Hoppa till sidans innehåll

UEM: Individuella klasser

21 JUL 2021 08:45
Idag så spelas den sista placeringsmatchen för respektive lag på UEM och samtidigt drar de individuella klasserna igång. Denna sida uppdateras löpande med resultat
  • Uppdaterad: 21 JUL 2021 22:07

Idag startar de individuella klasserna. Onsdagens matcher i kronologisk ordning. 


Mixed dubbel, kvalomgång
Daniel Lindsö/Hannah Holgersson-Rasanen/Titievskaja, Finland 3-2 (11-9, 7-11, 11-5, 7-11, 11-7)

Herrjunior, dubbel, första omgången
Martin Friis/Charlie Widing-Kourachi/Fruchart, Frankrike 0-3 (7-11, 9-11, 8-11)

Damjuniorer, singel, gruppspel
Matilda Hansson-Mari Baldwin, England 3-1 (12-10, 11-7, 5-11, 11-6)

Holgersson-Alexandra Chiriacova, Rumänien 2-3 (10-12, 11-8, 11-8, 10-12, 9-11)

Leah Muskantor-Laura Abaraviciute 1-3 (9-11, 6-11, 11-9, 9-11)

Herrjuniorer, singel, gruppspel
Lindsö-Maksim Bokov, Ryssland 2-3 (5-11, 10-12, 12-10, 11-7, 8-11)

Hugo Törngren-Björgvin Olafsson, Island 3-0 (11-1, 11-4, 11-4)

Damjuniorer, singel, gruppspel
Hansson-Elena Poell, Österrike 3-0 (11-7,11-5,11-7)

L. Muskantor-Eugenia Sastre, Spanien 3-2 (12-10, 11-6, 9-11, 6-11, 11-9)

Holgersson-Evelyn Ungvari, Rumänien 1-3 (9-11, 11-13, 11-3, 8-11)

Herrjuniorer, singel, gruppspel
Widing-Mateusz Zalewski 3-2 (15-13, 4-11, 11-8, 4-11, 11-3)

Törngren-Aljaz Godec, Slovenien 0-3 (7-11, 8-11, 12-14)

Damjuniorer, singel, gruppspel
L. Muskantor-Maria Dimitriou 3-0 (12-10, 11-3, 11-4)

Holgersson-Janja Matijasec, Kroatien 3-0 (12-10, 11-5, 11-9)

Herrjuniorer, singel, gruppspel
Widing-Aleksandras Chmelevskis, Litauen 3-1 (10-12, 11-6, 13-11, 12-10)

Lindsö-Tom Schweiger, Tyskland 3-2 (10-12, 11-4, 11-7, 10-12, 11-7)

Törngren-Lorenzo Piergiovanni, San Marino 3-0 (11-4, 11-4, 11-9)

Mixed dubbel, första omgången
Martin Friis/Rebecca Muskantor-Kolasa/Kubiak, Polen 2-3 (8-11, 11-7, 7-11, 11-9, 4-11)

Lindsö/Holgersson-Rinderer/Rau, Tyskland 3-2 (13-11, 5-11, 11-8, 8-11, 11-8)

Törngren/Baasan-Goldir/Lacenova, Slovakien 2-3 (11-8, 10-12, 9-11, 13-11, 10-12)

Charlie Widing/Leah Muskantor-Schweiger/Pranjkovic, Tyskland 3-1 (11-8, 7-11, 11-9, 11-3)

Gruppspel, damjuniorer

Grupp 16
1. Matilda Hansson 2 vinster
2. Mari Baldwin, England 1 vinst
3. Elena Poell, Österrike 0 vinster

Grupp 23
1. Alexandra Chiriacova, Moldavien 3 segrar 
2. Evelyn Ungvari, Rumänien 2 segrar
3. Hannah Holgersson 1 seger
4. Janja Matiajasec, Kroatien 0 segrar


Grupp 32
1. Eugenia Sastre, Spanien 2 segrar 8-4 i set
2. Leah Muskantor 2 segrar 7-5 i set
3. Laura Abaraviciute, Litauen 2 segrar 6-5 i set
4. Maria Dimitriou, Grekland 0 segrar

Gruppspel, herrjuniorer

Grupp 2
1. Maksim Bokov, Ryssland 2 segrar
2. Daniel Lindsö 1 seger
3. Tom Schweiger, Tyskland 0 segrar

Grupp 20
1. Charlie Widing 2 segrar
2. Mateusz Zalewski, Polen 1 seger
3. Aleksandras Chmelevskis, Litauen o segrar

Grupp 40
Aljaz Godec, Slovenien 3 segra
Hugo Törngren 2 segrar
Björgvin Olafsson, Island 1 seger
Lorenzo Piergiovanni, San Marino 0 segrar

Webbsändningar från bord 1 och 2
Resultat
Hemsida
Livescore

Foto: ETTU

Skribent: Max Ansbro
Epost: Adressen Gömd

Liverapportering

 Evenemang

OS, Tokyo, Japan
Rapporteringssida SBTF

Lottning

Eventsida

UEM, Kroatien
Webbsändningar från bord 1 och 2
Resultat
Hemsida
Livescore

pingiskanalen

Annons Solidsport

Dataranking

Länkar

Webbshop



stiga

RIG

koping

Hello Sweden

 

Sports heart

sporrong

Stupa_200x85.png

Postadress:
Svenska Bordtennisförbundet
Köping Arena
731 85 Köping

Besöksadress:
Badvägen 4
731 85 Köping

Kontakt:
Tel: 0856278120
E-post: info@svenskbordtenni...

Se all info