, Elsa Zetterling)

Alla resultat Flickor 16


Flickor 14
1. Mariedals IK
(Alice Nilsson, Josephina Fred)
2. Åsa IF
Elivra Söderlund, Emilia Johansson, Felicia Logenius)
3. Våxtorps BoIS
(Agnes Svensson, Tuva Oredsson, Nellie Franzén)

Alla resultat Flickor 14


Herrjunior 18
1. Spåvägens BTK
(Martin Friis, Beyan Alper Sali, Mattias Sahlstrand)
2. BTK Rekord
(Diego Alvares Orantes, Jakob Peterson, Jacob Hempel)
3. Köpings BTK
(Theo Abrahamsson, Oliver Gullbo, Oskar Hedlund)

Alla resultat Herrjunior 18


Pojkar 16

1. Söderhamns UIF
(Daniel Lindsö, Elliot Lundqvist, Filip Sköld)
2. Eskilstuna BTK
(Charlie Carlsson, David Björkryd)
3. BTK Frej
(Joel Jonsson, Axel Jönsson Niva, Edvin Andersson)

Alla resultat pojkar 16


Pojkar 14
1. Halmstad BTK
(Isak Alfredsson, Emil Johnsson)
2. Askims BTK
(Richard Jia, William Bergenblock)
3. Ängby SK
(Elias Sjögren, John Rudén, Isak Edwardsson)

Alla resultat Pojkar 14

Stort grattis till alla nykorade svenska mästare och stort tack till den lokala organisationen Trollhättans BTK.

Foto: Trollhättans BTK

Skribent: Peter Johansson
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering



pingiskanalen

 

Annons Solidsport

Evenemang

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

SRB


sporrong

Framåt för fler i rörelse

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: This is a mailto link

Se all info