Hoppa till sidans innehåll

UEM: Bra utdelning för Sverige i kvalspelet

10 JUL 2022 23:16
De individuella singelklasserna inleds med kvalspel. Flera svenskar är klara för huvudturneringen. I dubbelklasserna är det cupmatcher direkt. Här är listorna över alla hittills tidsatta matcher.
  • Uppdaterad: 10 JUL 2022 23:16

Sverige fick en god utdelning i kvalspelet som inleddes under måndagen. Här är resultaten så här långt och så här spelar svenskarna tisdag 12 juli och onsdag 13 juli så långt matcherna är tidsatta.

Singel, pojkkadetter

Grupp 5

Måndag 11 juli

Peter Alestedt-Lassi Lehtola, Finland 11-5, 13-11, 7-11, 11-7

Peter Alestedt-Francesc Carrera, Spanien 11-7, 11-4, 11-4

* Gruppetta, vidare till huvudturneringen.

Direktkvalificerade för huvudturneringen

Noa Dahlström-

William Bergenblock-

Dubbel, pojkkadetter

1:a omgången

Tisdag 12 juli kl. 12:00, bord 3

Noa Dahlström/Larry Trumpauskas, England-Carlos Goncalves/Dinis Yi, Portugal

2:a omgången

Onsdag 13 juli kl. 13:30, bord ?

Peter Alestedt/William Bergenblock-vinnaren Katsaprakakis/Milikoudis, Grekland och Brodnjak/Jokic, Slovenien

Singel, flickkadetter

Måndag 11 juli

Kval, grupp 1

Nathalie Freij-Gabija Abaraviciute, Litauen 11-8, 6-11, 11-9, 11-9

Nathalie Freij-Veda Niyazieva, Bulgarien 11-9, 9-11, 9-11, 11-7, 13-11

* Gruppetta, vidare till huvudturneringen.

Kval, grupp 14

Agnes Svensson-Ljupka Senk, Bosnien och Hercegovina 11-3, 11-3, 11-6

Agnes Svensson-Ema Crnkovic, Slovenien 11-3, 11-5, 11-4

Agnes Svensson-Fani Jovanoska, Makedonien 11-1, 11-6, 11-7

* Gruppetta, vidare till huvudturneringen.

Kval, grupp 15

Tuva Oredsson-Sofija Petrova, Estland 12-10, 8-11, 12-10, 4-11, 3-11

Tuva Oredsson-Lana Slatinsek, Slovenien 13-11, 11-3, 11-9

Tuva Oredsson-Kristina Sebek, Montenegro 11-4, 11-4, 11-7

* Gruppetta, vidare till huvudturneringen.

Dubbel, flickkadetter

1:a omgången

Tisdag 12 juli kl. 11:30, bord 1

Tuva Oredsson-Agnes Svensson-Ema Vrnkovic/Vita Kocjancic, Slovenien

bord 12

Nathalie Freij/Irina Gimeno Font, Spanien-Cecilia Cicuttini/Gjulia Varveri, Italien

Mixed dubbel, kadetter

1:a omgången

Tisdag 12 juli kl. 10:00, bord 4

Peter Alestedt/Nathalie Freij-Carlos Goncalves/Julia Leal, Portugal

bord 16

Noa Dahlström/Tuva Oredsson-Artemii Jacubenco/Victoria Mihailov, Moldavien

bord 21

William Bergenblock/Agnes Svensson-Dinis Yi/Beatriz Pinto, Portugal

Singel, herrjuniorer

Måndag 11 juli

Kval, grupp 8

Daniel Lindsö-Adam Klajber, Slovakien 11-5, 3-11, 5-11, 11-8, 6-11

Daniel Lindsö-Wei Chen Yu, Ungern 11-5, 9-11, 6-11, 11-6, 11-7

* Grupptvåa, vidare till huvudturneringen.

Kval, grupp 25

David Björkryd-Mart Kurvret, Estland 11-5, 11-2, 11-8

David Björkryd-Levente Krebs, Ungern 9-11, 13-11, 11-9, 10-12, 11-3

* Gruppetta, vidare till huvudturneringen.

Måndag 11 juli

Kval, grupp 30

Charlie Widing-Alexander FRansson, Norge 3-0 (w.o.)

Charlie Widing-Ugurcan Dursun, Turkiet 9-11, 11-6, 7-11, 11-6, 11-9

Charlie Widing-Martin Johnson, Skottland 11-5, 12-10, 11-6

* Gruppetta, vidare till huvudturneringen.

Kval, grupp 32

Max Hedbom-Hamza Kamenjas, Bosnien och Hercegovina 7-11, 12-10, 11-6, 11-8

Max Hedbom-Luka Zlatkov, Kroatien 5-11, 12-10, 11-7, 11-8

Max Hedbom-Stoyan Sariev, Bulgarien 11-9, 11-3, 11-6

* Gruppetta, vidare till huvudturneringen.

Dubbel, herrjuniorer

Tisdag 11 juli kl. 19:30, 2:a omgången, bord 22

Daniel Lindsö/Charlie Widing-Tim Giltia/Alessi Massart, Belgien

Tisdag 11 juli kl. 20:00, 2:a omgången, bord 14

David Björkryd/Max Hedbom-Ugurcan Dursun/Hakan Isik, Turkiet

Singel, damjuniorer

Måndag 11 juli

Kval, grupp 28

Alice Nilsson-Valeria Vieru, Moldavien 8-11, 5-11, 11-8, 9-11

Alice Nilsson-Ivona Striga, Kroatien 11-9, 13-11, 11-9

Alice Nilsson-Harisa Mesetovic, Bosnien och Hercegovina 6-11, 16-14, 1-11, 11-8, 4-11

* Grupptrea, gick inte vidare.

Direktkvalificerade för huvudturneringen

Leah Muskantor-

Matilda Hansson-

Rebecca Muskantor-

Dubbel, damjuniorer

Tisdag 11 juli kl. 19:00

2:a omgången

bord 15

Leah Muskantor/Alice Nilsson-Adriana Illasova/Dominika Wiltchkova, Slovakien

bord 20

Matilda Hansson/Rebecca Muskantor-Mari Baldwin/Amy Marriott, England

Mixed dubbel, juniorer

Måndag 11 juli

1:a omgången

Daniel Lindsö/Alice Nilsson-Georgi Eftimov/Viktoria Persova, Bulgarien 9-11, 11-7, 7-11, 9-11

Tisdag 12 juli, kl. 09:00

2:a omgången, bord 12

David Björkryd/Matilda Hansson-vinnaren Nazar Tretiak/Iolanta Yevodii, Ukraina och Georgi Stoyanov, Bulgarein/Natalia Brinza Moldavien

Tisdag 12 juli, kl. 09:30

2:a omgången, bord 1

Max Hedbom/Rebecca Muskantor-vinnaren Giacomo Allegranza/Emma Sereno-Regis, Italien

Tisdag 12 juli, kl. 09:30

2:a omgången, bord 20

Charlie Widing/Leah Muskantor-Patryk Lewandowski/Ilona Sztwiertnia, Polen

 

Foto: SBTF

Skribent: SBTF
E-post: Adressen Gömd

Liverapportering

Evenemang

Lag-VM
30/9-9/10
Chengdu, Kina
Eventsida VM
Resultat
Bilder
Webbsändningar

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop


stiga

Teknos_200.png

RIG

koping

Hello Sweden

 

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Florettgatan 14
254 67 Helsingborg

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info